Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

To jest problem z którym często zgłaszają się do mnie różni ludzie. To jest bardzo częste, że ludzie chcą o czymś przestać myśleć. Czasem ma to formę obrazów - filmów, ale nie zawsze. Czasem są to jakieś odczucia lub teksty.
Gdyby ten wątek "ruszył" mogłabym polecać go pytającym do poczytania, co pozwoliłoby uniknąć czegoś o czym wcześniej była mowa - przyznawania się do jakiejś słabości na publicznym forum.
Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Witam.

Polecam na początek negocjację z "częściami" (subosobowościami). Może przyjąć ona formę wizualizacji: Siadamy przy negocjacyjnym stole, zapraszamy część siebie, która wywołuje natrętne myśli. Dziękujemy jej, że jest i, że ma dla nas jakąś pozytywną intencję. Warto okazać swoją akceptację (lubię metaforę, że nasze "części" są jak dzieci - nieakceptowane i zwalczane po prostu się buntują), miłość itp.

Następnie pytamy co dana część chce osiągnąć przez natrętne myśli? Jaką ma pozytywną intencję?

Do odpowiedzi zadajemy pytanie: "Co Ci to daje?" aż odkryjemy wartość rdzeniową, tzn. najwyższą.

Może to wyglądać tak:

Jaka jest Twoja pozytywna intencja w wywoływaniu tych myśli?
Chcę zwrócić Twoją uwagę na niebezpieczeństwo.

Co Ci to daje?
Świadomość niebezpieczeństwa.

Co Ci to daje?
Spokój.

Co Ci to daje?
Bezpieczeństwo.

Co Ci to daje?
Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

W tym momencie uświadamiamy części, że bezpieczeństwo to stan emocjonalny, który możemy mieć bez względu na wszystko. Przypominamy sobie kilka sytuacji, w których czuliśmy się absolutnie bezpiecznie, budzimy to uczucie w ciele i zapraszamy część do tego samego.

Teraz w wyobraźni przeżywamy sytuacje, w których do tej pory pojawiały się natrętne myśli. Tym razem przeżywamy je w pełnym spokoju i prowadzimy wizję tak, żeby podświadomość doświadczyła i zrozumiała, że czując się bezpiecznie przejdziemy przez te sytuacje lepiej.

Rozwinięcie tej metody to Core Transformation, opiszę za kilka dni. Działa często świetnie i szybko - bo nie tworzy konfliktów wewnętrznych tylko je rozwiązuje.

Pozdrawiam,
MichałMichał Jankowiak edytował(a) ten post dnia 08.07.09 o godzinie 19:18

konto usunięte

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Elżbieta Kalinowska:
To jest problem z którym często zgłaszają się do mnie różni ludzie. To jest bardzo częste, że ludzie chcą o czymś przestać myśleć. Czasem ma to formę obrazów - filmów, ale nie zawsze. Czasem są to jakieś odczucia lub teksty.
Gdyby ten wątek "ruszył" mogłabym polecać go pytającym do poczytania, co pozwoliłoby uniknąć czegoś o czym wcześniej była mowa - przyznawania się do jakiejś słabości na publicznym forum.

Złe myśli.

Dobre pytanie. Warto najpierw sprawdzić czy naprawdę są złe, jaka jest ich rola, jaką potrzebę realizują. Michał wspomniał o core, są też inne techniki.

Można szukać związków tych myśli z ciałem, sprawdzać jakie mięśnie się przy nich napinają i świadomie je rozluźniać i sprawdzać co się dzieje.

Takie myśli to też pole do pracy z metaforą, zaczynającą się od "jeżeli miałbyś/abyś porównać tą myśl do czegoś to co by to było?", "jakie uczucia to w Tobie wywołuje?", "co to coś chce Ci przekazać"... dobry wstęp do gestaltowskiej pracy z krzesełkami.

Często prostym sposobem, jeżeli myśli pojawiają się w formie dialogów jest dosłownie ugryzienie się w język.

W moim przypadku, gdy pojawiają się myśli, których w danym kontekście nie chcę i rozpoznaję je, staram się złamać stan (tj. fizycznie zmienić pozycję, przebiec się chwilę, zrobić kilka przysiadów, przejść do robienia innej czynności), a następnie świadomie już skierować myśli na pożądane tory - szczególnie przydatne w walce z bezsennością wynikającą z natrętnych myśli.
Magdalena Rodzeń (Bartoszewska)

Magdalena Rodzeń
(Bartoszewska)
EMEA HR Lead,
Członek Zarządu

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Jeżeli to tekst, pytanie brzmi kiedy go usłyszałem? Teksty w głowie rzadko kiedy biorą się znikąd, to najczęściej zdane usłyszane w rozmowie, na ulicy itp. To samo tyczy się obrazu.

