Wypowiedzi
-
Zadzwoniłem do informatyka w urzędzie, w którym działa Hot Spot.
Nie potrafił odpowiedzieć mi gdzie znaleźć szczegółowe przepisy regulujące sprawę budowy hot spotów, ale wspomniał, że moc anten nie może przekraczać 20dB a prędkość na każdego usera nie może być większa niż 256kbit/s.
Skąd to może wynikać? Nadal nie mogę znaleźć informacji, gdzie zapisane są takie warunki, które musi spełnić właściciel Hot Spotu. -
Mariusz Gronczewski:
Ew. misconfigured firewall ;]. swoją drogą ja trzymam /bin /sbin /usr/bin /usr/sbin /etc na nielvomwej partycji "na wszelki" ;]
na wszelki? Czyli /usr, na którym będą się znajdowały pliki bazy danych, nie powinienem stawiać jako lvm? Jakieś zagrożenia? -
Właśnie podczas pierwszej instalacji CentOSa wybrałem opcję "układ domyślny" i stworzył mi jedną partycję LVM.
Nie wiedziałem jak mam ją podzielić na kilka mniejszych dlatego zainstalowałem system jeszcze raz i skorzystałem z porad na blogu Pana Mariusza. -
Korzystając z porad na blogu Mariusza (dzięki, jest świetny), podzieliłem dysk na 4 partycje:
- /
- /boot
- swap
- reszta
Ostatnią, dużą partycję przygotowałem pod LVM.
Utworzyłem VG a później stworzyłem VG dla:
-var
-usr
-tmp
-home
Chciałbym bowiem, żeby te katalogi znajdowały się na osobnych partycjach.
Nowopowstałe LV sformatowałem na ext3 i zamontowałem w /mnt.
Do LV o nazwie usr przeniosłem dane z /usr. Tak samo postąpiłem z /var.
Do fstab dopisałem nowo utworzone "partycje", tak by montował je jako /usr i /var.
Reboot i...
i nie wiem dokładnie co dalej, bo serwer zostawiłem w pracy a wszystko robiłem przez SSH. Teraz SSH nie wstało, chociaż serwer odpowiada na pingi.
Sam fakt, że SSH nie wstało, ani żadna inna usługa nie wróży jednak nic dobrego :)
Czy lvm które na których mają się znaleźć /usr i /var powinienem montować jakoś inaczej?Łukasz Kisielewicz edytował(a) ten post dnia 04.10.09 o godzinie 20:12 -
Witam,
Podczas instalacji na nowej maszynie CentOS`a, podczas planowania podziału dysku na partycje, skorzystałem z dostępnej w instalatorze opcji i wybrałem domyślny, sugerowany przez CentOSa podział.
Do tej pory byłem przyzwyczajony do partycji, które sam montuję.
CentOS zrobił mi jednak jedną dużą partycję, na której zainstalował system.
root@centos:~# df -h
System plików rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/mapper/VolGroup00-LogVol00
222G 2,1G 208G 1% /
/dev/mapper/ddf1_aRaidp1
99M 12M 82M 13% /boot
tmpfs 1013M 0 1013M 0% /dev/shm
Jak się zabrać za tego LVM? Jak mogę podzielić LVM na kilka mniejszych... partycji?
Czy gdy podłączę dysk, na którym zainstalowałem CentOSa, do innego komputera to czy będę mógł go w jakiś sposób podmontować, tak aby uzyskać dostęp do danych?
Dziękuję za wskazówki. -
Znalazłem w jednej firmie w piwnicy Netfinity 7000,
Ale na tym chyba nie zainstaluje AIXa? -
Dziękuję za odpowiedzi.
Chętnie bym pobawił się HP-UXem czy AIXem, ale nie mam sprzętu na którym mógłbym to potestować. Zostaje więc OpenSolaris. -
Na forum co raz częściej pojawiają się ogłoszenia, w których poszukiwany jest administrator systemów UNIX.
Chciałbym się pobawić UNIXem. Czym powinienem się zainteresować?
Czy bawiąc się FreeBSD zajmuję się UNIXem?
Wiem, że być może to głupie pytanie, ale na prawdę nie wiem co miałbym zainstalować na serwerku by móc zdobyć doświadczenie w administrowaniu UNIXem. -
Witam,
Władze urzędu, w którym pracuję wyraziły zgodne na budowę Hot Spotu obejmującego swym zasięgiem przylegający do budynku urzędu skwerek.
