Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Przeczytałem ten tekst dwa razy i nadal nie wiem o co chodzi. Na początku wydawało mi się że cały ten wątek to czysty spam i reklama dla rozwiązania pt. Raptor które się pojawia gdzieś tam u Ciebie w stopce, ale teraz to już w ogóle zakręciłeś. Twoje pierwsze zdanie "dla klienta końcowego nie ma znaczenia czy coś jest robione w takiej technologii czy innej" - popieram. Tylko że ono zamyka wątek:)) Teraz to co klient wybierze zależy od możliwości (kto może świadczyć usługę w danej lokalizacji) i zapatrywań klienta (parametry usługi, warunki SLA, cena, skalowalność itp.). Radio to pojęcie tak szerokie, że obejmuje zarówno kartę d-linka 802.11b w laptopie jak i radiolinię STM-1 - dla każdego coś miłego:) Btw. żaden normalny end-user nie będzie się bawił w stawianie masztu, w instalację linku radiowego 15km i w branie megabitów z TKT. A moje pytanie o bilans mocy i legalność instalacji na tych 15km było retoryczne...

Moje pytanie nie miało charakteru spamu. To nie ma znaczenia czy akurat siedzę w Raptorach czy nie. Teraz jestem klientem końcowym i szukam opinii o internecie przez radio. Tylko tyle. Już chyba nie trzeba będzie czytac tego postu po raz drugi :)

A jeśli chodzi o Twoją wypowiedź to ja i wszyscy pewnie też wiedzą że są różne rozwiazania i wszystkie pewnie są dostępne. Zakładając że jesteś ekspertem powienieneś mieć wiedzę na temat internetu bezprzewodowego (inaczej by Ciebie tu nie było;) i od razu pokazać zalety i wady rozwiązań takich czy innych które są W CHWILI OBECNEJ DOSTĘPNE dla klientów NA DANYM TERENIE. Przy czym wady te lub zalety pokazać tylko dla klienta końcowego (jak jest w poście) a nie dla innych ekspertów (bo oni o tym wiedzą). Na poczatku pisałem - do wyboru jest sieć radiowa, WiMAX, ewentualnie inne (nie tepsa i nie sferia). Teren okolice Warszawy w zasięgu sieci WiMAX i radiówki.
Co do konkretnej firmy świadczącej usługi to nie mam danych ale na pewno ktoś coś musi wiedzieć o zasięgu, cenach, jakości itp i wiedzieć co za firmy świadczą w tych okolicach usługi. Teraz pytanie już moje ostatnie w tym temacie - da się to porównać według tych kryteriów co podałem wcześniej czy nie ? Dla mnie wybór jest prosty jeżeli chodzi o oferty - jeżeli sie nie różnią a jedna jest tańsza to wybieram tą tańszą.

Jak już to bedzie problemem to zamykamy wątek.

Gdybym tworzył spam to zaczął bym wątek od porównania Raptorów do MicroTika i wychwalał tylko Raptory.
Łukasz Gruszczyk

Łukasz Gruszczyk Inspektor ds.
Technicznych ,
KABELKOM sp. z o.o.
Joint Ve...

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Gębicki:
Czytam teraz o wimax netii i tam jest tylko 3-10 km zasięg (ludzie z forum opisują). Im dalej tym gorszy transfer. Radiówka spoko 15km przy zysku anteny 23dBi. Np taką różnicę znalazłem :) Co Sferii to nie wiem czy w ogóle warto sie wypowiadać.

bo Netia nie potrafi dobrze zbudować stacji. Nasz najdalszy link na WiMAX'ie to jest 27km. Gostek ma ma łącze 4/2 z pełnym CIR'em i nie narzeka.

