Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: PRACOHOLIZM grupy podwyższonego ryzyka

Najbardziej narażeni na pracoholizm są przedsiębiorcy prowadzący własną działalność, menedżerowie oraz osoby wykonujące wolne zawody.

Pracoholizm najczęściej dotyka osoby bardzo ambitne, perfekcjonistów zaprogramowanych na sukces i jednocześnie podatnych na stres.

U osób ambitnych, lubiących wyzwania i rywalizację, chęć osiągnięcia sukcesu i zdobycia prestiżu społecznego powoduje, że praca staje się celem w samym sobie.


Takie osoby mają silną potrzebę udowodnienia, że są najlepsze.

Jak podkreśla psycholog i trener Agnieszka Bożek, poczucie przepracowania, zostawanie po godzinach czy praca w kilku miejscach nie czynią jeszcze pracoholika. Zasadnicza różnica polega na tym, czy człowiek jest w stanie funkcjonować bez pracy i czy umie odpoczywać? Osoby przepracowane mają zazwyczaj jakąś równowagę w swoim życiu. Spędzają wiele godzin w pracy, ale w przerwach planują wakacje. Pracoholika najłatwiej zaś rozpoznać na urlopie (o ile w ogóle się na niego wybierze) - takie osoby nie rozstają się z telefonem komórkowym, laptopem. Będąc na plaży czy stoku narciarskim są w ciągłym kontakcie z firmą, wydają polecenia, wysyłają maile, prowadzą telekonferencje. Poza tym praca jest ich największym priorytetem. Dlatego ciągle odwołują czy przekładają spotkania towarzyskie, nie pojawiają się na uroczystościach rodzinnych.