Łukasz Cichoń

Łukasz Cichoń Projektant
instalacji
sanitarnych

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Zastanawiam się nad zakupem programu do obliczania zapotrzebowania na ciepło oraz do sporządzania świadectw energetycznych.
W firmach, w których byłem zatrudniony, pracowałem na następujących programach:
- Audytor OZC firmy Sankom
- oraz Instal OZC firmy InterSOFT
Ogólnie byłem z tej pracy zadowolony, ale być może są na rynku programy, w których wprowadzanie danych jest jeszcze bardziej przyjazne użytkownikowi. Jeśli tak to fajnie by było gdyby ktoś mi takowe wskazał.

Wiem, że w programach Audytor OZC (Sankom) / Instal OZC (InstalSOFT) dodatkowo można dobrać konkretne typy grzejników w pomieszczeniach, a wprowadzone dane można następnie wykorzystać w innych programach tych samych firm, tzn. Audytor C.O. / InstalTherm, w których można zaprojektować instalację centralnego ogrzewania.

Pracowałem na kilku wersjach programu OZC i zdecydowanie najwygodniej pracuje mi się na wersji Audytor OZC 3D oraz 4,8 PRO, ponieważ dużo błędów zostało naprawionych. Bezpłatnie można pobrać tylko niektóre z wcześniejszych wersji tego programu. Dostęp do wersji bezpłatnych:link
Filmy instruktażowe z obsługi tego programu, można zobaczyć klikając TUTAJ. Instrukcje można pobrać TUTAJ.
Szkoda tylko, że na chwilę obecną nie można znaleźć żadnego rzetelnie wykonanego, przykładowego projektu wykonanego w programie Audytor OZC od A do Z. Co prawda w instrukcji obsługi są przykłady, ale bardzo powierzchownie sporządzone.
Ewentualnie jeśli ktoś jest zainteresowany darmowym szkoleniem "ON-LINE" z obsługi tych programów to zapraszam TUTAJ:
Poniżej link do miejsc, z których można pobrać nagrania z 2 szkoleń "on-line", które odbyły się jakiś czas temu: link 1, link 2

Bardzo dobrze pracowało mi się również na programie Instal-OZC firmy InstalSOFT
Sposób wprowadzania danych do programu jest wg mnie przyjemniejszy niż w programie Audytor OZC w wersji 4,8 i niższych. Wiem, że w najnowszej wersji, Audytor OZC 3D 5.0, możliwy jest eksport modelu budynku z programu Revit Architecture 2012 i w takiej konfiguracji wprowadzanie danych na pewno jest przyjemniejsze. Jednak osobiście nie znam żadnego biura, w którym projektanci korzystają z programu Revit (koszt około kilkadziesiąt tys. zł).

Zastanawiam się również nad zakupem programu ArCADia - TERMO PRO firmy INTERsoft, ale do tej pory nie miałem możliwości żeby go używać w praktyce.
Oglądałem materiały zamieszczone na firmowej stronie internetowej i muszę przyznać, że wizualnie program przypadł mi do gustu. Poza tym wrażenie robi na mnie "zaplecze techniczne" na stronie firmy INTERsoft np.:
- książka z praktycznymi przykładami sporządzania świadectw,
- wideo-prezentacje programów (mam nadzieję, że w przyszłości pojawi się coraz więcej programów szkoleniowych na których będzie ukazane jak wykonać projekt od początku do końca),
- własne forum: forum 1-ogólne, forum 2-dotyczące certyfikacji,
- wsparcie techniczne itp.
Widzę, że firma zmierza w dobrym kierunku i to niewątpliwie jest dużą zaletą.

Przeglądałem również filmy szkoleniowe dla programu EXPERT Certyfikat Energetyczny + firmy Robobat : Program posiada:
- możliwość importu rysunków rzutów kondygnacji (pliki w formacie DXF) jako podkładów ułatwiających wykonanie obrysu przegród (ścian zewnętrznych i wewnętrznych) i wyznaczenia danych geometrycznych
- możliwość importu danych geometrycznych z pliku zapisanego w formacie gbXML (współpraca m.in. z Revit Architecture, Revit MEP) - informacje o rodzaju, powierzchni, orientacji przegród oraz geometrii, lokalizacji okien/drzwi wraz z możliwością ustalenia domyślnych parametrów (U,g,c)
Filmy szkoleniowe można pobrać tutaj.

