konto usunięte

Temat: Społeczność kłamie ?

Moim zdaniem warte uwagi...

Bądź co bądź wiele jest prawdy w tym tekście.

Prawie jeden na trzech użytkowników serwisów społecznościowych kłamie na temat swoich osobistych informacji.

Jak informuje serwis ars technica, powołując się na badanie brytyjskiej firmy eMedia, 62 procent respondentów obawia się o bezpieczeństwo tego typu stron i ich własnych danych.

Warto zaznaczyć, że w badaniu firmy eMedia uczestniczyło niewiele ponad 100 osób, w większości w wieku od 25 do 65 lat. Trudno więc uznać rezultaty tego badania za wartościowe z naukowego punktu widzenia, ale pozwalają one na dostrzeżenie możliwych trendów.

Spośród 81 procent respondentów, którzy przyznali się do korzystania z serwisów społecznościowych, prawie 1/3 podaje fałszywe dane na swój temat w celu chronienia swoich tożsamości.

Z badania eMedia wynika także, że 48 procent użytkowników tego typu stron loguje się do nich w godzinach pracy, a 24 procent korzysta z nich codziennie.

źródło: http://www.wirtualnemedia.pl/article/244436_13_uzytkow...

czy taki jest naprawdę sens tworzenia społeczności ?
Dawid F.

Dawid F. Programista PHP (+
cała otoczka z tym
związana)

Temat: Społeczność kłamie ?

Ja bym tak bardzo nie sugerował się tymi "badaniami".
100 osób? To ma być "reprezentatywna próbka"?
Wojtek Sadowicz

Wojtek Sadowicz specjalista ds.
e-marketingu

Temat: Społeczność kłamie ?

Przemysław A.:
[cut]
Jak informuje serwis ars technica, powołując się na badanie brytyjskiej firmy eMedia, 62 procent respondentów obawia się o bezpieczeństwo tego typu stron i ich własnych danych.
no to pierwszy wniosek jest taki, że za rozwojem społeczeństwa informacyjnego jako zachowania społecznego nie nadąża rozwój tzw. technologii społeczeństwa informacyjnego, przede wszystkim w zakresie zarządzania tożsamością. wydaje się, że jest prawie dobrze, niemniej ludzie obawiają się utraty danych.
dla mnie wskazuje to na to, że ludzie zrozumieli wagę i wartość ochrony danych osobistych, ale technologie powszechnie wdrażane nie dają im odpowiedniej pewności siebie w wymianie informacji przez sieć.
[cut]
Spośród 81 procent respondentów, którzy przyznali się do korzystania z serwisów społecznościowych, prawie 1/3 podaje fałszywe dane na swój temat w celu chronienia swoich tożsamości.
[cut]
czy taki jest naprawdę sens tworzenia społeczności ?
sądzę, że sens tworzenia się społeczności jest bardziej taki, że posługują się one mechanizmami kolektywnego dzielenia się informacją inną niż ta na temat danych osobistych. taka community knowledge stanowi o sile społeczności sieciowej.
inna kwestia - nie do przeoczenia moim zdaniem - integracja na poziomie dotychczas niespotykanym. technologie pozwalają przekraczać coraz więcej granic, co za tym idzie coraz większe grupy osób (interesów?) mogą się integrować za ich pośrednictwem.wojtek sadowicz edytował(a) ten post dnia 24.09.07 o godzinie 18:14
Wojciech A.

Wojciech A. "sie umie, sie ma"
:)

Temat: Społeczność kłamie ?

Przemysław A.:
Moim zdaniem warte uwagi...

czy taki jest naprawdę sens tworzenia społeczności ?

a w realu to niby chodzisz z tabliczka z imieniem, nazwiskiem, peselem i mailem na szyi? nie widze roznicy miedzy siecia a realem..
Andrzej Góralczyk

Andrzej Góralczyk Poprawiam
przedsiębiorstwa.
Właściciel portalu
Dyrekcja.pl

Temat: Społeczność kłamie ?

Siedzę w różnorakich społecznościach od 10 lat i z tego doświadczenia wnioskuję że:

- tylko w społecznościach praktyków (w tym w zbiorowych projektach "obsługiwanych" przez aplikacje webowe) prawie nikt nie ukrywa swojej tożsamości. Wyjątek stanowią osoby obawiające się reakcji swego pracodawcy. Nie dotyczy to oczywiście fachowców pierwszego rzędu, którzy nie muszą już niczego się obawiać,

- w pozostałych społecznościach bardzo wysoki odsetek uczestników korzysta z okazji żeby "nałożyć maskę", udawać kogoś innego. Często także z obawy przed pracodawcami czy zawistnikami z pobliża,

- mniejszy, ale też znaczny odsetek traktuje to jako swoistą psychoterapię i okazję do "zrzucenia maski", którą - własnym zdaniem - jest zmuszony nakładać na co dzień.
Piotr S.

