Przemysław Krzemiński

Konsorcjum Lex

Wypowiedzi

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie przejście na działalność - niższy ZUS
    25.05.2012, 12:15

    Ja odniosłem się do preferencyjnych stawek w okresie tzw promocyjnym, wskazując jednocześnie sytuacje kiedy i jak powinni określić swoje prawa i obowiązki aby właśnie nie było wątpliwości interpretacyjnych.Świadczenie usług u niedawnego pracodawcy może mieć inna formę a niżeli wcześniejsza umowa o pracę (inny zakres obowiązków)

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie przejście na działalność - niższy ZUS
    25.05.2012, 10:54

    ZUS interesuje tylko i wyłącznie płacenie składki niestety :)
    Oczywiście PKD określi profil Twojej działalności ogólnie nie tylko w stosunku do tego jednego podmiotu z którym będziesz współpracował (czy zamierzasz współpracować teraz) ale również w przyszłości z ewentualnie innymi kontrahentami.
    Skonkretyzowanie zakresu prowadzenia działalności opierać się będzie na wzajemnym ustaleniu co masz zrobić i jakie wynagrodzenie i kiedy otrzymać. Może to być umowa ramowa określająca co masz wykonać lub cyklicznie wykonywać i w jaki sposób, w jakiej wysokości masz za to otrzymać stosowne wynagrodzenie.

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie przejście na działalność - niższy ZUS
    25.05.2012, 09:00

    Otwierając swoją działalność (jako pierwszą) masz 2 letni okres preferencyjny i to tyle jeśli chodzi o ZUS, bo składki zamiast pracodawcy będziesz odprowadzał sam, ZUS interesuje okres składkowy a nie forma świadczenia pracy.
    Kłopot może powstać z PIP które zinterpretuje samozatrudnienie jako formę przerzucenia kosztów na pracownika. Umowa o pracę charakteryzuje się pewnymi przesłankami miejscem ściśle określonym do jej wykonywania, nadzorem bezpośrednim przełożonego(pracodawcy), osobistym charakterem jej świadczenia etc.
    Przy działalności zakres prac jej określony i dla potrzeb pracodawcy może zostać tak zmodyfikowany aby nie było podejrzenia obejścia zatrudnienia na etat.

    Nie wiem co konkretnie będziesz wykonywał ale zastanów się dwa razy nad samozatrudnieniem, okres preferencyjny szybko zleci potem będzie trzeba płacić pełne składki. Są tez plusy będziesz wystawiał fakturę na koniec miesiąca za swoje usługi (jeśli z VAT) to będziesz mógł je rozliczyć dodatkowo w fakturach kosztowych co w konsekwencji może ci przynieść parę dodatkowych złotych

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie praktyka pielegniarska jak to zrobic?
    11.05.2012, 13:30

    na świadczenie przedemerytalne zawsze ma czas bo jest ten okres karencji, moim zdaniem nie ma co czekać jak wiedza co i jak niech założą spółkę i działają może po kilku lata działalności okazać się, że nie będzie musiała z tego świadczenia w ogóle korzystać
    głowa do góry i nie ma co na wstępie zakładać, że się nie uda :)

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie praktyka pielegniarska jak to zrobic?
    11.05.2012, 11:43

    Świadczenie przedemerytalne można uzyskać po spełnieniu określonych kryteriów staż, wiek etc.
    Okres tych sześciu miesięcy jest okresem bycia osobą bezrobotną zarejestrowaną w UP.
    Wtedy pobiera się zasiłek dla bezrobotnych w konsekwencji (jesli Up nie znajdzie teoretycznie pracy dla takiej osoby) można wystąpić do ZUS o takie świadczenie chyba w ciagu 30 dni.
    Dopiero po jego przyznaniu można działać dalej tj. podjąć zatrudnienie z pewnymi ograniczeniami związanymi z kwotami jakie dana osoba może dorobić.

    taka jest kolej rzeczy...

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie praktyka pielegniarska jak to zrobic?
    10.05.2012, 12:24

    moment bo pomieszamy wszystko ze sobą
    podstawą mojej wypowiedzi jest Ustawa o działalności leczniczej z ub roku tamta wypowiedź jest zgodna w dużej częsci z obecną ustawą o D.L gdyz mowa tam o indywidualnej i grupowej praktyce lekarskiej skoro piszesz o dwóch osobach to ci napisałem że mogę je otworzyć w formie 1os DG lub w formie spółki cywilnej , partnerskiej etc To po pierwsze jesli chodzi można czy nie można
    zatrudnić się.

