konto usunięte

Temat: Okres wypowiedzenie a okres zatrudnienia

Witam.

Mam pracownika, który został zatrudniony 08.07.2004 r. na początku na próbny i od razu później na czas nieokreślony. 29 czerwca 2007 złożył wypowiedzenie i w nim określił, że ten okres wypowiedzenia będzie trwał 1 m-c.

Ale, jeżeli złożył wypowiedzenie 29 czerwca 2007, upływa ono 31.07.2007 r. a przy założeniu że okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy to będzie tego pracownika obowiążywać 3 m-c okres wypowiedzenia, bo 7 lipca 2007 r. czyli w okresie wypowiedzenia minie jak pracuje już co najmniej 3 lata w firmie.

Czy przy założeniu nawet że pracownik wiedząc o takim zapisie określił w umowie 1 m-c okres wypowiedzenia, jest ten okres wiążący.

Ale z drugiej strony pracodawca nie może "zmusić" pracownika do poprawienia tego wypowiedzenia i zmienienia zapisu z 1 m-ca na 3 m-ce.

Wydaje mi się że pracownik miał prawo określić 1 m-c wypowiedzenia.
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: Okres wypowiedzenie a okres zatrudnienia

Umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jak słusznie Pani zauważyła - okres wypowiedzenia wlicza się do okresu zatrudnienia. Sama świadomość pracownika, iż ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia, a wpisuje 1 miesiąc nie zwalnia pracodawcy od przestrzegania przepisów prawa pracy. Proponuję poinformować o tym pracownika, ponieważ, jeżeli od 1 sierpnia nie będzie przychodził do pracy to narazi się na odpowiedzialność dyscyplinarną i lepiej, żeby miał tego świadomość.
Innym wyjściem z tej sytuacji jest potraktowanie pisma pracownika jako zgody na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracownika. Wtedy umowa może się rozwiązać z dniem 31 lipca, ale na to oczywiście musi się zgodzić pracodawca.

Temat: Okres wypowiedzenie a okres zatrudnienia

Według mnie okresy wypowiedzenia mają charakter sztywny i pracownik nie może samodzielnie skracać takiego okresu. Tak więc w tym przypadku będzie obowiązywał go 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Zgodnie z art. 49 k.p w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego (w tym przypadku po 3 miesiącach) - myślę, że chociaż w kodeksie przepis ten sformuowany jest w stosunku do pracodawcy to jednak należy go stoswać również do pracownika. Wyjściem z sytuacji może być zawarcie porozumienia stron albo tak jak stanowi art. 36 par 6 k.p - stony po dokonniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy: ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy. Inaczej pracownik będzie mógł zostać zwolniony z art. 52 k.p. o ile nie będzie świadczył pracy w ciągu pozostałych dwóch miesięcy.

Temat: Okres wypowiedzenie a okres zatrudnienia

Zdecydowanie pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

"O długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 kp) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 kp)." <- Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 maja 1999 r. (I PKN 34/99)

I oczywiście, to że w wypowiedzeniu wpisał okres 1-miesięczny nie ma żadnego znaczenia. Wszystkie asy są w ręku pracodawcy. Choć, jeśliby pracownik porzucił pracę 31 lipca, to jedyne co pracodawca mógłby zrobić, to wystawić świadectwo pracy "z dyscyplinarką" (plus ewentualnie, ewentualnie dochodzić odszkodowania).

konto usunięte

Temat: Okres wypowiedzenie a okres zatrudnienia

Dziękuje serdecznie za podpowiedzi.

Przedstawię sprawę pracodawcy i do nich będzie należeć decyzja czy zdecydują się na porozumienie stron z dniem 31.07.2007 czy potraktowanie tego wypowiedzenia ze skutkiem dyscyplinarnym.



Wyślij zaproszenie do