Jeżeli wiemy już skąd pochodzi natrętna myśl, pojawia się pytanie:
Do której sytuacji w moim życiu odnosi się ten tekst/obraz?

I dalej:
Kto brał w niej udział?
Jakie uczucia mi towarzyszyły w tej sytuacji?
Co chciałabym w niej zmienić?
Dlaczego w tamtej konkretnej sytuacji nie udało mi się zachować tak jakbym tego chciała? (Ponieważ sytuacja była nowa, zostałam zaskoczona, nie mam wpływu na to co mówią i czują inni ludzie itp)

Dzięki tym pytaniom wiemy skąd się wzięła myśl i jak nastrętną myśl zmienić w drogowskaz na ścieżce rozwoju osobistego.

konto usunięte

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

moja rada - kiedy ktoś chce przestać o czymś myśleć, niech zacznie myśleć o czymś innym.

B

konto usunięte

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Jeśli to obraz to można go przekreślić wielkim czerwonym znakiem "X", ewentualnie zrobić ten obraz czarno-białym, pomniejszyć i oddalić. Ja tak robię - wszystko na raz i mi działa :)

Acha, jeszcze mówię sobie w głowie "neti, neti" - ktoś mi kiedyś powiedział że to słowa używane jako mantra, za pomocą której negujemy to, co właśnie pojawiło się w naszej głowie jako coś niechcianego.
Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Cieszę się, że odpowiedzieliście - widzę jak wiele różnych rzeczy można zaproponować w tej sytuacji - myślę, że aktywność tej grupy może być bardzo użyteczna zarówno dla osób potrzebujących jak i pomagających.
Błażej S.:

W moim przypadku, gdy pojawiają się myśli, których w danym kontekście nie chcę i rozpoznaję je, staram się złamać stan (tj. fizycznie zmienić pozycję, przebiec się chwilę, zrobić kilka przysiadów, przejść do robienia innej czynności), a następnie świadomie już skierować myśli na pożądane tory - szczególnie przydatne w walce z bezsennością wynikającą z natrętnych myśli.

To się bardzo sprawdza w terapii uzależnień, do radzenia sobie z natrętnymi myślami o piciu, czy zażywaniu narkotyków. Łączy się to z myśleniem o tym, co dobrego daje abstynencja.

Żeby nie myśleć o... trzeba pomyśleć coś innego - sprawdzają się wizualizacje dotyczące jakiegoś bezpiecznego, ładnego miejsca
Olaf Sawajner

Olaf Sawajner Projekty HR, Trener
& Coach

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Widzę, że uzyskałaś już sporo ciekawych wskazówek. Osobiście core jest w mojej ocenie jednym z ciekawszych i skuteczniejszych rozwiązań, nie chcąc powtarzać przytoczę dwie inne efektywne techniki: Logikę Kartazyjską oraz wewnętrznego krytyka.

1. Logika Kartazyjska:
Logika Kartazyjska składa się zaledwie z czterech pytań, które często potrafią zmienić nasz tok myślenia powodując nadejście upragnionego rozwiązania.

•Co się stanie, jeśli to zrobisz? – zadanie tego pytania kieruje myśli na wykroczenie poza dany problem, gdzie znajdować może się już rozwiązanie.
• Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? – zmienia się nieco nastawienie do problemu, teraz jest on rozpatrywany z punktu widzenia zaniechania...
• Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz? – patrzysz na następstwa w przypadku zaniechania – przewidujesz rezultaty swoich kroków (poziom realisty - planowania).
• Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz?

2. Wewnętrzny krytyk – odnosi się do tekstów w Twojej głowie (dialogu wewnętrznego)
Słyszałeś głos, który mógł Tobie mówić:
- nie masz co próbować, to Ci nie wyjdzie?
- masz za mało pieniędzy?
- najpierw się pobaw, a później popracujesz?
- to dziewczyna z wyższej póki nie masz co podchodzić?