    Kłania sie praktyka grupowa bo będą 2 osoby :)

    Z punktu widzenia świadczenia przedemerytalnego a potem emerytalnego liczy sie okres składkowy, który w jednym przypadku jest potrącany przez pracodawcę w drugim sam potrącasz i odprowadzasz.
    Jesli będziesz prowadził działalność 1m , 1rok,10 lat to tyle zalicza Ci do okresów składkowych i nic poza tym.

    Co do tego że przez pół roku nie może prowadzić działalności to ????? nie wiem, może czegoś nie wiem, ale nie znajduję w mej pamięci podstawy prawnej do takiej karencji.
    Jeżli masz świadczenie przyznane i otwierasz DG odprowadzasz składki na fundusz ubezp, rentowy, wypadkowy. Po przyznaniu już samego świadczenia emerytalnego brak konieczności opłacania składek na fundusz ubezp społecznych.

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie praktyka pielegniarska jak to zrobic?
    10.05.2012, 10:58

    usługi pielęgniarskie = swoboda działalności gospodarczej ale to pojęcie rozumiem "na potrzeby pytania"
    Moim zdaniem chodzi Ci o kwestie rodzaju świadczenia tzn Działalność lecznicza ( art.3 ustawy o dz.l) to działalność polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, czyli świadczeń służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania ( art.2 ust.1 pkt.10. Może ona polegać na świadczeniu stacjonarnych całodobowych (m.in szpitalnych) lub ambulatoryjnych świadczeń -rozumiem że chodzi Ci o to drugie.
    Mogą one polegać na :
    udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem
    -pielęgnację i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych;
    udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem
    pielęgnację, opiekę i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych potrzebnych do kontynuacji leczenia, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych;
    udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na działaniach usprawniających, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia;
    sprawowaniu wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów. mogą być udzielane także wyłącznie w warunkach domowych
    Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze mogą być również udzielane wyłącznie w warunkach domowych.
    Kto może wykonywać działalność leczniczą? z jednej strony sa to najkrócej mówiąc szpitale,instytuty badawcze z drugie prywatne praktyki lekarzy, pielegniarek (to o Was chodzi jak rozumiem). Może ona być wykonywana w formie jednoosobowej DG lub w formie spółki i cywilnej, jawnej lub partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska lub pielęgniarek. Oczywiście to wycinek wiedzy niestety podpadacie pod ustawę o działalności leczniczej z ub roku która wniosła troszkę nowego powietrza w zasady funkcjonowania prywatnych praktyk. Nie mniej jednaj trzeba się zastanowić co chcecie robić tzn jaki rodzaj świadczeń oferować i gdzie a dopiero potem pytać o formę ich prowadzenia.
    Temat trudny ale do przetrawienia....

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Ciaza, zwolnienie lekarskie a miejsce pobytu
    26.04.2012, 09:00

    Aneta Kowalska:
    Ma przebywać pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim.

    Ops ..mój błąd faktycznie nie przeczytałem ze zrozumieniem tego co Pani Aneta napisała,
    mnie chodziło o to, iż na nowych drukach można wpisać dowolny adres pod którym będzie się przebywało, który nie musi być tożsamy z adresem zameldowania. Nie mniej jednak zawsze można powiadomić płatnika o zmianie miejsca pobytu aby w razie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia nie było kłopotów.

    PS a link mi nie działa (:

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Ciaza, zwolnienie lekarskie a miejsce pobytu
    25.04.2012, 15:35

    Aneta Kowalska:
    Ma przebywać pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim

    nie ma chyba podstawy do twierdzenia, że miejsce przebywania jest tożsame z miejscem zamieszkania

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Szkolenia, konferencje, targi w temacie Szkolenia i konferencje: zarządzanie - oferty
    25.04.2012, 12:10

    Szanowni Państwo,
    W imieniu organizatora szkolenia firmy Konsorcjum Prawno-Konsultingowe Lex pragnę przedstawić i zaprosić wszystkie zainteresowane osoby na szkolenie z zakresu ''Rozpoznawanie autentyczności znaków pieniężnych PLN, EUR we Wrocławiu w dniu 11 maja 2012.

