Małgorzata Kosiorek

Małgorzata Kosiorek General Manager
EURO-dom.CO;

Temat: Czym różni się najem okazjonalny od zwykłego najmu?

Czym różni się najem okazjonalny od zwykłego najmu?

Obecnie możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami umów najmu lokali mieszkalnych, które są regulowane różnymi przepisami i w których inaczej kształtują się prawa przysługujące wynajmującym i najemcom. Zobacz, czym różni się najem okazjonalny od zwykłego najmu.

Dla wynajmujących najbezpieczniejsze są umowy najmu okazjonalnego, natomiast dla najemców – umowy „zwykłe”, w których korzystają oni ze wszystkich zabezpieczeń, jakie daje im ustawa o ochronie praw lokatorów i Kodeks postępowania cywilnego.


Jakim przepisom podlega znajdziecie na http://www.euro-dom.co/Artykul/Wszystko_o_najmach_-_in...

Najem okazjonalny a najem zwykły - różnice prawne

Obecnie do umów najmu okazjonalnego – pod warunkiem zgłoszenia ich właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu – nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, z wyjątkiem: (wypisałam je na powyższej stronie)

Co w praktyce różni najem okazjonalny od zwykłego najmu?

1. Gwarancja notarialna (w przypadku najmu okazjonalnego) - oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego stanowiące załącznik do umowy najmu okazjonalnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego po rozwiązaniu tej umowy.

2. Najemca musi wskazać (w umowie, w załączniku do niej albo oświadczeniu notarialnym) inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w razie wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia wynajmowanego lokalu. Konieczne jest oświadczenie właściciela lokalu „zastępczego” lub osoby posiadającej tytuł prawny do takiego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie u niego najemcy i jego domowników w razie przymusowej wyprowadzki z wynajmowanego lokalu. Wynajmujący może zażądać, żeby to oświadczenie miało notarialnie poświadczony podpis.

3. Dotychczas właściciel nie mógł wyrzucić lokatora, który nie chciał się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania, mimo że umowa najmu została rozwiązana. Wyroki eksmisyjne często były nieskuteczne, ponieważ aby eksmisji dokonać, lokator musi otrzymać lokal socjalny. Nowe przepisy rozwiązują ten problem. W przypadku najmu okazjonalnego nie obowiązuje też okres ochronny – od 1 listopada do 31 marca – uniemożliwiający w tym czasie eksmisję lokatora. Eksmisję można stosować nawet w stosunku do kobiet w ciąży, małoletnich.

4.Umowa najmu okazjonalnego musi być zarejestrowana w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu.

Umowę z najemcą podpisuje się na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat.

Małgorzata Kosiorek

Małgorzata Kosiorek General Manager
EURO-dom.CO;

Temat: Czym różni się najem okazjonalny od zwykłego najmu?

Pośredniczyłam kilka razy procesie najmu okazjonalnego. Wiem, Najemca nie jest zachwycony rozbudowanymi procedurami. Wiele osób rezygnuje. Jednak są i tacy, którzy nie zrażają się. Jednak dotyczy to atrakcyjnych nieruchomości. Najemcy musi zależeć na lokalu. Prawdę mieszkanie musi być bezkonkurencyjne...

Jeśli macie jakieś pytania piszcie proszę, odpowiadam w miarę możliwości niezwłocznie.



Wyślij zaproszenie do