Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie

Na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie

EB, PAP, BBC

Dokładnie na rok przed rozpoczęciem igrzysk, w Pekinie na Placu Tiananmen odbyła się wielka gala. Głównym punktem programu dwugodzinnych uroczystości było uruchomienie zegara, który odliczać będzie czas do zapalenia znicza olimpijskiego 8 sierpnia 2008 roku. Na placu zgromadziło się ponad milion mieszkańców Pekinu.


Podczas uroczystości występy zespołów tanecznych i piosenkarzy przeplatały się z przemówieniami oficjeli. Chóralnie odśpiewano przygotowany na tę okazję hymn "Jesteśmy gotowi".

Władze ChRL reprezentował przewodniczący chińskiego parlamentu, uznawany za numer dwa w partii komunistycznej Wu Bangguo. - Chcemy wykorzystać tę okazję, żeby pokazać światu zaangażowanie naszych obywateli w sukces igrzysk. Wierzymy, że dokonamy tego - powiedział Wu Bangguo.

Podobne ceremonie odbyły się w innych wybranych chińskich miastach. Igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 8-24 sierpnia 2008 roku, Szacuje się, że w Pekinie wystartuje blisko 10,5 tysiąca sportowców.

Na przygotowania do imprezy Chiny wydadzą w sumie ok. 40 miliardów dolarów. Pieniądze te przeznaczono nie tylko na budowę nowoczesnych obiektów sportowych, ale także na modernizację miasta, w tym na usprawnienie komunikacji.

Organizatorzy olimpiady mają problem z zanieczyszczeniem środowiska. Mimo ograniczenia ruchu w Pekinie oraz przeniesienia niektórych fabryk za miasto, na razie nie widać spodziewanych efektów.

Oficjalne zaproszenie od szefa MKOL
W uroczystości uczestniczył przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jacques Rogge, który wystosował do 205 narodowych komitetów oficjalne zaproszenie do udziału w przyszłorocznych igrzyskach.

- Miło mi ogłosić, że w dniu dzisiejszym wyślemy oficjalne zaproszenia do udziału w igrzyskach w Pekinie do 205 narodowych komitetów olimpijskich, co oznacza, że za rok wystartują tu reprezentanci rekordowej liczby krajów - powiedział Rogge.

Przewodniczący MKOl Rogge wręczył osobiście zaproszenia przedstawicielom pięciu komitetów, kolejno: Grecji (organizatora pierwszych igrzysk nowożytnych), Kanady (w 2010 roku zimowe igrzyska odbędą się w Vancouver), Wielkiej Brytanii (Londyn będzie organizatorem letnich igrzysk w 2012 r.), Rosji (zimowe igrzyska w Soczi 2014).

Walka z dopingiem
Wśród uczestników letnich igrzysk olimpijskich zostanie przeprowadzonych 4500 badań antydopingowych. Próbki będą pobierane nie tylko podczas zmagań o olimpijskie medale, ale także w okresie przygotowań do tej imprezy i po niej. Pierwsze próbki do testów mogą zostać pobrane po 3 marca 2008 r.

Oznacza to wzrost liczby kontroli o około 20 procent, w porównaniu z igrzyskami w Atenach w 2004 roku, gdzie największy skandal dopingowy dotyczył greckich lekkoatletów - Kostasa Kenterisa i Ekaterini Thanou.

Wszyscy sportowcy, którzy uzyskają kwalifikacje olimpijskie do Pekinu, po 3 marca będą musieli na bieżąco informować o miejscu swego pobytu i każdorazowej zmianie, by w ten sposób w dowolnym czasie umożliwić pobranie materiału do badań.

źródło: http://rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=14644