Marcin K.

Marcin K. Controlling,
Projekty,
Administracja,
Analiza

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Kontroler Finansowy to najczęściej samodzielne, specjalistyczne stanowisko. W większych koncernach o rozbudowanych strukturach i kilkuosobowych działach kontrolingu - Szef Działu Kontrolingu do najwyższe stanowisko w tym obszarze biznesu. Jest ono związane z finansami ale jednocześnie jakby trochę z boku.

Jak waszym zdaniem może lub powinien wyglądać naturalny ciąg dalszy kariery Kontrolera lub Szefa Kontrolingu ? Czy Dyrektor Finansowy to odpowiedni etap dla Kontrolera ?
Kamil Wietrzyński

Kamil Wietrzyński kontroler finansowy

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Jak w przypadku większości tego typu rozważań, pierwszą nasuwającą się odpowiedzią jest - to zależy...
Moim zdaniem, stanowisko Kontrolera Finansowego może być celem samym w sobie. Stanowisko odpowiednio umiejscowione w strukturze organizacyjnej może dać duży poziom decyzyjności, prestiż oraz odpowiednią motywację finansową. Na przykład kiedy jest to stanowisko podległe bezpośrednio Zarządowi z częścią kompetencji Dyrektora Finansowego (z wyłączeniem księgowości).
Przywołany awans na Dyrektora Finansowego ma w mojej ocenie pewien mankament. Nie każdy Kontroler może/chce być Głównym Księgowym, a dość często stanowisko DF jest połączone z funkcją GK. W przypadku jej wydzielenia (czy to pod DF, czy obok niego), myślę że jest to odpowiedni choć nie jedyny kierunek.
Marcin K.

Marcin K. Controlling,
Projekty,
Administracja,
Analiza

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Tak właśnie myślę, idealnie dotknąłeś istoty mojego pytania. Kontroler to swego rodzaju rozgałęzienie kogoś, kto bardziej interesując się / znając kwestie podatkowe, czysto księgowe poszedłby w kierunku GŁ.Księgowy / Dyrektor Finansowy. Często w firmach te trzy stanowiska funkcjonują blisko siebie, naczelna zwierzchność Dyrektora, poniżej Gł.Księgowa i Kontroler.
Ciekawe w którym momencie, w sposób naturalny to jeszcze może być Dyrektor lub Kontroler. Analityk Finansowy to już kierunek Kontrolera, Księgowy...- tu jeszcze wszystko może się zdarzyć. Sporo zależy też od obowiązków na tych początkowych stanowiskach.
Daniel N.

Daniel N. My Gallup’s 5
Talents: 1
Activator 2
Achiever 3
Relato...

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Może trochę cofnę się z rozwojem kontrolera do początku jego pracy. Przeważnie kontroler finansowy przygotowuje na samym początku analizy o które jest poproszony przez kadrę menadżerska, tutaj może być ogromne spektrum analiz/raportów od analizy sprzedaży, opłacalności biznesu, konkurencji itd.

By móc przygotować dobre analizy uważam, że należy popatrzeć na wiele wymiarów:
1. Zrozumieć wewnętrzny biznesowe w którym się działa np. w branży lotniczej zrozumieć gdzie rodzą się zyski, gdzie koszty, jak wygląda kwestia sprzedaży.
2. Zrozumieć zewnętrzny biznes tzn. jak wygląda konkurencja, wskaźniki makroekonomiczne danego sektora
3. Zrozumieć wewnętrzną kulturę firmy np. czy udziałowcy są nastawieni na rentowność firmy bo chcą zarabiać na wypłacie dywidend, czy oczekują wzrostu wartości firmy by ją finalnie sprzedać.

Z czasem dobry kontroler zataczając coraz większe kręgi ze względu na ograniczenia czasowe potrzebuje osoby, które będą mu pomagały. W ten sposób powinien rozwijać także umiejętności miękki, gdy osiągnie odpowiedni poziom, powinien zostać Menadżerem zespołu analityków.

