Katarzyna M.

Katarzyna M. Specjalista ds. Lead
Generation i
Marketingu B2B

Temat: Wprowadzanie nowego pracownika w kulturę organizacyjną firmy

Osoby odpowiedzialne za rekrutację pracowników w organizacji co jakiś czas stają przed zadaniem, jakim jest pozyskanie nowego członka zespołu. Po zainwestowaniu określonej ilości czasu oraz funduszy w znalezienie odpowiednio wykwalifikowanej osoby nadchodzi moment, kiedy wkracza ona w szeregi pracowników firmy. Wtedy należy zapoznać ją z nowymi obowiązkami i zintegrować z pozostałą częścią zespołu.

Im szybszy onboarding, czyli wdrożenie pracownika w nowe zadania, tym krótsza droga do osiągnięcia przez niego pełnej produktywności. Chociaż większość organizacji posiada własne programy do sprawnego wprowadzenia nowo zatrudnionych w specyfikę firmy, systemy, role. Zastanawialiście się kiedyś nad wdrażaniem pracowników w kulturę organizacyjną Waszej firmy?

Należy pamiętać, że kultura organizacyjna jest przede wszystkim kulminacją tego, co robią pracownicy, kiedy nikt nie patrzy. To codzienne zachowania wszystkich, pracujących indywidualnie lub w zespołach, w celu osiągnięcia głównych założeń biznesowych firmy. Co zrobić, aby w krótkim czasie zaangażować nowych pracowników w realizację celów firmy?

Jak twierdzą eksperci, jedną ze skutecznych metod szybkiej adaptacji nowo zatrudnionych jest wprowadzenie ich w środowisko firmy za pośrednictwem ich pracy. Wprowadzanie w obowiązki zawodowe w trakcie pierwszych dni powinno objąć również wskazanie podstawowych wartości oraz celów firmy. Dlatego już w pierwszych dniach warto zaproponować nowym osobom, jak mogą demonstrować organizacyjne wartości w codziennych obowiązkach. Równie efektywnym pozytywnym wzmocnieniem jest dla świeżo upieczonego pracownika zaangażowanie w odpowiednio zaprojektowany program uznania społecznego.

We wspomnianym programie istotne jest, aby pracownik w każdej czynności dostrzegł powiązanie z wartościami firmy oraz jej celami strategicznymi. Powinno się także zwracać uwagę na angażowanie wszystkich pracowników w efektywną pracę w służbie wymienionych wyżej czynników. Ważne jest również zbudowanie kultury uznania społecznego poprzez mechanizmy podziału społecznego, aby stworzyć miejsce pracy kojarzone pozytywnie przez pracowników.

Wyrażanie otwartego uznania dla postępów nowo zatrudnionych osób sprawia, że szybciej wdrażają się w specyfikę kultury organizacyjnej firmy. Ci pracownicy, którzy spotykają się z uznaniem pozostałej części kadry w ciągu pierwszych 30 dni od rozpoczęcia pracy chętniej angażują się w firmowe aktywności od osób, które takiego uznania nie otrzymują. Dlaczego jest to aż tak istotne? Ponieważ każda aktywność związana z docenieniem nowej osoby w zespole rzuca pozytywne światło na wyznawane przez firmę wartości.

Dlatego warto zastanowić się nad istotą procesu wdrażania nowo zatrudnionych we własnej firmie - oraz nad tym, o ile bardziej skuteczny byłby każdy z pracowników, gdyby od początku rozumiał wartości i cele strategiczne firmy.