Jeśli ktoś, podobnie jak ja, jest projektantem instalacji sanitarnych i używa podobnych programów, to byłbym wdzięczny za "merytoryczną radę".
Nie interesują mnie wypowiedzi osób, które osobiście nie używały programów, które chcą mi doradzić/odradzić, ponieważ nie będą one rzetelne ani sprawiedliwe.

Podsumowując, wydaje mi się, że najlepiej by było pomieszać zalety wszystkich programów:
- Audytor OZC (dokładność, wszechstronność i możliwość współpracy z programami do projektowania instalacji C.O., niestety nie współpracuje z programem Autocad, współpracuje z programem Revit)
- InstalOZC (łatwość wprowadzania danych i możliwość współpracy z programami do projektowania instalacji C.O. oraz możliwość podczytania rysunków z programu AutoCad)
- ArCADia - TERMO PRO firmy INTERsoft (wg mnie najbardziej przyjazny i nowoczesny interfejs, współpraca z programami AutoCAD, ArCADia-INTELLICAD, ArCADia-START)
- EXPERT Certyfikat Energetyczny + (łatwość wprowadzania danych, współpraca z programem Revit oraz Autocad, brak doboru grzejników)
Wtedy mielibyśmy program bliski ideału.

Pozdrawiam :-)Łukasz Cichoń edytował(a) ten post dnia 27.01.12 o godzinie 15:07
Marek Mickaniewski

Marek Mickaniewski audytor i doradca
energetyczny

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Łukasz Cichoń:
>Od kilku miesięcy pracuję na programie
Audytor OZC firmy Sankom i na chwilę obecną nie znam lepszego programu. Muszę jednak zaznaczyć, że nie używałem programu innej firmy, dlatego nie mam pojęcia,który jest najlepszy.

Wybacz, ale Twoja logika jest powalająca. Najpierw piszesz, że nie znasz lepszego programu, a w chwilę potem że nie używałeś innego więc nie wiesz któy jest najlepszy. ;-) Ponieważ niedawno był Sylwester więc można zroumieć zaburzenia w mysleniu.. ;-)

A co do tematu. Ja używam BuildDeska i Certo. Najnowsza wersja Certo również liczy moc cieplną, a działa podobnie jak OZC czyli mamy możliwość wpisaywania danych "po pomieszczeniach" i takie potem otrzymujemy wyniki. Oczywiście świadectwa też generuje. Zajrzyj na http://cieplej.pl
Arkadiusz O.

Arkadiusz O. audyt, efektywność
energetyczna

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Traktuje założony wątek jako prymitywną kryptoreklamę. Dokładnie ten sam teks autor wątku umieścił na forum it-energo.
Czyżby dochody ze sprzedaży wersji 4.6 rozczarowały? Bardzo mozliwe, rpgram jest bardzo drogi, nie liczy chłodzenia. wydać prawie dwa tysiace w obecnej sytuacji na rynku to prawie szaleństwo.
Łukasz Cichoń

Łukasz Cichoń Projektant
instalacji
sanitarnych

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Witam

Rzeczywiście masz rację, nie było w tym logiki, dlatego już to poprawiłem. Wiadomość pisałem w pracy rozmawiając jednocześnie z dwoma osobami i rzeczywiście zamotałem trochę ;)

Wiem, że Certo dawniej pisało to oprogramowanie dla BuildDeska, ale później współpraca została zerwana i teraz pracują osobno. Być może Certo doszło do wniosku, że lepiej będzie jak stworzą swój własny program tego typu ...(?).

Byłem na stronie Certo i dokładnie ją przejrzałem, program rzeczywiście wart uwagi. Szkoda tylko, że nie można w nim dobierać grzejników bo instalatorowi takie rzeczy się przydają, jeśli w tym budynku będzie miał wykonywać później również projekt instalacji C.O..

Poczekam aż pokaże się najnowsza wersja Audytora OZC firmy Sankom i wtedy zadecyduję. Poza tym Certo jest droższe i jeśli efekt jest ten sam to nie będę przepłacał ;)

Tak czy siak dzięki za opinię - może zamówię sobie wersję testową jak będę miał więcej czasu na jej sprawdzenie.

Do Pana Arkadiusza Ogonek:

Krypto to Ty jesteś ale detektywem. Zanim kogoś oskarżysz zastanów się dwa razy - bo możesz to zrobić niesłusznie. Poza tym łatwo kogoś oskarżać przez Internet.

