Adam Poręba

Główny Księgowy

Wypowiedzi

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie leasing operacyjny
    2.11.2008, 10:38

    Oczywiście, że dla celow podatkowych, jesli fima nie podlega badaniu nie trzeba dokonywać reklasyfikacji umów leasingowych.

    Natomiast jeśli chodzi o leasingi nieruchomości dla celow bilansowych, to faktycznie najważniejszy jest sens ekonomiczny transakcji i faktycznie trudno mowić o sytuacji, ze po okresie uzytkowania nieruchomość przejdzie ona na wlasnośc, no chyba, ze faktycznie taka opcja sie pojawi, np. w formie umowy przedstępnej.

    Generalnie, cieżko doradzić, jeśli nie zna się szczegółów transakcji ani charakterystyki operacji gospodarczej.

    Pozdrawiam, Aleskandra, ktory to na pewno o regulacjach na gruncie UoR i MSR będzie mógł wiecej pomóc. Jeśli chodzi o leasing to nie specjalnie to jest moja specjalnośc, może zabrzmi to dziwnie wolę VAT hehe :)

    Pozdrawiam Wszystkich,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie leasing operacyjny
    1.11.2008, 09:32

    Potwierdzam wypowiedz mojego poprzednika - Aleksandra,

    ze jesli jest to zwykły najem i nie ma zapisu, ze odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający - wówczas z punktu widzenia CIT i VAT, rozliczany jest jak najemy / dzierżawa.

    Natomiast z punktu widzenia UoR i ewidencji ksiegowej należy sprawdzić, czy nie spełnia ta umowa charakteru umowy leasingu finansowego (jeden z tych 7 warunkow z UoR). Jeśli tak to potrzebna jest podwójna ewidencja. Dla celów CIT - l.operacyjny, dla celów bilansowych - l.finansowy. Generalnie w praktyce tak jest w 90% przypadkach przy umowach leasingowych.

    Pozdrawiam,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Obcokrajowiec zakłada firmę w Polsce.
    4.10.2008, 15:51

    Witam,

    generalnie może założyć działalność na takich samych zasadach, co obywatel Polski. Kwestia jakiego typu ma to byc działalność. Czy jednoosobowa, czy w formie społki osobowej, a może nawet sp. z o.o. Kwestia zameldowania nie jest istotna z punktu widzenia ustaw podatkowych miejsce zamieszkania wyznacza właściwość. I jesli mieszka co najmniej 183 dni w roku w Polsce i ośrodek zainteresowan zyciowych jest także tutaj to ma nieograniczony obowiązak podatkowy, w skrócie jak obywatel polski.

    Jesli chodzi o pełne księgi rachunkowe to obowiązkowe tylko w przypadku spółek kapitałowych (zoo, sa), w przypadku pozostałych działalności trzeba przekroczyć limit z ustawy o rachunkowości.
    Myśle w tym przypadku wystarczy działalnośc gospodarcza w formie jednoosobowej lub spółki osobowej i wtedy np. ksiązka przychodów i rozchodów (prosta rzecz - jedno rozporządzenie na ten temat).

    Pamiętać należy o poszczególnych krokach:
    1. Wniosek o wpis działalności w Urzędzie Miasta,
    2. RG-1 o nadanie numeru REGON,
    3. Rejestracja w US - (pamiętać, jeśli oprócz nauczania inne czynności opodatkowane VAT, to wtedy zgłoszenie VAT-R), generalnia nauka języka jest zwolniona z VAT - PKD 85.59A (chyba coś takiego)
    4. Rejestracja w ZUS
    5. Jeśli zatrudnia pracowników to i rejestracja w Urzędzie Pracy i Sanepid

    Mniej wiecej to tyle ogólnych informacji. Kwestii na ten temat jest sporo.

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Błędy w księgowości młodych przedsiębiorców
    21.09.2008, 16:11

    Witam Wszystkich,

    Największy problem młodych przedsiębiorców to chęć lub próba prowadzenia księgowości samodzielnie. No niestety, jeśli czegos nie potrafimy to należałoby się zwrócić do specjalistów i outsourcować takie usługi, a skupić się na core businessie. A nie kombinować i wysprycać coś samemu. Rozwiązaniem jest profesjonalny podmiot, a nie biuro które przerabia dziesiątki PKPiR i ryczałtow i to maks.możliwości. Ludzie czasami lepiej doplacic kilkadziesiąt złotych miesiecznie wiecej i zwrócić się do profesjonalnego podmiotu, który doradzi, a nie tylko skasuje za bieżącą ewidencję.
    Jeżeli szukacie takiego dobrego biura, dajcie znać, mogę coś polecić.
    Pozdrawiam,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Porada księgowa
    30.08.2008, 10:41

    Witam Wszystkich,

    Czytając powyższe uwagi, należałoby podsumować.

    1) Jeśli chodzi o ZUS, to podatnik ma dwie opcje, albo do PKPiR, albo przy kalkulacji podatku odliczyć od przychodu (chodzi oczywiście od 51 i 53).

    2) Zdrowotne zaś tylko od podatku.

    3) Bilety PKP oczywiście KUP, ale potwierdzone delegacją A JEśLI CHODZI O TE 50 KM. TO NIE MA ZNACZENIA JAKA ODLEGłOSć DLA CELóW PODATKU DOCHODOWEGO - CZYLI KUP. ALE JEST TO ZAPIS ROZPORZąDZENIA DO VAT, KTóRE W PRZYPADKU ZACHOWANIA LIMITU ODLEGłOśCI ORAZ NIP WYSTAWCY BILETU TRAKTUJE TAKI BILET JAK FAKTURę VAT I MOżNA ODLICZYć VAT NALICZONY.