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Moje pytanie nie miało charakteru spamu. To nie ma znaczenia czy akurat siedzę w Raptorach czy nie. Teraz jestem klientem końcowym i szukam opinii o internecie przez radio. Tylko tyle.
<cut>

operator wisp operatorowi wisp nierowny, wiec takie porownywanie i gdybanie nie ma sensu.
1. wez lapka z karta wifi i sie przejedz po okolicy, po ssid sieci w 75% przypadkow zlokalizujesz operatora
2. dodatkowo poszukaj w necie na stronach typu http://internet-radiowy.pl jakie firmy swiadcza tam uslugi
3. przegoogluj sobie opinie o w/w wispach
4. przekalkuluj za i przeciw

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Łukasz Gruszczyk:
bo Netia nie potrafi dobrze zbudować stacji. Nasz najdalszy link na WiMAX'ie to jest 27km. Gostek ma ma łącze 4/2 z pełnym CIR'em i nie narzeka.

To ciekawe, zestawiliście frame-relay na tym?
Paweł Kiepuszewski

Paweł Kiepuszewski Dyrektor
Zarządzający, Lukman
Multimedia

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Piotr C.:
Paweł Gębicki:
Czytam teraz o wimax netii i tam jest tylko 3-10 km zasięg (ludzie z forum opisują). Im dalej tym gorszy transfer. Radiówka spoko 15km przy zysku anteny 23dBi.


Porównując 802.11a z 802.16d (obydwa typy urządzeń znam "od podszewki"), to pod względem radiowym 802.11a nie umywa się niestety do 802.16d.

I tu się z tobą nie zgodzie ponieważ biorąc pod uwagę najważniejszy parametr cena do jakości ( ilości Mbps) to WIMAX wypada bardzo słabo.

Pozwolę zrobić sobie małe porównanie.

5GHz, 5GHz-turbo, WIMAX,
Przepustowość
Maksymalna simplex 54Mbps, 90Mbps, 72Mbps,

Moc max (EIRP) 1W , 1W, 15W,

Średnie opóźnienie
przy PTMP 4ms, 2ms, 40ms,

Cena zestawu
z 4 sektorami. 6000zł, 7000zł, 40 000zł,

Pojemność (max ilość 20, 40, 100,
stacji klienckich)

Cena stacji
klienckiej 800zł, 1000zł, 2000zł,

Efektywny zasięg 8km, 5km, 10km,

WiMAX ma zdecydowanie lepsze parametry radiowe (takie są wymagania standardu), więc i budżet jest znacząco lepszy, a to rzutuje na tzw. zasięg.

"Spadek" transferu w funkcji odległości dotyczy praktycznie każdego systemu radiowego i tego chyba nie trzeba nikomu tutaj

Ale w przypadku WIMAX najdalsza stacja determinuje modulacje dla nawet najbliższych klientów urządzeń radiowych a to :

1. Obniża przepustowość w całym sektorze
2. Zwiększa czasy

tłumaczyć, wynika to po prostu z fizyki. WiMAX z racji wyższej czułości i skuteczniejszych mechanizmów ATPC i modulacji adaptacyjnej pozwala na znacznie efektywniejsze wykorzystanie pasma przy tym samym budżecie mocy, niż systemy 802.11a.

W wariancjach protokołu 802.11a (nstreme, uld) modulacja adaptacyjna działa bardzo dobrze a wyłaczenie CSMA pozwala zdziałać cuda.

Moim zdaniem WIMAX jest przereklamowany i poza ceną budzącą respekt nic nie oferuje co popierało taki wydatek.Paweł Kiepuszewski edytował(a) ten post dnia 11.06.08 o godzinie 23:45

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Kiepuszewski:
Ale w przypadku WIMAX najdalsza stacja determinuje modulacje dla nawet najbliższych klientów urządzeń radiowych a to :

1. Obniża przepustowość w całym sektorze
2. Zwiększa czasy

Nie tak do końca :)

Jedynie preambuła i prefixy są nadawane zawsze w jednej, najniższej modulacji (BPSK) po to, by wszystkie stacje klienckie mogły ją odebrać.
Jeśli zaś chodzi o dane, to każdy burst (paczka danych w ramach ramki) może być zakodowany z użyciem innej modulacji, więc komunikacja z każdą stacją abonencką odbywa się w schemacie modulacyjnym ustalonym podczas rangingu (standardowo initial, periodic - jeśli jest). Dodatkowo zwykle można też wymusić modulację dla każdej ze stacji osobno.

