Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Witam
Spotkalem sie wlasnie z pewnym problemem. Przygotowuje prace na papier offsetowy. Zdjecia mam w Adobe RGB.
Zazwyczaj uzywam (zazwyczaj idzie na krede) profilu ECI Coated v2 300% (ECI) z dobrymi wynikami. No ale to kreda, a teraz jest offset.
No i jest takie spostrzezenie: ISO Uncoated (z ECI.org) daje mi w najciemnejszym punkcie TOTAL INK LIMIT 307%! w pewnym tam punkcie zdjecia 290. IMHO troche za gesto - bedzie sie rozlewac...
Euroscale Uncoated v2 daje mi w tym samym punkcie 255% - a w najciemniejszym 260%... Co juz wyglada spoko... chodzi oczywiscie o przyrost punktu itd itp.
ISO Coated 300% (ECI) daje 280% w tym samym punkcie. (probnik z PS na 5x5 pixeli). Czemu tak dziwnie? na kredzie przyrost punktu jest w koncu mniejszy.
No i jestem glupi. Boje sie ze wszystko wyjdzie za ciemne jak dam to ISO Uncoated... 307% na offsecie??
Prosze! Pomozcie! Na co konwertowac??
To zdjecie akurat pokazuje czarna kurtke. Boje sie ze przy profilu z ECI (czyli Uncoated z TIL 307%) wszystko zostanie zalane i nie da rady tego wydrukowac.

konto usunięte

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Może powinieneś znaleźć profil dla tego kokretnego papieru, na którym będziesz drukować?
Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

papier offsetowy, zwykly, po prostu zwykly offsetowy... niepowlekany, nie ma na cos takiego profilu, to jest wszsytko standard - normy ISO, Fogra blebleble
Chodzi mi glownie: jaki Total Ink Limit dla takiego papieru. 260%?Michał J. Laudański edytował(a) ten post dnia 20.12.08 o godzinie 15:01

konto usunięte

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

np. na Amber graphic są profile.
Jak nie ma, to rób ręcznie, przyjmij max nafarbienie 250% i jedziesz.
Patryk Gumkowski

Patryk Gumkowski Creative Group Head

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

ja stosuje euroscale uncoated w takim przypadku.
Na papierze gazetowym nie wolno przekraczac 240%, na offsecie można dojechać śmiało do 260, ale przejmujemy się tym dopiero gdy to są miejsca wielkości dajmy na to monety. Zawsze możesz walnąć z automatu Custom CMYK i ustawić maksymalne nafarbienie, albo skorygować cienie krzywą, wtedy mniej pojedzie po kontrascie. Mowa oczywiśćie o samej ilustracji.
Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Dzieki.
na razie kazalem sie spytac w drukarni.
Sam ogolnie jestem za 260% wiec i euroscale uncoated zastosuje, ale poczekam co drukarnia powie.
Swoja droga zdziwilo mnie to ustawienie z ECI, TIL wiekszy niz dla kredy :/Michał J. Laudański edytował(a) ten post dnia 20.12.08 o godzinie 20:02

konto usunięte

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Na czym drukujesz? Jeśli cyfrowo to każda cyfra ma ustawienia i profile kolorów, można też wczytać nowe. Drukarnia powinna dostosować cyfrę do profilu tego co masz.
Patryk Gumkowski

Patryk Gumkowski Creative Group Head

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Michał, z czego to puszczasz?
Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

puszczam z indyka, na razie tylko powrzucalem zdjecia w rgb, bo nie wiem jak je konwertowac...
a ogolnie praca idzie na offset, to katalog jakis tam, same zdjecia w sumie
z cyfrowym drukiem nie ma problemu, nie ma przyrostu punktu itd itp
Patryk Gumkowski

Patryk Gumkowski Creative Group Head

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

sama konwersja na CMYK jeszcze nie przypisuje profilu. Myślę że powinieneś pokonwertować, zrobić korekcję świateł i cieni i dopiero się martwić nafarbieniem. Być może problem pojawi się w jednej, dwóch fotach. Wtedy masz conajmniej 2 sposoby, o których pisałem wyżej na poradzenie sobie z problemem, ale na poziomie photoshopa. W samym indyku w opcjach eksportu nie konwertuj do profilu, tylko załączaj profile z plików.
Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

na pewno przed puszczeniem do druku przepuszcze wszystko przez ps-a, bo np. zmniejszyc trzeba, korekcja zadna nie wchodzi w gre praktycznie, pliki sa bardzo ok, z zachodu ;-).
teoretycznie da to sie wypuscic z automatyczna konwersja na jakis profil z indyka. no ale nie wiem na jaki profil :-) zobacze co powie drukarnia, ale pewnie uzyje euroscale uncoated..
podejrzewam ze te pliki rgb ktore sa sa konwertowane z cmyka. zaden kolor nie leci jak sie robi color proof w ps...
na zachodzie to bylo drukowane na papierze makulaturowym - co ciekawe papier nie do dostania w polsce, heh, trzeba by sprowadzac.
Patryk Gumkowski

Patryk Gumkowski Creative Group Head

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Nie ma co robic sobie od razu nawyku kalibranta. Jeszcze mi sie nie zdarzylo puscic "nie ruszanego" rgb do druku. Inna przestrzen, powyostrzac trzeba.
Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

ostrzenie swoja sprawa, pisalem ze musze pozmniejszac, ale akurat w tym przypadku inna przesten duzo nie rzutuje, to nie sa zdjecia bezposrednio z aparatu.
Mi tez sie nie zdarzylo ;-)
Jesli zdjecia byly konwertowane z cmyka do rgb, to to co mialo byc obciete zostalo obciete, wiec nie ma roznicy czy zrobie to z poziomu ps (abstrachujac od wielkosci obrazkow) czy przy puszczaniu pdfa.
Ogolnie problem mam jeden: jakie max nafarbienie, czemu dwa dobre profile dla Uncoated tak sie roznia.
Jak na razie nikt nie wie :-)
Patryk Gumkowski

