konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

Mam kilka pytań dotyczących bliskiej osoby - wypowiedzenia przez pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy:

1/ "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika" - orzecznictwo uznaje za takie naruszenie niewypłacenie poborów w termine "o ile nie ma charakteru jednorazowego lub przypadkowego". Oznacza to, że poważne opóźnienie lub nawet utrzymujący się brak zapłaty powinien zajść przynajmniej 2 razy? dla bezpieczenstwa?

2/ co z urlopem - wypowiedzenie działa natychmiastowo i za okres 2011 r. ekwiwalent za niewykorzystany urlop musi zostać wypłacony. A co z niewykorzystanymi kilkunastoma dniami za rok poprzedni? niby za urlop niewykorzystany nie wypłaca się ekwiwalentu, ale co w warunkach takiego wypowiedzenia?

3/ pracownik otrzymywał wynagrodzenie przelewem na konto - jeśli było w terminie. A jeśli było po terminie, pracodawca wypłacał "do ręki" na podstawie KW z wymuszaną datą wsteczną (PIP niczego się nie doszuka, była kontrola). Czy przy ewentualnym sporze z pracodawcą pracownik, który bądź co bądź podpisami "poświadczał nieprawdę", może w świetle orzecznictwa podprzec się tym argumentem bez obawy o zarzut współ-oszustwa i o wyrok skazujący go?

4/ zatrudnieniu na "minimalny wymiar" towarzyszyła - jak zwykle - umowa o dzieło z powiązaną firmą. Umowa była podpisywana w dniu wypłaty - oczywiście również daty wsteczne. W takich okolicznościach nie ma co liczyć na wypłatę tych pieniędzy za ostatnie 3 miesiące, więc pracownik zamierza zwrócić sie do sądu pracy o orzeczenie, iż te umowy były de facto stosunkiem pracy. Załóżmy, że sąd podzieli to stanowisko i obciąży pracodawcę - co z pracownikiem?
- ewentualny zarzut współ-oszustwa jw.?
- jeśli wynagrodzenie za te "umowy o dzieło" zostanie uznane za wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, dobierze sie do tego ZUS - czy pracownik będzie pociągany do uzupełnienia ZUS-owi swojej części składek za te kwoty wynagrodzeń? Jak to działa w praktyce?

Dużo, ale z góry dziękuję pomocnym osobom.

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

http://www.goldenline.pl/forum/platne-porady-prawne

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

Gratuluję trafnej oceny mojego statusu materialnego - duże doświadczenie w firmie windykacyjnej czy u komornika?

Zaznaczyłem, że pomoc jest potrzebna innej osobie - nie mnie, nie żonie, komuś, komu chciałem pomóc, cos tam ustaliłem i szukam wyjaśnień lub po prostu uzupełnienia.

edit:
Wywiązała się pna kanwie mojego pytania dyskusja na ponad 20 stron, czy się godzi doradzać bezpłatnie - a na moje pytanie nie ma odpowiedzi :/Kazimierz H. edytował(a) ten post dnia 27.01.11 o godzinie 19:29

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

Nikt? Mam już z innej grupy podpowiedzi na pyt. 1,2,4. Chodzi mi jeszcze o pyt. 3 w aspekcie DOŚWIADCZEŃ, a nie WIEDZY TEORETYCZNEJ.

Może jednak ktoś coś wie i zechce...

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

Załóżmy, że sąd podzieli to stanowisko i obciąży pracodawcę - co z pracownikiem?
- ewentualny zarzut współ-oszustwa jw.?

Teoretycznie pracownik mógłby dostać zarzut 'poświadczenia nieprawdy w dokumencie mającym znaczenie prawne', ale praktyka jest nieco inna.
Pracodawca odpowie z art. 219 k.k., pracownik raczej będzie chroniony.
- jeśli wynagrodzenie za te "umowy o dzieło" zostanie uznane za wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, dobierze sie do tego ZUS - czy pracownik będzie pociągany do uzupełnienia ZUS-owi swojej części składek za te kwoty wynagrodzeń? Jak to działa w praktyce?

Już w pozwie o ustalenie, że umowa de facto była umową o pracę, należy zawrzeć żądanie uregulowania zaległych składek.

Jeśli odbędzie się to na drodze karnej, to czynu zabronionego dopuścił się pracodawca. ZUS ma status pokrzywdzonego (tak samo jak pracownik).

W obu przypadkach to pracodawca będzie musiał zapłacić zaległe składki.Anna P. edytował(a) ten post dnia 27.01.11 o godzinie 19:54

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

ps. proszę uważać z wypowiedzeniem w trybie art. 55'1 k.p., bo niestety na ogół pracodawcy podejmują walkę na śmierć i życie. Można się niechcący narazić na odszkodowanie.

Proszę się zapoznać z tym artykułem http://g.infor.pl/gp/druki/praca/wypowiedzenie/pr_wypo...
i poczytać (chociażby w Empiku) kometarze dotyczące wypowiedzenia z winy pracodawcy. Niektórzy komentatorzy stoją na stanowisku, że jednorazowe niewypłacenie wynagrodzenia w terminie jest wstarczające.

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

Dziękuję, czytałem wiele interpretacji i komentarzy, tego wskazanego akurat nie - ale każde doświadczenie jest dla mnie ważne. Przekażę osobie zainteresowanej.
Nie jest to zaległośc jednorazowa, sytuacja powtarza się, więc raczej nie powinno być problemów z ewentualnym kontrpozwem od pracodawcy.

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

Kazimierz H.:
Dziękuję, czytałem wiele interpretacji i komentarzy, tego wskazanego akurat nie - ale każde doświadczenie jest dla mnie ważne. Przekażę osobie zainteresowanej.
Nie jest to zaległośc jednorazowa, sytuacja powtarza się, więc raczej nie powinno być problemów z ewentualnym kontrpozwem od pracodawcy.

Wiktor Cajsel powołując się na wyrok SN z 4.4.2000 r. (I PKN 516/99; OSNP 2001/16/516): "Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 par. 1'1 kp) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia".

Nie wymaga się tutaj przesłanki uporczywości czy powtarzalności. Oczywiście im częściej, tym lepiej z punktu widzenia zasadności wypowiedzenia.
Aneta R.

Aneta R. Trener i audytor
RODO, prawa pracy i
rachunkowości,
IOD...

Temat: Wypowiedzenie przez pracownika w trybie art 55 par 11 KP

co do ekwiwalentu za urlop, to jeśli jest zaległy urlop za 2010 rok, to nalezy za te dni wypłacic ekwiwalent, a za 2011 proporcjonalnie do daty wypowiedzenia umowy.
Jeśli to będzie np. 31 stycznia, to 1/2 x 26 dni lub 1/12 x 20 dni.



Wyślij zaproszenie do