Andrzej Janeczek

Andrzej Janeczek Akademia Masażu
KARUNA - Kursy
masażu

Temat: Abhyanga - podstawowy masaż ajurwedyjski

więcej info na stronie akademia-masazu.pl

Masaż całego ciała olejami ziołowymi Abhyanga jest jednym z najważniejszych zabiegów stosowanych w Ajurwedzie. Regularne masaże olejami pobudzają układ krążenia, koją system nerwowy i wzmacniają muskulaturę. Wspierają trawienie, oczyszczają krew i dotleniają komórki ciała, tym samym poprawiając samopoczucie fizyczne i psychiczne. Masaż Abhyanga pobudza organy wewnętrzne poprzez stymulację punktów witalnych na ciele, tzw. punktów "marma" oraz kanałów energetycznych "nadis", odpowiedzialnych za funkcjonowanie konkretnych organów. Regularne zabiegi delikatnie usuwają zanieczyszczenia "ama" z tkanek ciała "dhatus" do jego kanałów "srota".
Badania naukowe dowodzą, że masaże olejami ajurwedyjskimi intensywnie przyspieszają produkcję hormonów w skórze. Wyjaśnia to ich znane w Ajurwedzie od tysiącleci działanie odmładzające i regenerujące (należą do środków odmładzających tzw. rasajana). Skóra i system nerwowy rozwijają sie w okresie embrionalnym człowieka z tej samej tkanki, neuroektodermy. Przez skórę z jej niezliczonymi zakończeniami nerwowymi docieramy bezpośrednio do systemu nerwowego. Łagodne masaże olejowe głęboko i trwale uspokajają myśli i rozluźniają ciało.
W Ayurvedzie stosuje się przeważnie oleje ziołowe o różnym działaniu – są to oleje chłodzące, ogrzewające, oczyszczające, uspokajające, energetyzujące, odżywiające, regenerujące itd. Cechy te przenikają się nawzajem w działaniu i wynikają często jedna z drugiej. Najlepszymi jakościowo olejami ayurvedyjskimi stosowanymi w ayurvedzie są oleje ziołowe na bazie oleju z czarnego sezamu (sesamum indicum nigrum). Poprzez długotrwały proces gotowania z różnymi ziołami (1,5 kg ziół przypada na 1 litr oleju) i kilkakrotnej filtracji oleje te uzyskują delikatną strukturę, która pomaga przeniknąc olejom przez pory w skórze głęboko w tkankę łączną. Łatwość wnikania ma ogromne znaczenie terapeutyczne, jeżeli chodzi o odżywienie tkanki lub oczyszczenie organizmu ze złogów. Stosowanie zwykłego, spożywczego oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek nie ma nic wspólnego z ajurwedą. Skutecznośc masażu abhyanga zależy przede wszystkim od jakości i właściwości użytego oleju. Oleje ajurwedyjskie wzmacniają system nerwowy i immunologiczny, regenerują tkankę od wewnątrz i na zewnątrz. Poprzez dużą zawartośc przeciwutleniaczy chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, pomagają stworzyć na niej zdrowe środowisko oraz chronią przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Andrzej Janeczek

Andrzej Janeczek Akademia Masażu
KARUNA - Kursy
masażu

Temat: Abhyanga - podstawowy masaż ajurwedyjski

olej ajurwedyjski + masaż całego ciała = abhyanga

Ciało, które regularnie masowane jest olejem nie dozna urazu nawet jeśli będzie poddane ciężkiej pracy. Ciało obdarzone dotykiem przez codzienny masaż ciepłym olejem ziołowym staje się silne i pełne gracji do późnej starości. Charaka Samhita rozdz. 1, wers. 88-89

Autentyczne oleje ajurwedyjskie (nie tylko z nazwy na etykiecie) produkuje się w Indiach do dziś wg. tradycyjnych receptur sprzed nawet 2000 lat opisanych w starych księgach Ashtangahridaya. Produkcja odbywa się w wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, rodzinnych przedsiębiorstwach. Dbając o bezpieczeństwo i jakość, oleje przeznaczone na nasz rynek są badane i certyfikowane przez firmy europejskie.
Oleje wytwarzane są tradycyjnie w ogromnych kadziach, które podgrzewane są w stałej temperaturze 95-99 C minimum przez 72 godziny, ciągle je mieszając według tradycji Ajurwedy. Zioła do produkcji olei zbierane są zgodnie rytmami natury, fazami słońca i księżyca, żeby mogły zawierać w sobie jak największą ilość substancji leczniczych. Tysiącletnie receptury, według których produkowany jest olej ajurwedyjski, określają bardzo dokładnie, w którym momencie dodawane są odwary roślinne i mieszanki ziół. Te metody mają na celu spełnienie różnych zadań. Poprzez działanie temperatury w połączeniu z dodatkami roślinnymi wzmacniają się właściwości przeciwutleniające oleju sezamowego. Następnie neutralizowane są w tym procesie kwasy organiczne a potem niszczone i usuwane są odwary białkowe i polisacharydowe. Zadaniem tego długotrwałego procesu jest transformacja składników roślinnych oraz struktury oleju. Rezultatem jest wysokiej jakości olej o takiej budowie cząsteczkowej, który może przeniknąć w głąb skóry.
Najlepszymi jakościowo olejami ayurvedyjskimi stosowanymi w Ayurvedzie są oleje ziołowe na bazie oleju z czarnego sezamu (sesamum indicum nigrum). Poprzez długotrwały proces gotowania z różnymi ziołami (1,5 kg ziół przypada na 1 litr oleju) i kilkakrotnej filtracji oleje te uzyskują delikatną strukturę, która pomaga przeniknąc olejom przez pory w skórze głęboko w tkankę łączną.
Łatwość wnikania ma ogromne znaczenie terapeutyczne, jeżeli chodzi o odżywienie tkanki lub oczyszczenie organizmu z toksyn. Oleje ajurwedyjskie wzmacniają system nerwowy i immunologiczny, regenerują tkankę od wewnątrz i na zewnątrz. Poprzez dużą zawartośc przeciwutleniaczy chronią skórę przed działaniem wolnych rodników.
W Ayurvedzie niedopuszczalne jest używanie olejków syntetycznych - chyba nie trzeba tego specjalnie tłumaczyć! "Nie kładź na ciało tego, czego nie mógłbyś zjeść" - takie jest podstawowe założenie Ajurwedy.
Zwykłe oleje np. rafinowane nie posiadają takich właściwości oczyszczających z toksyn i regenerujących jak oleje ajurwedyjskie.

Mikołaj Wilanowski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

TRADYCYJNY AJURWEDYJSKI MAS...




Wyślij zaproszenie do