Maciej K.

Maciej K. nie pracowałem w
swoim zyciu ani
jednego
dnia...wszystko ...

Temat: HACCP a firma transportowa

witam
jestem kompletnym laikiem w tym temacie, ale jak w temacie - jak HACCP ma sie w praktyce do firmy transportowej wywożącej produkty spozywcze z firmy mającej wdrożony HACCP. Czy firma transportowa też może mieć HACCP, czy raczej objeta jest tylko procedurami tego systemu? Jak to wygląda w praktyce?
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: HACCP a firma transportowa

Witam!
Coraz więcej klientów branży transportowej wymaga posiadania przez przewoźnika wdrożonego systemu HACCP. HACCP (Hazard Analysis and Critical
Każdy uczestnik operacji związanych z transportem żywności jest zobowiązany dołożyć „należytych starań”, by przewożone produkty dotarły do końcowego odbiorcy w stanie co najmniej nie pogorszonym. Aby żywność zachowała walory smakowe oraz przydatność, często musi być transportowana w warunkach ściśle kontrolowanych.

Polską praktykę w tym zakresie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności. Podstawowy wymóg to przewóz specjalistycznymi środkami transportu, mającymi konstrukcję i wyposażenie odpowiednie do rodzaju przewożonych artykułów. Wachlarz możliwości jest szeroki i zależy od specyfiki towaru. Przede wszystkim przestrzeń ładunkowa pojazdu powinna zapewniać odpowiednią temperaturę i wilgotność oraz szczelność przed wpływem czynników zewnętrznych podczas całego przewozu.

Zgodnie ze wspomnianym stanem prawnym środki transportu muszą być utrzymywane w dobrym stanie technicznym, a ich powierzchnia ładunkowa oraz ściany powinny umożliwiać łatwe zachowanie czystości i porządku, a także dezynfekcję w przypadkach, gdy jest to niezbędne. Każdy z pojazdów musi być odpowiednio oznakowany poprzez umieszczenie w sposób trwały na zewnętrznej powierzchni napisu wskazującego jego przeznaczenie, z uwzględnieniem wymagań przepisów o ruchu drogowym. Napis powinien wskazywać specyfikę przewozu.

Coraz więcej klientów branży transportowej wymaga posiadania przez przewoźnika wdrożonego systemu HACCP. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point
Control Point - Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontrolny) został opracowany w latach 60. dla produkcji żywności z myślą o amerykańskich kosmonautach. Współpracująca z NASA firma Pillsbury stworzyła katalog reguł obowiązujących na wszystkich etapach produkcji żywności, by mieć pewność, że jest ona w 100 proc. bezpieczna i wolna od szkodliwych mikroorganizmów. Określone przez Pillsbury zasady postępowania przyjęli wkrótce wytwórcy artykułów spożywczych na świecie. W ten sposób technologia kosmiczna trafiła do logistyki i transportu.
Oczywiście każdy z wdrażających te normy musi dla własnych potrzeb dokonać analizy zagrożeń i przeciwdziałać możliwości zniszczenia lub zmiany parametrów przewożonej żywności. Dobrze wdrożony system będzie udokumentowanym i opartym na wiedzy narzędziem oceny zagrożeń oraz ustanowienia systemów kontroli, skupiających się raczej na zapobieganiu. HACCP jest ustalany przez zarządzającego przedsiębiorstwem i nie wymaga żadnego „oficjalnego” uznania. Można jednak uzyskać certyfikację potwierdzającą spełnienie norm nałożonych przez jego filozofię. We wrześniu 2005 r. opublikowana została zupełnie nowa norma dla branży spożywczej - ISO 22000:2005 „System zarządzania bezpieczeństwem żywności - wymagania dla organizacji w całym łańcuchu żywnościowym” (ang. Food safety management systems - Requirements for organizations throughout the food chain). Norma stanowi podstawę oceny, czy dana organizacja spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości zdrowotnej żywności oraz związanych z nią procesów. Standard ISO 22000 łączy wymagania systemu HACCP (zgodnego z Codex Alimentarius) oraz Dobrych Praktyk (Produkcyjnych, Higienicznych, Cateringowych, Dystrybucyjnych itp.) i podkreśla znaczenie komunikacji w łańcuchu żywnościowym.
Maciej K.

Maciej K. nie pracowałem w
swoim zyciu ani
jednego
dnia...wszystko ...

Temat: HACCP a firma transportowa

Witam
Pani Grażyno, Dziękuję - co prawda wygooglowałem sobie te info, chodzi mi bardziej o zastosowanie/wdrożenie HACCP w firmie transportowej gdzie 100% to naczepy z zabudową typu plandeka
Mieczysław Obiedziński

Mieczysław Obiedziński Dyrektor operacyjny,
Auditor wiodący TÜV
SÜD MS

Temat: HACCP a firma transportowa

Maciej K.:
...transportowej gdzie 100% to naczepy z zabudową typu plandeka

Ja jakie konkretne produkty mają być przewożone?
Maciej K.

