Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

INSTYTUT FOTOWOLTAIKI

Pomysł realizacji Instytutu Fotowoltaiki wynikł wprost z sytuacji branży fotowoltaicznej na rynku polskim. Problemem w Polsce polega na braku wykwalifikowanej kadry w większości branż wśród OZE. Jednocześnie otwiera to ogromne możliwości dla polskich przedsiębiorstw i ich pracowników.

Instytut Fotowoltaiki wychodząc naprzeciw potrzebom rynkowym organizuje cykl szkoleń z zakresu fotowoltaiki i tym samym daje szansę zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych. Wiedza i umiejętności zdobyte na szkoleniu pozwolą rozszerzyć ofertę przedsiębiorstw o nowe usługi w rozwijającej się branży PV oraz poznać mechanizmy wsparcia dla potencjalnych inwestorów.

Szkolenia z zakresu Fotowoltaiki:

FOTOWOLTAIKA - praktyczne aspekty systemów PV (blok wprowadzający w branżę fotowoltaiczną)
FOTOWOLTAIKA - etapy procesu inwestycyjnego (blok dla inwestorów)
FOTOWOLTAIKA - projektowanie systemów PV (blok dla projektantów i instalatorów)
FOTOWOLTAIKA - montaż instalacji fotowoltaicznej (blok dla monterów i instalatorów)

Istnieje możliwość zorganizowania szkoleń zamkniętych dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa i jego pracowników.

PS. Ponieważ nasze szkolenie z fotowoltaiki spotkało się z pozytywnymi opiniami rusza kolejna edycja. Następne szkolenie FOTOWOLTAIKA - etapy procesu inwestycyjnego odbędzie się ponownie
22 lipca 2013r., godz. 9-16 WROCŁAW,
26 lipca 2013r., godz. 9-16 WARSZAWA
23 sierpnia 2013r., godz. 9-16 GDAŃSK

FOTOWOLTAIKA - praktyczne aspekty systemów PV
23 lipca 2013r., godz. 9-16 WROCŁAW,
25 lipca 2013r., godz. 9-16 WARSZAWA
22 sierpnia 2013r., godz. 9-16 GDAŃSK

Warsztaty będą odbywały się cyklicznie w innych miastach.
Serdecznie zapraszamy na naszą stronę do zapoznania się z programem szkolenia.
http://grupaavalon.pl//centrum-szkolen/harmonogram.html

Kontakt: biuro@avalonszkolenia.pl, tel. 537 840 115Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.07.13 o godzinie 11:23
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

FOTOWOLTAIKA - Etapy procesu inwestycyjnego

Czym warto się kierować wybierając firmę, która przeprowadzi proces inwestycyjny instalacji fotowoltaicznej?

Wybór partnera biznesowego w inwestycji fotowoltaicznej jest niezmiernie trudnym zadaniem. Na rynku obecnie jest wiele firm, które oferują różne usługi, technologie, w rozmaitych konfiguracjach.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która oferuje kompleksowe usługi na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Zadania inwestycyjne powinny być realizowane w etapach przy pełnym skorelowaniu z planowanym celem.

Dlaczego Fotowoltaika, a nie inne technologie odnawialnych źródeł energii?:

- Fotowoltaika wiąże się z najkrótszym cyklem uruchomienia inwestycji
- Fotowoltaika jest przyjazna środowisku naturalnemu ponieważ nie oddziałuje na środowisko tak jak elektrownie wodne czy wiatrowe
- Nowa ustawa o OZE daje inwestycjom fotowoltaicznym najwyższy współczynnik wsparcia w postaci zielonych certyfikatów
- Fotowoltika to technologia powszechnie akceptowalna nie wzbudzająca kontrowersji w lokalnych społecznościach

Proces inwestycyjny w fotowoltaice przebiega etapowo.

ETAP I - LOKALIZACJA


Prace na tym etapie koncentrują się na wyłonieniu optymalnej lokalizacji. Pod uwagę brane są czynniki związane z:

- ukształtowaniem terenu
- dostępności do sieci energetycznych
- przynależność do stref ochrony środowiska

Pod uwagę powinny być brane oczekiwania klienta co do preferowanej formy dysponowania nieruchomością na cele inwestycyjne.

ETAP II - UWARUNKOWANIA

Wyłoniona lokalizacja na tym etapie ma badany stan prawny. Rozpoznaniu podlega przeznaczenie działki w planie zagospodarowania przestrzennego – fakt ten wyznacza procedurę postępowania przed organami administracji samorządowej.

Na tym etapie przygotowuje się:

- wniosek o decyzję o warunkach zabudowy
- wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniachn

Najlepiej aby na mocy upoważnienia firma wystąpiła w imieniu klienta przed odpowiednimi organami o pozwolenie na budowę.

ETAP III - ENERGETYKA

Kluczowym elementem procesu inwestycyjnego jest zdolność do wysłania wyprodukowanej energii do systemu energetycznego. Niezbędne tu są wielokrotne konsultacje z operatorami systemu dystrybucyjnego na danym terenie. Z rozmów tych wynikają możliwości lub bariery jakie należy pokonać aby móc wyprodukowaną energię sprzedać.

Jest to bardzo trudny etap zakończony przygotowaniem wniosku o przyłączenie źródła.

