konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Drodzy korektorzy, wpisujcie to, co kazało Wam się zastanawiać nad tym, czy autor korygowanego tekstu nie powinien przypadkiem wykonywać nieskomplikowanych robót fizycznych zamiast brać się do pisania...

Mój ostatni faworyt (artykuł dla czasopisma informatycznego):

"Różnicę pomiędzy oba sposobami załapiecie szybko."

"Gwiazdozbiory miewały i miewają różne skojarzenia, obok
których nawet naukowcom trudno przejść obojętnie."

Uroku dodaje następne zdanie: "Powoli _przechodzimy_ do bardziej szczegółowych izaawansowanych opcji".


Podkreślenie moje.

:)

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Karolina Ida K.:
"Gwiazdozbiory miewały i miewają różne skojarzenia, obok
których nawet naukowcom trudno przejść obojętnie."

To mi się najbardziej podoba! Zatrącające o poezję :D
"Gwiazdozbiory mają marzenia, o których nie śniło się poetom, nie mówiąc o filozofach!"
:) :)

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Karolina Ida K.:
Podkreślenie moje.

:)

Karolinko! A jak się robi podkreślenia, masz napisane na dole - pod ramką, w której piszesz - w "Jak dodać linki, zdjęcia itp." :)Magdalena B. edytował(a) ten post dnia 14.09.07 o godzinie 10:56

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

"Delegacje te nie dawały mi żadnej satysfakcji i chciałbym jak najszybciej się od nich uwolnić. Było wiele powodów po temu, a głównym był alkohol, który spożywaliśmy z inicjatywy pana B który był alkoholikiem w nadmiernych ilościach."

Dodam, że to przygotowane do publikacji wspomnienia wykształconego mężczyzny... A nie kroniki policyjne z cyklu "Stanisław R. ze swoją konkubiną..."

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Karolinko! A jak się robi podkreślenia, masz napisane na dole - pod ramką, w której piszesz - w "Jak dodać linki, zdjęcia itp." :)Magdalena B. edytował(a) ten post dnia 14.09.07 o godzinie 10:56

O, tu są znaczniki HTML! Dzięki.
Spieszyłam się, [b]napisałam tak[/b/, żeby było jak najszybciej.

(to powyżej, to taki teścik :))

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...


O, tu są znaczniki HTML! Dzięki.
Spieszyłam się, [b]napisałam tak[/b/, żeby było jak najszybciej.

(to powyżej, to taki teścik :))

No tak, teścik teścikiem, a korektorka-m kiepska, jak się spieszę :D

PS
korektorkam czy korektorka-m?

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

O, mam nowe!
Nie sądzicie, że używanie "iż" powinno być koncesjonowane? Dozwolone do użytku jedynie pod okiem surowego i doświadczonego znawcy języka...

Przykład z właśnie korygowanego tekstu (potwornie nudny, autor nie ma pomysłu na ubarwienie tekstu, więc niemal kopiuje te same sformułowania w sposób tak irytujący, że aż artystyczny...)

A to zdanie z iżami - przed jakąkolwiek korektą:

"Zaważyłeś, iż podczas dodawania czy zlecenia czy też zamówienia nie można było wybrać stawki podatkowej. Spowodowane jest to tym iż w programie nie znajdują się żadne stawki które są zdefiniowane."

Stwierdzam, iż przy czytaniu takich tekstów robi mi się niedobrze, dlatego iż jest mi źle :P
Monika M.

Monika M. www.promama.pl

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Faktycznie zdanie "mdlące". Ja przy takich zdaniach muszę sie w końcu obudzić - potrząsam głową, co by pracować zaczęła, robię brrr jak koń i jadę dalej - znaczy od nowa.
Krzysztof Szymczyk

Krzysztof Szymczyk Korektor.Opole.Pl

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Karolina Ida K.:
Drodzy korektorzy, wpisujcie to, co kazało Wam się zastanawiać nad tym, czy autor korygowanego tekstu nie powinien przypadkiem wykonywać nieskomplikowanych robót fizycznych zamiast brać się do pisania...
Z przyjemnością!
Mam w pracy (jednej i drugiej) specjalne tajne pliki, w schowku, zabezpieczone hasłem, do których wklejam co piękniejsze cytaty wybitnych autorów. Od czasu do czasu chętnie się z Państwem podzielę paroma perełkami - ku rozweseleniu.
Oto mała próbka. Same AUTENTYCZNE zdania!

