Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Opolsko-chińskie rozmowy o współpracy

Opolsko-chińskie rozmowy o współpracy

Wtorek, 30 października

Czteroosobowa delegacja województwa opolskiego: Józef Sebesta - Marszałek Województwa Opolskiego, Marek Tukiendorf, Prorektor ds. Nauki Politechniki Opolskiej, Teresa Zielińska, rzecznik prasowy Politechniki oraz Iwona Charciarek, Kierownik Referatu Współpracy z Zagranicą, przebywała w Chinach na zaproszenie Uniwersytetu Technologicznego w Pekinie, gdzie wzięła udział w sympozjum na temat uniwersyteckiej edukacji inżynieryjnej w warunkach globalizacji "Dziś i Jutro".

Marszałek Józef Sebesta wygłaszając podczas sympozjum mowę powitalną, mówił o potrzebie wzajemnej otwartości kultur zachodu i wschodu w celu tworzenia nowej cywilizacji. Charakteryzował przy tym województwo opolskie w kontekście otwartości międzynarodowej naszego regionu.

W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele ponad 50 państw świata, a jego celem była wymiana doświadczeń na temat systemów technicznego kształcenia wyższego w dobie globalizacji.

Wizyta Opolan w Chinach miała bogaty program. Jednym z jej punktów było spotkanie z panem Zhao-Guocheng, wicedyrektorem Instytutu Hanban, Biura Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego będącego Główną Siedzibą Instytutu Konfucjusza w Pekinie, podczas którego omówiono możliwości powołania Instytutu w Opolu i uzyskano aprobatę władz Hanban w tej kwestii. Partnerem ze strony chińskiej w tej kwestii będzie Uniwersytet Technologiczny Beijing-Tech z Pekinu, ze strony polskiej - Politechnika Opolska.


Marszałek Józef Sebesta spotkał się także z przedstawicielami Prowincji Schandong, z którymi rozmawiał możliwościach współpracy międzyregionalnej. W trakcie spotkania zaprezentowano obydwa regiony, a Chińczycy pytali przede wszystkim o perspektywy współpracy w dziedzinie gospodarki. Na uwagę zasługuje również fakt, iż Schandong jest ojczyzną Konfucjusza i tutaj także ze strony chińskiej zaproponowano współpracę w ramach funkcjonowania Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Podczas spotkania ustalono, że w przyszłym roku może zostać podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy regionami, poprzedzone wizytą delegacji Prowincji w naszym regionie. W Pekinie marszałek odwiedził także Pekińską Strefę Ekonomiczno-Techniczną.

Druga część wizyty odbyła się w Szanghaju i była zorganizowana przez firmę DAKS, zarządzającą Niemieckim Parkiem Technologicznym w Szanghaju. W trakcie wizyty omówiono możliwości współpracy z Zarządem Strefy w ramach projektów proponowanych do realizacji przez stronę niemiecką.

W Szanghaju odbyły się także spotkania w siedzibie Międzynarodowej Wystawy EXPO 2008, gdzie zaprezentowano stan przygotowań do realizacji wystawy oraz warunki uczestnictwa miast i regionów, a także spotkanie w Europejskiej Izbie Gospodarczej, która zrzesza przedsiębiorców europejskich inwestujących w Chinach.

Podczas spotkania omówiono działania Izby w zakresie lobbingu na rzecz tych firm, zapoznano się także z głównymi uwarunkowaniami współpracy gospodarczej z partnerami chińskimi.

Zespół Prasowy UMWO

Źródło informacji: INTERIA.PL

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/opolsko-chinsk...