Strukturę ramki 802.16 możesz znaleźć tutaj:
Obrazek


Co do przepustowości, to niestety pomieszałeś wartości brutto z netto. Jedno jest pewne - dla tej samej szerokości kanału efektywna przepustowość systemu 802.16 jest większa ponad dwukrotnie. I co najważniejsze - nie ma degradacji przepływności przy dużej ilości stacji, co jest istotną wadą 802.11.

Opóźnienia w 802.16 zależą od tzw.czasu trwania ramki i mogą wynosić od 2.5ms do 20ms i ustawiane są przez administratora. Najważniejsze jest to, że są ściśle określone i można odpowiednio planować usługi z wykorzystaniem QoS.

W 802.11 są niestety nieprzewidywalne, więc QoS właściwie nie istnieje...

A cena? Za 600zł kupisz bez problemu terminale abonenckie 802.16 większości producentów :)

Ale że temat jest szeroki, możemy omówić go przy piwie, gdy następnym razem będziesz w Krakowie :)Piotr C. edytował(a) ten post dnia 12.06.08 o godzinie 09:19

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Moim zdaniem lacza radiowe u nas sa nie dopieszczane, na wschod od nas nawet operatorzy narodowi stawiaja wieksza czesc infrastruktury na radiu, natomiast zachod to w wiekszosci mali operatorzy lokalni.

Nie rozrozniam tu typowo technologii czy wimax czy inny standard po prostu sie to robi!

Zapraszam do lektury o systemach motoroli. u nas malo popularna z racji ceny - ale za jakosc sie placi!
Ostatni zestawialem punkt-punkt ok 10km 50Mbps srednie opoznienie 3,5ms -ale operator nie pozwalal podkrecic mocy (to co kolega tu wczesniej pisal) bo zestaw ciagnie do 300Mbps i do 150km. Bez podkrecenia powyzej 7dB nie bylismy w stanie zapewnic mniejszego opoznienia ktore niezbedne bylo przy swiadczeniu uslug HDTV.

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Robert Szymański:
Moim zdaniem lacza radiowe u nas sa nie dopieszczane, na wschod od nas nawet operatorzy narodowi stawiaja wieksza czesc infrastruktury na radiu

Jak to nie są dopieszczane? :)

90% sieci GSM stoi na radiu (mam na myśli backhaul) i dopiero od stosunkowo niedawna przełącza się infrastrukturę na światło.

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

ok GSM to troszke inna bajka...
troche inne prawa ich sie maja ;)

Mi chodzi glownie o malych ISP lub CATV, ktorzy dzialaja lokalnie a moga swoj zasieg zwiekszac i to znacznie zarowno odleglosciowo jak i uslugowo np o uslugi Triplay!
Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

widzę że ten wątek znów sie pojawił więc dziś mogę wstawić link do pewnego urządzenia. Na dzień dzisiejszy jestem ciekawy które urządzenie podobnej klasy i cenie mu dorówna.

Zwróćcie uwagę na efektywną przepustowość radiową

http://www.miure.pl/news/0003-duo-5/

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Gębicki:
widzę że ten wątek znów sie pojawił więc dziś mogę wstawić link do pewnego urządzenia. Na dzień dzisiejszy jestem ciekawy które urządzenie podobnej klasy i cenie mu dorówna.