ETAP IV - PROJEKTOWANIE

Na tym etapie najważniejsze jest aby wyspecjalizowany zespół inżynierski posiadał odpowiednie uprawnienia branżowe, które umożliwią przygotowanie kompletnej dokumentacji budowlanej obejmującej:

- branże konstrukcyjną
- branżę elektryczną
- branżę architektoniczną

ETAP V – KOMPLETACJA DOSTAW

Najważniejsze aby firma projektująca instalacje fotowoltaiczne miała rozległe kontakty z producentami komponentów do elektrowni PV, pozwoli to bowiem na krytyczne obserwowanie zachowań rynku dostawców.

Istotnym czynnikiem jest również aby firma projektująca instalecje fotowoltaicze potrafiła analizować tendencje rynku, znajdować optymalne rozwiązania zarówno pod kątem poziomu technologicznego jaki poziomu cenowego.

Dobrze jest aby firma projektująca instalacje fotowoltaiczne nie była przedstawicielem żadnej firmy, gdyż pozwoli jej to na obiektywny i perfekcyjny dobór komponentów instalacji.

ETAP VI - BUDOWA

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aby firma realizujaca projekt inwestycyjny oferowała klientom wybudowanie instalacji fotowoltaicznej „pod klucz”. Potrzebny jest do tego wyspecjalizowany zespół specjalistów, który wykonał instalacje w polskich uwarunkowaniach organizacyjno-prawnych.

ETAP VII - EKSPLOATACJA

Eksploatacja systemu fotowoltaicznego powinna być bezpieczna i bezawaryjna . Na etapie projektowania bierze się pod uwagę tylko takie rozwiązania, które gwarantują długą i spokojną eksploatację.
Ważne jest aby firma wykonująca prace inwestycyjne udzielała gwarancji na zbudowane instalacje oferując serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Długość gwarancji powinna być wynikiem uzgodnień z klientem.
Wygodnym roziązaniem jest również, jeśli firma realizująca projekt fotowoltaiczny dawała możliwość pełnej obsługi elektrowni fotowoltaicznej przez cały czas użytkowania przejmując na siebie wszystkie obowiązki techniczne, prawne i finansowe.

Proces inwestycyjny powinien być więc zoptymalizowany pod kątem:

- nakładów inwestycyjnych
- osiągniętych efektów
- poczucia bezpieczeństwaTen post został edytowany przez Autora dnia 09.07.13 o godzinie 12:32
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Ostatnie wolne miejsca na szkolenie:
FOTOWOLTAIKA - praktyczne aspekty systemów PVwraz z wizytą na instalacji fotowoltaicznej
KATOWICE 20-21 kwietnia 2013r.
Juz teraz wypełnij i wyślij Formularz zgłoszeniowy
Informacje o szkoleniu
lub Fotowotaika - AVALON Centrum Szkoleń Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.05.13 o godzinie 08:53
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/28/WE
z dnia 23 kwietnia 2009 r.
w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE

Dyrektywa ustanawia zwiększenie udziału OZE z obecnego 8,5% do 20% w całkowitym zużyciu energii w UE i ustala obowiązkowe cele krajowe w zakresie odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii finalnej oraz w sektorze transportu: Polska 15%. Czas realizacji wytycznych to rok 2020.

Ponadto ustanawia wymóg zmniejszenia barier administracyjnych i legislacyjnych dla OZE, w tym ułatwienia dostępu energii z OZE do sieci elektroenergetycznej, stymuluje tworzenie mechanizmów wsparcia pomiędzy państwami członkowskimi i nakłada obowiązek lepszego dostępu do informacji oraz szkoleń w tematyce OZE.
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Przepisy, nad którymi pracuje resort gospodarki, nakazują, by w przypadku budowy lub remontu domu montować kolektory słoneczne. Dzieje się tak za sprawą Dyrektywy Unijnej, która nakazuje, aby od 2015 roku wszyscy, którzy budują nowe domy albo przeprowadzają remont kapitalny budynków przewidzieli budowę kolektorów słonecznych – informuje prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

20-21 czerwca 2013 - szkolenie z PV
Szanowni Państwo,
Umiejętność poruszania się w tak prężnym otoczeniu jakim niewątpliwie jest energetyka wymaga kompetencji, znajomości rzeczy oraz praktycznego doświadczenia. Unikalna wiedza przekazywana na szkoleniu to krok do zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych w tej dziedzinie.
Nasze szkolenie daje szansę zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych pozwalających podnieść świadomość na temat stosowania energii fotowoltaicznej, jako odnawialnego źródła energii oraz jej znaczenia dla zrównoważonego rozwoju i w rozwijającej się branży PV.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie daje nowa ustawa OZE zapraszamy profesjonalne szkolenie z dziedziny fotowoltaiki.
„FOTOWOLTAIKA - praktyczne aspekty systemów PV”
wraz z wizytą na instalacji fotowoltaicznej[i]