Lub w inny sposób byłeś demotywowany przez wypowiadane słowa Twojego wewnętrznego krytyka? Dzisiaj pozbędziemy się go :) Nie ma większego znaczenia czy głos ten zawsze jest taki sam czy przybiera znane Ci dźwięki jak np. Głos Twoich rodziców, partnera/-ki czy może jest to głos zdenerwowanego do czerwoności gubernatora Kalifornii z filmu Terminator.
Kidy usłyszysz głos swojego wewnętrznego krytyka zacznij wyodrębniać wszystkie jego submodalności pomoże Ci w tym odpowiedzenie sobie na następujące pytania
-Czy głos ten jest wyraźny, czy raczej wyciszone?
-Gdzie jest źródło tego głosu(z przodu, z tyłu, góra/dól, lewo/prawo)?
-Jaka jest barwa głosu?
-Czyj jest to głos (Twój, kogoś znajomego, jakiegoś aktora itp?)
-Jakie jest tempo?
-Czy czujesz, że te głos jest raczej rytmiczny czy nie?
-Jaka jest barwa tego głosu?
-Na początku może wydawać się to trudne, ale spokojnie przeznacz tyle czasu ile tylko potrzebujesz.

Teraz Twoim zadaniem jest eksperymentowanie z submodalnościami. Zacznij zmieniać każdą z wymienionych submodalności i zaobserwuj jak zmienia się Twój odbiór tego głosu, jak zmienia się jego działanie na Ciebie.

• Zacznij od przemieszczenia głosu. Jeżeli znajduje się w Twojej głowie wyjmij go z niej i zobacz jak będzie zmieniało się Twoje nastawienie gdy go przemieścisz w lewo, w prawo itp. Zobacz jak by brzmiał gdybyś umieścił go w swoim tyłku i wydobywał się z pomiędzy Twoich pośladków. Ustaw go w miejscu, gdzie będziesz odbierać go jako śmieszny.
• Pobaw się teraz barwą głosu i tempem wypowiadanych słów Twojego głosu.
•Nadaj teraz swojemu głosowi „wydźwięk” słów wypowiadanych przez Kaczora Donalda (może być to dowolna osoba lub postać – istotne jest by był dla Ciebie śmieszny, a jeżeli jest to osoba, byś jej nie ufał i nie wierzył w to co mówi) – zobacz jak się zmieni Twoje nastawienie.
• Pozmieniaj tyle submodalności ile potrzebujesz by Twój głos brzmiał dla Ciebie śmiesznie.
• Możesz teraz ten głos Kaczora Donalda przyspieszyć i nadać mu rytm – pamiętaj, że cały czas mówi z Twoich pośladków. Jeżeli jednak lepiej na Ciebie działa, jeżeli mówi z lewej lub prawej strony zrzuć na niego duży głaz. Czy może Tobie rozkazywać i demotywować taki głos? No NIE!

Technika ta nie wpływa bezpośrednio na zaprzestanie pojawiania się “złych myśli”, jednak od ich wydźwięku wiele zależy, bo przecież inaczej będzie się człowiek czuł gdy usłyszy od 5 latka, że jest głupi, a inaczej w przypadku, gdy powie mu to ktoś bardzo bliski jego sercu, kogo uważa za osobę inteligentną.

Pozdrawiam
Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Dzięki za tak szczegółowy opis, jednak mam pytanie odnośnie logiki kartezyjskiej
Napisałeś, że są cztery pytania, a trzecie i czwarte jest tym samym pytaniem
Olaf Sawajner:
/.../

1. Logika Kartazyjska:
Logika Kartazyjska składa się zaledwie z czterech pytań, /../
• Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz? – /../
• Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz?

Wycięłam resztę, żeby było widać o co mi chodzi.
Czwarte pytanie musi brzmieć jakoś inaczej.
Zastanawiam się, co się zmienia wraz z podwójnym zaprzczeniem, bo na dobrą sprawę to odpowiedź na pytania:
• Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz?
•Co się stanie, jeśli to zrobisz?
jest taka sama

konto usunięte

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Ela ,
Ostatnie pytanie powinno brzmieć : co się nie stanie jeśli to zrobisz ?

Pozdrawiam,
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Elżbieta Kalinowska:
Wycięłam resztę, żeby było widać o co mi chodzi.
Czwarte pytanie musi brzmieć jakoś inaczej.
Zastanawiam się, co się zmienia wraz z podwójnym zaprzczeniem, bo na dobrą sprawę to odpowiedź na pytania:
• Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz?
•Co się stanie, jeśli to zrobisz?
jest taka sama

Różnica jest w punkcie skupienia - oczywiście teoretyczny zbiór informacji jest taki sam, albo bardzo podobny. W praktyce jednak ludzie będą szukali odpowiedzi w innym obszarze i zwykle uzyskasz tutaj nieco odmienne odpowiedzi.

