Stefan Wojtaszak

Specjalista; eksploatacja urządzeń energetycznych: turbiny,kotły..

Wypowiedzi

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie WSPÓŁSPALANIE- polska specjność czy to wogóle ma sens...
    10.05.2015, 00:53

    Zależy pod jakim kątem na to spojrzysz to może mieć sens lub nie ma sensu. Z punktu widzenia wytwórcy energii ma sens bo dostaje za to sporą kasę więc jest ok. Z punktu widzenia biorcy energii nie ma sensu bo buli dużą kasę i też jest ok bo nie ma wyboru.
    Dyskusja o współspalaniu to dyskusja polityczna więc z sensem to ma niewiele wspólnego a dyskutowanie o niej to strata czasu.
    Zdanie czasami przekazywane w środkach przekazu "w Polsce mamy najniższe ceny benzyny, ropy wśród krajów UE" czy ma sens? Zależy kto mówi i zależy do kogo mówi, może mieć i może nie mieć sensu. Pytanie jest tylko takie: ten kto coś takiego mówi to jest cymbał czy manipulant?

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie SZKOLENIA, SEMINARIA
    21.12.2014, 23:52

    Na początek proponuję zamówić intencję w odpowiednim miejscu na pomyślne wiatry przez długie lata.

    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie Król jest nagi!
    14.09.2014, 20:42

    Witam.
    Polecam "coś sprawdzonego w nowoczesnej Europie".....http://www.dailymail.co.uk/news/article-2754679/The-sc...
    W budowie wiatraków należy wreszcie zacząć korzystać też z głowy a nie tylko z mody.
    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie Król jest nagi!
    5.09.2014, 08:16

    Witam
    Mam pytanie dodatkowe do Twoich rewoucyjno-innowacyjnych pomysłów: co to jest "coś sprawdzonego w nowoczesnej Europie".
    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Uszczelnienia komórkowe turbin akcyjnych.
    13.04.2014, 23:07

    Witam

    Forum to platforma do dyskusji publicznej. Temat został zapodany, pytania są - więc jeżeli ktokolwiek miałby coś do powiedzenia w tym temacie to może się wypowiedzieć na forum (ale niema obowiązku zabierania głosu w dyskusji).

    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Uszczelnienia komórkowe turbin akcyjnych.
    7.04.2014, 20:55

    Witam
    Panie Damianie w poprzednim poście jest pytanie kierowane do Pana jako, że Pan zobowiązał się odpowiedzieć na pytania z tego zakresu.

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Uszczelnienia komórkowe turbin akcyjnych.
    17.03.2014, 00:23

    Uszczelnienia nadbandażowe kół wirnikowych w turbinach mają ograniczać przepływ pary w przestrzeni ponad bandażem. Podjęcie właściwych rozwiązań dla tego zadania wymaga przede wszystkim odpowiedzi na pytanie:
    - w którm kierunku płynie para w przestrzeni nadbandażowej; zgodnie z kierunkiem głównego strumienia pary czy w kierunku przeciwnym?

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Uszczelnienia komórkowe turbin akcyjnych.
    6.03.2014, 14:18

    Witam
    Jeżeli nie ma się nic do powiedzenia w temacie to rzeczywiście lepiej nie nudzić i opisywać innym swoją siwą głowę. W tej grupie wskazane byłoby podzielić się swoją wiedzą, opinią, doswiadczeniem, spostrzeżeniami, itd. niż rzucać nazwiskami jak w koleżeńskim kręgu. Autora identyfikuje się po nazwisku i tytule jego pracy a mając siwą głowę wypadałoby to już wiedzieć. Rady co do poczytania, zawsze każdemu mogą się przydać więc za nią bardzo dziękuję.
    Skoro temat podjąłem więc widocznie traktuję go poważnie i nikogo nie zmusza się tutaj do -zajmowania jedynie słusznego głosu w każdej, znanej i nieznanej mu sprawie.

