konto usunięte

Temat: łupek roponośny

Gdzie w Polsce eksploatuje sie łupek roponośny (Shale oil= łupek roponośny; łupek bitumiczny; łupek naftowy)?
Jaka firma sie tym zajmuje?
---
pozdr.czes;-)
Tomek U.

Tomek U. finanse i kontroling

Temat: łupek roponośny

pytanie chyba powinno brzmieć "czy..." a nie "gdzie..."?

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

Jaka bedzie odpowiedz w Twoim przypadku?
---
pozdr.czes;-)
Tomek U.

Tomek U. finanse i kontroling

Temat: łupek roponośny

Lotos nie eksploatuje i nie poszukuje złóż piasków / łupków roponośnych.

Wiem, że eksploatuje się go w Kanadzie, w Fort McMurry :)

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

Złożom węgla bardzo często towarzyszą spore złoża łupka naftowego i piasku roponośnego, może popytać kogoś z branży węglowej, w Polsce eksploatacja ze złóż naftowych jest mało opłacalna a czy ktoś się tym zajmuje ... ?? ...

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

Estonia stoi na eksploatacji lupkow. Produkuje z nich 3 GW energii.

Gdzies widzialem ogloszenie dotyczace firmy eksploatujacej lupki w Polsce, ale bez nazwy. Stad moje zainteresowanie.
---
pozdr.czes;-)
Marcin M.

Marcin M. Business Development
Manager C.I.S

Temat: łupek roponośny

Właśnie chciałem Ci powiedzieć o okolicach Narvy w Estonii...
Ale o tym wiesz.
Agnieszka M.

Agnieszka M. Starszy specjalista,
branża paliwowa

Temat: łupek roponośny

Czeslaw Mrall:
Gdzie w Polsce eksploatuje sie łupek roponośny (Shale oil= łupek roponośny; łupek bitumiczny; łupek naftowy)?
Jaka firma sie tym zajmuje?
---
pozdr.czes;-)


Parę ogólnych informacji na przedmiotowy temat (nie podano nazw firm):
http://www.polityka.pl/wyciskanie-gazu/Lead30,936,2833...
Pozdrawiam.Agnieszka M. edytował(a) ten post dnia 28.02.09 o godzinie 16:57

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

co do łupków - to może wspomnę, jaka jest ich geneza - powstały jako lekkie oleje w głębokich warstwach basenu osadowego zachodniej Kanady - Bardzo wysokie ciśnienia i temperatury w tych głębokich warstwach osadu spowodowały wypchnięcie oleju i jego migrację ku płytszym - biodegradacja podczas migracji ku powierzchni spowodowała rozkład do lotnych produktów i powstanie bitumów (piasek 75%, woda 3-5%, bitum 10 -12%)...na podstawie wykładów na kierunku petrochemicznym PW i książki Vademecum Rafinera
Piotr Krzemiński

Piotr Krzemiński Looking for new
opportunities.

Temat: łupek roponośny

W Polsce do eksploatacji łupków gazonośnych przygotowuje się kilka firm i są to rejony pomorza występują tam łupki wieku Sylurskiego, niestety nie znane mi są obecnie wydobycia ropy z łupków bo tego typu złoża są trudne w eksploatacji, ale jeśli chodzi o eksploatację gazu z tego typu złóż to właśnie proponuję abyś przestudiował mapę geologiczną Polski i zorientujesz się gdzie w Polsce można by było pokusić się o wiercenia lub geofizykę, jeśli nie bardzo kojarzysz facje skał to zapraszam w góry świętokrzyskie gdzie obejrzysz przekroje facjalne większości skał osadowych, które występują na terenie Polski. A zapomniałbym łupki roponośne występują także w Karpatach ale to inna historia,...