Tutaj można wybrać trzy ścieżki kariery:
1. Pozostać ekspertem w dziedzinie zarządzania finansami firmy, zostać „prawą” ręką zarządu.
2. Poświęcić większą cześć uwagi na systemy informatyczne firmy odpowiedzialne za zbieranie, przetwarzanie informacji – CRM, BI. Ostatecznie taka osoba może zostać dyrektorem odpowiedzialnym za pion IT, lub członkiem zarządu. Oczywiście nie mówię tutaj o firmie komputerowej, czy produkcyjnej gdzie działka IT jest rozbudowana w innych dziedzinach niż informacja zarządcza. Mam tutaj na myśli firmy finansowe oraz usługowe, gdzie większość systemów informatycznych powinno służyć informacji, sprzedaży.
3. Kolejna ścieżka to przygotowywać na podstawie analiz - rekomendacje oraz strategię rozwoju i finalnie stać się osobą odpowiedzialną za realizację tych strategii czyli w tej ścieżce można dojść aż do prezesa. Wyjaśnię to trochę humorystycznie „Wchodzi kontroler na spotkanie z radą nadzorcza i pokazuje cyferkę „2” tłumaczy, że powinna być „3” oraz pokazuje strategię jak osiągnąć pożądaną cyferkę oraz wskazuje siebie jako najlepsza osoba do realizacji tej strategii”

Także z przedmówcami zgadzam się, że kontroler finansowy i księgowość to różne stanowiska, które powinny ze sobą ściśle współpracować, ale pamiętać, że mają różne cele oraz różne metody działania.
Anita Głowacka

Anita Głowacka Kontroler Dywizji
Amunicja

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Dokładnie,
W zależności, jak duża jest firma. Czasem w swoich strukturach posiada ona Dział Kontrolingu (a więc jego szefem jest Kierownik Działu), który zatrudnia kontrolerów finansowych. Przykro bowiem to stwierdzić, ale spotkałam się niejednokrotnie, że tak właśnie nazywa się analityków, bądź specjalistów ds. kontrolingu. W moim rozumowaniu Kontroler Finansowy jest to stanowisko równorzędne do stanowiska Głównego Księgowego, ale oczywiście z innym zakresem obowiązków. Nadużywanie tej nazwy prowadzi, że traci ona na znaczeniu i wówczas osoby, które chcą zmienić firmę (chociażby z powodu przeprowadzki do innego miasta) pisząc w CV w doświadczeniu pracę na stanowisku Kontroler Finansowy dostają propozycje na stanowisku specjalisty ds. kontrolingu mimo że w poprzedniej pracy byli menedżerami, podlegali pod Zarząd i mieli zespół pod sobą.....

konto usunięte

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

hmmm...to pewnie dlatego w CV podaje sie nie tylko nazwe stanowiska ale również główne obowiązki...;)
Elżbieta Kucharczyk

Elżbieta Kucharczyk Główna Księgowa
(zarządzanie
finansami,
księgowość)

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Kontroler czy Szef Kontrolingu to wyodrębnione stanowiska w firmach o rozbudowanych strukturach. W mniejszych przedsiębiorcach rolę tę wypełnia Główny Księgowy. Nie każdy księgowy potrafi planować przyszłe zdarzenia gospodarcze. Pracuje jedynie na danych rzeczywistych, na bazie których można przeprowadzić analizy. Pełnienie funkcji kontrolera przez księgowego wymaga spojrzenia na księgowość pod kontem zarządczym. W małych firmach szczególny nacisk kładzie się na rachunkowość podatkową. Pojęcie kontrolingu jest obce dla wielu właścicieli małych a czasami i średnich firm. W takich organizacjach kontroler ma szanse na najwyższe stanowisko pod warunkiem, że poza umiejętnościami planowania i kontroli przebiegu procesów ekonomicznych ma również predyspozycje do zarządzania takie jak decydowanie, motywowanie czy organizowanie.

Awans Kontrolera na Dyrektora Finansowego zakończy się powodzeniem tylko wówczas, gdy Kontroler zbudował swoją wiedzę na bazie znajomości rachunkowści. Nie wyobrażam sobie Dyrektora Finansowego, który nie zna podstawowych zasad funkcjonowania księgowości. Kontroler może natomiast wykonywać swoją pracę przy współpracy z księgowym i nie musi koniecznie znać zasad rachunkowości. Jednakże lepiej gdy je zna.
Łukasz K.

Łukasz K. Kontroler Finansowy

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Moim zdaniem to największa pomyłka i niezrozumienie zadań Kontrolera Finansowego gdy zadanie to łączone jest w firmie przez osobę pełniącą funkcję Głównego Księgowego.

Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?

Pracuję w finansach od kilku lat i postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kontroli finansowej, by w przyszłości liczyć na awans i odpowiednią gratyfikację finansową. Obecnie robię podyplomówkę na WSKZ-cie, bo zależało mi na studiach w całości online, a ta uczelnia daje taką możliwość- samemu decyduje się kiedy się uczyć i podchodzić do egzaminów.

Następna dyskusja:

Kontroler Finansowy - wasze...




Wyślij zaproszenie do