konto usunięte

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Dla tych którzy nie chcą żeby obcy ludzie kopali im w ogrodzie lub dla tych którzy wolą ciąć koszty a mają smykałkę do majsterkowania. Dam prosty know how dla niedużych ogrodów.

Etap numer jeden.

Patrzymy na ogród i liczymy co gdzie i jak należy podlać. I liczymy gdzie położyć linię kroplującą a gdzie zraszacze. Mając te wyniki patrzymy na ujęcie wody w ogrodzie. Jeśli mamy z wodociągów to mierzymy ciśnienie i wydajność wody w litrach na godzinę. (załóżmy że ciśnienie 3 bary a wydajność 3600 litrów na godz czyli litr na sekundę:)) Jeśli nie mamy wody z wodociągu trzeba zamontować hydrofor w studni. Takowy kupujemy (broń boże gardena) najlepsze dla amatorskich rozwiązań są Grundfos lub Aspri (koszt od 1500 do 3000 zależnie od parametrów). Dane odnośnie wydajności tego hydroforu odczytujemy z tabliczki porównując do wysokości zasysania i podnoszenia (tzn o ile niżej od hydroforu jest lustro wody i na jaką wysokość ma ją podnosić. Im większe wartości bezwzględne nam wyjdą to wydajność będzie mniejsza.

Etap numer dwa

Stajemy się prawdziwymi projektantami systemów nawadniających. Zdobywamy inforrmacje o parametrach zraszaczy (zasięg przy danym ciśnieniu i ile wody zżerają na godzinę) i możemy planować. (dane można znaleźć na stronach huntera lub rainbirda innej popeliny nie polecam). Zraszacz o zasięgu kołowym o promieniu nawadniania 8 metrów zjada nam około 1200 litrów wody na godzinę tak więc przy wydajności 3600 litrow możemy maksymalnie 5 postawić gdyż mamy straty ciśnienia na przewodach i złączkach). Ta liczba może spaść do 4 jeśli będzie naprawdę daleko a w sieci mamy duże odchyły w ciśnieniu od normy na dobę. Zraszacz podalem przykładowo dokładne dane znajdzie się w tabeli. Trzeba pamiętać że zraszacze statyczne zjadają dwa razy więcej wody od zraszaczy rotacyjnych. Ale przy statycznych dwa razy krócej działa dana sekcja

Etap numer trzy

Mamy już wszystko zaplanowane i gdzie umieścimy skrzynkę z zaworami. Pora wybrać się na zakupy:) Najpierw opanować trzeba wyjście z domu lub hydroforu. Najczęściej są tam gwinty calowe a w rurach do nawadniania są milimetrowe więc trzeba kupić odpowiednią redukcję z odpowiednimi gwintami oczywiście wszystko w plastiku. Następnie kupujemy rur odpowiednią długość rury o średnicy 32 mm od ujęcia wody do skrzynki z elektrozaworami oraz kilka kolanek 32 mm równoprzelotowych.

Mamy to już za sobą woda dochodzi do skrzynki. Teraz trzeba złożyć skrzynkę. Kupujemy odpowiednie kształtki redukcje i elektrozawory oraz skrzybę. Najlepsze kształtki do skrzynek robi rain bird. Zawory mają gwinty calowe więc należy pamiętać ażeby zakupić redukcje na gwinty milimetrowe z gwintem zewnętrznym na rure 24 mm. Gdyż rura 24 mm będzie dostarczała wodę do zraszaczy i linii kroplujących.

mamy już złożoną skrzynkę:)

Trzeba kupić sterownik zewnętrzny lub wewnętrzny oraz przewód do prądu o ilości żył równej sumie ilości zaworów + 1 masowy. Przewód ten rozciągamy od centrali do skrzynki i podłączamy. Podłączenie polega na: każdy przewód podłączamy do każdego eletrozaworu. A drugie kable od zaworów podłączamy wszystkie do przewodu masowego. (przepraszam ale nie umiem tak jasno pisać:). W centralce podpinamy każda sekcje pod odpowiedni numerek a masowy przewód pod masę a samą centralkę podpinamy pod prąd. I testujemy czy działa.

Skrzynka już działa:)

Teraz wedle planu który zrobiliśmy robimy wykopy pod rury 24mm. Każda rura do każdej sekcji. Rura 24 mm nie musi przebiegać idealnie przy każdym zraszaczu, może być od niego do 4 metrów oddalona. Czego potrzebujemy do połączenia rury 24 mm ze zraszaczem?