Wiem, że jest wujek Google, ale nie potrafię znaleźć informacji jakie warunki powinien spełniać taki Hot Spot.
Być może są jakieś obowiązki właściciela (w tym przypadku Urzędu) takiego Hot Spota... przetrzymywanie logów, logowanie określonych informacji, blokada stron.
Poszukuję informacji na temat, nazwijmy to, prawnych aspektów budowy Hot Spota.
Za wszelkie uwagi dziękuję. -
Marcin Bojko:
A czasami najprostszym sposobem na backup jest sięgnięcie do pudełka ze streamerem - często/gęsto jest tam dorzucone oprogramowanie pozwalające na pełny backup serwera/workstacji.
Niestety, nie mam takiego oprogramowania, dlaego korzystam z windowsowego ntbackup.
Mam jednak pytanie związane z tym programem. Jak zautomatyzować proces wykonywania kopii zapasowych, tak abym musiał tylko zmieniać kasetki, a kopie wykonywała się np o 2:00 w nocy? Wiem,że w kreatorze ntbackup jest możliwość ustawienia harmonogramu, jednak kiedy z niego skorzystam w raportach znajduję taką informację:
"Nie można zlokalizowaćokreślonego nośnika lub urządzenia kopii zapasowej. Ta operacja kopii zapasowej zostanie zakończona."
Zapewne dzieje się tak dlatego, że w jednym z kroków kreatora w polu "Wybierz taśmę której chcesz użyć" wybieram Nowa, a taśma w streamerze ma etykietę np. "Kopia czwartek 2009(...)".
Chciałbym, żeby ntbackup robił kopie codziennie i nadawał tasiemkom nazwy dnia tygodnia lub/i biezącej daty bez względu na to jaką tasiemkę włożę do streamera.
Moglibyście mi Panowie podpowiedzieć jak to zautomatyzować?
A ponadto, łączę się z serwerem zdalnie, za pomocą zdalnego pulpitu i uruchamiam aplikacje do wykonywania kopii. Chciałbym wyłączyć komputer z którego się łączę, ale aplikacja na serwerze jest nadal pracuje. Mogę oczywiście zamknąć okno Pulpitu zdalnego, jednak później nie będę się mógł znowu połączyć z serwerem i pojawi mi się komunikat dotyczący serwera usług terminalowych informujący o przerkoczeniu ilości połączeń. Z tego też powodu zamiast zamykać okno zdalnego pulpitu najpierw wylogowuję się z serwera - to jednak powoduje zabicie działającej aplikacji.
Co zrobić abym mógł włączyć zdalnie aplikację na serwerze, a później po kilku godzinach zalogować się ponownie aby przeanalizować wyniki działania aplikacji?
Dziękuję za podpowiedzi.
---
Edit: na pierwsze pytanie odpowiedź znalazłem
http://support.microsoft.com/kb/314844Łukasz Kisielewicz edytował(a) ten post dnia 21.07.09 o godzinie 12:25 -
Dzięki za przykłady Panowie.
Rozumiem, że lepiej jest stosowac taką metodę backupu baz, ale czy to oznacza ze pliki baz skopiowane przez narzędzie kopii zapasowych są uszkodzone lub niekompletne? -
Jeśli zaplanuje sobie automatyczne wykonywanie backupów, np co noc przy pomocy narzędzia do wykonywania kopii w Win 2003, to jak narzędzie to poradzi sobie z plikami bazy danych?
Jeśli włączona jest usługa bazy danych (np. postgresa) to nie można skopiować plików bazy. Załóżmy, że robię backup katalogu w którym przechowywane są pliki bazy. Czy mogę założyć, że za pomocą narzędzia kopii zapasowych windows zrobię dobrą, nieuszkodzoną kopię bazy danych? Czy będę mógł ją bez problemów przywrócić w razie awarii, czy też muszę robić osobno zrzut bazy danych za pomocą dedykowanych narzędzi dla wybranej bazy?Łukasz Kisielewicz edytował(a) ten post dnia 12.07.09 o godzinie 23:32 -
Witam,
Czy moglibyście mi polecić aplikację (najchętniej darmową chociaż niekoniecznie), która pozwoliłaby mi nagrywać dane na taśmy?
Do tej pory do zapisywania kopii zapasowych wykorzystywałem płyty DVD. Teraz jednak, dostałem serwer w którym jest streamer (taśmy dat 72), brakuje mi jedynie aplikacji.
