Joanna Gruszecka

Joanna Gruszecka Instruktor Fitness.
Instruktor
Kulturystyki. Trener
Perso...

Temat: Sport a alkohol

Roczny plan treningowy trwa prawie 10 miesięcy a w trakcie tego okresu jest wiele okazji do spożywania alkoholu. Praca nad wytrzymałością wyklucza prawie całkowicie używanie alkoholu , ale jeżeli ktoś traktuje trening tylko dla poprawienia swojej kondycji i samopoczucia to też musi się liczyć z konsekwencjami picia alkoholu.

Puste kalorie
Alkohol to puste kalorie. Nie ma w nim żadnych substancji odżywczych, natomiast zawiera on 7 kilokalorii na gram. Jeden kieliszek (50 ml) 40 % wódki to prawie 100 kalorii. Ci, którzy chcą schudnąć niech zapomną o alkoholu, w przeciwnym razie o schudnięciu nie może być mowy. Wysoka ilość kalorii zawartych w alkoholu nie tylko negatywnie wpłynie na ogólną ilość spożywanych kalorii, ale również spowolni metabolizm i zakłóci cykl Krebsa. A jeżeli cykl Krebsa zostanie zaburzony, to wtedy tłuszcze nie będą się rozkładać. W skrócie: twoje ciało będzie tak bardzo starać się strawić i rozłożyć alkohol, że nie poradzi już sobie ze spaleniem tłuszczu.

Odwodnienie
Spożywanie alkoholu źle działa na przyrost masy mięśniowej. "Kac" sprawia, że nie chce nam się już intensywnie trenować oraz obniża o 20 % syntezę białek. Tak o 20 %! Jest kilka powodów dlaczego tak się dzieje. Po pierwsze obniża zawartość wody w komórkach mięśniowych. Każdy wie, że odpowiednie nawodnienie komórek mięśniowych czy ich nadmierne nawodnienie (gdy bierze się kreatynę, tworzy środowisko anaboliczne niezbędne do wzrostu masy). Kiedy komórki nie zawierają wystarczającej ilości wody przyrost masy mięśniowej będzie jeszcze trudniejszy do osiągnięcia. Po drugie, alkohol blokuje absorpcję wielu ważnych składników odżywczych, takich jak wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas które odgrywają kluczową rolę w procesie skurczu oraz rozkurczu mięśni oraz ich przyroście.

Spowolnienie syntezy białek
Synteza białek - jest to proces podczas którego związki azotu tworzą aminokwasy. Z kolei liniowa sekwencja aminokwasów połączonych ze sobą tworzy białko. W procesie biosyntezy białek uczestniczy RNA oraz różne inne enzymy. Wzrost syntezy białek pobudza zaś wzrost mięśni. Czyli im więcej wysiłku włożymy w trening siłowy tym bardziej stymulujemy syntezę białek a co za tym idzie przyrost masy mięśniowej.

Obniżenie poziomu testosteronu
Troszeczkę przesadziłem z tym nagłówkiem ponieważ alkohol pośrednio spowalnia syntezę białek. Niemniej jednak chciałem w tym artykule skupić się na tym procesie. Dla tych którzy jeszcze tego nie wiedzą: ALKOHOL OBNIŻA POZIOM TESTOSTERONU A ZWIĘKSZA POZIOM ESTROGENU. Dobrze przeczytaliście. Poziom obu hormonów był już mierzony u mężczyzn przed spożyciem i po spożyciu.

Co się okazało, kiedy organizm był bardzo zatruty alkoholem poziom testosteronu mógł obniżyć się nawet o 25 %. Co ciekawe, zauważono, że im większa była zawartość alkoholu we krwi tym mniejszy był poziom testosteronu. Alkohol również powodował szybszą aromatyzację androgenów do estrogenów, co również tłumaczy dlaczego osoby nadmiernie go spożywające często cierpią z powodu ginekomastii (przerost gruczołów piersiowych). Ci z was, którzy biorą androgeny powinni stronić od alkoholu ponieważ jesteście zagrożeni wystąpieniem ginekomastii mając zwiększony poziom androgenów we krwi. Pijąc, jeszcze bardziej przyspieszacie ich aromatyzację. Również warto zwrócić uwagę na badanie przeprowadzone na szczurach, udowodniło ono obniżanie się insulinopodobnego czynnika wzrostu 1(IGF- 1) o 42 %. Jest to dosyć spory spadek IFG-1.

Jedną rzeczą, która jest dziwna jest to, że faceci pomimo spadku testosteronu zwykle po wypiciu są napaleni. To, że osoby płci przeciwnej wydają się bardziej atrakcyjne niż są naprawdę jeszcze można wytłumaczyć, ale skąd bierze się popęd? Ponieważ alkohol znacznie obniża poziom testosteronu, organizm stara za wszelka cenę z powrotem przywrócić jego normalny poziom znacznie zwiększając LH. Warto tutaj dodać że LH jest tak samo odpowiedzialny za popęd płciowy jak testosteron. Niestety alkohol obniża poziom testosteronu w komórkach Leydiga, a nie w przysadce zatem LH bezskutecznie stara się wyrównać poziom hormonalny.

Na koniec trzeba rozstrzygnąć dylemat :

"Pić albo nie pić - oto jest pytanie"

http://strzyzowmtb.com/Alkohol-w-diecie-sportowej,1/8/...


Obrazek