Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Największy luksus w życiu człowieka - zdrowie, szczęście...

Wyobraź sobie że budzisz się rano i jesteś pełen energii. Masz świadomość kim jesteś dla świata i co cennego możesz dla niego stworzyć. Twoja wizja i wartości jakimi się kierujesz są czytelne dla ciebie, są twoja drogą, na której sam wyznaczasz tempo i chwile odpoczynku. Idziesz spokojnie wśród zgiełku, w zgodzie ze sobą. Emocje dodają tobie skrzydeł, a środowisko jest przestrzenią, w której potrafisz się realizować. Jesteś świadomy najcenniejszego luksusu, jaki ci się mógł zdarzyć: poczucie szczęścia, harmonii i zdrowia!

A teraz otwórz oczy i spójrz na otaczający cię świat:

Żyjemy co raz szybciej, żeby zaoszczędzić czas, a posiadamy go co raz mniej. Mamy co raz większe możliwości, a co raz rzadziej czujemy się zrealizowani. Chcemy być bardziej szczęśliwi, a jesteśmy co raz mniej. To jeden z największych paradoksów współczesności. Często myślimy, że nasze dobre samopoczucie, czyli wellness, zależy od otoczenia, od innych ludzi, od sytuacji ekonomicznej. Tymczasem dobre samopoczucie możemy sami generować poprzez styl życia oraz styl zarządzania w firmach.

Szczęście, zdrowie i harmonia - produkt luksusowy, gdyż rzadko występujący przy jednoczesnym bardzo wysokim zapotrzebowaniu. Dalajlama zapytany o to, co najbardziej zadziwia go w ludzkości, odpowiedział:

„Człowiek - ponieważ poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze. Następnie poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości; w rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości. Żyje tak jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera tak naprawdę nie żyjąc.”

Organizacje do tej pory kładły nacisk na kompetencje pracowników i wynikający z tego szybko terminowy zysk. Dzisiaj człowiek nie chce być już „pracownikiem” czyli zbiorem kompetencji, pragnie być „członkiem zespołu”, gdzie traktuje się go całościowo, jako zbiór składający się nie tylko z kompetencji, ale z także z emocji, samopoczucia, pasji, prywatnych pragnień i stanu zdrowia psychofizycznego. Z racji tego, że w pracy spędzamy znaczną część swojego życia, oczekujemy coraz bardziej, aby organizacje były dla nas źródłem inspiracji w życiu, rozwoju osobistego, zdrowia i poczucia szczęścia.

Przyszłość to inny świat, a tradycyjny model biznesu i działań HR ulegnie intensywnym zmianom. Za około 7 lat 50% osób pracujących stanowić będą przedstawiciele pokolenia Y (urodzeni w latach 1980 – 2000). Dla nich wartością przewyższającą awans i status materialny jest poczucie szczęścia, zdrowie i równowaga. Badania pokazują, ze kluczowymi wskaźnikami ekonomicznej wydajności będzie: szczęście, satysfakcja, work life balance i poczucie własnej wartości. Pokolenie jest ogromnym wyzwaniem w sferze zarządzania.
W związku z tym firmy potrzebują holistycznego systemu, który na rozwój potencjału ludzkiego patrzy jak na proces, a na człowieka jako całość. Systemu, który kształtuje począwszy od mentalności zdrowy styl życia, pozwalający na pełne zaangażowanie pracownika przy jednoczesnym zachowaniu jego równowagi wewnętrznej. Niezwykle istotne są działania podejmowane przez organizacje mające na celu profilaktykę zdrowia i poprawiające kondycje ich pracowników oraz równowagę pomiędzy wszystkimi obszarami życia. Takie działania gwarantuje nam holistyczne zarządzanie oraz realizacja idei wellness.

Wellness to styl życia, który ma zapewnić pełne, dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne, społeczne oraz doprowadzić do harmonii pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.

Wellness w organizacji to program i proces zapewniający takie samopoczucie pracownika na poziomie fizycznym, psychicznym i społecznych, które zapewni firmie wydajność, a pracownikowi długoterminową satysfakcję.
Wellness to o wiele więcej niż zdrowie fizyczne, to wiele nakładających się na siebie obszarów, w których niezwykle istotna jest jakość życia. Istnieje pięć podstawowych obszarów wellness:

Obszar duchowy wellness to świadomość wynikająca z odpowiedzi na kluczowe pytania w życiu: - dokąd zmierzam? Co jest ważne? Co chcę pozostawić po sobie? Poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania jest pierwszym krokiem do odnalezienia klucza sensu i celu życia. Wellness ducha to nazwanie portu docelowego, do którego zmierzam, ustalenie priorytetów i hierarchii ról życiowych.