Oferta jest skierowana do osób związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii tj. projektantów, deweloperów, instalatorów, przedstawicieli samorządów terytorialnych, studentów i zarządców sieci energetycznych, zarządców nieruchomości, właścicieli budynków oraz do osób, które w sposób hobbistyczny traktują fotowoltaikę.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!
do uczestnictwa w szkoleniu, które będzie okazją do zdobycia wiedzy i wymiany poglądów związanych z tematem Źródeł Energii Odnawialnej w gronie ekspertów.
Informacje o szkoleniu
lub Fotowotaika - AVALON Centrum Szkoleń Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.05.13 o godzinie 08:51
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Witam serdecznie!
Poraz kolejny szkolenie z zakresu PV zakończyło się sukcesem!!![/b]
W czerwcurusza kolejna edycja tegoż szkolenia
"FOTOWOLTAIKA - prawne i praktyczne aspekty systemów PV" wraz z wizytą na instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne szolenie 20-21 czerwca 2013
Informacje o szkoleniu
lub Fotowotaika - AVALON Centrum Szkoleń
PozdrawiamTen post został edytowany przez Autora dnia 29.05.13 o godzinie 09:08
Piotr Nocuń

Piotr Nocuń właściciel, Grupa
AVALON - Centrum
Szkoleń - Centrum
Usług

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Marian Błaszkiewicz - specjalista ds. elektromechaniki.
Trener współpracujący z AVALON Centrum Szkoleń w zakresie warsztatów "FOTOWOLTAIKA - praktyczne aspekty systemów PV" więcej...
Wypowiedź na temat podsumowania po półtorej roku użytkowania elektrowni fotowoltaicznej
http://www.youtube.com/watch?v=FzDnkrxQsfg
Piotr Nocuń

Piotr Nocuń właściciel, Grupa
AVALON - Centrum
Szkoleń - Centrum
Usług

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

GALERIA - fotowoltaika Jaworzno
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 71,76 kWp zainstalowana na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie Uruchomiona 1 kwietnia 2011r.
INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA w Jaworznie

Obrazek

Polecam
Fotowoltaika - etapy procesu inwestycyjnego
Porawa Efektywności Energetycznej
Piotr Nocuń

Piotr Nocuń właściciel, Grupa
AVALON - Centrum
Szkoleń - Centrum
Usług

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Zachęcam do obejrzenia http://www.youtube.com/watch?v=08KBfAyKjDg
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

FOTOWOLTAIKA to "topowy" temat w dziedzinie nowego systemu wsparcia dla ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII.
Koszty związane z instalacjami fotowoltaicznymi w ostatnim czasie obniżyły się wraz z kolejnymi generacja technologii PV. Obniżka cen może wynikać również z redukcji marż narzuconych przez producentów.
Elektrownie fotowoltaiczne są i będą atrakcyjną inwestycją ze względu na planowany system wsparcia i dodatkowe subwencje. Dla potencjalnych inwestorów jednym z najważniejszych czynników może okazać się zapewnienie niezmienności wsparcia dla instalacji PV przez okres 15 lat oraz wysokość współczynników korelacyjnych.

KORZYŚCI

Fotowoltaika to systemy zero emisyjne czyli w trakcie wytwarzania energii nie emitują one groźnych związków i dwutlenku węgla, ani jakichkolwiek innych gazów cieplarnianych.
Niskie koszty eksploatacji jest to system praktycznie bezobsługowy poprzez wykorzystanie technologii półprzewodnikowej oraz elementów nieruchomych, nie wymagającym operatora, paliwa i transportu. Dodatkową zaletą jest długi okres gwarancji na podzespoły.
Korzyści finansowe jest to jeden z najistotniejszych aspektów całej inwestycji. Dzięki możliwości odsprzedaży nadwyżek właściciel instalacji otrzyma nawet 1,3 PLN za każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę energii (zgodnie z nowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy energii poprzez własną produkcję.
Całościowe wykorzystanie uzyskanej energii gdyż panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie bezpośrednie, oraz odbite i rozproszone w pochmurny dzień.
Zrównoważony rozwój poprzez wsparcie konsumpcji energii w miejscu jej produkcji, a co za tym idzie ograniczenie strat na przesyle.
Poprawa efektywności energetycznej czyli racjonalne wykorzystywanie istniejących zasobów energetycznych, w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię.
Piotr Nocuń

Piotr Nocuń właściciel, Grupa
AVALON - Centrum
Szkoleń - Centrum
Usług

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...


Obrazek

Nadchodząca ustawa o odnawialnych źródłach energii, będzie prawdziwą rewolucją rynku energetycznego w Polsce. Cały rozwinięty świat inwestuje ogromne pieniądze w OZE wiedząc, że w energii odnawialnej jest przyszłość.

Czy chcieliby Państwo:

Zaoszczędzić pomimo ciągłych wzrostów cen energii elektrycznej?
Uzyskać szybki wzrost inwestycji?
Podnieść wartość nieruchomości?
Zarabiać na sprzedaży energii elektrycznej?
Uniezależnić się od dostawców energii?
Uchronić się przed wahaniami cen za energię?
Ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości?
Uzyskać dodatkowe oszczędności?

Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości fotowoltaiki oraz szans jakie stwarza nowa ustawa OZE zapraszamy na profesjonalne szkolenie z dziedziny fotowoltaiki.
"FOTOWOLTAIKA - etapy procesu inwestycyjnego”
Wraz z wizytą na instalacji fotowoltaicznej
Szkolenie z fotowoltiki odbędzie się 27-28 czerwca 2013r.,godz. 9:00-16:00 w Katowicach


Obrazek


Przedmiotem warsztatów są autentyczne komplikacje uwzględniające specyfikę danej branży oraz potrzeby i możliwości osób biorących udział w zajęciach. Kluczowym założeniem szkolenia jest przedstawienie fotowoltaiki pod kątem inwestora. Ponadto wiodącym przesłaniem szkolenia jest omówienie problematyki dotyczącej przygotowania procesu inwestycyjnego instalacji PV na bazie obecnego prawa. Uczestnicy szkolenia, krok po kroku zapoznają się z podstawami teoretycznymi i praktycznym stosowaniem rozwiązań prawnych w konkretnych problemach i sytuacjach z zakresu źródeł finansowania inwestycji fotowoltaicznych, stopy zwrotu z inwestycji na przykładzie Case Study oraz przygotowania dokumentacji na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i odesłanie go na adres: biuro@avalonszkolenia.pl.

INFORMACJE O SZKOLENIU

MIEJSCE SZKOLENIA:
KATOWICE, ul. Warszawska 27
TERMIN: 27-28 czerwca 2013r, godz. 9-16
CENA: tylko 620,00 zł + VAT
Cena obejmuje: dwa dni szkolenia, wyjazd na instalację fotowoltaiczną, materiały dydaktyczne, dokumentacja, CERTYFIKAT, ubezpieczenie NNW, przerwy kawowe + lunch

UWAGA!!! Uczestnicy mają dostęp do darmowych konsultacji w trakcie szkolenia.

KONTKT: tel. 537840115 biuro@avalonszkolenia.pl
Piotr Nocuń

Piotr Nocuń właściciel, Grupa
AVALON - Centrum
Szkoleń - Centrum
Usług

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Doradztwo w zakresie FOTOWOLTAIKI


Obrazek


Wyspecjalizowana kadra posiada obszerną wiedzę w zakresie FOTOWOLTAIKI.

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności FOTOWOLTAIKĄ jest kolosalne, a z roku na rok będzie coraz większe. W Polsce podejmuje się szereg działań, które mają na celu zmniejszenie dystansu naszego kraju do najbardziej rozwiniętych społeczeństw na świecie w zakresie FOTOWOLTAIKI. Doświadczenie i środki finansowe Unii Europejskiej, a także możliwość integracji gospodarczej i naukowej otwierają przed polskimi inwestorami nowe perspektywy rozwojowe. W świetle najnowszych prognoz najbliższy rok to dla polskiego rynku OZE początek nasilonego rozwoju, w głównej mierze energetyki rozproszonej i mikroinstalacji, wykorzystywanych w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach. Równie szybko i często będą powstawały duże farmy fotowoltaiczne.

Dlatego też we współpracy z naszym partnerem oferujemy pełen zakres usług związanych z budową instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Wyspecjalizowany zespół przygotowuje dla naszych klientów proces inwestycyjny rozpoczynając od:

- pozyskania terenu,

- uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych,

- uzyskanie decyzji przyłączeniowej źródła,

- a następnie projektowanie

- i budowę instalacji PV.

Wszystkie projekty realizowane są przez kadrę inżynierską o bogatym doświadczeniu praktycznym.

Jeśli jesteś zainteresowany przygotowaniem inwestycji fotowoltaicznej zadzwoń lub napisz do nas.

Kontakt: tel. 537 840 115, biuro@grupaavalon.pl

Zobacz również szkolenia z zakresu FOTOWOLTAIKI oraz nowoczesnych technologii OZE
Piotr Nocuń

Piotr Nocuń właściciel, Grupa
AVALON - Centrum
Szkoleń - Centrum
Usług

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

AVALON Centrum Szkoleń
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z HARMONOGRAMEM szkoleń na Lipiec i Sierpień 2013r.
Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu pod nr tel. 537 840 115 lub biuro@avalonszkolenia.pl
Zapraszam również do odwiedzenia strony http://grupaavalon.pl//centrum-szkolen/harmonogram.html

Obrazek
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Warto śledzić na bieżąco realizowane programy przez NFOŚiGW ponieważ można zyskać dotacje lub dofinansowanie na przedsięwzięcia dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii.

NFOŚiGW kompleksowo wspiera inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) pochodzącej ze słońca, wiatru, wody, ziemi lub biomasy, a równolegle działa na rzecz poprawy efektywności energetycznej – począwszy od energochłonnych procesów przemysłowych, poprzez poprawę zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej, a kończąc na rozwiązaniach dla polskich rodzin inwestujących w energooszczędne domy.

Obecnie trwa program "Dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych"

Dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych udzielane są na zasadach określonych w Programie Priorytetowym. Program Priorytetowy określa m.in. budżet programu, wysokość dotacji, terminy składania wniosków oraz szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć, a także wskazuje koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, jakie mogą być objęte kredytem.
Kredyty z dotacją NFOŚiGW udzielane są przez banki na podstawie umów o współpracy.