Richard Scholz był samotny jak palec wskazujący u prawej ręki.
***
Przed dokładnie 35 laty ówczesny kanclerz Niemiec Willy Brandt nieopodal miejsca zorganizowanego forum słynnym uklękiem położył kamień węgielny pod rozwój niemiecko-polskich stosunków. [Tłumaczenie z niem.]
***
Szydło przebiło wór pełen konferencji.
***
– Był to jednak odosobniony przypadek, który, co warto podkreślić nie jest w takich przypadkach częstym zjawiskiem.
***
W inwestycji tej pies jest pogrzebany od najmniej trzech lat.

Koniec na dziś. Ładne? Aż chce się korygować - mając w perspektywie złowienie takich okazów! A w ogóle czyż zawód korektora nie jest fantastyczny?

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Hehe, ja tez mam cus takiego. Stworzenie pliku pt. "Kfiatki" bylo jedna z pierwszych rzeczy, jaka zrobilam po rozpoczeciu korektorskiej przygody:) Regularnie racze wypisami znajomych. Tyle tylko, ze ludzie nie z branzy w wielu przypadkach nie widza w ogole problemu:))
Probka:

„Metafora jest jak pluszowy miś - istnieje jednocześnie w dwóch rzeczywistościach".

„Potrawa w metaforycznym sosie smakuje lepiej i lepiej się trawi”.

„Metafora zakrada się ze swoją obrazową i nową wiedzą kuchennymi drzwiami”.

„Pies często odgrywa w naszym życiu rolę kozła ofiarnego”.

„Wzrastanie syna czy córki sieje spustoszenie w lodówce i w zasobach finansowych rodziców”.

"Nastolatek jest w swojej wrażliwości subtelny jak mimoza, trwożliwy jak motyl i baczny jak szczygieł”.

„W ogóle wydaje się, że w tym przypadku ojcowie wykazują spory dystans do faktu posiadania takich a nie innych walorów fizycznych, których emanacją są narządy płciowe”.

„Badania dotyczące seksualnych doświadczeń chłopców rozpoczęliśmy z przekonaniem, że mamy do czynienia z buzującą magmą hormonalną, która wylewa się z wielką intensywnością na zewnątrz, porywając i obezwładniający bezwolnych młodzieńców”.

„Ci, którzy odkryli smak zakazanego owocu, starają się jak najczęściej go nadgryźć".

„Z uwagi na niemotę domu rodzinnego w tych sprawach grupa rówieśników nie tyle jest mizernym jego substytutem, co podstawowym wyznacznikiem standardów (coś a la mister elegancji), a także odźwiernym dla doświadczania seksu”.

„Zmiana kąta widzenia pozwala zobaczyć modela, a częściej modelkę, w różnych pozycjach, coraz bardziej rozebraną i wykonującą wieloznaczne wijące się ruchy wokół przygodnie spotkanej rury”.

„Talerz satelitarnej telewizji dumnie wisi na ścianie obory, z której wyemigrowały już krowy”.

„Pedagog niosący płomień oświaty do skazanych znajdujących się w mrokach własnej ograniczoności charakterologicznej i różnych wykolejeń ukazuje im nowe perspektywy i horyzonty”.

„Śmiech może być doskonałym odgromnikiem na ckliwe wyznania”.
Krzysztof Szymczyk

Krzysztof Szymczyk Korektor.Opole.Pl

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Tyz piyknie! :)

Tak, tak, korektory to złośliwe bestyje. Tak się naśmiewać z ludzkich słabości!
Ale z drugiej strony - kazał im ktoś pisać?? Jest tyle pięknych i pożytecznych zawodów...