Piotr S. renesansowa dusza

Temat: Społeczność kłamie ?

Dawid F.:
(...)
100 osób? To ma być "reprezentatywna próbka"?
i 50 może być próbką reprezentatywną - bo nie o liczbę tu chodzi ;)

Pozdrawiam
P.

konto usunięte

Temat: Społeczność kłamie ?

Wojciech A.:
Przemysław A.:
nie widze roznicy miedzy siecia a realem..

Czyżby uzależnienie od sieci? hehehe

Pozdrawiam!
Marcin K.

Marcin K. E-commerce & Web

Temat: Społeczność kłamie ?

Nie widzę w tym nic co by czy przeczyło sensowi tworzenia społeczności. Jeśli użytkownik nakłada maskę, udając kogoś innego i jest mu z tego powodu dobrze, powinno być dla niego miejsce w społeczności wirtualnej. Mam wrażenie, że społeczności internetowe nie są po to aby w idealnym stopniu odzwierciedlać prawdziwe profile osób je tworzących, co widać obserwując potrzeby niektórych użytkowników, których życie nie układa się tak jak by chcieli aby osoby z zewnątrz je postrzegały.
Oczywiście nasze (userów podających prawdziwe dane) życzenie jest odwrotne, i dążenia twórcą również, jednak jak wiemy zawsze będą one płonne. Bynajmniej do momentu, aż technologia identyfikacji nie rozwinie się do tego stopnia aby odrzucać 100% nieprawdziwych danych. Sama personalizacja jest niczym, jeśli identyfikacja nie istnieje. A ona nie zaistnieje, bo nikomu do domu w burach nie wejdziemy aby sprawdzić czy ma tyle kotów ile podaje na grupie o kotach.
Nawet gdyby sie udało zrobić to bezboleśnie, czy wtedy nadal tylu internautów będzie chciało tworzyć profile w serwisach społecznościowych? Problem, że chyba nie.Marcin Kraszewski edytował(a) ten post dnia 23.09.07 o godzinie 19:53

Temat: Społeczność kłamie ?

Uważam, że wiele serwisów, w tym społecznosciowych, ma zbyt wygórowane żądania odnośnie szczegółowości podawanych przez użytkowników danych o sobie. Tak się zastanawiam czy każdy z tych serwisów zarejestrował sobie baze danych osobowych i przestrzega wszystkich wynikających stąd reżimów. Mam poważne obawy, że nie. I takie obawy oraz obawy o możliwość wykorzystania ich danych mają też użytkownicy.

W swoim społecznościowym serwisie młodych literatów ograniczyłem dane o użytkownikach do minimum. Większości to bardzo odpowiada i często piszą o sobie bardzo tajemniczo, ale coraz częściej się przełamują i bywa, że nawet dochodzi do mnie lub bardziej zorganizowanych spotkań osobistych. Również jak dochodzi do propozycji wydania ich dzieła drukiem nikt się nie zasłania pseudonimem.
Bogumił P.

Bogumił P. projektant,
wdrożeniowiec,
animator,
dziennikarz

Temat: Społeczność kłamie ?

e tam. powinno to się zmienić. Skoro w Estonii działa openID i w zapisie społeczeństwa informacyjnego e-Europe jest zapis o próbach tworzenia wirtualnego dowodu, to za kilka/naście lat wszyscy będą raczej sobą .p
Różnicą będzie chęc do pokazywania bądź nie, swoich danych w większym lub mniejszym stopniui.

A z drugiej strony, jeśli komuś nie zależy na kontaktach biznesowych w goldenie to poda sobie to co będzie chciał i poczyta sobie bo to mu starcza.

Temat: Społeczność kłamie ?

myślę, że wielu osobom po prostu się nie chce wpisywać prawdziwych danych. ja np. tak mam, że wpisuję byle co, jeśli czuję, że nie są to absolutnie krytyczne dane.

konto usunięte

Temat: Społeczność kłamie ?

Marcin J.:
myślę, że wielu osobom po prostu się nie chce wpisywać prawdziwych danych. ja np. tak mam, że wpisuję byle co, jeśli czuję, że nie są to absolutnie krytyczne dane.

ja w sieci sprzedaje swoją tożsamość w 38%:)
Michał Pasterniak

Michał Pasterniak Student,
Politechnika
Warszawska

Temat: Społeczność kłamie ?

Właściwie to po co pisać prawdę :) ?

Następna dyskusja:

Społeczność b2b




Wyślij zaproszenie do