Postępowanie przy udzielaniu dotacji NFOŚiGW na częściowe spłaty kapitał kredytu bankowego:

1. Wnioskodawca składa w Banku wniosek o dotację NFOŚiGW wraz z wnioskiem o kredyt (formularze wniosków udostępnia bank). Do wniosku dołącza:

a) Dokumentację projektową wykonania instalacji w postaci jednego z dokumentów
- oferty wykonawcy
- projektu instalacji
- projektu budowlano – wykonawczego (jeśli wymaga tego prawo)
b) Dokument potwierdzający spełnienie wymogów Prawa budowlanego (jeden z dokumentów):
- oświadczenie, że do realizacji przedsięwzięcia nie jest wymagane zarówno pozwolenie na budowę, jak i zgłoszenie zamiaru wykonywania robót budowlanych.
- kopia zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych
- kopia prawomocnego pozwolenia na budowę
c) Dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej w budynku lub wynajmu pomieszczeń (jeśli dotyczy).
d) Dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania budynkiem / budynkiem w budowie.
e) Pełnomocnictwo Zarządu/Zarządcy Wspólnoty w formie uchwały.
f) Inne dokumenty wymagane przez Bank.

2. Kredytobiorca zawiera umowę na kredyt z dotacją oraz pisemną umowę z Wykonawcą. Umowa z Wykonawcą powinna zawierać zobowiązanie wykonawcy do montażu przedmiotowej instalacji kolektorów słonecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zaleceniami producenta instalacji kolektorów słonecznych oraz gwarancję na prawidłową pracę tej instalacji oraz określać wartość pomniejszenia należności wykonawcy o przyznane przez niego beneficjentowi upusty, rabaty, zwroty, bonifikaty lub inne podobne formy pomniejszania należności, także przyrzeczone beneficjentowi po wykonaniu przedsięwzięcia, w przypadku ich stosowania.
Od tego momentu może przedkładać w banku faktury do zapłaty wykonawcy z kredytu, zgodnie z podpisaną umową z bankiem.

3. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia Kredytobiorca i Wykonawca podpisują protokół końcowego odbioru przedsięwzięcia i przekazania do eksploatacji.

4. Kredytobiorca przedkłada w Banku w terminie nieprzekraczającym 30 dni od zrealizowania przedsięwzięcia następujące dokumenty:
a) protokół końcowego odbioru
b) kopie faktur
c) oświadczenie o niewykorzystywaniu efektu przedsięwzięcia w działalności gospodarczej
d) dokumenty potwierdzające zgodność kolektora z wymaganą normą
e) umowę z wykonawcą przedsięwzięcia
f) inne dokumenty określone w umowie kredytu z dotacją.

5. Bank po wypłaceniu całości kredytu na koszty kwalifikowane (bezgotówkowym zapłaceniu faktur) i ewentualnym przeprowadzeniu kontroli realizacji przedsięwzięcia, w terminie nieprzekraczającym dwóch miesięcy od otrzymania protokołu końcowego odbioru (a w przypadku nowo wybudowanego budynku mieszkalnego oświadczenia o zamieszkaniu w tym budynku), występuje do NFOŚiGW o środki na dotację na częściową spłatę kwoty kredytu. W przypadku nowo budowanych budynków oświadczenie o zamieszkaniu beneficjent powinien przedłożyć najpóźniej w terminie 9 miesięcy od podpisania protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia, lecz nie później niż do 30 września roku następnego po zawarciu umowy kredytowej.

6. Dotacja jest wypłacana przez NFOŚiGW na rachunek banku w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo sporządzonego wystąpienia o środki na dotacje.

7. Bank przekazuje dotację na rachunek kredytobiorcy na poczet spłaty kapitału kredytu w terminie nie przekraczającym dwóch dni roboczych od dnia otrzymania dotacji z NFOŚiGW.[1]

[1] http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kr...

PLANOWANE programy przez NFOŚiGW
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Proces inwestycyjny powinien być więc zoptymalizowany pod kątem:

- nakładów inwestycyjnych
- osiągniętych efektów
- poczucia bezpieczeństwa

22 lipca2013r. WROCŁAW, 26 lipca 2013r., WARSZAWA, 23 sierpnia 2013r. GDAŃSK

Fotowoltaika rozwija i będzie się rozwijać w szybkim tempie dzięki systemowi wsparcia dla tego typu inwestycji. Systemy wsparcia pozwalają nowoczesnym technologiom osiągnąć dojrzałość oraz poziom na tyle duży, aby umożliwić samowystarczalność finansową. Jeżeli system wsparcia będzie działać prawidłowo to fotowoltaika będzie stanowiła istotny udział w OZE.

Udział w szkoleniu pozwoli Państwu zdobyć wiedzę z następujących tematów:

•Trendy i kierunki rozwoju branży fotowoltaicznej
•Gruntowna i wnikliwa analiza uwarunkowań prawnych związanych z OZE i w prawie UE i RP
•Szczegółowa analiza oraz omówienie etapów procesu inwestycyjnego
•Źródła finansowania inwestycji w fotowoltaikę
•Stopa zwrotu z inwestycji na przykładzie Case Study
•Uwarunkowania podatkowe,
•Nakład pieniężny związany z eksploatacją instalacji PV
•Warunki przyłącza energetycznego – koncesja URE
•Prawidłowe wypełnienie dokumentacji związanej z procesem inwestycyjnym
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

Chciałam również polecić szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych.
Ochrona Danych Osobowych w Przedsiębiorstwie Obowiązki i zadania ADO, ABI i ASI
26 lipca 2013r., KATOWICE 05 sierpnia 2013r., POZNAŃ
23 lipca 2013r., WROCŁAW 21 sierpnia 2013r., GDAŃSK


Szkolenie z ochrony danych osobowych oraz ABI poświęcone jest szerokiemu spektrum zagadnień związanych z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności w ramach podejmowanych działań biznesowych. Kluczowym założeniem jest przekazanie uczestnikom szkolenia wiedzy, która pozwoli na dostosowanie procedur przetwarzania danych osobowych w przedsiębiorstwie do wymogów ustawy o ochronie danych osobowych. Uczestnictwo w szkoleniu pozwoli także tworzyć politykę zatrudnienia i marketingu, która będzie spełniać wszystkie rygorystyczne wymagania ustawy o ochronie danych osobowych.

