Agnieszka Mirek

Agnieszka Mirek koordynator ds.
szkoleń,
Dolnośląskie Centrum
Psychoterap...

Temat: Obchody Światowego Dnia FAS w Dolnośląskim Centrum...

Obchody Światowego Dnia FAS w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii „ZaFAScynuj się swoim dzieckiem”! 09-11.09.2012 :: Wrocław


Obrazek


Akcja „ZaFAScynuj się swoim dzieckiem”– to bezpłatne warsztaty psychoedukacyjne dla rodzin oraz konsultacje psychologiczne dla rodzin i dzieci połączone z badaniami dzieci z zaburzeniami FAS, trudnościami w rozwoju, zaburzeniami emocji i zachowania, które organizuje Dolnośląskie Centrum Psychoterapii we Wrocławiu w dniach 09-11.09.2012.
Obchody Światowego Dnia FAS tradycyjnie, jak na całym świecie rozpoczną się 9 września o godzinie 9.09, a symbol liczby 9 nawiązywać będzie do ważnego okresu dla każdego nienarodzonego dziecka 9 miesięcy ciąży.

Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome - FAS) jest zespołem chorobowym, która wiąże się z występowaniem nieprawidłowości w zakresie rozwoju fizycznego, umysłowego i prowadzi do zaburzeń zachowania. Są one efektem narażenia płodu na działanie alkoholu.

W ramach akcji specjaliści Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii przeprowadzą bezpłatne konsultacje psychologiczne dla rodzin pod kątem diagnozy trudności rozwojowych dziecka, oraz cykl warsztatów i wykładów poświęconych problematyce syndromu FAS/FAE, trudnościom wychowawczym rodziny z dzieckiem z rozpoznaniem FAS. Psycholodzy zaprezentują rodzinom, jak wzmocnić swoje kompetencje wychowawcze, poprawić komunikację z dzićmi, jak radzić sobie z trudnościami szkolnymi dzieci z deficytami rozwojowymi, jak wzmacniać motywację dzieci, jak pracować nad zachowaniami niepożądanymi. Wykłady i warsztaty zostaną uzupełnione filmami psychoedukacyjnymi dotyczącymi diagnozy, pomocy terapeutycznej i pracy wychowaczej z dzieckiem FAS, ciekawymi ćwiczeniami i materiałami psychoedukacyjnymi.

Do udziału w obchodach Światowego Dnia FAS w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii
„ZaFAScynuj się swoim dzieckiem” zaproszeni są wszyscy zainteresowani: rodzice zastępczy i adopcyjni wychowujący dzieci po prenatalnej ekspozycji na alkohol, często pozbawieni fachowego wsparcia, rodzice przygotowujący się do bycia rodzicem, jak również rodziny z dziećmi przejawiającymi trudności rozwojowe, zaburzenia emocji i zachowania.

Chcąc zaprosić do udziału w akcji wszystkie rodziny dotknięte syndromem FAS, zwracamy się z prośbą o rozpropagowanie idei i rozpowszechnienie informacji o obchodach Światowego Dnia FAS w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii „ZaFAScynuj się swoim dzieckiem” w dniach 09.09-11.09.2012 r.
Zapraszamy do współpracy media i instytucje opiniotwórcze, aby nasze przesłanie miało mocny rezonans w opinii publicznej.

Uczestnictwo we wszystkich zajęciach i badaniach jest bezpłatne. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i duże zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną pod nr tel. 071/ 332 36 70 (pon – pt: 9.00 - 20.00), e-mail: info@dcp.wroclaw.pl. Dolnośląskie Centrum Psychoterapii we Wrocławiu przy ul. Sienkiewicza 116/4


Obrazek


Program Obchodów Światowego Dnia FAS
„ZaFAScynuj się swoim dzieckiem”

1 DZIEŃ-09.09.2012

9.00-17.00- badania- Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla rodzin i badania dzieci
9.00-11.00- warsztat- Jak mówić, żeby dziecko nas słuchało? Warsztat ma na celu zaprezentowanie skutecznej metody pedagogicznego rozwiązywania konafliktów, powstających między rodzicami a dziećmi. Zostaną przedstawione takie zasady komunikacji, które w sytuacji konfliktowej pozwolą znaleźć rozwiązanie kompromisowe, zadowalające obie strony.
11.00- 13.00- warsztat- Trening radzenia sobie z emocjami. Jeśli nie wiesz, jak radzić sobie ze złością, smutkiem czy nadpobudliwością swojego dziecka, jeśli trudno Ci wtedy utrzymać swoje emocje na wodzy, ten warsztat jest dla Ciebie! Poznasz techniki radzenia sobie z emocjami zarówno Twoimi, jak i Twojego dziecka, i dowiesz się, jak nauczyć dziecko konstruktywnego wyrażania własnych emocji!
13.00-15.00- warsztat- Metoda ruchu rozwijającego wg Weroniki Sherborn. Warsztat ma na celu przedstawienie podstawowych założeń metody Weroniki Sherborne, takich jak: świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego, świadomości przestrzeni i działania w niej, dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązanie z nimi bliskiego kontaktu.Udział w warsztacie tą metodą ma na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych.
15.00-17.00- warsztat- Moje FAScynujące dziecko, czyli jak wygląda świat dziecka z FAS/FAE Jeśli chcesz dowiedzieć się jak manifestuje się syndrom FAS/FAE, jak funkcjonuje dziecko z FAS, co oznacza diagnoza zaburzenia i jak pracować z dzieckiem, jak wspierać go w rozwoju, jak radzić sobie z trudnościami wychowawczymi, rowojowymi, szkolnymi, zdrowotnymi, na co narażone są dzieci FAS, jak funkcjonują w życiu dorosłym, serdecznie zapraszamy na warsztat połączony z prezentacją filmu psychoedukacyjnego.

