Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

Ciekawi mnie Wasza opinia na temat wysylania korespondencji e-mailowej do firm.
Czy kazda wiadomosc pochodzaca od nieznanej osoby/instytucji jest spamem? Czy jej zignorowanie jest wystarczajaca odpowiedzia? Jaki rodzaj maila razaco narusza zasady netykiety?
Bartłomiej K.

Bartłomiej K. Pilot samolotowy

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:
Czy kazda wiadomosc pochodzaca od nieznanej osoby/instytucji jest spamem? Czy jej zignorowanie jest wystarczajaca odpowiedzia?

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z ignorowaniem wiadomosci pochodzacych od nieznanych osob...
Przeciez to chyba normalny kanal komunikacji :/Bartłomiej Kuchnik edytował(a) ten post dnia 18.01.08 o godzinie 17:21
Jacek R.

Jacek R. UK Branch Manager at
SMT Software

Temat: Poczta e-mailowa

Gdyby każda wiadomość pochodzaca od nieznanej osoby/instytucji była spamem, to oznaczałoby to kompletną arogancję firmy. Niestety - wiele firm tak właśnie się zachowuje.
Bartłomiej K.

Bartłomiej K. Pilot samolotowy

Temat: Poczta e-mailowa

W Polsce nawet urzedy nie odpisuja na pytania wyslane poczta elektroniczna... :/
Nie jestem na 100% pewien ale wyslanie czegos emailem jest rownoznaczne z wyslaniem listu poleconego i urzad powinien odpowiedziec w wyznaczonym czasie.
Tym bardziej powinny robic to prywatne firmy, ktore podobno dbaja o klienta.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

Tez tak sadze - kazdy ma prawo wyslac maila gdzie tylko chce tak samo jak ma prawo wyslac zwykly list. Oczywiscie mowimy o normalnej korespondencji osobistej lub handlowej, a nie np. z tresciami obrazliwymi. Jesli odbieram wiadomosc o tresci, ktora mnie nie interesuje, to ignoruje ja i tyle.
Spotkalam sie jednak z osobami, ktore traktuja tego typu korespondencje jako naruszenie ich wirtualnego terytorium i reaguja bardzo gwaltownie, wysylajac np. obrazliwa odpowiedz albo nawet pogrozki.
Bartłomiej K.

Bartłomiej K. Pilot samolotowy

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:
Oczywiscie mowimy o normalnej korespondencji osobistej lub handlowej, a nie np. z tresciami obrazliwymi. Jesli odbieram wiadomosc o tresci, ktora mnie nie interesuje, to ignoruje ja i tyle.
Spotkalam sie jednak z osobami, ktore traktuja tego typu korespondencje jako naruszenie ich wirtualnego terytorium i reaguja bardzo gwaltownie, wysylajac np. obrazliwa odpowiedz albo nawet pogrozki.

Ok juz rozumiem. W takim razie najlepiej ignorowac bo inaczej to tylko karmimy takiego "trolla" i go "nakrecamy"
Inna sprawa, ze obrazanie, pogrozki itd podchodza juz pod zgloszenie na policje.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

:-)
Trudno jest zglaszac na policje wszystkie glupie rzeczy, ktore zdarza sie nam uslyszec... Moja prywatna zasada jest nawet nie podejmowanine polemiki, jesli lata tak nisko.
Bartłomiej K.

Bartłomiej K. Pilot samolotowy

Temat: Poczta e-mailowa

Pomiedzy grozba a glupia rzecza jest chyba spora roznica... ;)
Anna Maria Woźniak

Anna Maria Woźniak ... restart
systemu...

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:

Czy kazda wiadomosc pochodzaca od nieznanej osoby/instytucji jest spamem?

Nie kazda. Jesli firma organizujaca imprezy wysyla swoja oferte do dzialu kadr innej firmy, to nie jest to spam, ale po prostu oferta. Natomiast wyslanie tego do kazdego pracownika jest juz spamowaniem. Wysylajac maila musimy wiedziec do kogo piszemy - podobnie jak w pismach papierowych.
Czy jej zignorowanie jest wystarczajaca odpowiedzia?