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

Panie Piotrze, np we wspomnianej wcześniej Kanadzie łupki bitumiczne wydobywa się w kopalniach odkrywkowych >>>> tam też następuje wstępny proces ekstrakcji bitumu z piasku roponośnego za pomocą gorącej wody i NaOH. Następnie wyekstrahowany bitum rozcieńcza się za pomocą lekkich frakcji napędowych i wysyła do przerobu na rafinerie. Sama operacja wydobycia łupków to koszt 15$/ baryłkę ropy, więc produkcja tym sposobem jest opłacalna przy wysokich cenach ropy na świecie. Dla porównania konwenconalny koszt wydobycia baryłki ropy naftowej - przez wiercenia morskie, czy wydobycie na polach naftowych to koszt około 5$/baryłka ropy ( i to max cenowe) (dane podałem sprzed 5 lat, aby ukazać proporcje cenowe>>> obecnie nie wiem jak się one kształtują)
Piotr Krzemiński

Piotr Krzemiński Looking for new
opportunities.

Temat: łupek roponośny

Zgadzam się z Panem Panie Przemysławie. Jednakże pisząc swoją wypowiedz miałem na myśli jedynie rejon Polski, znam wiele innych rejonow na świcie gdzie właśnie exploatuje się ropę w opisany przez Pana sposób, oczywiście także moja wypowiedź nie zawiera dokładnych kosztów wydobycia i przetwarzania takowych złóż, jednakże chciałbym zauważyć, iż są one zawsze kilkukrotnie wyższe od konwencjonalnych wierceń tzw. wspomniany przeze mnie shalegas także jest trudniejszy do eksploatacji tylko, ze względu na to, iż prowadzi się przy tym wiercenia poziome, gdy pracowałem w Staoil Poland miałem dostęp do danych z wierceń na morzu północnym i rekordowe wiercenia miały długość 10km oczywiście w poziomie, co do tzw kanadyjskich Oil Sands o których Pan wspomniał to także i Statoil tam się dobiera do tych zlóż, no chyba największe to Alberta, złoża którch lekkie frakcje się poprostu ulotniły i pozostała tzw. ciężka ropa, opisuję to w jak najprostszy sposób bo nie widzę sensu żeby używać geologicznych pojęć, co do wcześniejszej Pana wypowiedzi apropo genezy łupków, proszę pamiętać, iż wysoka temperatura niszczy bituminy doskonałym przykładem jest rejon środkowej polski gdzie gradient geotemperatury był i jest tak wysoki, że ropa się nie zachowała za to z przegrzanych frakcji mamy tam dość sporo gazu, a jeśli chodzi o wysokie ciśnienie to ono nie szkodzi ropie tak jak temperatura, przykładem są złoża na pomorzu tam skomplikowana budowa geologiczna podłoża i duże zuskokowanie powoduje, iż na dużych głębokościach w pułapkach panują ogromne ciśnienia i raczej jest to problem tylko przy wydobyciu bo złoża te poprostu strzelają co do genezy kanadyjskich złóż cieżkich frakcji bituminów to tu przedewszytkim trzeba pamiętać, iż ropa i gaz gromadzą się w pułapkach geologicznych i w przypadku tych gigantycznych złóż tu poprostu tej pułapki czy też uszczelnienia nie było i lekkie fakcje uciekły, nie upatrywałbym tu dużych związków z biodegradacją o której Pan wspomniał, postaram się skontaktować z moim "kolegom" który jest doktorantem w Albercie i zajmuje się tymi złożami od strony naukowej może uda mi się jakieś ciekawe materiały tu wszytskim przedstawić pozdrawiam serdecznie.Piotr Krzemiński edytował(a) ten post dnia 26.03.09 o godzinie 09:26

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

PANIE PIOTRZE, bardzo ciekawa wypowiedź, pozdrawiam!!!!
Agnieszka M.

Agnieszka M. Starszy specjalista,
branża paliwowa

Stan K.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Agnieszka M.

Agnieszka M. Starszy specjalista,
branża paliwowa

Temat: łupek roponośny

o gazie łupkowym znajdziecie tutaj:
http://www.orlen.pl/PL/CentrumPrasowe/Publikacje/Docum...

