Temat: fundusz socjalny

Witam
Bardzo proszę o informację. Jestem zatrudniony w firmie od lutego 2016 do chwili obecnej. Kilka tygodni temu w firmie pracownicy składali oświadczenia o dochodach w gosp. dom. aby otrzymać karty podarunkowe na święta. Przez kilka dni byłem na zwolnieniu a zaraz po powrocie złożyłem wypowiedzenie. upomniałem się także o kartę podarunkową, ponieważ inni pracownicy otrzymali już ją w czasie mojej nieobecności. Kierownik odmówił mi twierdząc, że mi się nie należy. Czy kierownik mógł odmówić? czy mogę jakoś wyegzekwować od firmy aby otrzymać kartę? Na co ewentualnie mogę się powołać gdzie szukać jakiś zapisów na ten temat?
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: fundusz socjalny

Proszę szukać zapisów w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tam powinny być informacje o warunkach jakie należy spełnić aby móc się ubiegać o świadczenie.
Niestety ze świadczeniami z zfśs jest tak że w zasadzie złożenie wniosku nie przekłada się wprost na przyznanie świadczenia - tzn pracodawca / komisja socjalna / czy co tam w firmie funkcjonuje może nie przyznać świadczenia (o ile regulamin nie mówi inaczej).
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: fundusz socjalny

Pracownik w okresie wypowiedzenia zachowuje swoje uprawnienia pracownicze. Dotyczy to także prawa do korzystania ze świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie wyłączają prawa pracownika do ubiegania się o świadczenia socjalne w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Oznacza to, że jest on uprawniony do korzystania z pomocy socjalnej na takich samych zasadach, określonych w regulaminie ZFŚS, jak pozostali pracownicy.

Przypomnieć należy, że szczegółowe zasady przeznaczania funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, a także zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń socjalnych określa pracodawca w regulaminie, uzgodnionym z zakładową organizacją związkową, a gdy ona nie działa - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że stosowane w regulaminie przesłanki i kryteria warunkujące korzystanie ze świadczeń socjalnych muszą mieć wyłącznie socjalny charakter, bowiem, co do zasady, określonej w przepisach ustawy o ZFŚS - przyznawanieW związku z tym dopuszcza się stosowanie jedynie socjalnych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia oraz jego wysokości. O kwalifikacji pracownika do pomocy socjalnej nie mogą zatem decydować przesłanki poza socjalne, takie jak np.:
- staż pracy,
- wymiar czasu pracy lub
-fakt pozostania w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.
Dlatego też postanowienia regulaminu naruszające wymienione zasady należałoby ocenić jako sprzeczne z ustawową zasadą, że prawo do korzystania z funduszu ma każdy pracownik w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (bez żadnych warunków wstępnych), natomiast jego skorzystanie z konkretnej pomocy socjalnej, przewidzianej w regulaminie ZFŚS, może być oceniane wyłącznie w oparciu o socjalne kryteria. Potwierdza to istniejące orzecznictwo sądowe. Prawo do korzystania z ZFŚS jest regulowane przez ustawę o zakładowym fundusz świadczeń socjalnych. Zatem tej jednej z podstawowych regulacji ustawowych nie mogą zmieniać dowolnie pracodawca i związki zawodowe, wyłączając niektóre grupy pracowników z zakresu podmiotowego regulaminu ZFŚS. oraz wysokość ulgowych usług i świadczeń finansowanych z funduszu, uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Ocena zgodności zakładowego regulaminu z ustawą o ZFŚS należy do kompetencji właściwych organów Państwowej Inspekcji Pracy.

konto usunięte

Temat: fundusz socjalny

Aleksandra F.:
Niestety ze świadczeniami z zfśs jest tak że w zasadzie złożenie wniosku nie przekłada się wprost na przyznanie świadczenia - tzn pracodawca / komisja socjalna / czy co tam w firmie funkcjonuje może nie przyznać świadczenia (o ile regulamin nie mówi inaczej).
Tyle że odmowa musi być uzasadniona i nie może być błahej jakości.
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: fundusz socjalny

Owszem choć i tak dużo zależy od sformułowań w regulaminie. Inaczej brzmi " pracownik który spełnia kryterium X może wnioskować o przyznanie świadczenia Y" a inaczej "pracownik który spełnia kryterium X otrzymuje świadczenie Y". Nie znamy zapisów regulaminu niestety.
Bycie w okresie wypowiedzenia nie może być kryterium odmowy ale pozytywna ocena sytuacji materialnej (wg przyjętego przez pracodawcę kryterium) już może.

Następna dyskusja:

fundusz socjalny - zwolnien...




Wyślij zaproszenie do