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie Dziś na celowniku poważnej siły politycznej farmy...
    5.03.2014, 00:04

    Prasa dla wiatraków nie może być gorsza czy lepsza lecz powinna być bardzo ostrożna i wyważona bo na wiatrakach można się sparzyć. Fajnie jest myśleć: no tak postawimy wiatrak a póżniej za friko mamy energię. Więc proponuję dane chociażby z dn. 03-02-2014 moc z wiatraków: godz 12-ta 147MW a godz 22-a 1925MW (dane z PSE). Jasno z tego wynika. że mamy dużo mocy zainstalowanej ale w pewnych okresach pożytku z niej niwiele. Żeby więc mieć pokrycie na moc zapotrzebowaną to trzeba w rezerwie trzymać niezawodne (niezależne od wiatru) źródła energii elektrycznej. I tu kłaniają się koszty za energię. A może zadeklarujemy się. że jak nie będzie wiatru to posiedzimy po ciemku!!!!!! Przyrost naturalny gwarantowany.
    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie Dziś na celowniku poważnej siły politycznej farmy...
    1.03.2014, 01:59

    Witam

    Czytam temat i doszedłem do wniosku, że tak dużo demagogi w jednym krótkim fragmencie tekstu chyba jeszcze nie spotkałem albo czegoś zupełnie nie rozumiem. Proszę więc może o drobne wyjaśnienia:
    1) Co ma być dowodem na zbliżające się wybory; to, że ludzie piszą petycje w sprawie wiatraków?
    2) Gdzie i kto sieje strach i demagogię przed wyborami?
    3) Czy domaganie się ustalenia konkretnych zasad budowy wiatraków można nazwać "organizowaniem akcji sprzeciwu". Ludzie których problem dotyczy chcą znać reguły wg których będą w ich pobliżu stawiane wiatraki.
    4) Proszę o garść informacji na temat tego zaskoczenia: które to media tak piszą "o rosyjskiej dominacji energetycznej w w Polsce" bo od tej chwili zaczynam się bać. Do tej pory wydawało się, że jakoś sobie radzimy z zaopatrzeniem w energię aż tu naraz rosyjska dominacja!!!!! Napiszesz taki artykuł do gazety j/w i będziesz miał powstanie w Polsce pod wodzą prezesa przeciw śmiertelnemu wrogowi ze wschodu. I to będzie dowód na zbliżające się wybory.
    5) Żeby mówić o energii z farm wiatrowych to najpierw należałoby poznać pewne dane jak np.: koszt budowy, kto buduje i za czyje pieniądze, ile kosztuje energia z farm, jaki jest stopień wykorzystania urządzeń (dni wietrzne), energia wiatrowa a zagrożenia dla systemu energetycznego, itd. Rynek farm wiatrowych jest prawdopodobnie dosyć mętnym środowiskiem i dlatego konieczne są konkretne i czytelne dane co do tej gałęzi energetyki.
    6!!!!) "Więcej prądu w kraju, mniej gazu z zagranicy" i tu pełna zgoda tyle, że jak uzyskać tę energię to już jest temat do dyskusji.
    Farmy wiatrowe też można wykorzystać do walki politycznej a zwłaszcza wtedy gdy niekompetentne media podnoszą larum po to tylko żeby przyciągać uwagę "ciemnego ludu".

    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Uszczelnienia komórkowe turbin akcyjnych.
    28.02.2014, 01:49

    Witam

    Nadbandażowe uszczelnienia komórkowe uszczelniają przestrzeń pomiędzy kołem wirnikowym a kadłubem turbiny. Uszczelnienie tej przestrzeni ma skutkować wzrostem sprawności poszczególnych stopni turbinowych bo para zamiast omijać koło - ma wykonać w nim dodatkową pracę a tym samym spowodować wzrost sprawności turbiny.
    Budowa i zasada pracy turbiny przeczy potrzebie wykonywania takich uszczelnień bo:
    1) W turbinie akcyjnej pracę wykonuje tylko ta para, która wpływa na łopatki wirnikowe z odpowiednią prędkością i kierunkiem. Para bez prędkości nie wykonuje pracy a jedynie zwiększa straty gdyż zakłóca prędkość i kierunek strumienia.
    2) Zasada turbiny akcyjnej - przed i za stopniem wirnikowym ciśnienia są jednakowe. Skoro ciśnienia jednakowe więc nie ma siły która wymuszałaby przepływ pary poza tarczą wirnikową i dlatego straty te w turbinie są znikome.
    3) Konstrukcyjnie, wieniec łopatkowy tarczy wirnikowej jest szerszy od wieńca łopatkowego tarczy kierowniczej. Takie rozwiązanie sprzyja "uchwyceniu" strumienia który odchylił się od strumienia głównego. Para wypływająca ze stopnia kierowniczego a jest poza obrysem wieńca tarczy wirnikowej jest bezużyteczna i należy umożliwić jej swobodny przepływ poza stopień.
    4) W tarczach wirnikowych stopni akcyjnych znajdują się otwory (ok. 7 otworów, średnica ok. 100mm). Są to otwory odciążające, które umożliwiają swobodny przepływ pary sprzed tarczy wirnikowej za tarczę. Otwory mieszczą się pomiędzy wieńcem a wałem.
    $5$) "Może zamiast wysilać się nad tzw. uszczelnieniami komórkowymi, zaspawać te otwory odciążające. Będzie tanio, szybko i nie wesoło."

