Karolina Bykowska

Karolina Bykowska Specjalista ds.
organizacyjnych

Temat: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Obecnie moja placówka prowadzi zapytanie ofertowe poza PZP (kwota zamówienia nie przekracza 30 000 euro). W dniu wczorajszym jeden z pracowników odpowiedzialnym za nie odbył rozmowę z przedstawicielem firmy, która chciałaby złożyć ofertę, zaś zarzucała Zamawiającemu, że podał produkty dostępne tylko w 1 hurtowni. Dodatkowo te produkty według tej firmy nie spełniają norm i nie są dosyć dobre, zaś firmy, które wyceniają te produkty muszą w takim razie zaopatrywać się w różnych hurtowniach. Informacja, która została podana przez telefon była jednoznaczna, że nas jako Zamawiającego nie interesuje, gdzie przyszły Oferent będzie się zaopatrywał. Natomiast my wiemy, że ten produkt jest ogólnodostępny. Mam wrażenie, że firma, chce wymóc na nas zmianę produktów na inne, bo nawet w czasie rozmowy padło pytanie, czy mogą podać ceny produktów firmy Y zamiast X.
W dniu dzisiejszym od tej firmy wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej jaką są ofert z poprzednich lat. Czy to jest zgodne z prawem, aby udostępnić (skany) ofert firmie, która poprzednio nie uczestniczyła w żadnym z zapytań ofertowych ?

Temat: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

według mnie to tak: ustawy PZP nie stosowało ani nie stosuje się zamówień poniżej 30 000 euro . Generalnie należy udzielać je zgodnie z regulaminem i zachować zasady określone w art. 8 pzp czyli uczciwa konkurencja i równe traktowanie (teraz doszła jeszcze zasada proporcjonalności i przejrzystości). Skoro tak to obowiązuje moim zdaniem ustawa o dostepie do informacji publicznej. Więc jeśli nie ma danych osobowych , nie ma ochrony tajemnic różnej maści lub poufności to dane mogą zostać udostępnione zgodnie z ww. ustawą w formie i zakresie wskazanym przez wnioskodawcę i niezwłocznie. Z zastosowaniem zasad wskazanych w tej ustawie - kiedyś było tak że jeśli zamawiający nie miał możliwości technicznych udostępnienia (np wnioskodawca żądał poprzez e-mail a tak segregator dokumentów) mógł np wskazać inny sposób udostępnienia np. w siedzibie . Ponadto zasada było że nie udostępnia się informacji już udostępnionej czyli np. dostępny na portalu BIP -wtedy odsyłało się wnioskodawcę do tego miejsca w sposób na tyle precyzyjny by mógł sie spokojnie z informacjami zapoznać. Piszę kiedyś ponieważ były ostatnio zmiany rózne a nie jestem pewna czy ta ustawa w tych miejscach sie zmieniła. Na pewno weszła w zycie ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji i zostały wykreślone pewne zapisy w ustawie o dostepie do informacji publicznej.
Co do obecnego postepowania - należy pamiętać że od zamówień do 30 000 nie przsługuje odwołanie. Natomiast niezadowolony wykonawca może zawnioskować (ekhem ...zadenuncjować) zamawiającego do organów kontrolnych - zarówno do nadzorującego postępowanie kierownika jednostki zamawiającego lub też ustatowe instytucje powołane kontroli zamówień typu Prezes UZP, RIO, NIK, CBA o podejrzeniu nieprawidłowości przy udzielaniu zamówień przez danego zamawiającego.
Zatem radziłabym sie nad zarzutami wykonawcy pochylić i rozwazyć czy opis przedmiotu zamówienia odpowiada zasadom wskazanych w art. 7 ustawy pzp a także zasadom określonym w ustawie o finansach publicznych ( o ile zamawiający ma obowiązek ją stosować) dotyczącym wydawania środków publicznych (np. zasada gospodarności) . Dobrze sporządzić z tego notatkę i trzymać na wypadek kontroli . To oczywiście scenariusz katastroficzny ale ...jak głosiła kiedyś popularna reklama "przezorny zawsze ubezpieczony".Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.09.16 o godzinie 19:53



Wyślij zaproszenie do