Wydaje mi się, że w niektórych sytuacjach mogą wystąpić też realne różnice, ale trudno mi przywołać w tym momencie konkretny przykład na to.
Bartosz Kazibudzki

Bartosz Kazibudzki ScalenieDuszy.pl

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Elżbieta Kalinowska:
To jest problem z którym często zgłaszają się do mnie różni ludzie. To jest bardzo częste, że ludzie chcą o czymś przestać myśleć. Czasem ma to formę obrazów - filmów, ale nie zawsze. Czasem są to jakieś odczucia lub teksty.
Gdyby ten wątek "ruszył" mogłabym polecać go pytającym do poczytania, co pozwoliłoby uniknąć czegoś o czym wcześniej była mowa - przyznawania się do jakiejś słabości na publicznym forum.

proponuję więcej uziemienia. Ćwiczenia fizyczne, "cięższy" posiłek.
zazwyczaj nie ma złych myśli tylko natłok.

jesli jednak "złych myśli" jest faktycznie zbyt dużo, to bardziej w kierunku pracy nad sobą trzeba pójść. Praktyki medytacyjne, terapia.
Piotr Jaczewski

Piotr Jaczewski Ciebie, Twoich
handlowców i resztę
pracowników
sprowokuję...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Są dwa typy "złych myśli", pierwszy z nich to myśli występujące w stanach silnego wzburzenia i stresu emocjonalnego. Tutaj nie ma sensu praca z nimi,a liczy się zmiana stanu wewnętrznego. Próba reagowania na takie myśli kończy się większą ich ilością.Podstawowe lekarstwo: ZAANGAŻOWANIE FIZYCZNE i UMYSŁOWE.
Dobrym pomysłem jest siłownia lub basen. Innym ćwiczenia "synchronizujące" półkule mózgowe np. wodzenie ósemek oczami przy jednoczesnej recytacji alfabetu wstecz, żonglowanie piłeczkami z ręki do ręki.
Drugi typ "złych myśli" to myśli oceniane przez nas jako złe, takie myśli na które wystąpienie reagujemy emocjonalnie. To może być obraz wewnętrzny, dialog lub odczucie wewnątrz ciała. Zwykle gdy nas nachodzą usiłujemy kontrolować się, odrzucić, zepchnąć, odciąć ową myśl wpadając w spiralę nakręcającą je: im bardziej się staramy, tym bardziej nas nachodzi.
Kluczem do poradzenia sobie z tym jest zmiana reakcji, ustanowienie nowego modelu reagowania na te myśli. Jedną ze metod jest zajęcie się strukturą a nie treścią lub odwracanie uwagi od treści- te sposoby możesz znaleźć w postach powyżej.

Innym sposobem jest zaprojektowanie owej reakcji np. na myśli krytyczne w myśli lub na głos wypowiadasz "i co z tego?" oraz wzruszasz ramionami i robisz minę ździwienie. Na myśli katastroficzne "i co dalej?" oraz uśmiech.
W tym celu, ćwiczysz kilka-kilkanaście rund celowo przywołując owe myśli i dołączając reakcję. Raz lub kilka razy dziennie do skutku.

Jeszcze innym sposobem jest "odczarowywanie" tych myśli: zwykle występują one w określony sposób, w określonym kanale zmysłowym: coś co widzisz, coś co czujesz, coś co słyszysz wewnętrznie i powoduje to ciąg automatycznych reakcji prowadzących ku złemu samopoczuciu.
Kluczem do odczarowywania jestzmiana tego kanału: Opisz te odczucie na kartce(odczucie zamieniając w coś czemu możesz się przyjrzeć), wyraź obraz jako ruch, namaluj symboliczny obraz związany z krytyką itp Możesz też opowiedzieć o odczuciu komuś lub zrobić coś konstruktywnego życiowo co symbolicznie powiązane
jest z ową myślą. Robisz to tyle razy..ile trzeba.
Ta metoda jest metodą integracji, z czasem owe myśli tracą swoją czarodziejską moc wywoływania złego samopoczucia a równolegle zyskujesz lepsze zrozumienie siebie i spójność wewnętrzną.Piotr Jaczewski edytował(a) ten post dnia 22.07.09 o godzinie 17:49
Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

To brzmi bardzo interesująco :-)
Choć zmiana formy myśli nie jest mi obca, podoba mi się pomysł z zamienianiem modalności myśli.
Piotr Jaczewski

