Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Niemal w każdej firmie przeprowadzane są takie ankiety.

Jakie pytania pojawiają się u Was?
Jakich pytań nie lubicie?
Jakie sami umieścilibyście w takiej ankiecie?
Czy po zakończeniu takich ankiet zauważyliście jakieś zmiany w swoich firmach?
Myślicie, że ich przeprowadzanie faktycznie ma sens?
Patrycja Łukasik

Patrycja Łukasik konsultant ds.
obsługi klienta

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Kilka razy spotkałam się z takimi ankietami i zazwyczaj przewijały się te same pytania typu: czy jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia? jakie wynagrodzenie motywowałoby cię do pracy? itp.
Zazwyczaj pytano w nich o wysokość wynagrodzenia, przejrzystość systemy wynagrodzeń itd. czyli z góry przyjmowano, iż to wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem motywującym pracowników.
Do takiej ankiety dorzuciłabym możliwość wyboru najważniejszych czynników motywujących ankietowanego, np pytanie w stylu: uszereguj poniższe czynniki motywujące do pracy w kolejności od 1 do 5 - od najistotniejszych do tych najmniej ważnych i poszczególne czynniki: wynagrodzenie, atmosfera w pracy, prestiż, możliwość rozwoju itp.
Artur Kuza

Artur Kuza Rzeczy niemożliwe
załatwiam od ręki,
cuda zajmują trochę
...

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

a jakie chcesz uzyskać odpowiedzi? chcesz się czegoś dowiedzieć by móc poprawić czy może chcesz mieć podkładkę pod propagandę? :)

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Artur Kuza:
a jakie chcesz uzyskać odpowiedzi? chcesz się czegoś dowiedzieć by móc poprawić czy może chcesz mieć podkładkę pod propagandę? :)


No właśnie - pytanie klucz.
Celem tej ankiety ma być uzyskanie prawdziwych informacji na temat motywacji pracowników, czyli odpowiedź na pytanie co najbardziej motywuje pracowników i które z motywatorów są możliwe do wprowadzenia w firmie. Czyli nie interesują nas marzenia wzięte z kosmosu ale działania (i przeznaczone na ten cel wydatki) możliwe do zrealizowania.

konto usunięte

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Nawiązując do pytania postawionego na innych Grupach przez Ewelinę warto zwrócić uwagę, że poruszamy się w obszarze bardzo dużego "uogólnienia" . Hasła typu "młody pracownik" "doświadczony handlowiec" czy "ładne auto" niewiele mówią. Przydała by się choćby najmniejsza kategoryzacja typu "młody ambitny pracownik" itp.

Nie jestem osobą młodą (co widać :-) ale często pracuję z takimi osobami. Współpraca i motywowanie osób młodych jest moim zdanie coraz trudniejsze ponieważ coraz częściej są oderwani od realnego świata lub często żyją jakby w kilku światach (np. jeżeli mówią o drogach to myślą o autostradach w Niemczech, jeżeli rozmawiamy o szpitalach to nie rozumieją, że nie wszystkie są jak w Leśnej Górze, gdy otrzymują sprzęt do pracy oburzają się, że nie jest w full opcji bo w Sims_ach lub na studiach w laboratorium przecież taki był , pomoc przyjacielowi rozumieją jako wysłanie SMSa o treści "Trzymaj się" ... )

Istnieje jednak wg mnie podstawowy motywator, na który wbrew pozorom stać większość firm, a z niego rezygnują potem dziwią się, że mają problemy z pracownikami (nie tylko młodymi).
W tym miejscu biorę trochę w obronę ludzi młodych i ich nastawienie czasami bardzo negatywne do wykonywanej pracy - nie popieram, ale rozumiem.

Konkretnie:

Młody człowiek powinien dostać wynagrodzenie podstawowe na poziomie umożliwiającym rozwój młodego pracownika w dorosłą osobę

Co to oznacza - nie ma tu filozofii, ani kosmicznych oczekiwań: chodzi o samodzielność na podstawowym poziomie: wynajem i utrzymanie mieszkania, "jeżdżący" pojazd, pieniądze na wyżywienie i ubranie

Niby podstawa, ale jak często nie stosowana. Niskie wynagrodzenia były, są i będą (z wielu przyczyn) - trzeba tylko wtedy być na tyle świadomym i odpowiedzialny aby jako pracodawca stwierdzić, że na własne życzenie zatrudniam osoby "nie dorosłe" niezależnie od ilości lat i nie dziwić się, że inne motywatory zazwyczaj w takiej sytuacji nie działają

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Mówiąc o pracownikach młodych miałam na myśli tych dopiero wkraczających na rynek pracy, lub stawiających na nim pierwsze kroki.

Wynagrodzenie jak wiadomo to jeden z kluczowych czynników, dzięki którym łatwiej jest o satysfakcję z wykonywanej pracy, ale na naszym rodzimym rynku, większość z osób rozpoczynających swoją pierwszą pracę zgadza się na minimalne wynagrodzenie, bo "nie od razu Kraków zbudowano". Dla wielu z nich ważniejsze jest zdobycie doświadczenia - tak deklarują ci dopiero zaczynający swoją pierwszą pracę. Jednak po pewnym czasie samo zdobywanie doświadczenia nie wystarcza - wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i co wtedy?