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

fajnie że amerykanie już mają podpisane umowy - pospieszyli się co..?
pewnie wiedzieli co robią...
ale dlaczego tak tanio? pewnie jak zwykle - jak nie wiadomo o co cho... a ciemny lud nie musi o niczym wiedzieć i interes się kręci.
środowisko naturalne? who cares... "po nas choćby potop" ;)
http://www.goldenline.pl/forum/1921056/gasland-2010-cz...

http://www.youtube.com/watch?v=dZe1AeH0Qz8&feature=pla...
a tu w całości po angielsku
http://topdocumentaryfilms.com/gasland/paweł D. edytował(a) ten post dnia 19.10.10 o godzinie 21:28

konto usunięte

Temat: łupek roponośny

Agnieszka M.:
o gazie łupkowym znajdziecie tutaj:
http://www.orlen.pl/PL/CentrumPrasowe/Publikacje/Docum...

wpływ na środowisko naturalne 24-26... w kontekście tego co widać na filmie, do którego link zamieściłem, ten "raport" to jeden wielki stek bzdur. wszystko bazuje na tej amerykańskiej, "nowoczesnej" technologii "szczelinowania hydraulicznego za pomocą tłoczenia płynu szczelinującego" (- woda plus ok 500 silnie trujących związków chemicznych) a więc nic innego niż to co w "GASLAND".

pogratulować przedsiębiorczości cwaniakom z za wielkiej wody i polskim sprzedawczykom. te koncesyjne umowy powinny zostać unieważnione ze względu na oszustwo jakim jest zatajenie prawdziwego wpływu na środowisko naturalne - nie tylko wody gruntowe ale i atmosferę!
Łukasz Z.

Łukasz Z. Woda i ścieki

Temat: łupek roponośny

paweł D.:

woda plus ok 500 silnie trujących związków chemicznych

jakich dokładnie związków i w jakich stężeniach ?
bo sama obecność dużej ilości "silnie trujących" związków chemicznych nie powoduje wcale efektu trującego produktu - liczy się jeszcze m.in. ich stężenie.

Przykładowo - jak każde dziecko dobrze wie rtęć jest pierwiastkiem toksycznym (a dokładniej jej opary i związki metaloorganiczne oraz sole nieorganiczne), a ludzie wraz z pokarmem czy też podczas procesu oddychania dziennie pochłaniają około 10ug rtęci i tyle też jest wydalane z ustroju z moczem i kałem [ W. Rusiecki, P. Kubikowski: Toksykologia Współczesna, Państwowy zakład wydawnictw lekarskich, Warszawa 1969 ].

Więc w skrócie:
1)rtęć jest toksyną czego nie da się ukryć
2)codziennie jesteśmy na nią narażeni
3)dalej żyjemy jakoś

To samo tyczy się wszelkich "nowości" w stylu "wykryto kadm, rtęć i ołów w serach" - no fajnie, ale gdzie info jaką metodą o jakiej czułości i jakie ilości tych pierwiastków się tam znalazły oraz przede wszystkim jaka dawka jest szkodliwa i w jakim okresie czasu.
Bez tych informacji wiadomość "wykryto kadm, rtęć i ołów w serach" jest informacją nie niosącą za sobą żadnych przydatnych informacji.

A na marginesie: nikotyna jest trucizną, C2H5OH również (a dokładniej jego metabolit) - dlaczego nigdzie nie ma ciągle info nt. powietrza skażonego nikotyną czy oparami etanolu ? przecież wystarczy pobrać praktycznie w dowolnym miejscu np. miasta próbkę powietrza i spróbować oznaczyć obie substancje i dobierając odpowiednio czułą metodę wszędzie te substancje wykryjemy - a co za tym idzie prosty (pseudo) wniosek: powietrze jest toksyczne, nie należy oddychać!

pozdrawiam

ps. zupełnie innym tematem jest temat czemu nie my zajmujemy się eksploracją własnych złóż, tylko będą zajmować się tym obce koncerny, za co im będziemy jeszcze dopłacać :|
ps2. nie mówię też, że metodyka wydobywcza jest dobra, ale zwracam uwagę na to, aby brać poprawkę na rzetelność informacji, a nie dawać się omamić cyfrom i statystykom

Stan K.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do