Pod względem bełkotu marketingowego rzeczywiście trudno dorównać tym urządzeniom:

"Ponadto wyeliminowany został problem spadku wydajności wraz ze wzrostem dystansu połączenia"
"tryb Full-Duplex: 50Mbps w każdą stronę niezależnie od odległości (jednoczesny, dwustronny transfer)"

I to wszystko do 20km w paśmie nielicencjonowanym. Hmmm... Ciekawe... Pierwsze urządzenie, które omija prawa fizyki :)
Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Może warto zapytać konstruktora urządzenia czy to prawda czy nie ?

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

przeciez to produkt Themax i ska, wiec o ile ze sprzetem wiekszych problemow w uzytkowaniu Raptorow nie mialem, to ze wsparciem zarowno handlowym jak i technicznym bywalo roznie, sporo opisywane na grupie CB

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Gębicki:
Może warto zapytać konstruktora urządzenia czy to prawda czy nie ?

Skoro go tak tutaj reklamujesz to chyba wiesz co to za urządzenia? Na stronie producenta nie ma nawet podstawowych danych.

Degradacja przepustowości wzraz ze wzrostem odległości bierze się z konieczności stopniowego zmniejszania modulacji dla zachowania odpowiedniego zapasu mocy.

By uzyskać 50Mbps netto@20MHz system musiałby używać modulacji co najmniej 64QAM. To wysoka modulacja i nie sądzę by to akurat urządzenie miało tak świetne parametry radiowe by pracować z dostępnością 99.99% na takim dystansie (poniżej -90dB RxT@64QAM).

Po prostu biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technologicznego poprzednich produktów firmy nie sądzę by dokonała aż taaakiego przełomu technologicznego.
Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Proszę o dokładniejsze czytanie specyfikacji urządzeń, max. zasięg to jeden parametr a max. prędkość to drugi i nie czyta się tego tak że na podanej max. odległości osiągnie się podaną max. prędkość.

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Gębicki:
Proszę o dokładniejsze czytanie specyfikacji urządzeń, max. zasięg to jeden parametr a max. prędkość to drugi i nie czyta się tego tak że na podanej max. odległości osiągnie się podaną max. prędkość.

Problem w tym, że wg. reklamowanego przez Ciebie producenta jest zupełnie inaczej:

"tryb Full-Duplex: 50Mbps w każdą stronę niezależnie od odległości (jednoczesny, dwustronny transfer)"

Jasno z tego wynika, iż przy maksymalnej podawanej przez producenta odległości (20km) mają pracować z najwyższą przepustowością.

Zamiast pouczać innych, powinieneś dokładniej czytać informacje na stronie producenta. Coś mi się wydaje że po prostu tam pracujesz...
Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

powtórzę jeszcze raz :
"Proszę o dokładniejsze czytanie specyfikacji urządzeń, max. zasięg to jeden parametr a max. prędkość to drugi i nie czyta się tego tak że na podanej max. odległości osiągnie się podaną max. prędkość."

Wiedza o tym że wraz z odległością postępuje degradacja sygału jest dosyć powszechna. To urządzenie gwarantuje przy określonym poziomie sygnału określoną wartość transferu. A więc czytanie specyfikacji + wiedza na temat transferu w zależności od odległości daje prawidłową ocenę sytuacji. Gdzie tam jest napisane że ewidentnie na odległości 20km jest taki transfer ? To że jest napisane niezależnie od odległości oznacza że dopóki będzie określony poziom syg to urzadzenie gwarantuje określony transfer. I tak to sie czyta.

W tym wypadku nie pouczam lecz wyjaśniam to co wszyscy wiedzą a co zostało błędnie zinterpretowane.

To czy tam pracuje czy nie to nie ma znaczenia. Jakbyś po raz drugi dokładnie przeczytał niektóre dane to wiedziałbyś że nie pracuje. Dla mnie jednak to urządzenie jest na tyle ciekawe że warto mu sie przyjrzeć skoro omawiamy radiówki. Równie dobrze możemy omawiać MT lub inne. Ale ze względu na określone parametry których inne anteny nie mają można powymieniać się doświadczeniami z jego użytkowania lub pogadać na inny temat o radiówkach.

