konto usunięte

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Może komuś się przyda:
http://cyberlaw.pl/programowanie/portfolio-freelancero...

Czy freelancer może wykazywać w portfolio, że wdrożył dany serwis?
Czy stosuje się tutaj ustawę o prawie autorskim?
Czy zleceniodawca może zabronić umieszczenia przeze mnie w portfolio informacji o wykonaniu serwisu internetowego?
Na jakiej zasadzie można sprzedawać rozwiązania oparte o Drupala?
Łukasz Błachowicz

Łukasz Błachowicz codziennie wymiatam
i odkurzam

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Jeżeli jako programista otrzymujesz gotowy szablon wyłącznie do pocięcia to nie można mówić w odniesieniu do tego procesu o przejawie działalności twórczej.

Ryli? Zero działalności twórczej? To ja proponuję zajrzeć do źródła pociętej strony, przelecieć wzrokiem cssy, może jakiś js, a nie daj boże żeby to był jeszcze jakiś responsywny szablon, czy żeby doszły zgadanienia seo...

Ja wiem że w przypadku htmla, jak to ładnie ktoś okreslił, zwrot programista brzmi jak "jak Pilot Pojazdu Bojowego typu Rower Dziecięcy", ale ludzie ... Poźniej Pani z US znajdzie taki wpis i kopsnie karę za wpisanie na umowie o dzieło 50% uzyskania przychodu.

konto usunięte

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Wszystko zależy od kontekstu. Zawsze trzeba analizować każdy przypadek indywidualnie.
Smo pocięcie i ułożenie szablonu (bez dodatkowych czynności pracy przy stronie) to czynność techniczna.
Łukasz Błachowicz

Łukasz Błachowicz codziennie wymiatam
i odkurzam

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Człowiek odpowiedzialny za pocięcie layoutu zajmuje się tworzeniem htmla/css/icotamjeszczepotrzebne, nabywa do niego prawa autorskie i może nimi dysponować tak samo jak grafik prawem do designu. Ta część staje się jego "utworem".

Mnóstwo jest w artykule własnych interpretacji. Można uznać wg niego, że stronę przygotowuje (tworzy) tylko i wyłącznie grafik, natomiast osoba odpowiedzialna za stronę techniczną zajmuje się wyłącznie "przeniesieniem na serwer". Czyli jeśli grafik przygotował stronę wg ustaleń i prototypu osoby odpowiedzialnej za UX (w artykule "opracowanie"), jego projekt traci znamię działalności twórczej?

Wg definicji z artykułu, pocięcie laya, polegałoby mniej więcej na :
a) spłaszczeniu layoutu do jednej warstwy,
b) dopisaniu nad tak wstawionym tłem pól tekstowych.

konto usunięte

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Łukaszu,

W pytaniu nr2 skupiłam się tylko na wybranej czynności jaką jest opracowywanie szablonu - jego modyfikacji oraz wdrożeniu na serwer. Nie możemy posługiwać się jako synonimami określeniami - stworzenie, opracowanie, wdrożenie. To są w świetle prawa zupełnie trzy różne rzeczy i z tym się chyba zgodzimy :).

Ja odniosłam się do opracowania szablonu przygotowanego przez grafika - np. kupujesz szablon w psd i go dostosowujesz do swoich potrzeb/ wprowadzasz modyfikacje) i do problemu kolażu. Bardzo dużo developerów kupuje szablony i je modyfikuje.

Nie wiem dlaczego uznałeś, że programista nie może być twórcą i zajmuje się jedynie "przeniesieniem na serwer". W żadnym miejscu tak nie stwierdziłam. Wdrożenie to czynność techniczna, natomiast stworzenie strony lub/i opracowanie samego szablonu to czynność twórcza. Przecież będąc webdeveloperem nie zajmujesz się wyłącznie wdrożeniem - czyli przeniesieniem na serwer. Wdrożeniem czyli umieszczeniem czegoś co zostało już stworzone albo opracowane.

Czym innym jest stworzenie strony jako całości, a czym innym opracowanie szablonu (element wycinkowy w ramach tworzenia strony).

Z pocięciem szablonu zwróciłeś uwagę także na ważną kwestię. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że artykuł odnosi się do mojego postrzegania tego zagadnienia. Dla mnie pocięcie szablonu zapisanego w psd to zrobienie z niego plasterków za pomocą html i css. W takim znaczeniu pocięcie szablonu jest czynnością techniczną jeśli html/css służy stworzeniu wiernej kopii. Jaki tu bowiem jest przejaw działalności twórczej? Po prostu układasz wszystko tak samo, ale inną techniką. Natomiast inaczej będziemy patrzeć na pocięcie zmodyfikowanego przez Ciebie szablonu (szablonu, który opracowałeś). A czym innym będzie tworzenie strony w oparciu o php, ajax, js itp. na przygotowanym gruncie jakim jest layout.

