konto usunięte

Temat: Biuro rachunkowe - zasady prowadzenia działalności

Biuro rachunkowe - zasady prowadzenia działalności

Od 10 sierpnia 2014 r. biuro rachunkowe może założyć praktycznie każdy zainteresowany podmiot i świadczyć w ramach tej działalności usługi księgowe oraz niektóre usługi doradztwa podatkowego.

Warunki usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Zgodnie z postanowieniami art. 76a ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm., dalej: uor), działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać przedsiębiorcy pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które:
- mają pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 uor (m.in. za prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom ustawy lub podawanie w tych księgach nierzetelnych danych).

Przedsiębiorcą zaś może być osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, że działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może prowadzić każdy wyżej wskazany przedsiębiorca. Dotyczy to nawet tych z nich, którzy nie spełniają wskazanych warunków, ale powierzyli wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg osobom, które spełniają te kryteria. Wystarczające jest więc zatrudnienie pracownika, a nawet powierzenie wykonywania tych czynności zleceniobiorcy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

W przypadku usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych ustawodawca wprowadził wymóg posiadania ubezpieczenia. Stosownie bowiem do postanowień art. 76h ust. 1 uor, przedsiębiorcy prowadzący taką działalność są obowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością. Szczegółowe zasady zawierania tego ubezpieczenia reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. poz. 1616). Zgodnie postanowieniami tego rozporządzenia, obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, natomiast minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 10 000 euro.

Umowy tego ubezpieczenia nie muszą zawierać przedsiębiorcy będący biegłymi rewidentami oraz doradcami podatkowymi, jeżeli ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu tych zawodów w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Warunki wykonywania niektórych usług doradztwa podatkowego

Dopuszczalność wykonywania przez podmioty prowadzące biura rachunkowe, a nie będące jednocześnie doradcami podatkowymi, biegłymi rewidentami, adwokatami czy radcami prawnymi pozostałych czynności, tj.:

prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie
sporządzania, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie

wynika z ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213, z późn. zm.).

Izabela Rutkowska
http://www.podatki.biz/artykuly/biuro-rachunkowe-zasad...