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Gębicki:
Gdzie tam jest napisane że ewidentnie na odległości 20km jest taki transfer ? (...)

Dokładnie tutaj: "tryb Full-Duplex: 50Mbps w każdą stronę niezależnie od odległości (jednoczesny, dwustronny transfer)"

I tak to sie czyta.

Czyta się dokładnie tak, jak jest napisane: Niezależnie od odległości* mamy 50Mbps netto full duplex.

* Niezależnie od odległości, czyli zarówno na 1 jak i na 20km, deklarowanych jako maksymalny zasięg.

I to tyle z mojej strony w tej bezsensownej dyskusji drogi Pawle.
Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

tytułem zakończenia rozumiem że podtrzymujesz swoją wersję że jak producent podaje max odległość na jaką można zestawić urządzenie oraz max przepustowość to zawsze max wartości tych zmiennych są ze sobą powiązane bez udziału poziomu sygnału a urządzenie działa na maxach tych wartości ? Niezależnie oznacza taką odległość która jest mniejsza/równa od wartości max jaką może osiągnąć urządzenie. A to na pewno jest mniej niż 20km. Choć poprzednie urządzenie Themaxa RPT23XR było testowane na 23 km i też urządzenia sie "widziały" co nie oznacza że pracowały z max przepustowością.

Jeżeli to bełkot marketingowy to uprawia go również producent OSBRiDGE w swojej specyfikacji urządzenia choćby tego --> http://www.osbridge.com/download/OSBRiDGE_5GXt.pdf

albo Cisco http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/wireless/ps...

albo Tsunami http://www.proxim.com/downloads/products/mp11_bs/DS_MP...

albo Radwin http://www.radwin.com/Data/Uploads/Brochures/WL1000_PO...

wszędzie podaje się max zasięg i kazdy wie że na takim zasięgu raczej nie da się wycisnąć max przepustowości. Bo duże znaczenie ma tu poziom sygnału a ten oprócz innych zmiennych zakłócających zależny jest właśnie od odległości. Jeżeli tak bardzo kłuje w oczy ten 20km zasięg to może warto by było odszukać dane o urządzeniach innych producentów i sprawdzić przy jakiej odległości trzyma się ten transfer przy Full-Duplex oraz porównać wydajność ?

konto usunięte

Temat: Co myślicie o radiówkach ?

Paweł Gębicki:
tytułem zakończenia rozumiem że podtrzymujesz swoją wersję że jak producent podaje max odległość na jaką można zestawić urządzenie oraz max przepustowość to zawsze max wartości tych zmiennych są ze sobą powiązane bez udziału poziomu sygnału a urządzenie działa na maxach tych wartości ?


Po pierwsze: Nic nie podtrzymuję bo nic takiego nie napisałem.

Po prostu nie widzę sensu w dalszej dyskusji gdyż całkowicie rozmijamy się w rozumieniu tematu.

Po drugie: Spamujesz rozsyłając reklamy produktu, który sprzedajesz.

Na zarzut, iż jesteś związany jakiś sposób z tym produktem perfidnie napisałeś: "Teraz jestem klientem końcowym i szukam opinii o internecie przez radio. Tylko tyle."

A teraz z Twojego profilu wynika, iż byłeś w tym momencie pracownikiem THEMAX'a. Wtedy w Twoim profilu nie było takiej informacji.

Jak dla mnie Twoje działania to przejaw nieetycznego i nieudolnego marketingu połączonego z niewielkim doświadczeniem w temacie radia i to wystarczający powód, by nie dyskutować dalej.

Zresztą... niech każdy sam to oceni.Piotr C. edytował(a) ten post dnia 10.09.08 o godzinie 08:58



Wyślij zaproszenie do