Damian Stawowy

Damian Stawowy SharePoint & Office
365 Adoption
Specialist

Temat: Plac zabaw to już nie tylko huśtawki, domki, zjeżdżalnie…

Z godziny na godzinę, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok wszystko się zmienia. Ludzie się zmieniają, trendy się zmieniają, moda się zmienia, tworzone są coraz ciekawsze i nowocześniejsze produkty, place zabaw również się zmieniają.
Pamiętam, swój osiedlowy plac zabaw w rodzinnej miejscowości: huśtawka podwójna na której koledzy pomagali wykonać jak najdłuższy „lot”, karuzela tarczowa która osiągała zawrotne prędkości przez które kręciło się w głowie, gry w „ganianego” na drewnianym domku, czy huśtawki wahadłowe na które wchodziło się większą grupą i walczyło o podniesienie „drugiej strony” wyżej od swojej, brakowało w tym wszystkim jednego – czegoś dużego do wspinaczki.
Radziliśmy sobie, pewnie jak większość dzieci na różne sposoby – od wchodzenia na daszki zestawów zabawowych, poprzez wspinanie się na garaże, kończąc na drzewach.
Nie była to najbezpieczniejsza z form zabawy, ale kto będąc dzieckiem o tym myślał? Liczyło się przecież, żeby być wysoko, wspiąć się i poczuć jak na „dachu świata”, obserwować dorosłych z góry i łamać swoje ograniczenia.

Linowe place zabaw, kto o nich słyszał? Często w czasie rozmów słyszę - „ to te parki linowe na drzewach?”. Niestety jest to dla większości z Nas nadal nowość i świadomość różnorodności urządzeń na polskim rynku jest niepełna. Urządzenia firmy MagicNets to przede wszystkim plac zabaw z elementami parku linowego, z jedną zasadniczą różnicą. „Linaria” spełniają normę PN-EN-1176, posiadają certyfikaty, traktowane są przy zgłoszeniu jako elementy małej architektury, nie wymagają opieki wyszkolonego instruktora, są bezpłatne do użytku publicznego.
Przeglądając przetargi, coraz częściej w projektach terenów rekreacyjnych, placów zabaw, miejsc z przeznaczeniem na aktywność sportową widzę właśnie konstrukcje linowe i widać, że obraz placów zabaw staje się coraz bardziej nowoczesny i zadziwiający dla dzieci i dorosłych.
Najpopularniejsze linowe urządzenia to piramidy o różnych wysokościach (od 2m do nawet 12 metrów!). Konstrukcje są wykonane w taki sposób, aby wysokość swobodnego upadku nie była wyższa niż 3,0m np. piramida o wysokości 6 metrów posiada WSU 1,5m czyli podobną jak tradycyjna huśtawka. Głównym elementem konstrukcyjnym jest ocynkowany, stalowy słup na którym rozwieszony jest płaszcz piramidy wykonany ze specjalnej poliamidowej liny o średnicy 18mm, zawierający ponad pięćdziesiąt metalowych strun, zabezpieczających przed zniszczeniami. Istnieją też urozmaicenia do piramid, możliwe jest dołączenie dodatków np. ślizgu rurowego, dodatkowego wejścia tunelem czy zjazdu rurką strażacką.
Oprócz piramid, na linowym placu zabaw spotykane są również często tzw. „zestawy” oparte na większej ilości słupów, mają wysokość 3 metrów, są bardziej skomplikowane od piramid i można je dowolnie konfigurować lub skorzystać z gotowych układów. Są też takie linaria (np. Port Ekomarina w Mrągowie, nad jeziorem Czos) gdzie projektant zażyczył sobie połączenia kilku piramid wraz z zestawem i taki też plac zabaw powstał, więc możliwości są OGROMNE!


Obrazek


Tak jak wspomniałem, wszystko się zmienia, moda z zachodu na linowe urządzenia wchodzi do Polski drzwiami i oknami, linaria stają się coraz popularniejsze i być może za kilka lat stałą się obowiązkowym urządzeniem na każdym placu zabaw, tak jak starta dobra huśtawka…

Damian Stawowy
http://magicnets.pl