Katarzyna J.

Katarzyna J. HR Business Partner

Temat: 33 dni L4

Witam,
czy niezbędna jest ciągłość nieobecności, aby zatrudnić na zastępstwo? Czy suma w roku dająca co najmniej 33 dni daje tą możliwość?
Jedna firma, te same kadry, dwie interpretacje :/

Drodzy Forumowicze, jaka jest ta właściwa interpretacja? Czy jest w tym temacie orzeczenie SN?

pzdr,
Katarzyna
Michał Adamski

Michał Adamski HR Manager, AGATA
S.A.

Temat: 33 dni L4

Zgodnie z art. 25 § 1 zd. 2 kodeksu pracy umowa na czas zastępstwa może być zawarta, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności tj. choroby, urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, wyjazdu za granicę itp. Przyjmuje się, że można ją także zawrzeć na czas urlopu wypoczynkowego.
Na zastępstwo można zatrudnić pracownika wyłącznie pod nieobecność osoby zastępowanej.
Umowę o pracę na czas zastępstwa można zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika np. z powodu choroby. Czasem jednak trudno jest określić czas trwania takiej nieobecności np. choroba może się przedłużyć lub pracownica może wcześniej wrócić do pracy z urlopu wychowawczego.
Jeśli nie można dokładnie określić daty powrotu nieobecnego pracownika - najlepiej zapisać, że umowę zawarto do momentu powrotu do pracy osoby nieobecnej. Wówczas w razie wcześniejszego powrotu zastępowanego pracownika, umowa taka ulegnie "automatycznemu" rozwiązaniu z chwilą stawienia się nieobecnego pracownika w pracy.
Katarzyna J.

Katarzyna J. HR Business Partner

Temat: 33 dni L4

Michał, to wszystko się zgadza, ale mi chodzi o kwestię taką:
mam pracownika, który jest na l4 przez 33 dni w ciągu - jasne, mogę zatrudnić na zastępstwo

ale jeśli mam pracownika, który chorował mi np 25 dni ciągiem, wrócił, popracował i znów się rozchorował - czy czy 8 dzień tej drugiej choroby mogę doliczyć do poprzednich 25 czy od nowa liczę 33?

takie wątpliwości pojawiają się w moim biznesie, gdzie takich case'ów jest sporo, a czas to pieniądz i szkoda czasu na czekanie do upływu 33 dni usprawiedliwionej nieobecności, jeśli np menedżer ma wiedzę, że l4 będzie długie

czy w tym temacie można posłużyć się podstawą prawną?
Rafał Jaroszyński

Rafał Jaroszyński prawnik, specjalista
ds prawa pracy

Temat: 33 dni L4

Umowę na zastępstwo można wykorzystać w przypadku nieobecności innego pracownika. Przy czym nie ma określonego limitu po przekroczeniu którego możemy zastosować taką umowę. Tak na prawdę możemy taką umowę podpisać np. już drugiego dnia nieobecności osoby zastępowanej. W większości przypadków pracodawca nie wie kiedy osoba zastępowana wróci do pracy, dlatego instytucja umowy na zastępstwo została tak skonstruowana, iż rozwiązuje się ona z dniem powrotu zastępowanego pracownika bez działań ze strony pracodawcy.
Katarzyna J.

Katarzyna J. HR Business Partner

Temat: 33 dni L4

podstawa prawna, pls - tu chodzi o biznes i jego potrzeby wybronię tylko paragrafem artykułem punktem ustępem :)

Temat: 33 dni L4

Kasiu,
tak jak napisał Michał podstawą prawną jest tu art. 25 § 1 zd. 2. kodeksu pracy. Przepis ten stanowi ogólnie, że umowa na czas zastępstwa może być zawarta, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Ani ten przepis, ani żaden inny nie wskazuje liczby dni nieobecności powyżej której dopuszcza się zawarcie takiej umowy, a skoro tak, tzn., że można ją zawrzeć wtedy kiedy pracodawca uzna za konieczne zastąpienie nieobecnego pracownika.
Z punktu widzenia "struktury prawa pracy" umowa o pracę za czas zastępstwa jest szczególnym rodzajem umowy zawartej na czas określony. Umowa na zastępstwo nie została bliżej określona w Kodeksie pracy, a zatem przy jej zawieraniu stosuje się wszelkie reguły wynikające z norm dotyczących umowy na czas określony.
Nieliczne wyjątki są wyraźnie wskazane kodeksie pracy, czyli np. umowa taka nie przedłuży się do dnia porodu zgdnie z art. 177 § 3 kp., a okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni, i to nie tylko wtedy kiedy była zawarta na dłużej niż 6 m-cy i bez konieczności uprzedniego zawierania klauzli o wypowiedzeniu w jej treści (art. 33(1) kp).

Tyle. Nie należy sobie utrudniać życia, tam gdzie nie trzeba.
Katarzyna J.

Katarzyna J. HR Business Partner

Temat: 33 dni L4

Dorota Wysocka:
Tyle. Nie należy sobie utrudniać życia, tam gdzie nie trzeba.

Zgadzam się w 200% :)

Dziękuję Wam, Dorota, Michał i Rafał, za konkret - teraz pozostaje mi zasięgnąć opinii w naszych kadrach i sprawdzić, czy też aby na pewno nie utrudniają życia, w tym temacie przynajmniej...;)

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do