Tomasz M.

Tomasz M. Pasjonat finansów
przedsiębiorstw:
kontrolling -
księgowo...

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Witam

Ostatnio walczę z tematem spółki komandytowo-akcyjnej i nasuwa mi się kilka pytań i wątpliwości:
Spółka komandytowo-akcyjna należy do spółek osobowych, ale wspólnicy nazywani są w KSH akcjonariuszami; w zasadzie to S.K.A. bardziej przypomina S.A. niż jakąkolwiek spółkę osobową. Co do zasady w S.K.A. opodatkowujemy dochód wypracowany przez spółkę nie w samej spółce, ale opodatkowują się wspólnicy (akcjonariusze) z wypracowanego w danym okresie zysku przypadającego na ich część akcji w spółce.
I tu pierwsze pytanie: jaki jest sens opodatkowania dochodu, który nigdy może nie zostać wypłacony akcjonariuszowi (uchwała przy zatwierdzeniu wyniku nie będzie przewidywała podziału wyniku).
A zaraz za tym drugie (ciekawsze) pytanie: zakładamy, że akcje S.K.A. mogą być przedmiotem obrotu (np. na podstawie umów cywilnoprawnych lub na giełdzie), zatem w ciągu na miesiąca mogą zmienić właściciela nawet kilka razy, i jak tu obliczyć dochód przypadający na akcjonariusza posiadającego akcje S.K.A. przez kilka dni. A nawet zakładając, że jakoś uda się to wyliczyć, to spółkę giełdową obowiązuje tajemnica informacji poufnej (w szczególności dotycząca danych finansowych), zatem akcjonariusz nie otrzyma informacji o wypracowanych wynikach i zysku przypadającym na niego bez złamania ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (i informacji poufnej)?
Czy zatem S.K.A. nie jest największym „bublem” KSH i stąd wynika brak jej popularności mimo innych zalet? Proszę o podzielenie się swoimi wrażeniami, a może ktoś zna rozwiązanie na powyższe pytania?

konto usunięte

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

http://www.gofin.pl/17,1,61,144811,uchwala-siedmiu-sed...

http://dfr.forbes.pl/dyrektorfinansowyroku/zaskakujace...

Może te teksty na temat uchwały NSA z 16 stycznia 2012r., Panu pomogą.

W opinii wielu osób powinna ona rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące opodatkowania akcjonariuszy S.K.A. Choć pewnie na ocenę jej znaczenia jest jeszcze za wcześnie.

Pozdrawiam.
Tomasz M.

Tomasz M. Pasjonat finansów
przedsiębiorstw:
kontrolling -
księgowo...

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Witam

bardzo dziękuję za podpowiedź. Znam wyrok NSA i niestety nie rozwiązuje on sprawy, ponieważ dotyczy osób prawnych, a w ogóle nie odnosi się do osób fizycznych. Nie rozwiązuje także sprzeczności pomiędzy ujawnianiem informacji poufnych a koniecznością posiadania informacji do rozliczenia podatku przez wspólników (w przypadku SKA notowanej na rynku publicznym).
Niestety także krajowa informacja podatkowa przedstawia stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania dochodów SKA doskonale zdając sobie sprawę z wadliwości tego rozwiązania.

Pozdrawiam
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Tomasz M.:
Witam

bardzo dziękuję za podpowiedź. Znam wyrok NSA i niestety nie rozwiązuje on sprawy, ponieważ dotyczy osób prawnych...
WSA w Gdańsku w dwóch wyrokach z dnia 6.03.br - I SA/Gd 1104/11 i I SA/Gd 1105/11 uznaje (w oparciu o wyrok NSA cytowany powyżej) dochody akcjonariuszy będących osobami fizycznymi za przychody kapitałowe.

