Michał Koral

Michał Koral Czytam. Słucham.
Uczę się. Na
razie.;)

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Witam.

Poszukuję informacji, jak powinna wyglądać auta będącego na sprzedaż, tak by po zdjęciach jak najlepiej móc ocenić stan auta.

Nie chodzi zatem o artystyczne zdjęcia, a raczej "techniczne".
A więc jakie ujęcia szczególnie, w jakim świetle, itd itp?
Może jakieś przykłady takiej "poprawnej galerii" z Allegro czy e-bay (amerykanie w ogłoszeniach fotek mają na potęgę;)).

Z góry piękne dzięki!

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

auta w reklamie to w 99% grafika komputerowa, ale jeśli ma pan zacięcie polecam Horowitza - swego czasu robił doskonałe samochody
Michał Koral

Michał Koral Czytam. Słucham.
Uczę się. Na
razie.;)

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Tak tak, jasne że zdaję sobie sprawę że większość "ładnych" zdjęć przez Photoshop przepuszczono;)
A mi właśnie nie o to chodzi;)

Otóż chciałbym nauczyć się robić dobre zdjęcia autom, przedstawiające je w 100% takimi jakie są. Tj ani je upiększające, ani im godzące. Takie..."neutralne";) Żeby odbiorca, po obejrzeniu takiej "galerii", mógł jak najdokładniej ocenić stan techniczny auta;) (na ile to oczywiście możliwe).
A Pan R. Horowitz, z tego co wyczytałem, właśnie na cyfrowej obróbce obrazów bazował - tzn nią się zajmował.

Osobiście widzę to mniej więcej TAK albo TAK to widzę...
Może z nieco większym zbliżeniem na auto/konkretne fragmenty, w dużej rozdzielczości, tak żeby każdy mógł sobie sam "szpary" pooglądać i porównać, itd;) Chodzi mi oczywiście o ujęcia, pokazanie całego auta...wszystkiego co potencjalny "kupujący chciałby wiedzieć";) Dlatego zależy mi na bezstronności;)

Powyższe galerie wybrane oczywiście niemal losowo, i mam nadzieję jutro nie znikną:)
Bartek Skierkowski

Bartek Skierkowski trener, konsultant

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Michał Koral:
Poszukuję informacji, jak powinna wyglądać auta będącego na sprzedaż, tak by po zdjęciach jak najlepiej móc ocenić stan
auta.
Ciekawe podejście - chyba większości sprzedających auta zależy przede wszystkim na tym żeby zdjęcia przykuwały uwagę i zachęcały do kupna, a taki maksymalny realizm jest nudny i raczej nie przyciąga klienta :)

Żeby zdjęcia były maksymalnie realistyczne, warto zadbać o to aby w karoserii odbijało się jak najmniej detali z otoczenia. Czasami auto wygląda jak pogięte, a to tylko okoliczne budynki się w nim odbijają :) Gładka, płaska, w miarę duża nawierzchnia, na której w promieniu kilkunastu metrów nic nie stoi, zwykle rozwiązuje problem. Robienie zdjęć przy pochmurnym niebie też bywa pomocne - im bardziej jednolite zachmurzenie tym lepiej. We wnętrzu - zdjęcia koniecznie bez flesza i najlepiej ze statywu.

A jeśli auto ma wyglądać atrakcyjnie ("jak z folderu") potrzebne są dynamiczne kadry i odpowienie światło. Ciekawy, prawie "studyjny" efekt oświetlenia daje ustawienie auta pod dwupasmowym wiaduktem - podłużna szczelina którą światło wpada od góry plus miękkie światło z obu boków dają fantastyczny efekt. (Na dymaniczne kady nie ma niestety gotowej recepty.)

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Michał Koral:
(...)
A Pan R. Horowitz, z tego co wyczytałem, właśnie na cyfrowej obróbce obrazów bazował - tzn nią się zajmował.
(...)

cóz - pan Horowitz był rzeczywiście prekursorem technik cyfrowych, to z jego inicjatywy powstały pierwsze programy do obróbki obrazów,
natomiast samochody robił analogowo, zdaje się że nie stosował nawet fotomontaży, jedynie dobrodziejstwa optyki
tyle historii
ale widzę, że Tobie chodzi o zupełnie inny rodzaj fotografii - powiedziałabym - handlowy ?