Mianowicie potrzeba nam trójnika 24x24x?? (końcówkami 24 mm łączymu rury a końcówka z ?? musi mieć gwint wewnętrzny w który wkręcamy specjalne kolanko lub przejściówkę na którą metodą na wcisk założymy rurę 16 mm. To jest bardzo proste. Tak samo robimy przy zraszaczu - wkręcamy w niego kolanko z gwintem zewnętrznym 1/2 cala lub 3/4 cala (zależy od modelu zraszacza) i łączymy rurą 16 na wcisk. (te koncówki są tak zrobione że nie trzeba żadnych obejm rura i tak się nie zsunie) Koniec rury 24 zaślepiamy korkiem lub specjalną redukcją i postępujemy tak żekoniec rury kończy się zraszaczem.

I mamy działającą sekcję. :)
Proponuję każdą sekcję sprawdzać oddzielnie czy zasięg nawadniania pokrywa się z planowanym bo zawsze można popelnić gdzieś błąd lub mogą z przyczyn nadprzyrodzonych wystąpić zmiany:)


Teraz kilka uwag odnośnie montażu.
Na każde połączenie gwintowane nawlekamy nić lub taśmę teflonową i solidnie skręcamy ale nie za mocno bo można gwint zerwać przy małych gwintach. I przed zakopaniem sprawdzamy szczelność.
Żeby nie trzeba było zakładać od nowa trawnika trzeba kopać umiejętnie. Mianowicie odcinamy darń łopatą na szerokość rowu z rurą i kładziemy ją na jedną stronę rowu a ziemię kładziemy na drugą. Zasypuje się analogicznie tylko że odwrotnie jak się kopało i nie powinno być zniszczeń.
Zestaw hydroforowy jeśli jest płytko demontujemy na zimę a z rur za pomocą sprężarki wydmuchujemy wodę. Warto pomyśleć o jakiejś kształtce żeby podłączyć przewód z powietrzem. Wtedy każdą sekcję przedmuchujemy oddzielnie ręcznie otwierając elektrozawór.

To tyle na teraz. Jeśli ktoś ma jakieś pytania chętnie odpowiem na formu publicznie. Nawodnienia to nie wiedza tajemna i chętnie się nią podzielę na forum i na prv za darmo bo nie musze swoim smokiem jezdzić:) Kolejne wątki będą o elektryce kostce wycince drzew i formowaniu zywopłotów:) Chyba że mod lub konkurencja mnie wykosi:)

konto usunięte

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Może trochę o awariach systemu powiem:)

Zraszacz się nie wynurza lub struga wody nie jest taka jak powinna.

W pierwszym przypadku istnieje możliwość zarośnięcia zraszacza przez trawę lub coś się zacięło. Należy w takim wypasku zlokalizować delikwenta wykręcic górne wieko podnieść część wynurzalną opuścic i tak kilka razy. I spróbować odpalić znów. Jak nie pomoże prawdopodobnie zraszacz kwalifikować do wymiany. W drugim przypadku jest to prawdopodobnie zasyfienie dyszy lub filterka. Trzeba wyjąć zraszacz rozkręcic i przeczyścic.

Elektrozawór się nie zamyka tzn pracują dwie sekcje na raz - jedna sekcja jest ciągle otwarta.

prawdopodobnie padł elektrozawór. Trzeba wymienić. Ale bez demontażu całego elektrozaworu. Otwieramy skrzynkę lokalizujemy wadliwy zawór zamykamy dopływ wody i za pomocą śrubokrętu krzyżakowego odkręcamy górę. Kupujemy drugi zawór zamieniamy wieka i wszystko gra:)

Elektrozawór się nie otwiera sekcja nie działa

Może to być albo elektrozawór albo centralka albo przewód przecięty. Dwa ostatnie przypadki eliminujemy w taki sposób że zamieniamy przewody poszczególnych sekcji. Jeśli dany zawór nadal się nie otwiera to znaczy że padł. jeśli się otwiera to albo centralka albo przewód. Sprawdzamy to miernikiem prądu stałego na centralce (12 lub 24 V powinny być na każdej sekcji przy starcie) a przewód sprawdzamy uniwersalnym miernikiem czy nie ma przebić.

To są główne z awarii jakie spotykają użytkowników.
Kiedyś z rok temu może dwa rain bird wypuścił serię wadliwych zraszaczy (mosiężne tłoki z serii bardziej premium) ale to było gratisowo wymieniane.

konto usunięte

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Elektrozawór się nie otwiera sekcja nie działa

Może to być albo elektrozawór albo centralka albo przewód przecięty. Dwa ostatnie przypadki eliminujemy w taki sposób że zamieniamy przewody poszczególnych sekcji. Jeśli dany zawór nadal się nie otwiera to znaczy że padł. jeśli się otwiera to albo centralka albo przewód.

Proponuje najpierw sprawdzić cewkę.