Jeśli chodzi o to, że tą wiadomość umieściłem na innym forum to nie rozumiem co w tym złego (?). Jeśli chcę napisać o jakimś problemie w różnych miejscach to mam to opisywać różnymi słowami? Poza tym mam do tego prawo i nikomu nic złego nie robię - wręcz przeciwnie.
Pisząc ten wątek chciałem pomóc niektórym osobom (i również sobie) w doborze odpowiedniego dla ich potrzeb programu. Żenujące i przykre jest to, że zawsze znajdzie się ktoś kto znajdzie dziurę w całym, zamiast udzielić sensownej odpowiedzi na dany temat ...

Dla zainteresowanych, wątek ten poruszyłem również w tym miejscu:
http://forum.it-energo.pl/viewtopic.php?t=846&start=60Łukasz Cichoń edytował(a) ten post dnia 04.01.10 o godzinie 19:39
Marek Mickaniewski

Marek Mickaniewski audytor i doradca
energetyczny

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Łukasz Cichoń:
Wiem, że Certo dawniej pisało to oprogramowanie dla BuildDeska, > ale później współpraca została zerwana i teraz pracują osobno. Być może Certo doszło do wniosku, że lepiej będzie jak stworzą swój własny program tego typu ...(?).

Certo to program Pana Żurawskiego który prowadzi Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska istniejącą na długo przed tym zanim BuildDesk wszedł na polski rynek - już wcześniej oferowali programy np Agnes. Owszem wspólpracowali razem przy pierwszym programie do audytu, potem drogi się rozeszły. Tak się składa że znam trochę i jedną i drugą firmę i każda z nich ma swoje zalety.

A Pan Arkadiusz faktycznie wyskoczył jak Filip z konopii ze swoimi domysłami...

konto usunięte

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Nasza firma prowadzi kursy obsługi programu Audytor OZC których wykładowcą jest współwłaściciel firmy Sankom, Pan Piotr Wereszczyński twórca tego programu. To swietne zajęcia, które mogą pomóc rozwiać wątpliwości. Zapraszam

Przy okazji: program wcale nie kosztuje "prawie 2000 PLN", tylko znacznie mniej.tomasz lebiedź edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 20:37

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

tomasz lebiedź:
Nasza firma prowadzi kursy obsługi programu Audytor OZC których wykładowcą jest współwłaściciel firmy Sankom, Pan Piotr Wereszczyński twórca tego programu. To swietne zajęcia, które mogą pomóc rozwiać wątpliwości. Zapraszam

Przy okazji: program wcale nie kosztuje "prawie 2000 PLN", tylko znacznie mniej.tomasz lebiedź edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 20:37
Witam,

Przy okazji chciałam zapytać czy program PURMO OZC 4.6PRO został uzupełniony o klimatyzację?

konto usunięte

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Współpracujemy z Sankomem. Z tego co od nich wiemy, wersje programu OZC dedykowane producentom materiałów np PURMO OZC 4.6 PRO nie będą posiadały aplikacji do liczenia świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Natomiast polecam nowy program Audytor OZC 4.7 PRO który liczy instalacje chłodu

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

tomasz lebiedź:
Współpracujemy z Sankomem. Z tego co od nich wiemy, wersje programu OZC dedykowane producentom materiałów np PURMO OZC 4.6 PRO nie będą posiadały aplikacji do liczenia świadectw charakterystyki energetycznej budynku.
Dotychczas wersje dedykowane miały mozliwość obliczania świadectw. To znaczy że Sankom zrezygnował z tej opcji?

konto usunięte

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Te wersje opłacali producenci materiałów budowlanych w celu promocji stosowania swoich towarów i liczą one tylko straty ciepła do projektów.

Jeśli producenci zechcą zapłacić za rozszerzenie możliwości dedykowanych programów, to być może Sankom to zrobi. Trzeba jednak pamiętać, że celem każdej firmy informatycznej jest sprzedaż jej oprogramowania, a nie darmowe rozdawnictwo "próbek".

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Chodziło mi raczej np. o wersję Purmo OZC 4.6, która miała możliwość pełnej pracy w programie (włącznie z obliczaniem charakterystyki i świadectw). Jedynym ograniczeniem była baza danych grzejników tylko jednego producenta. Oczywiście cena była również atrakcyjna (500zł netto).