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Izabella M. T.:
auta w reklamie to w 99% grafika komputerowa...

no akurat się nie zgodzę, to przede wszystkim dobre zdjęcie, światło, które później uzupełnia obróbka graficzna

Poza tym koledze raczej nie chodziło o takie zdjęcia.

Ja bym proponował robić przy świetle zastanym, w pochmurny dzień, w środku nie używać lampy bo błyski się fatalnie odbijają.
Jeśli nie ma pochmurnego dnia to poczekać do godzin popołudniowych.
jeśli światło sztuczne to musisz mieć go sporo, co najmniej ze dwa źródła, jakieś blendy. Zapomnij o wbudowanej lampie!
Co do dynamicznych kadrów, o których wspomniał ktoś wyżej to tylko RIGi, można próbować z samochodu obok ale to po pierwsze: trochę niebezpieczne na drodze, po drugie trochę trudniej :)Paweł Paciorek edytował(a) ten post dnia 08.05.08 o godzinie 10:50

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

zgadzam się, pojechałam za bardzo górnolotnie, a trzeba było od razu jak Paweł - konkretnie

pozdro :-)
Piotr L.

Piotr L. • Weź Mnie •

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

http://allegro.pl/item354713881_accord_2_0ies_131ps_kl... tak jest cacy ... ogolnie zdjęcia powinny przedstawiać samochód z jak najlepszej strony, tak żeby fajnie wyglądał (okolica też ma znaczenie, zdjęcia przed rozpadającym się garażem w deszczową pogodę nie robią dobrego wrażenia)... jak już uzyskamy pozytywny obiór ogólnych zdjęć zaczynami pisać o mankaentach i wrzucamy foty rys, obtłuczeń itp. Ogłoszenie w którym szczegółowo wipisane są usterki są lepiej odbierane niż te typu "pierwszy właściciel, auto jak nowe, tel. 660 xxx xxx" )
Michał Koral

Michał Koral Czytam. Słucham.
Uczę się. Na
razie.;)

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Witam!

Dzięki za już podrzucone rady i informacje;)
I oczywiście słucham dalej;)

Ustosunkowując się do niektórych zdań powyżej, aut nie będę sprzedawał, kupował, tworzył jakichś własnych galerii itp.
Dlatego najbardziej zależy mi na dokładności i bezstronności, by zdjęcie jak najlepiej oddawało fotografowany samochód, ani in plus ani in minus - dokładnie takim jakie jest.

Co do Pana Horowitza jak mniemam jego zdjęcia były bardziej artystyczne, aczkolwiek z netu żadnych nie odgrzebywałem - mi właśnie zależy na "technicznych". A więc priorytetem nie jest piękno kadru, tło, drugi plan itd - tylko właśnie wyżej wspomniana realność;)Czy to "handlowa fotografia", na pewno bardziej niż "artystyczna", ale też nie manipulująca przy zdjęciach;)

Co do warunków, nie będę miał na nie większego wpływu. A więc okolica, pogoda, będą takie jakie zastanę. Sztuczne światło odpada zupełnie - no chyba że byłbym zmuszony do robienia zdjęć na jakimś parkingu podziemnym, gdzie na światło wpływu nie będę miał - jednak takich miejsc naturalnie zamierzam unikać.

Co do lampy...pewnie mnie zlinczujecie za to co zamierzam napisać, ale aparat będę dopiero kupował, i bardzo chciałbym się zmieścić w kwocie do 800, max 1000zł. Dla Państwa po profilach wnioskując osób z fotografią na co dzień obcujących, taki aparat to pewnie nawet nie jednorazówka - mi jednak do zamierzonych celów będzie musiał wystarczyć:( Przy okazji...coś radzicie?:)

Zdjęcia auta na pewno nie w deszczu ani mokrej karoserii (ukrywa wady), zdjęcia szczegółów w tym zauważonych ognisk rdzy, części karoserii (spasowanie maski, błotników, zderzaków, drzwi, itd). Czy do tego, np progi drzwi, zawiasy bagażnika (jeśli sedan np), jakieś miejsca szczególne których "na pierwszy rzut oka" nie widać?
We wnętrzu oczywiście cała deska, kierownica, gałka zmiany biegów, pedały, tapicerka, boczki drzwi, podsufitka.
W dobrą stronę zmierzam?:)

Za lakoniczność pytań przepraszam, nie miałem jeszcze niestety przyjemności nawet stać obok profesjonalisty, także mam nadzieję potraktujecie mnie ulgowo;)

Pozdrawiam!
Robert K.