Drogi są dwie:
- podwyżka pensji - jednak większość pracodawców wychodzi z założenia, iż lepiej zatrudnić kogoś tańszego, nawet jeżeli potrzeba czasu na szkolenia itp
- dodatkowe motywatory (plus niewielka podwyżka) - i tu właśnie pytanie jakie? Czego oczekują młodzi ludzie, którzy nie mogą jeszcze liczyć na wymarzone pensje? Jak ich dodatkowo zmotywować?

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

I kolejny artykuł na ten temat:
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/765575,na-kryzy...
Kamil Krukowski

Kamil Krukowski Broker -
ubezpieczenia
pracownicze

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Ewelina Poznańska:
Mówiąc o pracownikach młodych miałam na myśli tych dopiero wkraczających na rynek pracy, lub stawiających na nim pierwsze kroki.

Drogi są dwie:
- podwyżka pensji - jednak większość pracodawców wychodzi z założenia, iż lepiej zatrudnić kogoś tańszego, nawet jeżeli potrzeba czasu na szkolenia itp
- dodatkowe motywatory (plus niewielka podwyżka) - i tu właśnie pytanie jakie? Czego oczekują młodzi ludzie, którzy nie mogą jeszcze liczyć na wymarzone pensje? Jak ich dodatkowo zmotywować?

Nie jestem Hrowcem, jednak temat HR, zarządzania ludźmi i komunikacji znajduje się w kręgu moich zainteresowań.

Wydaje mi się, że najbardziej demotywuje/ frustruje brak sprawnej komunikacji w firmie oraz brak wrażenia, że zdanie pracownika się liczy i jest brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji np. organizacyjnych. Zwykle rozwiązania nie kosztują nic (ew. jakiegoś coacha od komunikacji), a poprawiają atmosferę i motywują do pracy.

Uważam, że poniższe pytania mają sens po zaspokojeniu potrzeb z podstaw piramidy Maslowa, o czym wspomniał już Andrzej.

Pytania, jakie nasunęły mi się tak na szybko to:

- w jakich sytuacjach czujesz się/ czułbyś się doceniony w pracy?
- co robisz w kierunku własnego rozwoju zawodowego?
- kiedy byś uznał, że jesteś zadowolony z doświadczenia jakie nabywasz?
- w jakiej sytuacji byś uznał, że czas spędzony w pracy jest dobrze przez ciebie wykorzystany?
- w jaki sposób usprawniłbyś działanie firmy?
- czy chciałbyś wprowadzić jakieś zmiany w organizacji czasu pracy (np. godzinna przerwa w ciągu dnia, home office itp., praca zadaniowa)?
- co byś wolał; podwyżkę rzędu 100 zł czy zapewnienie świadczeń socjalnych (np. karta multisport, opieka medyczna)?
- jakie wartości wyznajesz? (mogą być z tym problemy, ale niech się wypowiedzą)
- czy wyznawane przez ciebie wartości są spójne z tymi głoszonymi przez pracodawcę?
- w jaki sposób byś zwiększył motywację pracowników do pracy, gdybyś był szefem?
- gdzie widzisz siebie za 1 rok, 2 lata, 3 lata? (kiedyś 10 lat, ale dziś dla młodych taki okres czasu to wieczność;))
- czy zadowala cię jakość przepływu informacji w firmie? co byś zmienił?
- czy uważasz, że komunikacja między poszczególnymi szczeblami zarządzania jest w firmie sprawna? co byś zmienił?
- czy zwykle otwarcie wyrażasz swoje zdanie na temat nowego projektu/ pomysłu/ zmian itp.?
- czy boisz się proponować nowe rozwiązania/ własne pomysły/ zgłaszać problemy itp.?
- czy nie masz problemu z proszeniem o pomoc, kiedy jej potrzebujesz?

Poszperam jeszcze w mojej literaturze, być może coś mi się jeszcze nasunie.

Napisz proszę, co myślisz o tego rodzaju pytaniach. Być może chodzi Ci o coś zupełnie innego.Kamil Krukowski edytował(a) ten post dnia 04.03.13 o godzinie 17:17

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Napisz proszę, co myślisz o tego rodzaju pytaniach. Być może chodzi Ci o coś zupełnie innego.


