Michał K.

Michał K. Specjalista ds.
księgowości;
Kandydat na Biegłego
Rewiden...

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

Po jakim kursie wycenić rozchód waluty z rachunku walutowego na lokatę overnight w walucie oraz następnie wpływ waluty z lokaty overnight na konto walutowe? Czy zastosować średni kurs z dnia poprzedzającego i liczyć różnice kursowe czy też samo przesunięcie srodków między rachunkami jest neutralne podatkowo?
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

Odpowiedź nr 2.
Michał K.

Michał K. Specjalista ds.
księgowości;
Kandydat na Biegłego
Rewiden...

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

Daniel Więckowski:
Odpowiedź nr 2.

Też obstawiałem odpowiedz nr 2 ale szukałem...szukałem i znalazłem opracowanie Pana Adama Bartosiewicza z grudnia 2012 i pojawiły się wątpliwości
http://newsletter.wolterskluwer.pl/wkp/index.html?acti...

Kiedy powstaną różnice kursowe przy koncie bankowym w euro?
2012-12-04

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Spółka z o.o. założyła konto bankowe w euro. Jak i po jakim kursie euro należy przeliczyć i kiedy powstaną różnice kursowe stosując metodę podatkową oraz kiedy będą to różnice podatkowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

1) Zapłata za zobowiązanie podatkowe: w opisie transakcji w wyciągu bankowym jest podany kurs sprzedaży, ale ten kurs jest inny niż ogłoszony na stronie banku z dnia oraz w banku kurs zmienia się w ciągu dnia co 2 godz..

Czy należy tu zastosować kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty czy podany kurs faktyczny?

Jak policzyć różnice kursowe od zobowiązań i środków pieniężnych?

2) Kiedy należy stosować kurs bankowy do przeliczeń?

3) Pobranie prowizji za dokonanie przelewu

4) Lokaty overnight – czy przy zakładaniu i likwidacji lokat należy stosować kurs historyczny (kurs przewalutowania lub wpływu środków pieniężnych na konto) związku z tym że nie jest to zapłata ani przewalutowanie euro?

6) Odsetki od lokaty overnight?

Kiedy powstaną różnice kursowe przy koncie bankowym w euro?

Odpowiedź:

Zgodnie z dominującym w orzecznictwie sądowym stanowiskiem należałoby ustalać różnice kursowe w związku z operacjami na rachunku walutowym według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego daną operację.

Uzasadnienie:

Generalną zasadą jest przeliczanie wszelkich wydatków wedle kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania zapłaty. Dotyczy to także płatności dokonywanych z rachunku bankowego.

Czy powstawać mogą w tym przypadku podatkowe różnice kursowe? Zawsze mogą się one zdarzyć w przypadku płatności z walutowego rachunku bankowego.

Zgodnie z przepisami podatkowymi dodatnie (podatkowe) różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Z kolei ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Różnice kursowe mogą zatem powstawać, jeśli faktycznie zastosowane kursy walutowe są różne w dniu otrzymania zapłaty (innej formy wpływu) oraz w dniu zapłaty (innej formy wypływu tych środków).

Należy przy tym zauważyć, że w wyjaśnieniach organów podatkowych można się spotkać z poglądem, że wyceny środków zgromadzonych na rachunku walutowym nie należy wiązać z kursem kupna i sprzedaży banku prowadzącego rachunek walutowy jednostki, lecz z kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego. Tak przykładowo wynika z wyjaśnień dostępnych na stronie Ministerstwa Finansów (wyjaśnienie bez daty i sygnatury; zamieszczone na stronie http://mf.gov.pl; zakładka: Rachunkowość/Najczęściej zadawane pytania/Rachunkowość finansowa), w którym czytamy: "Waluty obce, trafiające na walutowy rachunek bankowy a pochodzące np. z zapłaty należności w walucie obcej czy zaciągnięcia kredytu walutowego nie są bowiem odsprzedawane bankowi prowadzącemu ten rachunek, lecz służą potrzebom jednostki a środki wypłacane z tego rachunku, przeznaczone do regulacji zobowiązań w walucie obcej nie są zakupywane w banku. Tym samym wyceny tych środków nie należy wiązać z kursem kupna/sprzedaży banku prowadzącego rachunek walutowy jednostki. Bank na ogół nie informuje jednostki o kursie stosowanym w momencie wpływu/rozchodu środków na i z jej walutowego rachunku bankowego. Na wyciągu bankowym również nie zamieszcza informacji o równowartości w złotych kwoty, która wpłynęła w walucie obcej na ten rachunek bądź została z niego wypłacona. Wycena taka uwzględnia zatem stan faktyczny i pozwala na przyjęcie jednolitych i bezpiecznych zasad, a w następstwie tego ustalanie różnic kursowych stosowanych zarówno dla celów księgowych, jak i w rachunku podatkowym dla osób prawnych i fizycznych. Ustalanie różnic kursowych dla celów podatkowych w oparciu o kurs średni NBP jako kurs faktycznie zastosowany uzasadnia brzmienie art. 15a ust. 4 i 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., oraz art. 24c ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.

Niekiedy organy podatkowe uważają raczej, że w przypadku operacji (wpływy i rozchody) na walutowym rachunku firmowym stosować należy faktyczne kursy, którymi są kursy kupna danego banku (przy wpływie na rachunek) oraz kursy sprzedaży danego banku (przy rozchodzie waluty z rachunku). Tak przykładowo w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 lutego 2011 r., ITPB3/423-664/10/AM, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 lutego 2011 r., IBPBI/2/423-1590/10/PP. Oczywiście nie sposób tego uczynić, gdy nie ma kursu zakupu.

