Arkadiusz Balcerowski

Ekonomista | Makler | Analityk XTB

Wypowiedzi

  • Arkadiusz Balcerowski
    Wpis na grupie CFA w temacie Kilka pytań do programu CFA
    29.04.2017, 13:05

    Dzięki za odpowiedzi.

    1) Nie wiesz może jaki jest koszt przysłania wydrukowanych książek? Z drugiej strony podejrzewam, że i tak taniej sam wydrukuje sobie w domu - kilka ryz papieru i kilka razy napełniania kartridża. Jakoś nie wyobrażam sobie wszystkiego (podobno koło 3000 stron do lvl 1 czytać na kompie)

    4) Hmm, mało/dożo pojęcie względnie :) Zastanawiam się, czy około 4 msc jest realnym terminem, zakładając ok. 3h codziennie + weekendy całe dnie?

    5) Czyli w cenie levelu mam tylko 1 Mock (2 części jak na egzaminie)? Czy jest on na zasadzie "robienie na czas", czy mogę do niego wracać tyle razy ile chcę? Zawierają się w nim również jakieś tłumaczenia, czy wszystko do znalezienia samemu?

    7) Ale tylko ten jeden Mock czy skądś jeszcze jakieś inne testy (ewentualnie skąd, bo podobno tu nie można od tak pobrać historycznych testów ze strony jak w przypadku DI czy MPW)?

    Jeszcze dwie kwestie: Rozumiem, że kalkulator muszę kupić sobie sam (zgodnie z wytycznymi)? Do każdego pytania są trzy odpowiedni (A, B, C) i test jednokrotnego wyboru prawda bez punktów ujemnych + zdaje się percentylem (uzależnionym od czego?)

  • Arkadiusz Balcerowski
    Wpis na grupie CFA w temacie Kilka pytań do programu CFA
    27.04.2017, 12:37

    Witam,

    W niniejszym poście chciałbym zapytać o kilka aspektów dotyczących całego kursu. Chodzi przede wszystkim o sprawy techniczne.

    1) Czy dokonując opłaty rejestracyjnej (450 USD) i egzaminacyjnej (obecnie 930 USD) otrzymuje w tej cenie wymagane książki od CFA do danego poziomu? Czy trzeba wnosić dodatkowe opłaty? Jeśli otrzymuję, to czy istnieje możliwość zrezygnowania z nich (niższa opłata) i kupno np. słynnego Schwesera?

    2) Czy podchodząc do poziomu I w grudniu (zakładając jego zdanie), czy jest możliwość pisania drugiego poziomu w czerwcu 2018, czy trzeba czekać aż do 2019?

    3) W marcu (tego roku) zdałem egzamin maklerski. Słyszałem, że pierwszy poziom CFA ma sporo wspólnego z tym egzaminem, czy to prawda? Czy rzeczywiście kwestie matematyczne/teoria mają części wspólne (najlepiej jakby odpowiedział ktoś, kto zdawał obydwa te egzaminy)?

    4) W przypadku egzaminu maklerskiego uczestniczyłem w kursie przygotowawczym, czy samemu w ogóle można opanować taki materiał (CFA )? Kursy są dość drogie i znacznie podnoszą inwestycję, stąd pytanie do doświadczonych w boju :) Szacuję, że samemu około 4 msc byłyby chyba realne?

    5) Jak wygląda sprawa z testami próbnymi, czy rejestrując się na dany poziom w CFA otrzymuję dostęp do jakiś testów próbnych, zestawów pytań? Słyszałem, że poziom I można nawet zdać skupiając się w dużej mierze na pytaniach z poprzednich egzaminów, prawda?

    6) Słyszałem, że egzamin to praktyczne wykorzystanie wiedzy (nie maglowanie regułek). Jak oceniacie ilość teorii do praktyki na egzaminie?

    7) Czy ucząc się z książek CFA/Schweser przyjmuje się jakąś strategię, tj. czytam jeden blok i robię jakieś mocki ect.? Jak w ogóle przygotowywać się do takiego egzaminu? Uczenie na pamięć raczej nie wchodzi w grę, ale czy wszystkiego da się praktycznie nauczyć to nie wiem... :)

    8) Jak bardzo każdy kolejny etap jest związany z poprzednim? Czy lvl 3 to prawdziwy potwór do przejścia (2 pierwsze etapy + materiał na 3)?

    Jak jeszcze coś będzie mnie nurtować to dopiszę, póki co już jest ładna lista. Liczę na odpowiedzi doświadczonych zawodników :DTen post został edytowany przez Autora dnia 27.04.17 o godzinie 12:43

  • Arkadiusz Balcerowski
    Wpis na grupie Sprawozdanie finansowe w temacie Wycena wartości przedsiębiorstwa

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Sprawozdanie finansowe

  • Arkadiusz Balcerowski
    Wpis na grupie Jak zostać maklerem... w temacie Zadania z egzaminu maklerskiego
    25.02.2017, 13:16

    Dziękuję. Rozumiem, że ustawa o funduszach i nadzorze nad rynkiem finansowym została całkowicie zmieniona? Masakra, czytałem już 3-krotnie do tej pory te publikacje, a tera okazuje się, że wszystko od nowa... Rozumiem, że data aktualizacji oznacza już wejście w życie i obowiązywanie na egzamin?

    Jeszcze jak mogę spytać, jak rozumie Pan "Stan prawny obowiązujący na egzaminie MPW (należy spojrzeć na prawy dolny róg ustawy)" - tutaj, po wejściu w dany tekst ujednolicony ustawy nie widzę żadnych dat.

    Poza tym, czy można znaleźć zawsze po prawej stronie ustawy datę zmiany, kiedy wchodzi ona w życie? Np. w ustawie o obrocie są dwie wzmianki, że zmiana w chodzi 1 marca i 1 października 2017 (czyli rozumiem, że nie obowiązuje na egzamin marcowy?) Niemniej już we wspomnianej wyżej ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym brak takich wzmianek z prawej strony.

    P.S. Chyba trochę nad wyraz przypanikowałem :) Mam teksty ustaw z początku października 2016 i z tego co widzę nie zmieniło się wiele. Również z tego co wiem nowelizacja znosząca podział rynku regulowanego na giełdowy i pozagiełdowy a także zmiana art. 72 ustawy o ofercie nie będą obowiązywać na marcowym egzaminie (jeśli się mylę proszę mnie poprawić).

    Pozdrawiam, Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.02.17 o godzinie 13:55

  • Arkadiusz Balcerowski
    Wpis na grupie Jak zostać maklerem... w temacie Zadania z egzaminu maklerskiego
    24.02.2017, 12:36

    Witam,

    Mam pytanie, gdzie można znaleźć w jakiejś skompresowanej wersji ostatnie nowelizacje, zmiany ect. ustaw obowiązujących na egzaminie? Mam wersje aktualne na październik, zastanawiam się czy dużo mogło się zmienić i czy kopanie od nowa tego wszystkiego celem szukania jakichś zmian jest konieczne? Może podzielą się opinią osoby, które już zdawały egzamin na MPW?

    Pozdrawiam,

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do