Robert K. mgr inż. elektryk

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Bartosz Skierkowski:
Michał Koral:
Poszukuję informacji, jak powinna wyglądać auta będącego na sprzedaż, tak by po zdjęciach jak najlepiej móc ocenić stan
auta.
Ciekawe podejście - chyba większości sprzedających auta zależy przede wszystkim na tym żeby zdjęcia przykuwały uwagę i zachęcały do kupna, a taki maksymalny realizm jest nudny i raczej nie przyciąga klienta :)

Żeby zdjęcia były maksymalnie realistyczne, warto zadbać o to aby w karoserii odbijało się jak najmniej detali z otoczenia. Czasami auto wygląda jak pogięte, a to tylko okoliczne budynki się w nim odbijają :) Gładka, płaska, w miarę duża nawierzchnia, na której w promieniu kilkunastu metrów nic nie stoi, zwykle rozwiązuje problem. Robienie zdjęć przy pochmurnym niebie też bywa pomocne - im bardziej jednolite zachmurzenie tym lepiej. We wnętrzu - zdjęcia koniecznie bez flesza i najlepiej ze statywu.

Bartosz dokładnie napisał Ci co i jak. Tak też pewnie zostały zrobione zdjęcia tej Hondy. Zauważ, że robione były w cieniu (o ile dobrze widzę). Powoduje to, że światło masz rozproszone,nie ma zbędnych cieni, nie ma kontrastów, które powodują, że jasne powierzchnie masz przeraźliwie białe bez żadnych szczegółów, a cienie smolisto czarne, także bez szczegółów.
Proponuję, żeby zdjęcia na zewnątrz samochodu także robić ze statywu, dzięki temu będziesz mógł wykorzystać dużą głębię ostrości, a co za tym idzie na zdjęciu ostro wyjdzie cały samochód.
Może warto wykorzystać pomysł zdjęć tej Hondy?
Na niemieckie auta mam alergię ;-)

Aha, dobrze by było, gdyby samochód był świeżo umyty w ręcznej myjni (myjnia automatyczna nie myje zbyt dokładnie, a jest też ryzyko uszkodzenia karoserii - wiem bo to przeżyłem), nawoskowany, opony poczernione odpowiednim szuwaksem do tego przeznaczonym. W środku auto posprzątane, plastiki, dywaniki, tapicerka itp.itd.Robert K. edytował(a) ten post dnia 08.05.08 o godzinie 23:33
Maciej S.

Maciej S. we własnej osobie ;p

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

(myjnia automatyczna nie myje zbyt dokładnie, a jest też ryzyko uszkodzenia karoserii - wiem bo to przeżyłem)
trochę off topic, ale potwierdzam - kilka lat temu mi się to przytrafiło, tylko nie zauważyłem od razu, więc nie do udowodnienia, ale mocno porysowany lakier. A zresztą cały samochód w taki małe kółka z rysek od szczotek.
Nie ma to jak samochód od nowości myty ręcznie (czy też nawet bezdotykowo). Od tametej pory tylko tak robię. A i tak rysek (z innych powodów) nie unikniesz, wrrr..

Co do reszty porad to też się oczywiście zgadzam. Swoją drogą nie robienie zdjęć w pełnym słońcu to jedna z ogólnych zasad fotografii - najlepsze efekty są zaraz po wschodzie i tuż przed zachodem. No chyba że to ma być zamierzony efekt. Generalnie najlepsze efekty daje światło rozproszone i jeśli nie jest takie samo z siebie to dobrze jest je rozproszyć, ale to już cały osobny temat.