Jeszcze jedną porcyjkę polecam. Rozmaitego kalibru kfjateczki. Znów same autentyki!

Twarz jej rozpromieniła się i z wielką pokorą szła w jego stronę.
***
Jestem szczęśliwy - krzyczał ze szczęścia. - Jestem szczęśliwy!
***
Na czym polega sortowanie? W skrócie - na wyłapaniu przez maszyny substancji lotnych, np. papierów, worków, lekkich tekstyliów.
***
Dziś decyzja radnych o uhonorowaniu Jana Pawła II, którymś z miejskich placów.
***
To wszystko nie oznacza, że basen na pl. Róż świeci pustakami.
***
Nie ma gdzie wrzucać papierka, więc wokół pełno śmieci.
***
Jako że futsal rozwija się w Polsce bardzo szybko, są już rozgrywki III ligi. Będzie więc można do niej spaść.
***
Do wyprawy przygotowywał się prawie rok. W tym czasie zbierał półtoralitrowe butelki i napełniał je powietrzem.

:D

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Krzysztofie (Panie Krzysztofie? - jak powinniśmy się do siebie zwracać na tym forum??) - rewelacja! :) Zawsze miałam słabość do humoru zeszytów, a to tutaj, to coś podobnego, tyle że większego kalibru.

Jeśli chodzi o poprzedni wpis - mam zastrzeżenia, czy wszystkie cytowane tam przykłady to rzeczywiście "koszmarki do korekty". Niektóre, owszem, są ewidentnie błędne czy niezamierzenie śmieszne, jednak do kilku z nich nie mam żadnych zastrzeżeń. Przeciwnie - podobają mi się (np.„Śmiech może być doskonałym odgromnikiem na ckliwe wyznania” - rewelacja! :) Albo to o talerzu telewizji satelitarnej wiszącym na opustoszałej oborze).

Takie wypowiedzi są dowodem wyobraźni i żywego stylu autora. Bardzo nie chciałabym, żeby ktoś korygował moje oryginalne skojarzenia czy nietypowe porównania...

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

"Wprawdzie nie był on wykonywany w warunkach samorządności jakby tego wymagał i wykonywany był w uwarunkowaniach innej formacji politycznej, w tym niemniej, mimo jego ograniczenia pełnienia pod rządami tamtych przepisów funkcji przypisanej stanowisku radcy prawnego można uznać za wykonywanie zawodu radcy prawnego. Ma on swoją historię poprzedzającą ustawę o radcach prawnych, a jeśli tak to pozwala przyjąć, iż w bieżącym roku przypada przynajmniej jego 60-lecie i to nawet bez odwoływania się do historii odnoszącej się do utworzonej w 1919r. instytucji Prokuratorii Generalnej, jako ochrony prawnej Skarbu Państwa, zniesionej w 1951r. dekretem o organach zastępstwa prawnego a przywróconą ustawą z 8 lipca 2005r."

boszsz...

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

chyba oszaleję...

"Aktualny status radcy prawnego uregulowany ustawą z 6 lipca 1982r. doznawał w jej historii wielu zmian, czego efektem była jej wielokrotna nowelizacja i tak od daty wejścia w życie była ona blisko dwudziestopięciokrotnie zmieniana, co na 25-letni okres jej obowiązywania ich częstotliwość była znacząca a nie można wykluczyć, że nie zagraża ją jej kolejne, dalsze nowelizacje."

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Matko, a ja myślałam, że dostaję same gnioty!

Kto to pisał? Wykształcony analfabeta?!

(Nie nadaję się do tej pracy, za szybko szlag mnie trafia. Dlatego jestem sekretarką :D )

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

No właśnie... Siedzę już drugą godzinę nad 6 stronami... Jestem tuż za połową...

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Monika H.:
No właśnie... Siedzę już drugą godzinę nad 6 stronami... Jestem tuż za połową...