Jezeli nie chcemy podtrzymywac korespondencji, to zingorowanie jest jedyna sluszna odpowiedzia:)
Niektore maile zawieraja informacje: "jesli nie zyczy sobie Pan/i otrzymywac korespondencji od nas, prosze kliknac w ponizszy link"
Wydaje mi sie, ze przy newsletterach jest to teraz obowiazek nalozony przez ustawodawce.
Jaki rodzaj maila razaco narusza zasady netykiety?

Rozne grzeszki, ktore zauwazylam w mojej korespondencji sluzbowej:

Duze zalaczniki, gdy moga byc mniejsze. Po co wysylac 3 MB, jesli wystarczy 300 KB?

Czytelna lista wszystkich adresatow.
Uwazam, ze w okienku "do" lub "kopia jawna" nalezy wpisywac adresy tylko wtedy, gdy zalezy nam, by adresaci wzajemnie wiedzieli ze do nich trafila informacja. Np. wysylam cos do szefa i do jego zastepcy, ktory tez sie zajmuje dana sprawa.

Gdy rozsylamy oferte do wielu osob czy firm - nalezy maila zaadresowac do siebie, a adresy wpisac w pole "kopia ukryta".

Brak podpisu.
Czasem ludzie wychodza za zalozenia, ze wiadomo o kogo chodzi. Ale niektore osoby korzystaja ze skrzynki bez nazwiska, np. sekretariat@domena.pl.

Niecytowanie poprzedniej korespondencji.
Gdy korespondujemy - dla ulatwienia cytujemy poprzednia korespondencje, tak aby najnowsza wiadomosc byla zawsze na gorze. Niektore firmy maja takie prosby w stopkach - spotkalam sie z tym w sklepach internetowych.
Do niedawna obowiazywal zwyczaj cytowania pod tekstem, ale - moim zdaniem - wygodne jest tylko na forach.

Wysylanie zalacznikow nie wiedzac, czy druga osoba to otworzy.
Pracuje od lat na Macintoshu. Dla mnie zmora sa pliki w formacie *.doc i *.pps.
Kiedys, pewna agencja reklamowa miala przyslac mi logo firmy wspolpracujacej z nami. Przyslali mi je w formacie Corela. U nas tego programu sie nie uzywa, wiec poprosilam o forme *.eps, albo *.jpg - czyli formaty uniwersalne. W odpowiedzi uslyszalam - "kupcie sobie Corela" :)
Anna Maria Woźniak

Anna Maria Woźniak ... restart
systemu...

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:
Spotkalam sie jednak z osobami, ktore traktuja tego typu korespondencje jako naruszenie ich wirtualnego terytorium i reaguja bardzo gwaltownie, wysylajac np. obrazliwa odpowiedz albo nawet pogrozki.

Korespondencja prywatna to zupelnie inna sprawa. Wiele osob ma tzw. spamlisty, czyli grupe e-maili do przyjaciol, ktorym wysyla dowcipy, smieszne zdjecia itp.
Ja sobi nie zycze takiej korespondencji z prostego powodu:
wiele osob nie ukrywa list adresatow i nie kasuje poprzednich. Moj adres krazy po swiecie trafiajac w rece zawodowych spamerow. Kiedys otworzylam sobie nowy adres mailowy, podalam go tylko jednej znajomej (wlasnie takiej, ktora lubi wysylac dowcipy), z prosba by tam kierowac internetowe zarty. Juz po miesiacu zaroilo sie na tej skrzynce od ofert viagry, pozyczek bez zyrantow, a nawet dostalam tez "nigeryjskiego lacznika".

Moj inny adres - z domeny gazeta.pl - jest widoczny na forum w tamtym portalu. Czasem zdarza sie, ze z adresu gazety dostaje maile typu "wyslij tego maila do wszystkich znajomych, a dostaniesz od Bila Gatesa po dolarze za kopie". Robia to nie automaty, tylko ludzie, z ktorymi nie zamienilam ani jednego slowa, ale sa czytelnikami moich postow na moim forum w tamtym portalu.

Nie sadze bym kogokolwiek obrazila, bo wysylalam czasem odpowiedzi: "prosze mi wiecej takich rzeczy nie wysylac". Nie jest to ani obrazliwe, ani nie jest pogrozka.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

Mnie tez zdarzylo sie dostawac oferty na rozne "wynalazki", w wiekszosci jak sobie wyrobic dozywotnie i nieodwracalne prawo jazdy hi hi :-))) Ale jakos sie nie pokusilam...
Anna Maria Woźniak

Anna Maria Woźniak ... restart
systemu...

