konto usunięte

Temat: Zdjecia nocne

Czy komus udalo sie zrobic zdjecia nocne, ktore nie wygladalyby jak nalozenie 3 roznych zdjec z efektem falowanie, bez uzycia statywu?

Temat: Zdjecia nocne

tak

opierajac aparat na twardym podlozu . . .
;]
Mateusz B.

Mateusz B. Szef Serwisu
Jungheinrich
O./Poznań

Temat: Zdjecia nocne

owszem :) byle nie z wolnej ręki ;)
Rajmund Matuszkiewicz

Rajmund Matuszkiewicz tłumacz, nauczyciel

Temat: Zdjecia nocne

Zdaje się, że o tym rozwiązaniu wspominałem już w innym wątku. Świetnie zdaje egzamin niewielki woreczek napełniony suchym grochem bądź fasolą. Daje idealne wręcz podparcie w wielu sytuacjach, pozwala na stabilizację aparatu, a eliminuje konieczność targania ze sobą ciężkiego statywu. Sprawdzone wielokrotnie.

Pozdrawiam,
Rajmund
Paweł Ż.

Paweł Ż. another graphic
designer

Temat: Zdjecia nocne

mozna zawsze targac ze soba lekki statyw
Jan Lange

Jan Lange Zarządzanie to moja
pasja

Temat: Zdjecia nocne

Witam,
Jeśli zdjęcia nocne są planowane, to zdecydowanie sugeruję odpocząć przed tymi zdjęciami, mięśnie muszą być wypoczęte. Drugą sprawą jest obiektyw o dużym otworze przesłony. To oczywiste, że obiektywem o maksymalnej przesłonie 5,6 nie zrobimy dobrego zdjęcia w nocy, gdyż musimy zwiększać czułość matrycy/ błony (daje ziarno) bądź wydłużać czas naświetlania(daje wspomniany efekt).
Powiem szczerze,że statywy nie są teraz bardzo ciężkie i ich transport nie jest dalece niewygodny. Możesz też spróbować monopoda. Wspiera jednak trochę no i trzyma się w zapięciach do kijków teleskopowych przy plecakach trekkingowych :D
Manfrotto wypuściło też serię takich maleńkich statywików, które służą wyłącznie do ustabilizowania na jakimś murku itd ... takie maleńkie z gumowo wyginającymi się nóżkami.

Pozdrawiam
Jan Lange
Agata P.

Agata P. redaktor

Temat: Zdjecia nocne

Ja wszystkie robiłam z reki i zawsze wychodziły - dla mnie grunt to samemu dobrze sie oprzeć.
No i system antishake pomaga.
Jan Lange

Jan Lange Zarządzanie to moja
pasja

Temat: Zdjecia nocne

Owszem Agatko przyznaję Ci rację, że grunt to samemu się dobrze oprzeć. Czasem jednak nie mozna się oprzeć i wtedy trzeba szukać alternatyw. System stabilizacji obrazu też działa do pewnego stopnia, a potem nie daje już sobie rady. :)
Agata P.

Agata P. redaktor

Temat: Zdjecia nocne

To fakt...
Arkadiusz Łatko

Arkadiusz Łatko e-Commerce /
e-Marketing Manager
- Credit Agricole
Bank P...

Temat: Zdjecia nocne

Jeśłi juz wszytko wyczerpiemy to jakąś alternetywą jest odpowiednie ułozenie rąk. Najlepiej przedstawić to na jakimś obrazku ale nim nie dysponuję - w skrócie podnosimy rękę (prostopadle do ciała), kładziemy aparat na lewym przedramieniu i lewą dłonią siegamy do prawym barku. Tworzy się niejako trójkąt a prawa ręka jest w środku tego trójkąta. lewy bark wraz z aparatem lekko przysuwamy do twarzy (mam nadzieję ze dobrze to zobrazowałem).
W ten sposób dobrze unieruchamia się rece wraz z aparatem co powoduje większa stabilizację. Mozna w ten sposób robic w miare nieporuszone zdjęcia przy 1/10 a nawet 1/6 w zlezności od ogniskowej oczywiście. Wykorzytywałem te metode w muzeach w Londynie. Można tam robić zdjęcia ale nie wolno uzywac statywu i w większości tez lampy - strasznie za to gonią ; ) Zdjęca wyszły b.dobrze no i co najwazniejsze nie musiałem uzywac wysokich czułosci ISO. To taka mała alternetywa gdy wszytko inne zawiedzie - takie wyjście awaryjne ; ).
Wojtek T.

Wojtek T. nowe wyzwanie

Temat: Zdjecia nocne

Agata P.:Ja wszystkie robiłam z reki i zawsze wychodziły - dla mnie grunt to samemu dobrze sie oprzeć.
No i system antishake pomaga.



chciałbym je zobaczyć...
Dariusz M.

Dariusz M. Konsultant Biznesowy

Temat: Zdjecia nocne

Agata P.:Ja wszystkie robiłam z reki i zawsze wychodziły - dla mnie grunt to samemu dobrze sie oprzeć.
No i system antishake pomaga.


To pewnie fotki wychodziły ala Picasso

Gdzie mogę zobaczyć twoje nocne zdjęcia z ręki?
Agata P.

Agata P. redaktor

Temat: Zdjecia nocne

Do końca tygodnia powinnam skończyć stronę, to zobaczysz :)
Radosław Folta

Radosław Folta prezenter radiowy,
Westside Radio 89.6
FM

Temat: Zdjecia nocne

ciężko być opartym przez 30 sekund....
Agata P.