Pozdrawiam,
Beata

Edit: Dopisałam do wątku jak ja rozumiem "pocięcie szablonu", aby wpis nie rodził w tym temacie wątpliwości. Oczywiście to jest moje postrzeganie. Chętnie wysłucham jak Ty np. patrzysz na pocięcie szablonu albo inni developerzy.Beata Marek edytował(a) ten post dnia 12.02.13 o godzinie 16:53
Łukasz Błachowicz

Łukasz Błachowicz codziennie wymiatam
i odkurzam

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Dla Ciebie w dalszym ciągu utworem może być tylko część wizualna strony i to jest błąd.
Jaki tu bowiem jest przejaw działalności twórczej? Po prostu układasz wszystko tak samo, ale inną techniką

Od strony wizualnej, tak, od strony kodu/strony technicznej jest to działalność twórcza. Nie znam się na prawie i nie wiem jak się tam definiuje "wdrożenie", "opracowanie" itp Wiem tylko że praca programisty jest stricte działalnością twórczą (tak, nawet kolesia co to tnie cssy), po prostu przedmiot dzieła/utworu jest inny niż w przypadku grafika. Nie rozróżnia się też raczej kodowania php/html/js, bo granica jest bardzo płynna, a zagadnienia się przenikają, więc moim zdaniem to jest po prostu upraszczanie na siłę, lepiej przyjąć zasadę ogólną dla wszystkich. Człowiek zajmujący się TYLKO cięciem html/css to chyba wyjątek od wyjątku.

Czy junior który na podstawie layoutu strony głównej przygotowuje 15-ście layoutow podstron wykonuje pracę twórczą, czy nie? Wg Twojej opinii, nie, bo przecież nie stworzył nic nowego. Tak właśnie wygląda ten problem po przeniesieniu w realia graficzne. Próbujesz chyba zbyt rozdrobnić i przyporządkować różne sytuacje i scenariusze, podczas gdy zasada powinna być bardziej ogólna - powstał utwór=jest twórczość, i teraz utworem może być zarówno kod, jak i grafika, wg dokładnie takich samych zasad. Opracowanie, wdrożenie itp to tylko kwestia semantyki.

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Nie chcę tutaj powielać myśli Łukasza. Ma rację we wszystkim co mówi. Może napiszę tylko tyle, że CSS i HTML to bądź co bądź języki programowania, bardzo proste (może bardziej pasuje określenie metajęzyki) ale jednak. Są to zestawy instrukcji, które nakazują interpreterowi (przeglądarce internetowej) zrobić określone rzeczy. Ciężko obronić tezę, że program komputerowy nie jest utworem. Stworzenie CSSa czy HTMLa ciężko uznać za czynność wyłącznie techniczną. Biorąc 100 webmasterów i każąc im przygotować stronę na podstawie pliku PSD otrzymamy 100 różnych (czasem kompletnie różnych) produktów finalnych. Każda z tych 100 osób (jeśli jest kompetentna) będzie potrafiła argumentować dlaczego jej wykonanie jest lepsze od 99 pozostałych. Ciężko w takim wypadku twierdzić, że nie mamy do czynienia z utworem.

Jeszcze jedna myśl odnośnie Pani bloga. Zerkam na niego kiedy pojawia się informacja o nowym wpisie na GL i widzę, że ewidentnie brakuje Pani przy jego poradzeniu jakiegoś konsultanta znającego się na "inżynierskiej robocie", kogoś kto rozumie aspekty techniczne omawianego problemu. O ile widać, że na kwestiach prawnych się Pani zna o tyle ich przełożenie na grunt rozwiązań technologicznych sprawia Pani problem (tak mi się wydaje), a przynajmniej wnioski jakie Pani wyciąga uważam za dziwne. Taka opinia czytelnika tylko.

konto usunięte

Temat: Prawo a: opracowanie, wdrożenie, kolaż, cięcie szablonów,...

Dziękuję za Wasze opinie.

Ja nie neguję, że program komputerowy jest utworem :).

Faktycznie zgadzam się z Wami, że trzeba przyjąć, że pocięcie szablonu i wierne odwzorowanie pliku pierwotnego wyrażonego za pomocą html/css będzie działalnością twórczą (choćby minimalną) Choćby bazowało to na WYSIWYG. Chyba chwilowy półmrok miałam i za bardzo myślałam o generatorach kodów.

Następna dyskusja:

strony www, portale CMS, ap...




Wyślij zaproszenie do