Patryk Gumkowski Creative Group Head

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

czyli pytanie brzmialo: "Czemu profile sie roznia?"
Michał Jerzy Laudański

Michał Jerzy Laudański współczesny człowiek
renesansu - freak i
freelancer

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Jak brzmialo pytanie trzeba wywnioskowac z pierwszego postu :-). Ja w sumie nie wiem jakie bylo pytanie ;-)
Leszek Leńczuk

Leszek Leńczuk właściciel,
Borgis-dtp
(www.borgis-dtp.pl)

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Michał J. Laudański:
Witam
Spotkalem sie wlasnie z pewnym problemem. Przygotowuje prace na papier offsetowy. Zdjecia mam w Adobe RGB.
Zazwyczaj uzywam (zazwyczaj idzie na krede) profilu ECI Coated v2 300% (ECI) z dobrymi wynikami. No ale to kreda, a teraz jest offset.
No i jest takie spostrzezenie: ISO Uncoated (z ECI.org) daje mi w najciemnejszym punkcie TOTAL INK LIMIT 307%! w pewnym tam punkcie zdjecia 290. IMHO troche za gesto - bedzie sie rozlewac...
Euroscale Uncoated v2 daje mi w tym samym punkcie 255% - a w najciemniejszym 260%... Co juz wyglada spoko... chodzi oczywiscie o przyrost punktu itd itp.
ISO Coated 300% (ECI) daje 280% w tym samym punkcie. (probnik z PS na 5x5 pixeli). Czemu tak dziwnie? na kredzie przyrost punktu jest w koncu mniejszy.
No i jestem glupi. Boje sie ze wszystko wyjdzie za ciemne jak dam to ISO Uncoated... 307% na offsecie??
Prosze! Pomozcie! Na co konwertowac??
To zdjecie akurat pokazuje czarna kurtke. Boje sie ze przy profilu z ECI (czyli Uncoated z TIL 307%) wszystko zostanie zalane i nie da rady tego wydrukowac.


Nie polecam powrotu do euroskali jeśli używasz profili od Eci. Euroskala to raczej proteza na brak profilu, a nie prawdziwy profil.
Odnośnie tego na co konwertować, w paczce od ECI masz specyfikację każedego profilu. Jest tam napisane, że ISO Uncoated jest robiony dla papieru offsetowego 120g/m2, przy liniaturze 150 lpi. Ponadto przyrost dla barw CMY dla pola 40% jest rzędu 19%, a dla K w tym samym punkcie 22%. Jak dla mnie wystarczy. Jeżeli drukujesz na podobnym papierze i drukarnia trzyma się norm, nie powino być problemów. Chociaż prawdę mówiąc też ściągnąłbym TIL na 300. Ale o to , czy drukarnia pociągnie te 320%, warto zapytać u źródła.

konto usunięte

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Ja zawsze kontaktuje się z drukarnią w tych sprawach, jeśli ich specyfikacja zakłada odpowiednie zafarbienie (sumę kolorów), a nie mam możliwości z dostępnych mi profili ich spełnić, to może drukarnia udostępnić swoje i masz z czapki. Problem natomiast może wystąpić przy zdjęciach nie obrobionych, bo program z którego tak naprawdę tworzysz pliki wyjściowe nie zmieni zasadniczo osadzonych zdjęć i ich suma koloru będzie za duża. Musisz najpierw wszystkie fotki przepuścić przez profil w PS i tyle. Na koniec sprawdź wszystko w Adobe Acrobacie, tam jest możliwość podświetlenia za dużych sum koloru (oczywiście musisz wybrać żądaną wartość) i wtedy masz pewność, że wszystko jest OK.
Marek Staśkiewicz

Marek Staśkiewicz właściciel,
www.logo44.pl

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Możesz jeszcze sprawdzić profil Coated FOGRA39 jest nowocześniejszy od Euroscale i pozbawiony błędów jakie miała Coated FOGRA27:)
Leszek Leńczuk

Leszek Leńczuk właściciel,
Borgis-dtp
(www.borgis-dtp.pl)

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Marek Staśkiewicz:
Możesz jeszcze sprawdzić profil Coated FOGRA39 jest nowocześniejszy od Euroscale i pozbawiony błędów jakie miała Coated FOGRA27:)

Tyle, że Coated FOGRA39 jest robiony pod papier kredowy. Wspomniany wcześniej ISO Coated v2 300% bazuje na tablicy Fogra 39, więc pod papier offsetowy aba się nie nadają.

W pakiecie CS3 jest za to profil Uncoated Fogra29. Na tej samej bazie robiony jest ISO Uncoated, tyle że Adobowski ma TAC 300%. Może być więc rozwiązaniem w przypadku, gdy drukarnia zażyczy sobie mniejszego nafarbienia niż 320%. Polecam wątkodawcy sprawdzenie tegoż.Leszek Leńczuk edytował(a) ten post dnia 22.12.08 o godzinie 21:41
Marek Staśkiewicz

Marek Staśkiewicz właściciel,
www.logo44.pl

Temat: Euroscale Uncoated czy ISO Uncoated (z ECI.org) - pytanie...

Witam,
Dzięki za poprawkę.
Pozwolę sobie na pytanie do Ciebie...
Z jakim profilem zapisywać .tiff-a do druku z plotera solventowego:
np.pod folię błysk, baner, papier bluebeck?
Wcześniej zapisywałem w Euro a obecnie we wpomnianej FOGR-ze39?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź...:)



Wyślij zaproszenie do