    Szkolenie dedykowane jest osobom, które w zakresie swoich obowiązków mają do czynienia z obrotem gotówkowym.Szkolenie prowadzi Ekspert z NBP w zakresie autentyczności znaków. Szkolenie ma praktyczny wymiar gdyż uczestnicy uczą się rozpoznawać autentyczność znaków pieniężnych na podstawie oryginalnych jak i fałszywych znaków pieniężnych.

    Przeszkolenie swoich pracowników da Ci możliwość uniknięcia przyjęcia banknotów tzw. falsów w związku z EURO 2012.

    UWAGA!!! organizujemy również szkolenia wewnętrzne w siedzibie firmy, dodatkowo na życzenie możemy poszerzyć zakres tematyczny szkolenia o znaki zagraniczne USD,CHF, GBP.

    Warto przygotować się na zwiększony obrót znaków pieniężnych w związku z EURO 2012 zarówno w złotych polskich jaki euro. Według szacunków policji zwiększyła się aktywność grup fałszerskich w miastach- organizatorach EURO 2012r a zatem zwiększa się możliwość wejścia w posiadanie takich znaków czy to w pierwotnym czy wtórnym obrocie gotówkowym.

    Więcej informacji na naszej stronie http://konsorcjumlex.pl.
    tel 42 209 35 70 lub przez priv bezpośrednio do mnie
    e-mail.kontakt@konsorcjumlex.pl

    Dla uczestników GL rabat cenowy!!!

    Zapraszamy

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie wypowiedzenie umowy prace przez pracownika a zwol. lekarskie
    13.04.2012, 10:46

    W sytuacji kiedy chcesz pozostać na zwolnieniu do końca okresu wypowiedzenia to pracodawca nie będzie miał możliwości wysłanie cie na urlop , stąd oczywiste, że wypłaci ci ekwiwalent za niewykorzystany urlop łącznie z wszelkimi składnikami wynagrodzenia w ostatnim dniu pracy.

    PS. Pamiętaj, że gdy się sama zwolnisz to z urzędu pracy nie dostaniesz od razu zasiłku dla bezrobotnych (tylko po 90 dniach od momentu rejestracji)

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Wypowiedzenie z tytułu utraty zaufania
    10.04.2012, 08:42

    Obecność osoby trzeciej jest istotne z punktu widzenia pracodawcy jako osoby wypowiadającej warunki umowy, właśnie ze względów dowodowych, osoba trzecia może wtedy potwierdzić stan faktyczny( jeśli została przez prezesa poproszona o obecność na spotkaniu w momencie wypowiedzenia warunków umowy)

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie dwie umowy o pracę w jednej firmie
    3.04.2012, 15:59

    Dokładnie tak, nie ma sensu zawierać dwóch umów, należy tylko określić miejsce świadczenia pracy

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Czy pracodawca jest bezradny przy lewym L4? A sąd pracy?
    3.04.2012, 15:54

    W zaistniałej sytuacji pozostaje zgłosić do ZUS zaistniały fakt, wtedy procedura cała jest poza Tobą, albo samemu przygotować taka kontrolę. Zgodnie z Rozp MPiPS (chyba z 1999r)jest wzór który winien posiadać pracownik wskazany przez płatnika do przeprowadzenia kontroli. Tyle, że trzeba spisać protokół i... niestety cała procedura jest na Twoich barkach
    Natomiast co do "samowolnego" zaprzestania wypłaty wynagrodzenia to chyba nie tędy droga, tak jak kolega powyżej wspomniał jest to ciężkie naruszenie przepisów ochrony pracowników, rezolutny pracownik mógłby wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę należnego wynagrodzenie.

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Wypowiedzenie z tytułu utraty zaufania
    3.04.2012, 15:39

    Dokładnie tak, utrata zaufania jako powód rozwiązania warunków umowy, jest niewystarczający, pracodawca winien wyraźnie wskazać taki powód a w tym wypadku określenie utraty zaufania jest na tyle nie ostre, że można podciągnąć pod nie wiele kwestii

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Human Resources w temacie Szkolenie z Zakresu Rozpoznawania autentyczności znaków...

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Human Resources

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Human Resources w temacie Szkolenie - kogo polecicie?

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Human Resources

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Human Resources w temacie Szkolenia kadrowo-płacowe, szkolenia księgowe, szkolenia...

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Human Resources

  • Przemysław Krzemiński
    Wpis na grupie Human Resources w temacie Szkolenie - kogo polecicie?

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Human Resources

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do