    Z poważaniam,
    Adam Poręba

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie różnice kursowe - metoda średniej ważonej
    12.03.2008, 21:49

    Witam,

    Wg Ustawy o Rachunkowości prowizje bankowe przelicza się po kursie sprzedaży banku z dnia pobrania, natomiast odsetki wg UoR po kursie kupna banku z którego usług podmiot korzysta.

    Wg ustaw podatkowych średni NBP z dnia poprzedzającego poniesienie wydatku/uzyskanie przychodu wiec, różnice wynikający z różnych kursów należałoby np. ująć w ewidencji pozabilansowej jako "Korekta kosztów podatkowych"

    Pozdrawiam,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie refaktura?
    7.02.2008, 12:40

    Zgadzam się z moim przedmówcą. Firma A świadczy usługę główną jaką jest wycena nieruchomości ponosząc w ten sposób różne koszty własne m.in. podwykonawców, wynagrodzenie pracowników, różne opłaty itd, które to koszty powinny zostac uzwględnione w kalkulacji ceny ustalonej w umowie pomiedzy podmiotem A i B, gdyż stanowią zwykłe koszty działalności ponoszone w związku ze swiadczoną usługą. Nabywca A dostaje fakturę od B za całą usługę a nie za poszczególne koszty swiadczeniodawcy. Na marginesie mogę dodac ze usługi dodatkowe do usługi głównej powinny zostac opodatkowane tak jak usługa zasadnicza. W naszym przypadku wszelkie dodatkowe koszty powinny po prostu zostac doliczone do ceny usługi i opodatkowane własciwej dla niej stawka VAT.

    Pozdrawiam,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Redakcja poszukuje specjalistów z rachunkowości
    15.10.2007, 18:58

    Witam,

    również jestem zainteresowany, proszę o info..

    Pozdrawiam,
    Adam Poręba

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie COŚ DLA KSIĘGOWYCH całkiem za darmo :)
    28.09.2007, 10:06

    Ja też poproszę i pozdrawiam, adam.poreba@kruksa.pl

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Koszty ogólnego zarządu
    4.09.2007, 16:29

    Witam,

    możliwości jest wiele, mozna na przykład częśc kosztów innym kluczem a część innym. Przykładowo koszty najmu filtrem powierzchniowym proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni przez poszczególne działy, inne koszty moznaby przyjnajmniej spróbować przyporządkować do miejsca ich powstawania (mpk), oczywiscie należy kierować się logiką, ale zgadzam się z przedmówcą, że wszystko zależy od celów zarządczych i prezentacyjnych, a obroty czy zatrudnienie w poszczególnych działach też mogą być jakimś kluczem.

    Pozdrawiam,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie środek trwały - jak sklasyfikować?
    4.09.2007, 09:27

    Witam,

    Uważam, że nie ma przeszkód, żeby zaliczyć całość do ST jako urządzenie kompletne i zdatne do użytku, natomiat również można obronić sąd, że kazde z tych urządzeń będzie działało odrębnie i będzie również odrębnie uzywane.
    Z punktu widzenia UoR i CIT/PIT nie widzę przeszkód, aby nie traktować tego jako całość, natomiast jak pisałem wcześniej mozna traktować osobno (z nalezy jednak potrafic obronic to stanowisko) po to, aby np. jak najwiecej wrzucić od razu w koszty jako np. wyposazenie niskocenne, czy np. jak kabel do wymiany w innym urządzeniu.

    Pozdrawiam,

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie leasing operacyjny
    27.06.2007, 09:06

    Aleksander R.:
    Kurcze, Adam... Powaliłeś mnie kompleksowością spojrzenia. Szacunek!

    Niewiele zostało do dodania jeśi chodzi o podstawy. Ja tak dodam jeszcze 2 proste trciki z praktyki na rozróżnianie leasingów operacyjnego i finansowego:

    Dla celów podatku dochodowego:
    O tym czy daną umowę potraktujemy jako umowę leasingu finansowego decyduje w praktyce to, czy znajduje się w niej paragraf mówiący wprost, że odpisów amortyzacyjnych od leasingowanego środka będzie dokonywał korzystający.

    Dla celów rachunkowości (prezentacji bilansowej) wg MSSF:
    Co do zasady warunki podobne jak pod polskimi przepisami bilansowymi, ale nadrzędne znaczenie ma cel ekonomiczny umowy i praktyka występująca w spółce. Oznacza to, że może się zdarzyć sytuacja, gdy zgodnie ze słynnymi "siedmioma warunkami" umowa spełnia warunki leasingu finansowego, a jednajk zakwalifikujemy go jako operacyjny, bo inne fakty wskazują na to, że po zakończeniu leasingu korzystający odstąpi od zakupu (np. złożył taką deklarację albo tak robił dotychczas i nie mamy powodu przypuszczać, że zmieni zwyczaj).Aleksander Rak edytował(a) ten post dnia 27.06.07 o godzinie 00:10

    Witam,

    Oczywiście tak jak pisałem jest jeszcze sporo innych aspektów leasingu, oczywiście można byłoby pisać o korzyściach jednego w stosunku do drugiego, a różnych przypadkach w zależności od czasami bardzo specyficznych umów leasingowych i warunków z nich wynikającyh.Można przedstawić spojrzenie msr i mssf, ale temat to długi:)

    W mojej poprzedniej wypowiedzi są jedynie zarysowane bardzo ogólne spojrzenie na lesing, to co mogłem napisać od razu z głowy.

    Jeszcze raz podrawiam,
    adam

  • Adam Poręba
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie leasing operacyjny
    26.06.2007, 18:00

    [author]Aneta

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do