Oznacza to opodatkowanie tych dochodów z chwilą wypłaty dywidendy, ale według skali podatkowej (czyli w wielu przypadkach 32%)

Należy jednak zauważyć, iż wyrok WSA w Gdańsku stoi w sprzeczności z tezą wyroku NSA II FSK 902/10 z 19.12.2011 (instancji wyższej !!!) głoszącą iż przychód akcjonariusza będącego osobą fizyczną jest przychodem z działalności gospodarczej.

totalna paranoja... ;)
Jacek Trusiński

Jacek Trusiński WSPÓLNIK, PAŁUCKI
TRUSIŃSKI KANCELARIA
RADCÓW PRAWNYCH

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Witam,

Z tego jak ja rozumiem treść uchwały siódemkowej NSA wynika, że dochód akcjonariusza w SKA podlega opodatkowaniu dopiero w chwili podjęcia uchwały o podziale zysku i wypłaty dywidendy. Innymi słowy brak jest obowiązku uiszczania zaliczek podatkowych w trakcie roku podatkowego, zaś zatrzymanie zysku w SKA (mocą uchwały) powoduje, że w tym zakresie nie wystąpi opodatkowanie dochodu do chwili wypłaty dywidendy.

Takie rozwiązanie powoduje, że nie wystąpią sytuacje o jakich Pan pisze.

Pozdrawiam,
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Jacek Trusiński:
... Takie rozwiązanie powoduje, że nie wystąpią sytuacje o jakich Pan pisze.

Pozdrawiam,
kiedyś trzeba będzie wypłacić...Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 28.03.12 o godzinie 15:27
Jacek Trusiński

Jacek Trusiński WSPÓLNIK, PAŁUCKI
TRUSIŃSKI KANCELARIA
RADCÓW PRAWNYCH

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Kiedyś tak. Tyle tylko, że to kiedyś ma swoją wartość:) liczoną czasem w jakim można obracać pieniądzem, który musielibyśmy odprowadzić do skarbu państwa.

Zdaje się, że to fundament działalności lokacyjnej :)
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

proszę najpierw przeczzytać o jakich sytuacjach piszę, gdyż :

1. obawiam się że jest drobna różnica pomiędzy :
Jacek Trusiński:
... nie wystąpią sytuacje o jakich Pan pisze.
a
Jacek Trusiński:
Kiedyś tak. Tyle tylko, że ...

2. nie piszę wogóle o treści "uchwały siódemkowej" bo dotyczy ona OSÓB PRAWNYCH. Ja napisałem o TEORETYCZNIE MOŻLIWYCH w świetle wyroków Gdańskich skutkach dla OSÓB FIZYCZNYCH. Warto odróżnić te "drobne" niuanse ;)

3. Jak już zdefiniowaliśmy pojęcie

NIE (występowania) chyba że (kiedyś) TAK

to problem w tym ile musi trwać "kiedyś" dla osób fizycznych jeśłi by jednak orzecznictwo przyjęło linię że będą to "inne przychody" (skala) a nie podatek z d.g. (19%)

dla uproszczenia przyjąłem założenie że posiadają także inne dochody, i przekraczają z tego tytułu próg podatkowy. o "drobnicy" szkoda dyskutować :)

założenia :

- "dodatkowy" podatek od wypłaty danej puli dywidendy = 32 - 19 = 13%
- średnia maxymalnych rentowności rocznych inwestycji - to coś musimy przyjąć wziąłem średnią z rentowności nominalnych poza funduszami emertalnymi z : http://barometr.onet.pl/barfun.aspx
wyszło 22% jak dla mnie nie jest to z pewnością zaniżony wskaźnik (na średnich rentownościach z linkowanej strony to nie było nawet co liczyć), choć zdaję sobie sprawę że mogą być tacy co "zrobią" (tylko czy długookresowo) 50, 100 czy więcej %.

