konto usunięte

Temat: Zgłaszasz przestępstwo w swojej firmie? Tak powinieneś...

Data publikacji: 22.09.2018

Ochrona tożsamości, pomoc prawna, zakaz podejmowania działań odwetowych – to tylko niektóre zapisy w prawie, które proponują eksperci w odniesieniu sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w firmach, korupcję czy przestępstwa. Jak powinien być chroniony sygnalista? W sobotę odbędzie się wysłuchanie obywatelskie.

Sytuacja osób, które reagują na nieprawidłowości w miejscu pracy (tzw. sygnalistów, ang. whistleblowers), jest dramatyczna. Istniejące w kodeksie pracy środki ochrony okazują się nieskuteczne i niedostępne dla dużej grupy zatrudnionych. Osoba, która w dobrej wierze ujawnia informacje o zagrożeniach dla interesu publicznego, naraża się na odpowiedzialność prawną z tytułu np. naruszenia dóbr osobistych lub informacji prawnie chronionej. Organy państwa nie rozpoznają sygnalistów i nie są przygotowane do zajmowania się ich sprawami.


To sprawia, że pracownicy ujawniający nieprawidłowości bardzo często padają ofiarami odwetu ze strony przełożonych. Tymczasem, ludzie ci narażają swoją pozycję zawodową, a nierzadko i zdrowie, bo nie pozostają obojętni na przypadki kradzieży, malwersacji środków publicznych, oszustw na szkodę klientów czy działań i zaniechań zagrażających bezpieczeństwu w miejscu pracy.

Z myślą o ochronie osób, które w swoim miejscu pracy nie akceptują praktyk niezgodnych z prawem, wewnętrznymi regulacjami i etyką, w 2017 r. powstał Obywatelski Projekt Ustawy.

http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/sygnalisci...