Piotr Jaczewski Ciebie, Twoich
handlowców i resztę
pracowników
sprowokuję...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Elżbieta Kalinowska:
To brzmi bardzo interesująco :-)
Choć zmiana formy myśli nie jest mi obca, podoba mi się pomysł z zamienianiem modalności myśli.
Jeśli chcesz szukać źródeł: to odmiana pomysłu wziętego z mindellowskiego popu (a historycznie, Mindell sam się powołuje - Bandler, Grinder struktury magii..) W popie np. pracowałoby się z sygnałami(nieświadomymi reakcjami) wzmacniając je aż modalności same ulegną zmianie.
Dla terapeutów zaś (bliżej lub dalej)nlp ciekawym pomysłem jest praca z "co się dzieje zanim?"(jakie sygnały informują, że ta myśl się pojawi?), czyli ze stanem towarzyszącym danej myśli. Samodzielnie niestety wymaga to dużej samoświadomości (hm,kinestetycznej /priopercepcji).
W popie ta forma pracy z "presygnałem" nosi nazwę pracy ze śnieniem czy czasem snu, a Bandler z podobnej idei stworzył NHR.
Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Piotr Jaczewski:
W popie np. pracowałoby się z sygnałami(nieświadomymi reakcjami) wzmacniając je aż modalności same ulegną zmianie.

To ciekawe
Nigdy nie myślałam, że wzmacnianie sygnałów może spowodować zmianę modalności.
Zastanawiam się co może się jeszcze stać kiedy zmienią się modalności - czy wtedy natrętne myśli ustąpią?
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Często tak, ponieważ zmienia się wtedy sama struktura procesu, który zachodził dotychczas w danej sytuacji. A nowa struktura może prowadzić w zupełnie inne miejsce.

Podobne rozwiązanie - choć nieco inaczej ujęte - wykorzystuje się w EMDR oraz, w dużo bardziej rozbudowanej wersji, w IEMT.
Piotr Jaczewski

Piotr Jaczewski Ciebie, Twoich
handlowców i resztę
pracowników
sprowokuję...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Elżbieta Kalinowska:
Piotr Jaczewski:

W popie np. pracowałoby się z sygnałami(nieświadomymi reakcjami) wzmacniając je aż modalności same ulegną zmianie.

To ciekawe
Nigdy nie myślałam, że wzmacnianie sygnałów może spowodować zmianę modalności.
Patrz życie: ból nie do wytrzymania, czy gorączka często stymuluje wizje/halucynacje.
Zastanawiam się co może się jeszcze stać kiedy zmienią się modalności - czy wtedy natrętne myśli ustąpią?
Przede wszystkim wyłaniają się dodatkowe informacje/skojarzenia często zmieniające perspektywę i stan emocjonalny: od wzmacniania doświadczenia "coś mnie kłuje w boku" można przejść do wizji rozkwitającej róży czy ruchu postaci wytykającej palcem...błędy i sukcesy, zacząć w stanie "oj, boli" a skończyć "w wiem czego chcę i potrafię to wskazać". Itp.

Jednorazowa zmiana modalności sama w sobie nie koniecznie prowadzi do ustąpienia "złych myśli", ale zmniejsza siłę oddziaływania takowych.
Zresztą jeśli chodzi o pop od strony praktycznej to polecam: "Po drugiej stronie kłopotów. Psychologia procesu w teorii i w praktyce", pod redakcją Bogny Szymkiewicz.
Elżbieta Kalinowska

Elżbieta Kalinowska psycholog,
psychoterapeuta,

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

Dzięki za wszystkie rady - staję się fanem tej grupy - bardzo dużo interesujących i przydatnych informacji. Myślę, że nie tylko dla tych co mają problemy, ale też dla pomagających - niesłychane wzbogacenie możliwości różnych kierunków pracy.

Mam tylko sugestię małą odnośnie skrótów.
Jeśli będą to czytać osoby niewtajemniczone to mogą nie wiedzieć o co chodzi.
Dla mnie akurat POP jest przejrzystym skrótem, ale już EMDR, IEMT kompletnie z niczym mi się nie kojarzy. Może podawajmy w nawiasach rozwinięcia skrótów - zainteresowani znajdą sobie wyjaśnienia.
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: "Jak zapobiegać złym myślom w mojej głowie"

EMDR rozwinięcia sam nie znam (Eye-Movement cośtam cośtam) - to metoda z terapii behawioralnej, stworzonej przez Shappiro (choć są sugestie - całkiem prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że Shappiro pracowała jako asystentka Grindera przez kilka lat - że została tak naprawdę zwinięta z NLP).

IEMT - Integral Eye Movement Therapy, metoda stworzona przez Andrewa Austina.



Wyślij zaproszenie do