2 DZIEŃ-10.09.2012

9.00-15.00- Badania-Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla rodzin i badania dzieci
13.00-15.00- Warsztat- Jak się uczyć – by się nauczyć? Techniki efektywnego uczenia się. Warsztat, który pozwoli Ci rozwijać umiejętności uczenia się, szybszego zapamiętywania i łatwiejszej koncentracji. Dowiesz się, jak pokonywać trudności szkolne i jak sprawić, aby nauka przestała być straszna!

3 DZIEŃ- 11.09.2012

9.00-15.00- Badania- Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla rodzin i badania dzieci
13.00-15.00- Warsztat- My a nasze dzieci –o budowaniu więzi między dziećmi a rodzicami. Relacje rodziców z dziećmi często są odbiciem relacji między rodziacmi. Warsztat oferuje możliwość przyjrzenia się, jak wyglądają Twoje relacje z dziećmi. Dowiesz się, jak budować z nimi autenczyną, głęboką więź, jak rozumieć, co dzieje się w ich świecie i jak towarzyszyć im w ich przeżyciach i doświadczeniach.

Dodatkowe informacje:

W międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD zespół określony jest symbolem Q 86.0. Medyczna diagnozę FAS potwierdzają cztery podstawowe kryteria:
1. Udokumentowane picie alkoholu przez ciężarną;
2. Przed i pourodzeniowy deficyt wzrostu, wagi ciała i obwodu głowy;
3. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, które wyraża się jako upośledzenie funkcji fizycznych, intelektualnych i społecznych;
4. Zespół fizycznych anomalii wyrażający się mniej lub bardziej widocznymi deformacjami budowy kończyn, twarzy, mięśni i wadami narządów wewnętrznych.
Brak któregoś z wyżej wymienionych objawów nie wyklucza problemu, ale wskazuje na uszkodzenie diagnozowane jako:
• Alkoholowy Efekt Płodowy – Fetal Alkohol Effect (FAE)
• Poalkoholowe zaburzenia układu nerwowego – Alkohol Related Neurodevelopmental Disorder (ARND)
• Uszkodzenie płodu spowodowane alkoholem – Fetal Alkohol Related Conditions (FARC)
• Wady wrodzone spowodowane alkoholem – Alkohol Related Birth Defects (ARBD)
Nieznane jest krytyczne stężenie alkoholu, które decydowałoby o wystąpieniu FAS czy innych zaburzeń rozwoju związanych z alkoholem. Uważa się, że skutki narażenia płodu na działanie alkoholu zależne są od następujących czynników:
• wielkości dawki alkoholu spożywanego przez ciężarną – im większa ilość wypijanego alkoholu, tym większe straty zdrowotne
• częstotliwości picia
• okresu ciąży, w którym kobieta pije alkohol – w pierwszym trymestrze ciąży alkohol zaburza organogenezę, w kolejnych okresach funkcjonowanie wszystkich układów organizmu
• czynników genetycznych – różne rasy w różnym stopniu podatne są na teratogenne wpływy alkoholu, np. kobiety indiańskie rodzą wielokrotnie częściej dzieci uszkodzone, nie można tego wyjaśnić tylko wpływami kulturowymi i społecznymi
• wieku i stanu zdrowia matki – kobiety starsze najczęściej mają za sobą „dłuższą historię picia”, znaczniejsze problemy z jego ograniczaniem
• innych uzależnień i nawyków (palenie papierosów, przyjmowanie środków psychoaktywnych, leków) – kobiety równocześnie palące rodzą dzieci z mniejszą wagą urodzeniową, znany jest Zespół Dziecka Nikotynizowanego, w którym występują także znaczące zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego
• stylu życia matki (stres, błędy dietetyczne, niedożywienie, itp.)
Zależne od alkoholu zmiany OUN mają głównie charakter komórkowy. Alkohol zaburza normalny wzorzec migracji komórek mózgowych do miejsca przeznaczenia, co skutkuje nieprawidłowym rozwojem niektórych obszarów mózgu – w tym jądra ogoniastego, ciała modzelowatego. Inne czynniki uszkadzające rozwój OUN to zwiększone wytwarzanie wolnych rodników tlenowych, zmieniona reaktywność komórek na czynniki wzrostowe, zaburzenie integralności błon komórkowych z nieprawidłowym przebiegiem impulsów biochemicznych i elektrycznych. Do makroskopowych zmian OUN występujących w FAS zaliczamy zmniejszenie objętości mózgu i słabe jego pofałdowanie, zmniejszenie objętości móżdżku, hipokampa oraz nieprawidłową budowę spoidła wielkiego.
Picie alkoholu w czasie ciąży zaburza rozwój płodu. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpływa niekorzystnie na płód. Alkohol uszkadza płód bardziej, niż jakikolwiek inny narkotyk.

W celu uzyskania szerszych informacji zapraszamy do kontaktu z
Działem Rejestracji Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii.

info@dcp.wroclaw.pl
tel./fax.: (71) 332 36 70
tel./fax.: (71) 361 60 35
Agnieszka Mirek edytował(a) ten post dnia 24.08.12 o godzinie 18:03