Łamiąc przepisy Ustawy o ochronie danych osobowych firmy muszą się liczyć z karą sięgającą nawet 200 000,00 zł. Sama kara finansowa to jednak nie wszystko gdyż za niedostosowanie się do przepisów Ustawy ODO można również ponieść odpowiedzialność karną.

Czy wiesz, że w celu wykonania ustawowych zadań Inspektorzy GIODO mają prawo:

- wstępu w godzinach od 6:00-22:00 do pomieszczenia, w którym zlokalizowany jest zbiór danych niezależnie od tego czy jest on zarejestrowany czy nie,
- żądać złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień,
- przesłuchiwać osoby w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego,
- wglądu do wszystkich dokumentów mających bezpośredni związek z przedmiotem kontroli,
- sporządzać kopię dokumentacji,
- przeprowadzić oględziny,
- i wiele innych.

Obecne prawo w zakresie ochrony danych osobowych zobowiązuje do zgłoszenia zbioru danych Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (jeśli przedsiębiorca przetwarza dane osobowe), a przede wszystkim do zabezpieczenia zbioru przed dostępem osób trzecich, niezależnie od tego ilu klientów znajduje się w rejestrze firmy.

ADRESACI SZKOLENIA:

Obowiązek zgłoszenia zbioru do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO) ciąży na administratorze danych, czyli podmiocie decydującym o celach i środkach przetwarzania danych osobowych. Status administratora danych może przysługiwać zarówno podmiotom publicznym, jak i prywatnym. Osoby zarządzające danym podmiotem ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Osoby te mogą być bowiem pociągnięte do odpowiedzialności karnej za przestępstwa naruszające ustawę o ochronie danych osobowych. Z tego jasno wynika, że z sankcjami muszą się liczyć nie tylko duże przedsiębiorstwa i organizacje, ale także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy przedsiębiorstwo samodzielnie przetwarza dane, czy też zleciło ich przetwarzanie innemu podmiotowi, w drodze umowy na podstawie art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych.

UWAGA!

Jeśli firma kiedykolwiek prowadziła rekrutację i posiada chociaż jedno CV kandydata w wersji elektronicznej lub papierowej powinna zgłosić zbiór do GIODO. Jeśli firma posiada dostęp i przetwarza dane osobowe osób prywatnych ciąży na niej obowiązek narzucony przez UODO. Dane osobowe jednego klienta tworzą już bazę!

Dlatego też szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych i ABI dedykowane jest:

- Właścicielom przedsiębiorstw (niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa)
- Pracownikom JST oraz szeroko rozumianej administracji publicznej, a w szczególności dla pracownikom działu kadr, ewidencji ludności, stanu cywilnego, a także wójtów, burmistrzów, starostów i innych osób odpowiedzialnych za właściwe przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych.
- Kadrze kierowniczej, managerskiej oraz pracownikom decyzyjnym, kreującym politykę zatrudnienia i marketingu firmy.
- Wszystkim osobom (niezależnie od branży) pełniących funkcję Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI).
- Wszystkim pracownikom przedsiębiorstwa, którzy przetwarzają dane osobowe (dział kadr, księgowości, zamówień, sprzedaży, telemarketingu itp.)

KORZYŚCI

Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony danych osobowych oraz dowiedzą się:
•Czym są tak naprawdę dane osobowe, czym jest proces przetwarzania danych osobowych,
•W jakich przypadkach i w jakim zakresie można przetwarzać dane osobowe klientów oraz pracowników
•Jakie obowiązki i zadania ciążą na administratorze danych osobowych
•Jaka jest zasadnicza rola Administratora Bezpieczeństwa Informacji
•Jak poprawnie zarejestrować zbiór danych u GIODO (rejestracja wniosku krok po kroku)
•Jakie są sposoby zgodnego z ustawą zabezpieczenia danych osobowych na terenie siedziby administratora danych
•Jak prawidłowo sporządzić wymaganą dokumentację z zakresu ochrony danych osobowych: Polityka Bezpieczeństwa oraz Instrukcja Zarządzania Systemami Informatycznymi, Umowa powierzenia (wzory)
•kiedy i jak wdrożyć system wydawania oraz ewidencji upoważnień do przetwarzania danych osobowych
•W jaki sposób rozwiązać konflikt związany z ochroną danych osobowych jeśli klient bądź pracownik złoży donos/skargę na nienależyte przetwarzanie jego danych osobowych
•Jak powinna być prawidłowo skonstruowana klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych;