Obszar emocjonalny wellness to świadomość wynikająca z odpowiedzi na kolejne pytania:
- Jaki jestem? Co myślę o sobie? Co myślę o świecie? Moje przekonania są kreatorem rzeczywistości. One budują moją tożsamość, poczucie własnej wartości, samoocenę. Przekonania są „wewnętrzną mapą” określającą świat. Przekonania i tożsamość są źródłem naszych emocji a następnie zachowań i postaw. To one są motorem decyzji i działań, które podejmujemy szybko i nieświadomie. Człowiek nieświadomie dąży do potwierdzania własnych przekonań, nawet kosztem utraty obiektywnej oceny sytuacji. Wolimy odnieść porażkę i zachować ugruntowane przekonania o świecie. Jednocześnie pozytywne przekonania dają nam piramidowy przyrost efektywności. Jeśli twoje przekonania obniżają twoje poczucie szczęścia, najwyższy czas je zmienić.

Obszar intelektualny wellness to otwartość na inspiracje i nowe przestrzenie. Inspiracja prowadzi do rozwoju zainteresowań i pasji. Człowiek mający pasje rozwija wiedzę. Wiedza pozwala nam doskonalić kompetencje.

Obszar społeczny wellness to jakość naszych kontaktów z otoczeniem. Człowiek jako istota społeczna efektywnie funkcjonuje i się realizuje poprzez budowanie jakościowych (nie ilościowych) relacji. Podstawą jest umiejętność budowania relacji rodzinnych, następnie społecznych i w rezultacie zawodowych. Ważnym jest tu pytanie: jakie role pełnię w życiu i jaka jest ich hierarchia? Wśród tych ról najczęściej jest: pracownik, mąż/żona, ojciec/matka, przyjaciel…. Zasada jest taka: szczęśliwy człowiek jest w stanie budować szczęśliwe relacje partnerskie, mając szczęśliwe relacje partnerskie może wychować szczęśliwe dziecko, będąc zrealizowany w relacjach prywatnych może budować zdrowe relacje zawodowe.

Obszar fizyczny wellness, to równowaga energii (eksploatacji i regeneracji) oraz dobre samopoczucie fizyczne wynikające z aktywności i wypoczynku. Na wellness fizyczny składa się dobra kondycja fizyczna wynikająca z racjonalnej diety, aktywności ruchowej i profilaktyki zdrowia. Profilaktyka to długoterminowy plan działań, którego efektem końcowym będzie zdrowie. W ramach tego planu należy wziąć pod uwagę także proces monitorowania stanu zdrowia. Człowiek żyjący w dużym tempie i hałasie boi się ciszy, przestrzeni, pustki. Jednak w ciszy i przestrzeni umysłowej nasze ciało może do nas mówić i odpoczywać. Czynniki składające się na regenerację to: odreagowanie, odpuszczenie, odpoczynek.

Człowiek czuje szczęście, jeśli świadomie podchodzi do wszystkich w/w obszarów wellness i dba o zgodny z sobą poziom ich realizacji. Czuje harmonię jeśli pomiędzy obszarami jego życia występuje równowaga. Nazywamy ją work – life balance. Nasze życie to żonglerka piłeczkami. Oto one: praca.. rodzina.. przyjaciele.. zdrowie.. Żonglowanie nimi nie jest łatwą sztuką… Żongler musi koncentrować się na wszystkich piłeczkach. Jeśli skupi się na jednej, upuści inne. W życiu niektóre piłeczki są gumowe, upuszczone odbijają się. Jednak są też piłeczki szklane, np.: zdrowie.

Zdrowie człowieka jest wypadkową poczucia szczęścia, harmonii, stylu życia. W zdecydowanej większości przypadków to my sami o nim stanowimy.

Jeśli chcemy mówić o Wellness przez „Wielkie W” należy zacząć od duchowości i mentalności, gdyż zdrowie i szczęście zaczyna się wewnątrz człowieka.

- Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie?

- Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie - odrzekł Mistrz.

- Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna?

- Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie.

autor: Beata Woźniak
Wellness Manager, trener umiejętności psychologicznych, coach
w Hotelu Zdrojowym Pro-Vita
Marzena Cecylia Karcz

Marzena Cecylia Karcz artysta plastyk,
Pracownia plastyczna

Temat: Największy luksus w życiu człowieka - zdrowie, szczęście...

Super wypowiedz,gratuluję!
Na moje wyjazdy kreatywnych,czasem przyjezdzają,a raczej wpadają ludzie z ,,6-ma laptopami i 12 komórkami,, oczekujący,ze będę rysowac na sztalugach a oni w tym czasie będą nadal rozmawiac przez tel.w słuchawkach na uszach.Okazuje się,ze nagle przydałaby się trzecia ręka do trzymania ołówka i przeprogamowanie odbioru.Najpierw jest chaos,bunt wynikający z konfkitu ,,chcenia i mienia,,i o dziwo na drugi dzien do sniadania zasiada nowy człowiek zawstydzony i zadziwiony swoim człowieczenstwem w harmonii z czasem ,przestrzenią tu i teraz... Pozdrawiam serdecznie!

Następna dyskusja:

Konferencja Kobieta LIDER -...




Wyślij zaproszenie do