Chociaż IMHO na potrzeby aukcji internetowej nie ma co przesadzać.
I tak przeciętny kupujący się nie pozna, a bez oglądania osobistego i tak nie kupi. Cena, przebieg, parametry i stan auta same się obronią.Maciej S. edytował(a) ten post dnia 09.05.08 o godzinie 10:25

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Izabella M. T.:
cóz - pan Horowitz był rzeczywiście prekursorem technik cyfrowych, to z jego inicjatywy powstały pierwsze programy do obróbki obrazów,

gdyby pan Horowitz byl powodem powstania programow graficznych to bylby wlascicielem Adobe'a :) nie mylmy ludzi propagujacych obrobke z tworcami oprogramowania :)
Paweł Paciorek:
Izabella M. T.:
auta w reklamie to w 99% grafika komputerowa...

no akurat się nie zgodzę, to przede wszystkim dobre zdjęcie, światło, które później uzupełnia obróbka graficzna

mylisz sie a Izabella ma racje. wiekszosc samochodowych reklam prasowych to rendering i fotografia nie ma z tym nic wspolnego

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

rendering? w jakim sensie ?
mówisz o robieniu wszystkiego w 2D, światła, lakieru, odbić?
Czy może o renderingu 3D?Paweł Paciorek edytował(a) ten post dnia 09.05.08 o godzinie 11:36
Piotr L.

Piotr L. • Weź Mnie •

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

kurcze, jeśli auta w reklamie to w 99% grafika to po co ja kupowalem sprzęt :| Teraz będę musiał mleczyki focić żeby się nie marnował:/
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Fajny temat :-) Te zdjęcia Hondy naprawdę udane.

Piotrze - teraz już tylko dmuchawce pozostały ;-)

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Piotr Fajfer:
Izabella M. T.:
cóz - pan Horowitz był rzeczywiście prekursorem technik cyfrowych, to z jego inicjatywy powstały pierwsze programy do obróbki obrazów,

gdyby pan Horowitz byl powodem powstania programow graficznych to bylby wlascicielem Adobe'a :) nie mylmy ludzi propagujacych obrobke z tworcami oprogramowania :)

Piotrze, Pan Horowitz uczestniczył w tworzeniu tych programów nie jako programista ale jako ekspert od fotografii. Jest artystą fotografem, potrzebował techniki do obróbki zdjęć i na jego potrzeby ją tworzono. Mecenasem i sponsorem wydarzenia był zupełnie ktoś inny. Mi chodzi o wkład twórczy.
Nowe rzeczy powstają gdy spotykają się specjaliści z różnych dziedzin i tworzą coś wspólnie. A finansuje to zupełnie ktoś inny. Jeden ma zmysł biznesowy, drugi ma niezbędną wiedzę.

Horowitz jest innowatorem, a nie propagatorem. Z pewnością nic nie pomyliłam :-)

Miałam przyjemność osobiście z nim na ten temat rozmawiać, długa historia...
Michał Dudek

Michał Dudek ..., MD proste formy

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

ja myślę że powinno się pokazywać to czym autko się wyróżnia co go identyfikuje,dobre są tzw dynamiczne kadry pokazujące moc autka,wiadomo by go dobrze fotografować warto by było go wymyć na błysk-pokazać elegancję np szczegóły,lampa,znaczki loga :)
ja nie fotografowałem raz nie umytego:):

http://www.digart.pl/praca/1838280/GRANDE.html

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Izabella M. T.:
Jest artystą fotografem, potrzebował techniki do obróbki zdjęć i na jego potrzeby ją tworzono. Mecenasem i sponsorem wydarzenia był zupełnie ktoś inny.

pokaz mi to prosze gdziekolwiek napisane (chocby w stopce photoshopa) bo szukalem i nie znalazlem ..
a bylby to pierwszy znany mi przypadek kiedy ktos wydaje miliony dolarow tylko dlatego ze artysta czegos potrzebowal :)

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Piotr Fajfer:
Izabella M. T.:
Jest artystą fotografem, potrzebował techniki do obróbki zdjęć i na jego potrzeby ją tworzono. Mecenasem i sponsorem wydarzenia był zupełnie ktoś inny.

pokaz mi to prosze gdziekolwiek napisane (chocby w stopce photoshopa) bo szukalem i nie znalazlem ..
a bylby to pierwszy znany mi przypadek kiedy ktos wydaje miliony dolarow tylko dlatego ze artysta czegos potrzebowal :)

raczej ktoś potrzebował artysty żeby stworzyć produkt dla mas,
taki mecenas-wizjoner mój drogi sceptyczny kolego

konto usunięte

Temat: Jak robić zdjęcia samochodów?

Panie Piotrze, nadal nie wiem co miał Pan na myśli mówiąc rendering?



Wyślij zaproszenie do