PROGRAM RAMOWY

Zagadnienia formalno-prawne:
•Wprowadzenie do zagadnień związanych z ochroną danych osobowych
•Zarządzanie obszarem danych osobowych jako jeden z głównych elementów zarządzania przedsiębiorstwem
•Akty prawne (Dyrektywa 95/46/WE, UODO i niektóre przepisy wykonawcze)
•Podstawowe pojęcia oraz definicje
•Uprawnienia i zadania GIODO
•Zasady przetwarzania danych osobowych
•Odpowiedzialność oraz zakres obowiązków:
◦Administratora Danych Osobowych
◦Administratora Bezpieczeństwa Informacji
◦Administratora Systemów Informatycznych
◦Właściciela zasobów
•Środki i zasady organizacyjne, dokumentacyjne oraz techniczne ◦Deklaracje
◦Ewidencja
◦Identyfikacja obszarów bezpieczeństwa
•Naruszenie dyscypliny danych osobowych

Praktyczne aspekty z zakresu bezpieczeństwa ochrony danych osobowych
•Omówienie dokumentacji wymaganej przez ustawę o ochronie danych osobowych:
◦Polityka Bezpieczeństwa Informacji
◦Instrukcja Zarządzania Systemem Informatycznym
◦Upoważnienie
◦Oświadczenie
◦Umowa powierzenia
•Rejestracja zbioru do GIODO ◦W wersji elektronicznej
◦W wersji tradycyjnej (papierowej – wzory)
•Postępowanie i odpowiedzialność prawna w wypadku naruszenia przepisów ustawy
•Struktura zbioru danych osobowych
•Udostępnienie i powierzenie danych osobowych (wzory dokumentacji)
•Nowoczesne technologie a ochrona danych osobowych

Konsultacje w zakresie UODO oraz bezpieczeństwa ochrony danych osobowych
•Praktyczne sposoby i wskazówki dotyczące opracowywania dokumentacji.
•Dyskusja
Marta Massalska Nocuń

Marta Massalska Nocuń Trener sprzedaży
oraz rozwoju
osobistego

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne aspekty...

FOTOWOLTAIKA - etapy procesu inwestycyjnego (blok dla inwestorów)
wraz z wizytą na instalacji fotowoltaicznej w Jaworznie

26 - 27 września 2013r., Sosnowiec/koło Katowic

CEL SZKOLENIA


Przedmiotem warsztatów są autentyczne komplikacje uwzględniające specyfikę danej branży oraz potrzeby i możliwości osób biorących udział w zajęciach. Kluczowym założeniem szkolenia jest przedstawienie fotowoltaiki pod kątem inwestora. Ponadto wiodącym przesłaniem szkolenia jest omówienie problematyki dotyczącej przygotowania procesu inwestycyjnego instalacji PV na bazie obecnego prawa. Uczestnicy szkolenia, krok po kroku zapoznają się z podstawami teoretycznymi i praktycznym stosowaniem tych rozwiązań prawnych w konkretnych problemach i sytuacjach z zakresu swoich zainteresowań zawodowych.

KORZYŚCI ZE SZKOLENIA

Fotowoltaika rozwija i będzie się rozwijać w szybkim tempie dzięki systemowi wsparcia dla tego typu inwestycji. Systemy wsparcia pozwalają nowoczesnym technologiom osiągnąć dojrzałość oraz poziom na tyle duży, aby umożliwić samowystarczalność finansową. Jeżeli system wsparcia będzie działać prawidłowo to fotowoltaika będzie stanowiła istotny udział w OZE.

Udział w szkoleniu pozwoli Państwu zdobyć wiedzę z następujących tematów:

•Trendy i kierunki rozwoju branży fotowoltaicznej
•Gruntowna i wnikliwa analiza uwarunkowań prawnych związanych z OZE i w prawie UE i RP
•Szczegółowa analiza oraz omówienie etapów procesu inwestycyjnego
•Źródła finansowania inwestycji w fotowoltaikę
•Stopa zwrotu z inwestycji na przykładzie Case Study
•Uwarunkowania podatkowe,
•Nakład pieniężny związany z eksploatacją instalacji PV
•Warunki przyłącza energetycznego – koncesja URE
•Prawidłowe wypełnienie dokumentacji związanej z procesem inwestycyjnym

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA

ZAGADNIENIA FORMALNO/PRAWNE


•Status i perspektywy rozwoju fotowoltaiki w Polsce i w krajach nowoprzyjętych do UE
•Uwarunkowania prawne związane z OZE i efektywnym wykorzystaniem energii w prawie UE i RP
•Przygotowanie procesu inwestycyjnego instalacji PV na bazie obecnego prawa oraz przyszłej ustawy OZE
•Aspekty prawne budowy systemów fotowoltaicznych w Polsce
•Najważniejsze elementy umów w procesie inwestycyjnym,

ZAGADIENIA PODATKOWE:

•Model finansowy instalacji fotowoltaicznej
•Analiza cen i ofert na rynku PV
•System podatkowy:
*podatki lokalne
*Podatek VAT
*Podatek dochodowy
•Amortyzacja urządzeń fotowoltaicznych,

PRAKTYCZNE ASPEKTY W PROCESIE INWESTYCYJNYM PV

•Etapy realizacji inwestycji systemów PV
•Komponenty instalacji fotowoltaicznej- jak je wybrać
•Monitoring elektrowni fotowoltaicznej
*Zasady monitoringu pracy elektrowni,
*Ochrona instalacji fotowoltaicznych z systemem monitoringu,
*Opieka nad terenem instalacji fotowoltaicznej,