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:
Mnie tez zdarzylo sie dostawac oferty na rozne "wynalazki", w wiekszosci jak sobie wyrobic dozywotnie i nieodwracalne prawo jazdy hi hi :-))) Ale jakos sie nie pokusilam...

A skad maja adres? M.in. z maili wielokrotnie forwardowanych, bez kasowania listy poprzednich adresatow.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

pewnie tak, masz racje. nigdy sie nad tym nie zastanawialam, bo nie bralam udzialu w lancuszkach, jakos nigdy mnie to nie pociagalo...
Anna Maria Woźniak

Anna Maria Woźniak ... restart
systemu...

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:
pewnie tak, masz racje. nigdy sie nad tym nie zastanawialam, bo nie bralam udzialu w lancuszkach, jakos nigdy mnie to nie pociagalo...

Nie musisz wysylac, by Twoj mail byl na liscie. Osoba X wysyla spam do 10 osob, w tym do Ciebie. Jedna z pozostalych dziwieciu osob forwarduje maila dalej, nie wycinajac listy adresatow. I juz krazysz po swiecie...
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

no tak, oswiecilas mnie. teraz juz wiem skad u mnie te oferty...
Anna Maria Woźniak

Anna Maria Woźniak ... restart
systemu...

Temat: Poczta e-mailowa

Malgorzata Saadani:
no tak, oswiecilas mnie. teraz juz wiem skad u mnie te oferty...

Milo mi, ze sie przydalam. Co do walki z tym - nie da sie pokonac, nalezy pokochac. Nie ma innej rady.
Wiele razy tlumaczylam znajomym, zeby mi nie przysylali dowcipow, nie przysylali przez miesiac, a potem znow to samo. Dlatego zalozylam sobie osobny adres i podalam jako ten, na ktory mozna wysylac spam. Nie ukrywam, ze rzadko do tej skrzynki zagladam... :)

Oczywiscie sa tez inne sposoby pozyskania maili - np. podawanie go na forach czy blogach itp - boty skanuja rozne strony i wylapuja ciagi liter, przy ktorych wystepuje znak "@". Dlatego warto podawac na stronach adresy zakodowane, np: uzytkownik[at]domena.pl.
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Poczta e-mailowa

I kto by pomyslal, ze na forum s-v przejde szybki kurs obronny przed spamem :-)))
Dziekuje
Anna Maria Woźniak

Anna Maria Woźniak ... restart
systemu...

Temat: Poczta e-mailowa

Cala przyjemnosc po mojej stronie.
Jacek R.

Jacek R. UK Branch Manager at
SMT Software

Temat: Poczta e-mailowa

Wysylanie zalacznikow nie wiedzac, czy druga osoba to otworzy.
Pracuje od lat na Macintoshu. Dla mnie zmora sa pliki w formacie *.doc i *.pps.
Kiedys, pewna agencja reklamowa miala przyslac mi logo firmy wspolpracujacej z nami. Przyslali mi je w formacie Corela. U nas tego programu sie nie uzywa, wiec poprosilam o forme *.eps, albo *.jpg - czyli formaty uniwersalne. W odpowiedzi uslyszalam - "kupcie sobie Corela" :)

akurat .doc jest chyba najpowszechniej uzywanym formatem. co innego .odt.

chociaz z drugiej strony - dla własnej wygody, najprościej zainstalować odpowiednie nakładki
Jacek R.

Jacek R. UK Branch Manager at
SMT Software

Temat: Poczta e-mailowa

a wracając do pierwotnego pytania.

uważam, że jeśli mail jest skierowany do konkretnej osoby i autor miał uzasadnione powody oczekiwać, że może być on interesujący dla adresata, to ignorowanie jest moim zdaniem niegrzeczne. zwłascza jesli jest jest w mailu zaznaczona prośba o odpowiedź bądź mamy prawo przypuszczać, że odpowiedź jest dla autora ważna. wystarczy doslownie jedno zdanie - nie wymaga to wysiłku.

natomiast wiadomości masowe, spamowe, rozsyłane na oślep oferty etc. to oczywiscie inna para kaloszy. to jak gazetki z supermarketów w skrzynce pocztowej.

Następna dyskusja:

Poczta głosowa




Wyślij zaproszenie do