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Ekologia a Ekonomia w temacie Czy można użyć wiatru do regulacji systemu...
    10.05.2013, 01:24

    Witam.
    Istota wiatraków jest taka: jest wiatr, wiatrak pracuje i oddaje energię do sieci energetycznej; nie ma wiatru, wiatrak stoi i czeka na wiatr. Więc gdzie tutaj te rozważania o jakiś iluzorycznych pompowaniach wody. Jeśli wodę się pompuje to kosztem energii wyprodukowanej w dolinach poboru i to tej najdroższej w danym czasie bo gdyby nie pompowanie to można byłoby nie produkować tej energii zużytej właśnie na pompowanie. Jest to oczywiście układ: coś za coś, a za darmo nic nie ma.
    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Sposoby sterowania turbiną parową
    27.04.2013, 00:54

    Smoczek rozruchowy służy do usunięcia powietrza z przestrzeni kondensator-turbina przed i w trakcie uruchamiania turbozespołu.

    Wyłączenie turbiny polega na zamknięciu zaworów na dopływie do niej pary a „hamowanie” przebiega samoczynnie, swobodnie bez dodatkowych sił zewnętrznych. Przy wyłączeniu turbiny nie stosuje się raczej metody stopniowego redukowania dopływu pary gdyż nie ma to żadnego uzasadnienia.

    Położenie turbiny (wału) po jej wyłączeniu jest o tyle istotne, że musi się ona zatrzymać żeby można było załączyć obracarkę. Obracarkę można załączyć tylko wtedy gdy wał turbiny jest nieruchomy.

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie sex w temacie Mam ochotę na sex ;)

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy sex

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Energetyka w temacie Praca Dyplomowa - proszę o wsparcie informacją
    23.02.2011, 16:40

    Witam

    W naszych systemach scentralizowanego ogrzewania dosyć popularnym paliwem był i jest jeszcze olej ciężki czyli mazut. Paliwo to stosowane jest w elektrociepłowniach najczęściej jako paliwo dla kotłów szczytowych czyli własnie dla pokrywania zapotrzebowania ciepłownictwa w okresach zwiększonego obciążenia. Mazut stosuje się również jako paliwo rozpałkowe dla kotłów węglowych a przed spalaniem musi być podgrzany do temperatury >140stC.

    Najlepszy link jaki można Ci polecić to elektrociepłownia lub ciepłownia.

    Pozdrawiam

  • Stefan Wojtaszak
    Wpis na grupie Turbiny w temacie Tyrbiny upustowe przeciwprężne i kogeneracyjne opis i...
    21.02.2011, 22:02

    Witam.

    Na ten temat (Sposoby wykorzystania pary wylotowej....) to rzeczywiście trudno znaleźć skompensowany materiał. Zwykle są to wzmianki które tylko sygnalizują temat pary wylotowej. Musisz spróbować posklejać te "szczątki" które są dostępne. Temat dosyć ogólny i dobrze byłoby go doprecyzować.

    trochę literatury:
    T. Nikiel -Turbiny parowe.
    E. Tuliszka - Turbiny cieplne zagadnienia termodynamiczne i przepływowe.
    J.Marecki - Gospodarka skojarzona cieplno-elektryczna.
    A.Kowalski, J.Krzyżanowski - Okrętowe siłownie parowe.
    L.Nehrebecki - Elektrownie cieplne.
    Poradnik Termoenergetyka.

    Pozdrawiam

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do