Ale mówimy o jakiejś bazie statystycznej a nie jednostkowych przypadkach, więc liczymy :

- niezapłacony w danym roku podatek (np. z tyt. udziałów w zwykłej SpK) dla 1.000.000 zł = 190,000
- dopłata w opodatkowaniu "kiedyś" CAŁOŚCI zysku jeśli będzie skala = 1.000.000 x 13% = 130.000
- roczny zwrot z zainwestowania "nieodprowadzonego" początkowo podatku 190.000 x 22% = 41,800
- t zwrotu = 130.000/41.800 = 3,11 ROKU

co oznacza że jeśłi stanie na cytowanym przeze mnie wyroku "Gdańskim", dla osoby wyciągające z inwestycji 22% rocznie wyjdą NA ZERO po upływie 3 lat (ci "gorsi" którzy wyciągną np. 11% - 6-ciu) itd...

Teraz już sobie każdy może policzyć dla własnej stopy zwrotu.

- - - - - - - -

Dodatkowo - sama rentowność tej inwestycji, pozostając przy naszych założeniach :

dla "kiedyś" = 5 lat otrzymujemy :

- stopa zwrotu = 8,8% (po 3 latach ZERO + 2 x 22% / 5 )
- stopa zwrotu po opodatkowaniu (znowu 32%) = 5,98

dla porównania :
- bylejaka lokata bankowa po opodatkowaniu 6,5% - 19% = 5,26

jeśłi stopa zwrotu 11% to podobne parametry będą dla 10 lat.. itd...

po prostu warto czasami wiedzieć w miarę dokładnie w co się pakujemy bo ... matematyka to tak naprawdę fundament inwestycji :)))

p.s.

kontrolnie przypomnę jeszcze raz :

1. ostateczny sposób opodatkowania akcjonariuszy SKA jest nadal wg mnie niejasny a wyroki sądów sprzeczne ze sobą, więc jeśłi się komuś (porządnie) doradza to należy cały czas mieć na uwadze "zagrożenie" skalą

2. jak już pisałem nie twierdzę że nie zdarzają się tacy którzy wyciągają ze 3 albo i więcej razy wyższą stopę zwrotu niż zawodowcy z funduszy inwestycyjnych, ani też że wśród tak genialnych osób nie znajdują się zarabiające rocznie mniej niż 85.000.

Po prostu analizuję dla sytuacji którą z mojego doświadczenia uważam za standardową dla większości obecnych akcjonariuszy SKA.Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 24.04.12 o godzinie 09:46
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Nówka sztuka - i zwrot przez burtę o 180 stopni ...

IPPB1/415-176/12-2/KS 24.04.2012 Dyrektor IS w Warszawie (pewnie jeszcze chwilę potrwa zanim będzie dostępna w necie)

1. moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą dywidendy - NIE
2. przychód z d.g. - TAK

+ totalne zignorowanie wyroków NSA...

zobaczyć minę klienta, który już się brał za dzielenie skóry na niedźwiedziu - to pryszcz, ale zobaczyć minę tych co już skórę podzielili = bezcenne :)

.... a karuzela kręci się dalej

p.s.

nie dopisałem że chodzi o osfiz :)Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 07.05.12 o godzinie 12:00
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

ja myślę, że jest tak jak w większości spraw - temat kontrowersyjny, pojawiają się rozstrzygnięcia sądowe ale fiskus póki co ignoruje orzeczenia i próbuje dalej swoje stanowisko forsować.
Jak podatnik się odwoła, zaskarży - wygra, jeśli nie - zapłaci

konto usunięte

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

najnowsza interpretacja ogólna Ministra Finansów ws. opodatkowania zysków S.K.A.

sygnatura: DD5/033/1/12/KSM/DD-125 z dnia 2012.05.11

Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo – jeżeli określony został dzień dywidendy – w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą – stosownie do art. 5 updop oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 updof - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 updop oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.

Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw - kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 updop oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 updof za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo w którym został określony „dzień dywidendy”).

