Ania (.

Ania (. Rekruterka

Temat: FAQ - Często mnie pytacie o:

Czy podawane przez Pania stawki sa brutto czy netto?
Jaka jest, tam w Brukseli, różnica miedzy netto i brutto?

Ja dla ułatwienia podaję zawsze dzienne stawki dla freelancerów.

Brutto i netto różnią się dla pracownika etatowego i freelancera ogromnie. Ja podaję stawkę dla freelancera bo tak pracuje zdecydowana większość relokujących się z Polski.
Od Ciebie zależy jaką firmę założysz, w jakim kraju i jaki model opodatkowania Cię będzie dotyczył. Jeśli przez pierwsze 6 miesięcy będzie to polski 19% podatek liniowy to zeby przewidzieć dochód pomnóż stawkę dzienną razy około 20 dni odejmij ZUSY i 19% podatku lub mniej jeśli zrobisz jakies koszty do odliczenia, które go zmniejszą. Wynik to Twoje netto.
Przepisy europejskie zalecają po 6 miesiącach przeniesienie rezydencji podatkowej do kraju gdzie się ma centrum życiowe i zarabia. Jeśli to będzie Belgia to tutaj podatki sa faktycznie wyższe. Można przyjać że połowę trzeba oddać państwu.

Większość freelancerów przeprowadza się tu i zostaje na lata, ale nie słyszałam o wielu którzy przenieśli tu centrum życiowe. Patriotycznie i zyskownie mają swoje mieszkania, interesy, banki, a czasem i rodziny w Polsce.
Ania (.

Ania (. Rekruterka

Temat: FAQ - Często mnie pytacie o:

Ile trwa rekrutacja i po jakim czasie mogę zacząć pracę?

Zwykle co najmniej miesiąc upływa zanim Komisja zatwierdzi ostatecznie kandydata po spotkaniu osobistym (interview face-to-face). Do tego trzeba doliczyć później minimum 4 tygodnie na przeprocesowanie dokumentów, wewnętrzny audyt i potwierdzenie dokładnej start date. Same rozmowy to telefon ze mną, spotkanie 15 minutowe z Mangerem z mojej firmy i 30-60 minut interview z Komisją zaraz potem. Jednak cały proces rekrutacyjno- logistyczno-decyzyjny zabiera zwykle minimum 2 miesiące przed rozpoczęciem pracy.

Bywa, że zorganizowanie lotu bądź telefonicznej rozmowy się przeciąga (szczególnie w sezonach urlopowych takich jak sierpnień trudno dograć terminy) lub w Komisji chcą spotkać kilku kandydatów przed podjęciem decyzji i to wydłuża oczekiwanie.
Ania (.

Ania (. Rekruterka

Temat: FAQ - Często mnie pytacie o:

Na jaki czas jest kontrakt? A co jak mi nie przedłużą na więcej?

Na prawdę, ale to naprawdę mocno trzeba się "postarać" żeby Komisja nie zechciała przedłużyć kontraktu. To się prawie nie zdarza. Jak już zainwestują czas i przejdzie się przez procedurę naboru a potem wdrożenie do pracy to nie chcą łatwo rezygnować z takiej osoby.

Długość kontraktu nie ma większego znaczenia kiedy się pracuje w Komisji Europejskiej. Można być spokojnym o swoje zatrudnienie w długiej perspektywie. Kontrakty dostajemy w kawałkach np. na początek 60 dni roboczych (3 miesiące) nawet jeśli cały projekt i udział w nim zakontraktowanej osoby zaplanowany jest na lata. Zwykle po pierwszych tygodniach wiadomo, że będzie przedłużenie kontraktu i Trasys przygotowuje ze swojej strony papiery do podpisu w celu przedłużenia tzw. Specific Order . Bywają miejsca gdzie od razu dostajemy kontrakt na 220 dni (cały rok) ale jest ich niewiele. Zwykle Komisja daje nam tyle dni ile akurat z ich administracyjno-budżetowych powodów im pasuje.

Większość pracujących dla Trasys w Komisji kontraktorów ma przedłużane kontrakty. Nie zdażyło sie jeszcze żeby zatrzymano kontrakt Polakowi pracującemu dla Trasys. Zwykle jak już się dostaniesz do Komisji możesz tam zostać na lata. Jeśli projekt się skończy szukamy nowego i jest to nawet prostsze niż za pierwszym razem.
Ania (.

Ania (. Rekruterka

Temat: FAQ - Często mnie pytacie o:

Planuję przeprowadzkę z partnerką/żoną/rodziną. Czy jest szansa, że znajdzie sobie pracę, jesli tak to gdzie jej szukać?

W Brukseli najłatwiej szukać pracy kiedy sie zna francuski, a nawet niderlandzki. Większość Polaków ich nie zna. Dlatego szanse są małe. Do tego bezrobocie jest duże bo kryzys mocniej odbił sie na Belgii niż Polsce.
Osoba wykształcona szukająca pracy w swojej dziedzinie o ile nie jest to IT będzie miała utrudnione zadanie. Polki w Brukseli pracują przede wszystkim jako panie sprzątające lub opiekunki. Panowie jeśli nie są z IT to obstawiają budowy, a tylko część pracuje w Instytucjach Europejskich.
Ja radziłabym celować w międzynarodowe firmy i file światowych koropracji gdzie językiem pracy jest angielski.
Polecam szczególnie jeśli chodzi o profesje takie jak rekrutacja, logistyka, międzynarodowa księgowość, prace sekretarskie i asystenckie, analiza.

Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w naukę jezyka i przystąpienie do egzaminów organizowanych przez Komisję. Zajmie to dużo czasu ale kiedy się jest np. na miecierzyńskim czy wychowawczym to może się udać.

Ogłoszeń można szukać na:

monster.be
stepstone.be
vacature.be
Można się też ogłosić pod tym postem. Jak trzeba będzie otworzymy osobny wątek bo networking może dać więcej niż jakiekolwiek ogłoszenia.Ten post został edytowany przez Autora dnia 01.08.14 o godzinie 12:20

Następna dyskusja:

Dlaczego pracownicy Sabre* ...




Wyślij zaproszenie do