Tworzenie kopii zapasowych w miejscu w którym pracuje, polega na zrzuceniu co kilka dni/tygodni kopii plików i zrzutów baz danych poprzez sieć na dysk twardy serwera a następnie nagranie tego na nośniki zewnętrzne (jak już wspominałem do tej pory DVD).
Podejrzewam, że jest to średniowieczne rozwiązanie, niestety nie znam innego. Stąd moje pytania do Was:
- Jak wygląda profesjonalne tworzenie kopii? (nośniki, aplikacje do wykonywania kopii, czy jakieś raportowanie wykonania kopii, przechowywanie) - chętnie pouczyłbym się od mądrzejczych ode mnie.
- Wiem, że istnieją sieciowe systemy wykonywania kopii, ale są to aplikacje drogie. Czy jest jakiś darmowy odpowiednik, pozwalający na zautomatyzowanie wykonywania kopii?
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
--
Edit:
Zapomniałem, a po poście Pana Rafała mi się przypomniało.
Systemy w sieci Win Xp Prof, Home i Win 2003.Łukasz K edytował(a) ten post dnia 09.07.09 o godzinie 19:20 -
Paweł Mański:
Wszystko jest możliwe, jednak musisz sobie zadać pytanie, czy masz ochotę i umiejętności by taki manewr wykonać?
Jeżeli nie, to przedłużenie subskrypcji jest dla Ciebie jedyną drogą.
Jeżeli tak, to po co się bawić w RedHat-a - od razu skorzystaj z Centosa.
Nie jest mi potrzebne wsparcie Red Hata. Nie chodzi tu bynajmniej o przechwałki, ale o to, że serwer na którym miałby być zainstalowany RHEL nie jest serwerem produkcyjnym, jeśli coś nawali to mogę spokojnie zapytać google o radę i nic się nie stanie jeśli nie będzie działał przez kilka godzin czy nawet dzień.
Zapytałem o Red Hata bo byłem ciekawy jak to wygląda, jak wygląda wsparcie firmy, jak wygląda zabawa tym systemem. Załozyłem na stronie RedHata konto, gdzie znajdują się różne opcje dotyczące aktualizacji, powiadomień i kilka innych dodatków których nie mogę testować bez kupna licencji.
Mimo wszystko dziekuję Panowie za odpowiedzi. -
Wyczytałem, że CentOS jest darmowym odpowiednikiem Red Hata.
A gdyby tak, po wygaśnięciu licencji na aktualizacje Red Hata, podpiać się pod repozytoria Centosa? Myślicie, że to jest możliwe? -
Witam Grupe.
Dręczy mnie pewne pytanie odnośnie Red Hata.
Na stronie:
https://shop.redhat.com.pl/index.php/cPath/90?osCsid=gl...
znajdują się różne wersje tego systemu. Co oznaczają podane tam terminy, tj. np. Red Hat Enterprise Linux 5 Premium (max. 2 procesory) **3 lata**.
Rozumiem, że po zakupie wymienionej powyżej wersji, przez 3 lata mogę korzystać z pomocy technicznej - za to się płaci. Ale co się stanie po tych 3 latach? Nie będę miał dostępu do aktualizacji? Nie będę mógł ściągnąć łatek?
Dzieki za odpowiedzi -
Tak mi właśnie wygląda na stary. Poza tym szyna 533MHz.
-
Witam,
Muszę zakupić serwer do pewnej firmy. Serwer będzie pełnił rolę serwera plików, serwera poczty oraz serwera bazy danych (MySQL, Firebird). Korzystać z niego będzie około 20 userów.
Mam do dyspozycji około 3k. Czy znajdę coś do tej kwoty?
Co myślicie o:
http://allegro.pl/show_item.php?item=666994612
Intel Xeon Dual Core 2 x 2.33GHz, 1GB RAM, 250GB HDD (dokupiłbym RAM)
a może to:
http://allegro.pl/item671125631_nowy_ibm_x235_2x3ghz_4...
- Czy cena tego IBMa nie jest za mała? Czy coś tu śmierdzi?
- W opisie podane są 4 dyski scsi. Czy w takich serwerach jest możliwość dołożenia zwykłego dysku Ata/Sata?
- Docelowo ma pracować pod kontrolą linuxa. Myślicie, że będą jakieś problemy z postawieniem na tym Debianka?
Dziękuję -
Czyli jednak NOD ;)
-
@Radosław Schmalz
Jeszcze nie :D Póki co nie :)
Zaraz poczytam jak to zrobić.
A co myślicie o kasperskym?Łukasz Kisielewicz edytował(a) ten post dnia 07.06.09 o godzinie 19:47