Agata P. redaktor

Temat: Zdjecia nocne

[author]Arkadiusz
Artur Zaborowski

Artur Zaborowski Marketing Manager,
Megabajt Sp. z o.o.

Temat: Zdjecia nocne

Agata P.:
[author]Arkadiusz
Marcin Herman

Marcin Herman
budownictwo-telekomu
nikacja-informatyka

Temat: Zdjecia nocne

To ja się dwoma sposobami podzielę.
Pierwszy już wspominany - ustawienie aparatu na czymś stabilnym, np. murku:
http://marcin.photosite.com/bestthingsinlifearefree/sc... - zdjęcie pierwsze od góry po prawej (Londyn w nocy)
Czas naświetlania kilkanaście sekund wyniósł, aparat stał na murku z portfelem pod obiektywem.

Drugi sposób, niedawno przetestowany w warunkach domowych (żarówka 60W na korytarzu) to zdjęcia seryjne:

http://picasaweb.google.pl/marher10/FOTOGRAFIE/photo#5...

ta fota to ISO1600 i czas 1/8s, wykonana z ręki w serii chyba 5. W 4 przypadkach na 5, jedno zdjęcie - trzecie, czwarte - z serii wychodzi całkiem ostre. Oczywiście przy czasach powyżej sekundy raczej nieskuteczne...

Pozdrawiam
Marcin

konto usunięte

Temat: Zdjecia nocne

To co kolega Arkadiusz napisal to prawda. W takiej pozycji z podparciem obiektywu o reke mozna spokojnie zrobić zdjecie do 1s. 0,3 - 0,5 sek. mozna z reki zrobic bez wiekszego problemu.
Pozyżej już niestety statyw lub monopod.
Ja mam przed sobą właśnie troche zdjec do zrobienia nocnych.
Czekam tylko na troche zieleni na drzewkach.
Pozdrawiam
Arkadiusz Łatko

Arkadiusz Łatko e-Commerce /
e-Marketing Manager
- Credit Agricole
Bank P...

Temat: Zdjecia nocne

To fakt, opisana przeze mnie metoda (znalazłem ją w którymś z magazynów foto) nie nadaje się do dłuższych ekspozycji jak to zauważył Artur i Tomek - no chyba że ktoś jest stabilny jak człowiek z marmuru i ma rękę w kształcie imadła (zastępstwo wspomnianego wcześniej murka) ; ).
Tomek zauważył, że można w ten sposób wydłużyć ekspozycję do 1s. - mi się to w prawdzie nie udało ale jest to prawdopodobne więc mogę jedynie pozazdrościć Tomkowi ; ).
Te zdjęcia z muzeów mimo zastosowania wspomnianej metody w większości przy powiększeniu 100% są lekko nieostre wiec np. do sprzedaży już by się nie nadawały choć do internetu jeszcze się nadają.

Do wypowiedzi Agaty mam niestety trochę mieszane odczucia i jakoś nie widzę dobrej jakości zdjęć nocnych robionych z ręki szczególnie gdy mówimy o czasach ekspozycji rzędu 2-16s. Chętnie zobaczę przykłady takich zdjęć, nadszedł już chyba koniec tygodnia...

Ja bynajmniej myślę o tego rodzaju zdjęciach nocnych:
Cichosza II,
Cichosza I
Wszystkie były robione na statywie, czasowym wyzwalaczu i w większości przy ekspozycji 1-8s. Przy tych czasach są już problemy z drganiami jakie wywołuje same otwarcie lustra lub ruch palca naciskającego spust migawki. Wtedy tez okazuje się, że niestety trzeba mieć dobry statyw i pilota (wężyk/czasowe wyzwolenie) by uruchomić migawkę. O dobrym zaparciu się i robieniu zdjęć z ręki można jedynie pomarzyć. Murek/stabilne podłoze może sie sprawdzić choć znacznie ogranicza mozliwości kreacji zdjęcia.

----
Tak myślę, że można jeszcze skracać czas ekspozycji stosując jak najkrótszą ogniskową i bardzo jasne obiektywy rzedu 1,2 - 1,4 no ale i tak mało kto robi zdjęcia nocne teleobiektywem a jasne obiektywy mają swoją cenę. A i z 8 sek ekspozycji nie zejdziemy w ten sposób do 1/8 by móc je robić z ręki ... Nie zapominajmy przy tym, że czas nie jest jedynym wyznacznikiem dobrego zdjęcia bo ważna jest też GO i czasem musimy ustawić większą (liczbowo) przesłonę od minimalnej.


Arkadiusz Łatko edytował(a) ten post dnia 04.03.07 o godzinie 14:04
Wojciech Wożniak

Wojciech Wożniak Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: Zdjecia nocne

Moim zdaniem prawdziwe zdjęcia nocne to tylko ze statywem. Nie da sie zrobić dobrego zdjęcia w nocy bez statywu . Czas powyżej 0.5 s to już nie z ręki na pewno. Murek ; owszem ale wtedy nie mamy możliwości kadrowania tylko to co oferuje nam murek a czasem to za mało . Monopad też odpada dla czasów powiedzmy powyżej 1 s . Jak ktoś chce zrobić dobre zdjęcie nocne to nie sądze ze "dzwiganie" statywu to będzie dla niego problem, szczególnie że teraz można kupić już na prawdę dobre i tanie małe statywy ( złożone zajmują okolo 20 cm ) dla aparatow powiedzmy do 1 kg . Polecam zakup statywu , u mnie to był drugi zakup po aparacie.

Następna dyskusja:

Zdjęcia nocne Warszawa




Wyślij zaproszenie do