Stanowisko sądów administracyjnych nie jest jednolite. Z jednej strony bowiem wskazuje się na zasadność posługiwania się w tych przypadkach kursami średnimi wywodząc, że "faktycznie zastosowany kurs waluty z określonego dnia to taki kurs, który rzeczywiście został użyty, którym posłużono się, wykorzystując go w danej operacji finansowej. Jeśli zatem jest mowa o wartości "tego przychodu", czyli przychodu wyrażonego w walucie obcej w dniu jego otrzymania lub o wartości "tego kosztu", czyli kosztu wyrażonego w walucie obcej w dniu zapłaty, przeliczanych według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, dotyczy to przypadków, w których w dniu otrzymania przychodu lub zapłaty kosztu rzeczywiście doszło do zastosowania kursu waluty przy dokonaniu operacji polegającej na otrzymaniu przychodu lub zapłaty kosztu, związanego ze zmianą wartości wyrażonych w walucie obcej na walutę polską. Tylko wówczas można bowiem stwierdzić, że wartość przychodu i odpowiednio kosztu była faktycznie przeliczana (przewalutowana). Jeżeli natomiast wskazane operacje związane z otrzymaniem przychodu i zapłatą kosztu nie wiązały się z koniecznością zastosowania kursu waluty, to przypadek ten należy uznać za mieszczący się w dyspozycji art. 15a ust. 4 u.p.d.o.p. Niemożliwość uwzględnienia przy obliczaniu wartości różnic kursowych kryterium w postaci faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu z uwagi na nieistnienie takiego faktu, prowadzi do posłużenia się w jego miejsce kursem średnim ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień" (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 września 2010 r., I SA/Go 541/10).

Z drugiej natomiast strony sądy opowiadają się za stosowaniem faktycznych kursów danego banku, wskazując, iż "zastosowanie kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dokonanie operacji na rachunku walutowym zasadne jest tylko w sytuacji, gdy przy obliczaniu wartości różnic kursowych, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, ponieważ nie został on ustalony (np. w przypadku gdy podatnik korzysta z rachunku walutowego banku zagranicznego, w którym nie jest ogłaszany kurs waluty stosowany do przeliczenia złotego)" (tak przykładowo WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 17 lipca 2009 r., I SA/Gd 338/09).

Z kolei NSA w wyroku z dnia 3 lutego 2011 r., FSK 1682/09 uznał, iż "nie sposób przyjąć, że stosowanie średniego kursu NBP do określania wartości różnic kursowych w istocie jest ograniczone do stosunkowo wyjątkowych w obrocie gospodarczym przypadków, kiedy bank prowadzący rachunek walutowy podatnika nie ogłasza kursu złotego, a więc do przypadków, gdy rachunek ten prowadzony jest w banku zagranicznym". Sąd uznał, że "faktycznie zastosowany kurs waluty" to taki kurs, który był w istocie, rzeczywiście, naprawdę zastosowany. Mógł on być rzeczywiście i naprawdę zastosowany tylko wtedy, gdy na jego podstawie, w oparciu o wyrażoną w nim cenę waluty, doszło do przeprowadzenia operacji finansowej przewalutowania, czyli do wyrażenia w danej walucie wartości pieniężnej określonej pierwotnie w innej walucie. Sąd stanął zatem na stanowisku, że w przypadku operacji na rachunku walutowym stosować należy kurs średni NBP.

Wydaje się, że to właśnie stanowisko ostatnio dominuje w praktyce, zaś zmiany dokonane z dniem 1 stycznia 2012 r. w przepisach u.p.d.o.p. tylko potwierdzają ten kierunek interpretacji.

Generalnie więc należałoby ustalać różnice kursowe w związku z operacjami na rachunku walutowym według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego daną operację.

Co do lokat overnight – mamy tutaj do czynienia z wypływem środków z rachunku bieżącego, wpływem ich na rachunek lokaty overnight, zaś następnie – z wypływem środków z lokaty overnight i następnie ponownie wpływem na rachunek bieżący. Mamy tutaj więc do czynienia z innymi formami wpływu oraz innymi formami wypływu tych środków. Jest to więc podstawa do ustalania różnic kursowych.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 3 grudnia 2012 r.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

No mój Drogi, to już trzeba zapytać Autora :)
Swoją drogą - polecam lekturę ostatnich interpretacji dotyczących różnic, zwłaszcza DIS Warszawa.
BTW ciekawszą sprawą od lokat jest cash pooling, ale miejmy nadzieję że Autor również i do tego się odniesie :D
Michał K.

Michał K. Specjalista ds.
księgowości;
Kandydat na Biegłego
Rewiden...

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

Daniel Więckowski:
No mój Drogi, to już trzeba zapytać Autora :)
Swoją drogą - polecam lekturę ostatnich interpretacji dotyczących różnic, zwłaszcza DIS Warszawa.
BTW ciekawszą sprawą od lokat jest cash pooling, ale miejmy nadzieję że Autor również i do tego się odniesie :D

:-) Dziękuje
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

:)
Takie interpretacje to dobry przykład na partykularyzm prawa podatkowego...
Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

pdop
Art. 15a.
8. Podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Lokaty overnight w walucie a różnice kursowe

Dokładnie. Światły Ustawodawca daje podatnikowi możliwość ustalenia "kursu historycznego" do wyliczenia różnic "cashowych".
Tak więc - zgodnie z DIS Wawa :) - różnica na własnych środkach to różnica między kursem banku zastosowanym do zejścia waluty a kursem jej wpływu (wycenionym fifo, lifo czy średnioważony).

Następna dyskusja:

Różnice kursowe CIT 2012




Wyślij zaproszenie do