Rozumiem, że jeżeli formy zdecyduję się na zakup pełnej wersji (ew. z ograniczeniem do produktów własnej firmy w bazie) to takie wersje będą nadal do nabycia?Miłosz S. edytował(a) ten post dnia 15.01.10 o godzinie 20:46

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

no ja własnie posiadam ta wersje w ktorej mam mozliwosc liczenia swiadectw. przy zakupie tego programu informowano nas, ze w najblizszym czasie ma on zostac uzupelniony o mozliwosc liczenia chlodu,wiec troche nie rozumiem tej odpowiedzi, ze ten program nie ma mozliwosci liczenia swiadectw, a chlod ma audytor ozc 4.7pro??
Gerard Ojeda - Bekier

Gerard Ojeda - Bekier prezes, Polskie
Stowarzyszenie
Certyfikatorów
Energetycznych

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Witam
A dlaczego certyfikatorzy placa za program do Certyfikatów Energetycznych?
Czy nie lepiej jest stworzyć taki program bezpłatny?
Arkadiusz O.

Arkadiusz O. audyt, efektywność
energetyczna

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

GERARD OJEDA - BEKIER:
Witam
A dlaczego certyfikatorzy placa za program do Certyfikatów Energetycznych?
Czy nie lepiej jest stworzyć taki program bezpłatny?


Odpowiedź jest banalnie prosta. Lepsze pieniądze niż na certyfikatach zarabia się na sprzedawaniu szkoleń, programów i książek :) .

Certyfikaty to nie misja jak może się niektórym wydawać to zwyczajny interes.Arkadiusz Ogonek edytował(a) ten post dnia 17.01.10 o godzinie 01:00
Łukasz S.

Łukasz S. Project Manager

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Monika Anna Adamczyk:
no ja własnie posiadam ta wersje w ktorej mam mozliwosc liczenia swiadectw. przy zakupie tego programu informowano nas, ze w najblizszym czasie ma on zostac uzupelniony o mozliwosc liczenia chlodu,wiec troche nie rozumiem tej odpowiedzi, ze ten program nie ma mozliwosci liczenia swiadectw, a chlod ma audytor ozc 4.7pro??
U nas na szkoleniu sprzedawano chyba ten program. Piszę chyba bo akurat nie byłem zainteresowany jego zakupem i nie pamiętam dokładnie numeru. W każdym razie była to wydana w zeszłym roku wersja OZC która umożliwiała sporządzanie świadectw. Na pytanie o możliwość obliczania chłodu, producent odpowiadał że ten problem nie będzie uwzględniony dopóki nie pojawią się jasne wytyczne z MI na temat sposobu obliczania.
Łukasz S.

Łukasz S. Project Manager

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

GERARD OJEDA - BEKIER:
Witam
A dlaczego certyfikatorzy placa za program do Certyfikatów Energetycznych?
Czy nie lepiej jest stworzyć taki program bezpłatny?
Podobne pytanie można zadać w zakresie Pańskiego stowarzyszenia, po co opłacać składki skoro jest się Certyfikatorem, a stowarzyszenie jest właśnie dla Certyfikatorów.
Jeśli kogoś nie stać na zakup programu, lub uważa że nie warto wydawać pieniędzy, to liczy na piechotę na kartce, lub sobie robi arkusz w excel-u.
Marek Mickaniewski

Marek Mickaniewski audytor i doradca
energetyczny

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

GERARD OJEDA - BEKIER:
Witam
A dlaczego certyfikatorzy placa za program do Certyfikatów Energetycznych?
Czy nie lepiej jest stworzyć taki program bezpłatny?

Proszę zgromadzić grupę programistów, do tego osób kompetentnych w certyfikacji którzy wspólnie stworzą (na podstawie metodologii z błędami) spójny, przyjazny dla użytkownika program i oferować go za darmo. Życzę powodzenia, będę jednym z pierwszych który go weźmie i wykorzysta do działalności zarobkowej.
A w wolnych chwilach proszę zerknąć do internetu który z ekonomistów powiedział "nie ma darmowych obiadów" i co to oznacza...

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

GERARD OJEDA - BEKIER:
A propos: jakie warunki ubezpieczenia wynegocjowało Państwa stowarzyszenie? Inne stowarzyszenia już dawno mają oferty, a na waszej stronie cisza.
Łukasz S.

Łukasz S. Project Manager

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Miłosz S.:
GERARD OJEDA - BEKIER:
A propos: jakie warunki ubezpieczenia wynegocjowało Państwa stowarzyszenie? Inne stowarzyszenia już dawno mają oferty, a na waszej stronie cisza.
Off Topic ;)

Temat: Programy do obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło...

Łukasz Sokół:
Off Topic ;)
Dobra, dobra... ;-). Po prostu kumulują się pytania, a odpowiedzi brak. Takie "tajemnicze" to PSCE ;-).



Wyślij zaproszenie do