konto usunięte

Temat: Polska: wydarzenia tygodnia 5/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 5/2018

• Marnujemy żywność w stopniu większym, niż nam się wydaje. Mówi o tym raport z badań przeprowadzonych na zlecenie Tesco. I tak: czteroosobowa rodzina wyrzuca do kosza w każdym miesiącu 200 zł; 4 miliony Polaków przyznają się do wyrzucania jedzenia każdego dnia; ponad 30 proc. Polaków wyrzuca żywność co najmniej raz na tydzień; na polskie śmietniki rocznie wyrzucamy ok. 9 mln ton żywności. Wśród młodych w grupie 19-24 lata, aż 77 proc. osób wyrzuca jedzenie przynajmniej raz w miesiącu – sporo powyżej średniej dla całości społeczeństwa. Tylko 26,4 proc. Polaków deklaruje, że nigdy nie marnuje żywności. Te wyniki dają nam 5. miejsce w UE, ale najwięcej żywności (w przeliczeniu kg na jednego mieszkańca) marnuje się w Holandii.
• Polska realizuje swoją politykę niezależności paliwowej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę na przesył gazu w ramach projektu Baltic Pipe z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet. Umowa dotyczy świadczenia usług przesyłu gazu w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r., w ramach procedury Open Season 2017 projektu Baltic Pipe. Dotyczy to przesyłu gazu z Norwegii do Polski przez Danię. PGNiG podpisał też umowę z polskim Gaz-Systemem - operatorem systemu przesyłowego gazu umowę na przesył surowca przez gazociąg Baltic Pipe w latach 2022-2037. Przewiduje się przepustowość tej magistrali rzędu 10 mld m sześc. rocznie. Ma ona być gotowa do października 2022 r.
• Jakie będą skutki dla polskiego rolnictwa wyników negocjacji UE z krajami grupy Mercosur? Unia Europejska zwiększyła dostęp mięsa wołowego do własnego rynku, z krajów grupy Mercosur (Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, Brazylia). Polska była temu przeciwna, podobnie jak hodowcy bydła w innych unijnych krajach. Unijna decyzja jeszcze bardziej niż dotąd otwiera nasz rynek dla taniego, południowoamerykańskiego mięsa, co uderza w interesy także polskich hodowców. Hodowlą wołowiny zajmuje się 350 tys. polskich gospodarstw. Dotąd trzy czwarte całego importu wołowiny do UE (246 tys. ton) pochodzi z krajów Mercosuru.
• Emerytura i co dalej? Teraz rozliczenie z fiskusem.
(...)
http://www.egospodarka.pl/146504,Polska-wydarzenia-tyg...