Dokładnie o coś takiego mi chodziło - konkretne pytania dotyczące pozapłacowej motywacji.
Celem tej ankiety ma być ustalenie co, poza wynagrodzeniem jest najistotniejsze dla młodych ludzi zaczynających pracę.
Bardzo dziękuję za pomoc
Kamil Krukowski

Kamil Krukowski Broker -
ubezpieczenia
pracownicze

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Jakiś czas temu byłem na bardzo ciekawym szkoleniu z motywacji. Mam trochę notatek, rysunków i wniosków. Jeśli zredagowanie ankiety nie jest bardzo pilne, chętnie zastanowię się jeszcze nad innymi ważnymi kwestiami. Może sformułujemy jakieś nowe pytania, być może inne niż tekstowe, żeby trochę rozruszać ankietowanych;)

Do końca tego tygodnia mam jednak małe urwanie głowy, więc będę wdzięczny za informację, kiedy jest ostateczny termin.Kamil Krukowski edytował(a) ten post dnia 06.03.13 o godzinie 10:05

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Dziękuję za pomoc.

To nie jest sprawa pilna na już - mamy na to kilka tygodni :)
Łukasz Wiaderny

Łukasz Wiaderny Cały czas do przodu!

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Może ja wypowiem się w temacie, jako młody pracownik ;)

Przede wszystkim, nieukrywam, ważne są pieniądzę (lecz nie najważniejsze), gdyż służą utrzymaniu się na przyzwoitym poziomie (w moim przypadku - dodatkowo w obcym mieście i zdala od mamusi :) ).

W czasie studiów, zarówno na jednym i drugim kierunku, zawsze byłem aktywny także poza strefą nauki, studiowania. Mój pierwszy pracodawca dał mi możliwość zderzenia się z rynkiem pracy, z Klientami tej organizacji (przydało mi się to w obecnej pracy).

Motywacją dla mnie jest ciekawy, wymagający projekt do realizacji za rozsądną płacę, ale niezmiernie ważny jest dobry zespół z panującą dobrą atmosferą. Może także po prostu zwykła komunikacja i w miarę dobra relacja z ludźmi w pracy.

Z punktu widzenia współwłaściciela "firmy", znajdującej się w fazie preinkubacji w AIP, ważny jest własny rozwój osobisty.

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Przede wszystkim, nieukrywam, ważne są pieniądzę (lecz nie najważniejsze), gdyż służą utrzymaniu się na przyzwoitym poziomie (w moim przypadku - dodatkowo w obcym mieście i zdala od mamusi :) ).
Motywacją dla mnie jest ciekawy, wymagający projekt do realizacji za rozsądną płacę, ale niezmiernie ważny jest dobry zespół z panującą dobrą atmosferą. Może także po prostu zwykła komunikacja i w miarę dobra relacja z ludźmi w pracy.

Z punktu widzenia współwłaściciela "firmy", znajdującej się w fazie preinkubacji w AIP, ważny jest własny rozwój osobisty.

Obracam się w kręgu młodych ludzi i wśród nich przeważają opinie podobne do powyższej
Łukasz Wiaderny

Łukasz Wiaderny Cały czas do przodu!

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

No właśnie - przede wszystkim młodzi pracownicy mają na początku najcięższą sytuację. Częstokroć nie mają doświadczenia zawodowego (nie licząc praktyk, które moim zdaniem w większości nie są przystosowane do tegom by dać posmak prawdziwej pracy) i liczą na łaskę pracodawcy.
Młody pracownik musi podpatrywać, szukać, obserwować bardziej doświadczonych kolegów z pracy i na samym końcu sam podejmować próby. Nie wszystko się uda i nie jest dobrze, by się udawało. Najlepszą nauczką jest porażka w skali mikro (wówczas pracownik wie, że jego rozwiązanie nie odniosło rezultatu, zapamięta co i jak przebiegało oraz jaki etap procesu był wadliwy i suma summarum nie powtórzy raz drugi tego samego błędu)

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Co do praktyk, to wszyscy wiemy jak wyglądają - w większości przypadków praktykant wykonuje obowiązki - delikatnie mówiąc - daleko odbiegające od zadań etatowych pracowników, spycha się na niego zadania, których nikt nie chce się podjąć, typu porządki w archiwum. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nikt nie powierzy praktykantowi bardzo odpowiedzialnych zadań, ale jednak praktyki, przynajmniej teoretycznie, są po to, by młody pracownik mógł wdrożyć się w życie i obowiązki firmy. Ideałem byłoby, gdyby przychodząc na praktyki dostawał swojego opiekuna, który pilnował by go, uczył i pokazywał błędy.

Tak na prawdę liczy się to co potrafimy, nasze umiejętności, a praktyki przecież, przynajmniej z założenia, powinny pomagać w ich doskonaleniu.
Patrycja Łukasik

Patrycja Łukasik konsultant ds.
obsługi klienta

Temat: Ankieta badająca motywację pracowników

Chyba troszeczkę odbiegliśmy od tematu - motywacja pracowników.

Moim zdaniem oprócz premii, podwyżek, benefitów, bardzo dobrą motywacją są drobne gesty, wpływające na dobre samopoczucie w firmie, miłą atmosferę, jak np. ciastka z okazji podpisania nowego kontraktu, wyjście do kina dla zespołu który zdążył zakończyć projekt przed czasem, drobny upominek z okazji urodzin.

Takie gesty może nie kosztują dużo, a sprawiają, że chce się pracować i przebywać w towarzystwie współpracowników.



Wyślij zaproszenie do