konto usunięte

Temat: Ayanamsa

Tym, co nas faktycznie różni - biorąc pod uwagę astrologię zachodnią i wedyjską jest Ajanamsa. Sanskryckie słowo Ayanamsha składa się z dwóch słów: ayana i amsha.Ayana oznacza precesję, amsha natomiast wskazuje składnik.
W odróżnieniu od astrologii zachodniej opartej na zodiaku tropikalnym, jyotish opiera się na rzeczywistej (gwiazdowej) pozycji planet.
Podział na dwa systemy astrologiczne zawdzięczamy Ptolemeuszowi (IIw. n.e.), który wprowadził system zodiaku tropikalnego, aby ułatwić posługiwanie się dosyć skomplikowaną mechaniką nieba (Tetrabiblos). Słowo tropai oznacza "punkt zwrotny".
Zodiak tropikalny został wyprowadzony od punktów zwrotnych Słońca (pór roku). Swój początek bierze tam, gdzie Słońce znajduje się w dniu równonocy wiosennej, czyli w 1 stopniu Barana.
Punkt równonocy nie stoi w miejscu,dzięki zjawisku precesji przesuwa się około 50 sekund łuku. W ciągu roku platońskiego (25700 lat) poruszając się do tyłu obiegnie cały pas zodiaku, czyli 360 stopni.

W tej chwili różnica między zodiakami wynosi ok. 24 stopni. W roku 285 n.e. różnica wynosiła 0 stopni.
Aby obliczyć faktyczną (gwiazdową) pozycję swoich planet w horoskopie należy odjąć od podanej pozycji tropikalnej tę właśnie wartość, czyli 24 stopnie.

konto usunięte

Temat: Ayanamsa

a propo precesji, myślę, że najlepiej będzie pokazać rysunek:


Obrazek


odsyłam również do artykułu na Wikipedii poświęconego astrologii wedyjskiej i ayanamsie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ajanamsa
Bogdan K.

Bogdan K. programista

Temat: Ayanamsa

A zmiana kąta nachylenia eklitpyki do równika? Najpóźniej po kilkuset latach każdy "z tysiąca i jednego" zodiaków "syderycznych" staje się mało dokładny :(



Wyślij zaproszenie do