Jeśli wolno spytać...
Za takie COŚ płacą Ci tak samo jak za korektę tekstów, których autorzy potrafią posługiwać się polszczyzną?

konto usunięte

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Jeśli chodzi o poprzedni wpis - mam zastrzeżenia, czy wszystkie
cytowane tam przykłady to rzeczywiście "koszmarki do korekty".
Niektóre, owszem, są ewidentnie błędne czy niezamierzenie śmieszne, jednak do kilku z nich nie mam żadnych zastrzeżeń. Przeciwnie - podobają mi się (np.„Śmiech może być doskonałym odgromnikiem na ckliwe wyznania” - rewelacja! :) Albo to o talerzu telewizji satelitarnej wiszącym na opustoszałej oborze).
Takie wypowiedzi są dowodem wyobraźni i żywego stylu autora.
Bardzo nie chciałabym, żeby ktoś korygował moje oryginalne skojarzenia czy nietypowe porównania...

Dzieki, uswiadomilas mi, ze nie napisalam jednej waznej rzeczy. Mianowicie wszystkie powyzsze cytacje pochodza z tekstow NAUKOWYCH. W kazdym razie pretendujacych do bycia nimi;) Sa to glownie prace doktorskie i habilitacyjne, opisy badan czy teorii rozmaitych autorow i tzw. poklosia konferencji. Nie musze chyba wyjasniac, jak wazne w takich publikacjach jest respektowanie zasady odpowiedniosci stylu do tresci. Wyobraznia wyobraznia, ale tu styl ma byc mozliwie najbardziej neutralny, wrecz przezroczysty. Zatem pewne zdania chocby tylko z tego wzgledu kwalifikuja sie do natychmiastowego skorektorzenia:) Tak tez i czynie:)
Krzysztof Szymczyk

Krzysztof Szymczyk Korektor.Opole.Pl

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Taaa, tekst zacytowany przez Monikę jest rewelacyjny!!

Za poprawienie takiego cuda należałoby policzyć potrójną stawkę. Co najmniej. Mam nadzieję, że klient to zrozumie, gdy zobaczy, ile zmian wymaga jego, hm, dzieło. W podobnych wypadkach robię wydruk oryginału i na nim czerwonym cienkopisem obficie masakruję tekst, tzn. nanoszę poprawki tradycyjną metodą. To robi na TFUrcy wrażenie! Łapie się chłop/baba za głowę i krzyczy, że to niemożliwe, coś pan zrobił z moją pracą itd. Gdy mu przejdzie, przystępuję do kontrataku - wyłuszczam mu punkt po punkcie, co nawyprawiał, jeśli nie wierzy, udostępniam słowniki i inne pomoce naukowe i udowadniam swoje racje. W końcu klient kruszeje, po czym albo płaci znacznie więcej, niżeśmy to byli ustalili, albo... zabiera swoje dzieło i więcej go nie widzę. To przykre, ale ten drugi wariant niestety też się zdarza. Nie każdą książkę czy inny grafomański tekst można przyjąć do korekty. My, korektorzy, mamy sprawdzać i poprawiać, ale nie pisać na nowo. Nie dajmy się i ceńmy swój czas!

Wniosek: najlepiej umawiać się na baaardzo rozjechane widełki, np. od 100 do 300 zł za jakąś porcję. Bo naprawdę praca pracy nierówna. Jedną się przelatuje w godzinę, nad inną - o tej samej objętości - trzeba się mozolić kilka dni. A i tak na ogół mało kto to doceni... :(

Temat: Przykłady koszmarków do korekty - czyli co śmieszy,...

Krzysztofie, masz rację :)
Ale w tym momencie, kiedy podzieliłam się z wami i wy doceniliście - jakoś mi lżej ;)

I jeszcze jedno: mój narzeczony zrugał mnie wczoraj, że takie cytowanie cudzych tekstów w celu wyśmiania jest, jeśli nie nielegalne, to nieetyczne...

Co wy na to?



Wyślij zaproszenie do