Sprawdzamy to miernikiem prądu
stałego na centralce (12 lub 24 V powinny być na każdej sekcji przy starcie) a przewód sprawdzamy uniwersalnym miernikiem czy nie ma przebić.
>

Albo kupujemy sterownik Weathermatic i nie bawimy się w małego majsterkowicza ponieważ nawet najprostszy sterownik [SL800] sam nam powie gdzie leży problem... czego niestety nie potrafi sprzęt Hunter lub RB

konto usunięte

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Nie potrafi i nie musi potrafić bo sposób diagnozy pokazalem to po co ma sam się diagnozować jak chodzi lat 15 bez awarii:)
Wymiana cewki kosztuje tyle co wymiana zaworu więc wymienia się zawór lub przekłada się cewki i po temacie

Miał to być wątek bez reklamy tej popeliny i pozadnych firm. ale widze juz komus nerw puscil:) prosze wpisywać tylko i wyłącznie uwagi techniczne

konto usunięte

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Jan Przemysław Główko:
Nie potrafi i nie musi potrafić bo sposób diagnozy pokazalem to po co ma sam się diagnozować jak chodzi lat 15 bez awarii:)

kolega rzuca takimi odległymi terminami a sam w branży siedzi 2 lata :)

może właśnie stąd wynika ta ślepa wiara w sprzęt oferowany przez firmę na literę B, od które Pan Jan kupuje towar :D

pozdrawiam,
Kamil

konto usunięte

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

W branży siedzę dużo dużo dłużej niż ci się wydaje a z nawadnianiem mam styczność od kiedy pamiętam. A że mam swoją dg w tym okresie nic nie znaczy.

Nie mam wiary tylko sprawdzone tematy. A poza tym wypowiedziami nie chce reklamować ani firmy ani siebie

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

W moim ogrodzie już zaczęłam robić wiosenne porządki, musze wymienić też meble, najpierw wezmę się za krzesła ogrodowe, widziałam na https://vimine.pl/krzeslo-rattanowe że mają ładne rattanowe i chyba takie zamówię bo moja siostra ma takie i chwaliła je za wytrzymałość i wygodę. Co o tym myślicie?

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Staram się dbać o środowisko. Zależało mi aby oszczędzać wodę w moim domu również przy nawadnianiu ogrodu. Ten artykuł pomógł mi zrozumieć jak ekonomicznie i efektywnie nawadniać trawniki http://tourism-promotion.net/ekonomiczne-nawadnianie-t...

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Dla tych, którzy pragną mieć nie tylko wodę w ogrodzie, ale prawdziwe SPA ogrodowe:

Pierwsze w Polsce jacuzzi ogrodowe z potrójną izolacją - wanna EVA, która z każdego ogrodu stworzy prawdziwe, prywatne SPA!

Główne atuty jacuzzi ogrodowego EVA:
- potrójna izolacja,
- miejsce dla 4-5 osób,
- oświetlenie LED,
- aromaterapia,
- głośniki Bluetooth,
- mocny hydromasaż.

https://epraktyk.pl/spa-ogrodowe-eva-jacuzzi-z-mocnym-h... - transport i instalacja gratis!Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.08.19 o godzinie 00:05

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Nawadnianie zamontowałem od http://arcz.pl/automatyczne-nawadnianie-w-ogrodzie/ fajna sprawa różne tryby.

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Patryk Z.:
Nawadnianie zamontowałem od http://arcz.pl/automatyczne-nawadnianie-w-ogrodzie/ fajna sprawa różne tryby.

Takie nawadnianie to wielkie ułatwienie jeśli chodzi o ogród. Ja mam akurat taki - https://www.centrumnawadniania.com/242-gotowe-zestawy-n..., bardzo fajny system :)
Igor Woropai

Igor Woropai Kierownik, Igor
Woropai / Europart

Temat: woda w ogrodzie zrób to sam

Ukraina. Produkcja tartaczna. Podklady kolejowe 250 zl/m3, nasycone 290 zl/m3. Ekologiczne z drewna iglastego i lisciastego. Impregnowane olejem kreozotowym ze smoly weglowej, asortyment obejmuje duzy wybor rozmiarow. Drewniana nawierzchnia produkowana zgodnie z wymaganiami norm UE w odniesieniu do ksztaltu, wymiaru, nasycania srodkiem impregnacyjnym. Wykonujemy rowniez produkcje tartaczna w pelnym zakresie. Deski, kantowke, sztachety, pale korowane, palisada, kolki winogronowe. Mokre 45%, nasycone, suszone komorowo 28%. Powtorne wykorzystanie drewna impregnowanego, stare klody, zuzyte podklady, belki strunobetonowe, szyny, slupy. Bale do budowy sciezek ogrodowych, wjazdow, umacniania. Nasycalnia podkladow dla potrzeb kolei i przemyslu. Zapraszamy do wspolpracy wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), Viber +380660832530 , E-mail: nieruchomosci@ukr.net  Skype:IgorKijow 
Europart,ul.O.Teligi 21,lok.24 Kijow 04060 Ukraina

Następna dyskusja:

Feng shui w ogrodzie




Wyślij zaproszenie do