Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Zmiany na globalnym rynku energii solarnej, ale nie w...

Zmiany na globalnym rynku energii solarnej, ale nie w Polsce - wnp.pl

http://wnp.pl (Piotr Stefaniak) - 04-06-2009

Europejski rynek wyposażenia do pozyskiwania energii słonecznej zaczyna przegrywać z konkurencją z Chin i USA. Pomimo tego, rynek energetyki solarnej w Europie ma wciąż duży potencjał rozwoju.

Jak ocenia firma Frost & Sullivan, przemysł chiński jest nastawiony przede wszystkim na wytwarzanie tanich ogniw słonecznych, m.in. dzięki stałemu obniżaniu kosztów produkcji. Rozszerza też systematycznie asortyment produktów, przejmując część udziałów w rynku należącego dotychczas do firm europejskich i japońskich. Spadek cen polysilikonu może umocnić pozycję Chin jako głównego ośrodka produkcji urządzeń i komponentów dla rynku energetyki słonecznej.


Z kolei Stany Zjednoczone zobowiązały się do uzyskania niezależności energetycznej. To zaowocowało zwiększonym wsparciem politycznym dla działalności związanej z pozyskiwaniem energii odnawialnej i w konsekwencji dało impuls także do rozwoju przemysłu solarnego. Pod względem już zainstalowanych systemów, USA odgrywają więc coraz większą rolę.

Wykorzystały one dotychczas jedynie ułamek swojego potencjału w tej dziedzinie, a mają wszystkie konieczne zasoby, by stać się silnym i doskonale zróżnicowanym rynkiem energii słonecznej. - twierdzi Alina Bakhareva, menedżer ds. badań rynku energii odnawialnej w globalnej firmie doradczej Frost & Sullivan.

Pomimo wzrostu konkurencji F & S zakłada, że Europa zachowa dość duży udział w rynku. Skutecznie rozwija „trzy główne elementy składowe konieczne do zbudowania dobrze zbalansowanego rodzimego przemysłu solarnego: badania, silną bazę produkcyjną oraz wsparcie rządowe” - stwierdza analiza F&S. Jednak nie jest wolny od problemów, jakie wywołał kryzys gospodarczy. Istnieje potencjalna groźba upadku małych producentów, jak i zarzucenia małych projektów inwestycyjnych. Zarazem rynek zacznie się konsolidować, a pozostaną na nim tylko ci gracze, którzy są w stanie zaoferować najlepsze produkty w najkorzystniejszej cenie – ocenia F & S.

Dzięki rozwojowi projektów komercyjnych, najsilniejszy w Europie jest niemiecki przemysł energii słonecznej. Wielu dużych producentów zapowiedziało zwiększenie wydajności istniejących instalacji lub wybudowanie nowych. Rozpoczęto też budowę największej w Niemczech stacji fotowoltaicznej o mocy 63 MW.

Od chwili wprowadzenia wiosną 2007 roku nowego systemu stałych dopłat, Hiszpania stała się ważnym odbiorcą urządzeń energetyki słonecznej. Deweloperzy starali się zainstalować jak najwięcej takich systemów przed wrześniem 2008 roku, aby skorzystać z bardzo atrakcyjnej taryfy (0,42 euro/kWh). Spowodowało to, że rząd został zasypany wnioskami i powstały poważne opóźnienia w realizacji inwestycji. Po zatwierdzeniu 382 projektów rząd nałożył ograniczenia na instalacje oraz wprowadził niższe taryfy.

Włochy i Grecja mają potencjał, aby stać się dobrze prosperującymi rynkami wschodzącymi z uwagi na atrakcyjne taryfy, jednak bariery administracyjne sprawiają, że kraje te wciąż pozostają uśpionym gigantem. Francja była tradycyjnie zwolennikiem fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (Building Integrated Photovoltaic – BIPV). Oferuje najwyższą taryfę (0,55 euro/kWh). W ciągu ostatnich pięciu lat uzyskano tam stosunkowo dobre tempo wzrostu, a jednak było ono mniejsze, niż istniejące możliwości, ponieważ stosuje się różne podejście fiskalne do różnych typów instalacji.

Polska, która ma zbliżone do Niemiec warunki do rozwoju rynku energii słonecznej, prezentuje zupełnie inne podejście do tej możliwości wytwarzania energii elektrycznej – podsumowuje F & S. Moc zainstalowanych ogniw nie przekracza 1 MW i wygląda na to, że robi się niewiele w kierunku zwiększenia tempa wzrostu.

- Niezależnie od rosnącego znaczenia energii słonecznej w innych krajach Europy Środkowej, Polska wydaje raczej nie doceniać tego źródła energii odnawialnej. - stwierdza Alina Bakhareva. - Długo oczekiwany dokument „Polityka energetyczna Polski do 2030 r.” wskazuje, że fotowoltaika wygeneruje pod koniec trzeciej dekady tylko 0,1 proc. ogólnej energii elektrycznej uzyskanej ze wszystkich źródeł odnawialnych. Jest to wyjątkowo pesymistyczny scenariusz, który nie docenia krajowego potencjału rozwoju rynku energii słonecznej.

http://biznesazja.bblog.pl/wpis,chiny%3Bglownym%3Bdost...
Artur Stanek

Artur Stanek Scala, Akka,
back-end developer
with passion

Temat: Zmiany na globalnym rynku energii solarnej, ale nie w...

Dlatego koniec czekania, że coś się w tym kierunku zmieni! Ja także czekałem i czekałem i czekałem, ale niestety...

Właśnie zakończyłem tworzyć witrynę http://www.NaZielono.net na której prezentuję jak zbudować swój własny panel solarny (fotowoltaiczny).

Na starcie zamieściłem 160 zdjęć oraz 30 filmów. Witryna porusza także inne zagadnienia związane z zieloną energią.

Osoby chętne zrobić coś w tym temacie serdecznie zapraszam,
Artur.

Następna dyskusja:

KONFERENCJA: HURTOWY RYNEK ...




Wyślij zaproszenie do