Maciej K. nie pracowałem w
swoim zyciu ani
jednego
dnia...wszystko ...

Temat: HACCP a firma transportowa

Spożywka - z przedziału FMCG, klient ma dość wysokie wymagania, wszystkie możliwe ISO, hacapy i inne zgodnie z unijnymi dyrektywami. czyli poprzeczka jest wysoko....Maciej K. edytował(a) ten post dnia 08.09.08 o godzinie 13:01
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: HACCP a firma transportowa

Firma przewozowa Schenker jako jedna z pierwszych firm w branży TSL wdraża międzynarodowy system zarządzania HACCP - może spróbwać się coś tam dowiedzieć.
jedne z głównych celów wdrożenia to:
- zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności w transporcie i usługach logistycznych firmy Schenker zgodnie z międzynarodowymi standardami HACCP,
- spełnienie wymogów i oczekiwań klientów z branży spożywczej i finalnych konsumentów.
Pierwszy etap prac dotyczy opracowania i implementacji warunków standardowej, gwarantowanej obsługi towarów zawierających żywność oraz wymogów wynikających z zasad Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej (GHP i GMP).
Może warto pokierować sie wzorem, będzie łatwiej
Maciej K.

Maciej K. nie pracowałem w
swoim zyciu ani
jednego
dnia...wszystko ...

Temat: HACCP a firma transportowa

NO właśnie o to mi chodzi żeby nie wyważać otwartych drzwi. Znalazłem już program do kompletnej obsługi HaCCP, z generowaniem procedur i dokumentacji włącznie, chodzi mi jedynie o dostosowanie tego do potrzeb przedsiębiorstwa transportowego.
Mieczysław Obiedziński

Mieczysław Obiedziński Dyrektor operacyjny,
Auditor wiodący TÜV
SÜD MS

Temat: HACCP a firma transportowa

Trasport nie nastręcza tak dużo problemów odnośnie HACCP jak to ma w firmach producyjnych. Podobnie myślę będzie z kwestiami GMP/GHP.

Głównymi parametrami, będą są monitorowane to temperatura (w magazynach i w czasie trasportu)oraz czyśtość srodków transportu,

Z tego co zrozumiałem (i wyczytałem na stronie) firma posiada plandeki. Tego typu transport będzie użyteczny przy produktach, które są dobrze zabezpieczone przed zjawiskami zewnętrzymi (wysoka temperatura, wilgotność, słonce) np. Cukier, w szczególności napoje. itp.

Problem może się pojawić gdy będą to produkt mniej lub bardziej wraźliwe na te zmiany (mleko, jogurt, czekolada). Tutaj raczej stosuje się izotermy.

Sam znam przypadek, gdzie transport został wysłany na plandece (wsad owocowy), gdzie jak zajechał rano był przemaźnięty i reklamacja była gotowa. Aha była to zima.

W razie czego służe fachowym doradztwem w zakresie opracowania, wdrożenia, szkoleń odnośnie HACCP czy ISO 22000.

Pozdrawiam
Mieczysław ObiedzińskiMieczysław Obiedziński edytował(a) ten post dnia 08.09.08 o godzinie 15:20

Temat: HACCP a firma transportowa

Pozwolę sobie odświeżyć temat - Rozporządzenie z 2002 roku już nie obowiązuje, ponieważ została uchylona podstawa prawna - ustawa. Orientuje się ktoś, czy pojawiły się w tej kwestii jakieś nowe regulacje prawne?

konto usunięte

Temat: HACCP a firma transportowa

ogólne wymagania dotyczące transportu znajdziesz tutaj
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych
polecam stronę
http://www.pis.gov.pl/?dep=173

Temat: HACCP a firma transportowa

Dzięki wielkie za podpowiedź. A istnieje coś takiego jak jakiś "manual" - zbiór podstawowych zasad, wedle których można stworzyć od podstaw system HACCP w firmie transportowej?
Nie chodzi mi oczywiście o podręcznik, bo zdaję sobie sprawę z tego, że każde przedsiębiorstwo ma swoją charakterystykę, ale o zbiór ramowych zasad, w oparciu o które można zweryfikować samemu czy system, który posiadam jest ok, czy może coś mogę w nim samodzielnie poprawić?

konto usunięte

Temat: HACCP a firma transportowa

polecam poradniki polecane przez iżż http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&vie...

konto usunięte

Temat: HACCP a firma transportowa

Niestety tzw. gotowców do transportu nie mogę polecić, bo nie korzystałam z podobnych materiałów. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Monika Kaniecka

Monika Kaniecka Kierownik ds.
kontroli jakości

Temat: HACCP a firma transportowa

Witam
Podstawa prawna na która powołuje się Inspekcja wet. przy zatwierdzaniu środka transportu do przewożenia np. wyrobów mięsnych to
Rozporządzenie (WE) nr 852 (załącznik II rozdz. IV) oraz Rozp WE nr 853 zał II rozdz. VII
Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do