WARUNKI PRZYŁĄCZA ENERGETYCZNEGO

•Wystąpienie o promesę koncesji do URE
•Wpięcie do rozdzielni głównej.
•Odbiór – przez operatora sieci energetycznej
•Koncesja URE na produkcję energii.
•Rozliczenia z zakładem energetycznym,
•Obsługa księgowa elektrowni fotowoltaicznej.
•Przegląd polskich instalacji fotowoltaicznych

ŹRÓDŁA FINANSOWANIA INSTALACJI FOTOWOTAICZNEJ

•Dostępne źródła finansowania projektów związanych z fotowoltaiką.
*Finansowanie ze środków UE i Funduszy krajowych.
*Wystąpienie do WFOŚ o dofinansowanie
*Dopłaty do kredytów
*Premia termomodernizacyjna
*System Zielonych Inwestycji
•Zasady aplikowania, finansowania i rozliczania przedmiotowych projektów.

WIZYTA NA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
Instalacja fotowoltaiczna w Jaworznie


•Prezentacja zastosowanych rozwiązań
•Zapoznanie się z praktycznymi aspektami budowy instalacji PV
•Wejście na instalację oraz do pomieszczenia z osprzętem instalacji PV (falowniki, rozdzielnia, oprogramowanie, itp.)

Szkolenie jest prowadzone w formie praktycznych warsztatów dzięki czemu uczestnicy szkolenia wzbogacą swoją wiedzę, ukształtują swoje umiejętności i pogłębią świadomość w zakresie możliwości jakie stwarza fotowoltaika.

Na szkoleniu wykorzystywane będą:
•prezentacja i mini wykłady
•case study (przykłady projektów inwestycyjnych)
•Wypełnianie dokumentacji na każdym etapy realizacji inwestycji systemów PV
•wspólna dyskusja w trakcie trwania szkolenia,
•interaktywna wymiana informacji i doświadczeń dzięki czemu uczestnicy szkolenia będą mieli wpływ na przebieg i formę warsztatów.

SYLWETKA TRENERA

Mgr inż. Artur Pawelec
Koordynator prac projektowo-wdrożeniowych


Doświadczony trener z wiedzą praktyczną prowadzący wiele szkoleń produktowych i tematycznych związanych z branżą fotowoltaiczną.

Na co dzień, członek rady programowej Kielecko-Podkarpackiego Klastra Energetycznego, uczestnik wielu misji branżowych, szkoleń zagranicznych w zakresie inwerterów firmy Emerson, SMA, ABB, systemów monitoringu SOLAR-LOG, wykładowca na konferencjach i kursach specjalistycznych. Realizator procesu przygotowawczego budowy elektrowni PV.

Zrealizował instalację fotowoltaiczną dla Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach – inwestor Gmina Masłów

Opracował Studium Wykonalności oraz Dokumentację Wykonawczą dla instalacji fotowoltaicznej na obiekcie oświatowym – inwestor Starostwo Powiatowe w Staszowie.

Obecnie prowadzi kilka projektów dla inwestorów krajowych i zagranicznych przygotowujących elektrownie fotowoltaiczne.

mgr Wojciech Stelmaszak
doradca ds. projektów inwestycyjnych w ADM Consulting Group S.A. w Warszawie.


Autor, współautor i trener szkoleń oraz konferencji dotyczących aplikowania o środki unijne, dedykowanych głównie dla sektora MŚP.

Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwent studiów podyplomowych Collegium Civitas na kierunku: stosunki międzynarodowe i dyplomacji. Absolwent prestiżowej Szkoły Trenerów Biznesu firmy Moderator.

Od 2005 r. zajmuje się zawodowo tematyką funduszy unijnych. Autor i współautor dokumentacji aplikacyjnych projektów o charakterze inwestycyjnym, współfinansowanych ze środków unijnych, realizowanych przez sektor i publiczny prywatny. Manager sprzedaży, doradca ds. projektów inwestycyjnych, a następnie dyrektor regionalny ogólnopolskiej firmy konsultingowej działającej w obszarze doradztwa unijnego. Koordynator projektów szkoleniowych finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Serdecznie zapraszamy!!!

TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA:
26 - 27 września 2013r., godz. 9:00-16:00


w Sosnowieckim Parku Naukowo Technologicznym

Sosnowiec/koło Katowic, ul. Wojska Polskiego 8 (Pokaż na mapie)

CENA: tylko 690,00 zł + VAT
Cena obejmuje:
szkolenie, wyjazd na instalację fotowoltaiczną w Jaworznie, materiały dydaktyczne w wersji elektronicznej i papierowej, wzory dokumentacji, CERTYFIKAT, przerwy kawowe + lunch, ubezpieczenie NNW

Dla osób spoza śląska możliwość rezerwacji noclegu w M Hotel, Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego 199 (10 min pieszo od miejsca wykładów, 2 min. samochodem) (Pokaż na mapie)

UWAGA!!! Uczestnicy mają dostęp do darmowych konsultacji w trakcie szkolenia.

KONTKT:
tel. 537840115
biuro@avalonszkolenia.pl

Następna dyskusja:

Controlling - warsztaty pra...




Wyślij zaproszenie do