konto usunięte

Temat: Rupert Sheldrake

Ja rozumiem, że wiele osób nie zainteresuje się Sheldrake'iem ze względu na własny światopogląd, który wyklucza teorię morficzną.

Sheldrake w swojej najnowszej książce pokazuje ograniczenia związane z materializmem, czy fizykalizmem, badając je zarówno w kontekście historii filozofii, jak i najnowszych badań. Tłumaczę obecnie jego książkę na język polski i jednocześnie promuję na blogu:
http://rupertsheldrake.wordpress.com/
Łukasz B.

Łukasz B. Comforti,
dystrybucja

Temat: Rupert Sheldrake

No ta krótka notka która jest na stronie brzmi ciekawie, jednak biorąc pod uwagę, jak dziwne teorie promuje Sheldrake boję się, że cała książka będzie trudna w odbiorze dla sceptyka ;)
Jednak sam temat brzmi ciekawie i chętnie zerknę na nią okiem.

konto usunięte

Temat: Rupert Sheldrake

W tej książce o swojej teorii pól morficznych Sheldrake mówi niewiele, proponując ją w jednym rozdziale jako alternatywną opcję w stosunku do obowiązującego paradygmatu. Aczkolwiek to fakt, że przy założeniu, iż wszystkie doświadczenia wykraczające poza fizykalną rzeczywistość są fikcją i iluzją, lektura Sheldrake'a nie należy do najłatwiejszych - zapewne podobnie, jak lektura Dawkinsa nie należy do najłatwiejszych dla osób mających doświadczenia metafizyczne.

konto usunięte

Temat: Rupert Sheldrake

Ja mam multum doświadczeń metafizycznych, a lektura Dawkinsa nie sprawia mi bólu (poza dojmującą świadomością tego, że lepiej by było gdyby pozostał przy biologii).

konto usunięte

Temat: Rupert Sheldrake

Michał K.:
Ja mam multum doświadczeń metafizycznych, a lektura Dawkinsa nie sprawia mi bólu (poza dojmującą świadomością tego, że lepiej by było gdyby pozostał przy biologii).

Przeglądając rano "God Delusion" trafiłem na "nawiasem mówiąc":

"I was moved by her letter and (suppressing a momentary and ignoble regret that there is no hell for those nuns to go to)..." (str. 361)

wydaje się, że metafizyk może odczuwać podobny niesmak, delikatnie mówiąc, co ateista, gdy przychodzi czytać o poczynaniach religijnych.Maciej Majer edytował(a) ten post dnia 11.08.12 o godzinie 11:05

konto usunięte

Temat: Rupert Sheldrake

Rozdział 2 – Czy całkowita ilość materii i energii zawsze jest stała?

“W trakcie poznawania przedmiotów ścisłych każdy uczeń i student dowiaduje się, że całkowita ilość materii i energii zawsze pozostaje stała – nie można ich ani stworzyć ani zniszczyć. Prawo zachowania materii i energii jest sformułowane bardzo prosto i daje poczucie bezpieczeństwa, gwarantując fundamentalną permanentność w ciągle zmieniającym się świecie.
Zazwyczaj nikt nie kwestionuje tego prawa, choć staje ono obecnie przed bezprecedensowym wyzwaniem.

W niniejszym rozdziale zwracam uwagę na fakt, że większość współczesnych fizyków wierzy w istnienie ogromnych ilości „ciemnej materii” we wszechświecie, której natura i cechy są niejasne. Naukowcy uważają, iż ciemna materia stanowi dwadzieścia trzy procent całego kosmosu, podczas gdy normalna materia i energia to jedynie 4 procent. Natomiast według wielu kosmologów źródłem nieustannej ekspansji wszechświata jest „ciemna energia”, której natura jest równie nieznana. W Standardowym Modelu ciemna energia stanowi 73% całego uniwersum.

W jaki sposób ciemna materia i ciemna energia są powiązane ze znanymi rodzajami materii i energii? Czym jest pole punktu zerowego, zwane również próżnią kwantową? Czy można jakkolwiek uchwycić energię tego pola?

Zasada zachowania materii i energii była sformułowana jeszcze zanim pojawiły się tego typu pytania i trudno na jej podstawie podać satysfakcjonujące odpowiedzi. Prawo to było oparte na teoriach filozoficznych i teologicznych, wśród których najstarszą jest filozofia atomistów ze starożytnej Grecji. Od samego początku było to jednak tylko założenie teoretyczne, które we współczesnej wersji łączy w sobie szereg „praw” rozwijanych od XVII wieku – praw zachowania materii, masy, ruchu, siły i energii. W niniejszym rozdziale analizuję kontekst historyczny tych idei.

Omawiam również pytania stawiane przez współczesną fizykę, na które stare teorie nie mają odpowiedzi. Gdy kwestionujemy nasze przekonanie o prawdziwości zasady zachowania materii i energii, pojawiają się nowe możliwości badań, na przykład w dziedzinie wytwarzania energii lub w nauce o żywieniu.”

http://rupertsheldrake.wordpress.com/2012/09/20/kwesti...Maciej Majer edytował(a) ten post dnia 04.10.12 o godzinie 14:34

Następna dyskusja:

Rupert Sheldrake




Wyślij zaproszenie do