Analogiczne do powyższych zasady należy odpowiednio stosować w zakresie zaliczek na poczet dywidendy, przyznanych akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej niebędącemu komplementariuszem tej spółki.
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

buhahahahahahahaaaaaaa.....
– stosownie do art. 5 updop ....... stanowi przychód z działalności gospodarczej
Pan Minister wydał interpretację sprzeczną z 7-kową uchwałą NSA :D
Robert Szajerski

Robert Szajerski doradca podatkowy

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Nie wydał interpretacji sprzecznej z uchwałą NSA, bo uchwała dot. akcjonariuszy SKA opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych, a w ustawie o CIT co do zasady wszystkie przychody, są przychodami z działalności gospodarczej (z wyj. art. 21 i 22 gdzie mamy podatek zryczałtowany).

Odnosząc się do samej interpretacji MF. Nie znam motywów jej wydania, ale jestem naprawdę mile zaskoczony, bo jest ona wyjątkowo pozytywna dla akcjonariuszy będących podatnikami opodatkowanymi PIT, a na gruncie tej ustawy, opodatkowanie akcjonariusza SKA nie jest takie oczywiste, a wyroki przed WSA zapadały różne.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

.Sławomir Janiak edytował(a) ten post dnia 28.05.12 o godzinie 08:36
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Robert Szajerski:
Nie wydał interpretacji sprzecznej z uchwałą NSA, bo uchwała dot. akcjonariuszy SKA opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych, a w ustawie o CIT co do zasady wszystkie przychody, są przychodami z działalności gospodarczej (z wyj. art. 21 i 22 gdzie mamy podatek zryczałtowany)...
Widzę że nie tylko MF mial problemy z wyguglaniem sobie tekstu uchwały :)))

... Przychód akcjonariusza z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej nie jest więc przychodem z działalności gospodarczej. Przychód akcjonariusza z zysku do podziału wynika wyłącznie z posiadania prawa majątkowego ...
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Intyguje mnie jeszcze kwestia dość księgową, komplementariusz płaci zaliczki ns dochód. Akcjonariusz otrzyma dywidendę z zysku. A co z różnicą?
Robert Szajerski

Robert Szajerski doradca podatkowy

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Fakt, nie wczytałem się uważniej w zakres interpretacji ogólnej, bo odnosi się także do akcjonariuszy opodatkowanych CIT, więc mamy sprzeczność z uchwałą wydaną przez NSA.

Moje przeoczenie wynikało z tego, że SKA jako ciekawą propozycję optymalizacji analizowałem głównie z punktu widzenia osób fizycznych. Robert Szajerski edytował(a) ten post dnia 28.05.12 o godzinie 21:58
Jacek Trusiński

Jacek Trusiński WSPÓLNIK, PAŁUCKI
TRUSIŃSKI KANCELARIA
RADCÓW PRAWNYCH

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Tak z ciekawości: antyradar nadal docieka bonusów podatkowych ska czy stał się recenzentem stanowisk mf?
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

Daniel Więckowski:... A co z różnicą?
ano... nic.

I to jest właśnie w tym wszystkim piękne.. :))
Robert Szajerski:
... Moje przeoczenie wynikało z tego, że SKA jako ciekawą propozycję optymalizacji analizowałem głównie z punktu widzenia osób fizycznych.
w tym właśnie problem ... MF dało osfiz rozgeszenie podatkowe (wypłata + 19ka) ale opcja SKA "zaimplantowana" dla osfiz już nie była by taka radosna, bo pakuje fizycznych w skalę.

Narazie wszyscy się zachłystują czytając tylko to co dla nich wygodne a ja uważam że znając jakość naszego prawa możemy się niemile zdziwić, choć na razie jestem w tym czarnowidztwie raczej osamotniony...
Jacek Trusiński:
Tak z ciekawości:...
ciekawość pierwszy stopień do piekła ;)
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Opodatkowanie zysków S.K.A.

czyżby koniec pieśni ??

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,12395351,Fiskus_za...

Następna dyskusja:

Opodatkowanie UEA / Polska




Wyślij zaproszenie do