Adriana Legowicz

Adriana Legowicz head hunter, hr
business partner

Temat: Po co kłamiemy w CV.?

Większość osób poszukujących pracy manipuluje informacjami zawartymi w życiorysach - wynika z badania serwisu GazetaPraca.pl.

konto usunięte

Temat: Po co kłamiemy w CV.?

Większość pracodawców kłamie pisząc w ogłoszeniu o atrakcyjnym wynagrodzeniu :D
Paweł B.

Paweł B. Pasjonata
kreatywności :)

Temat: Po co kłamiemy w CV.?

Wszystko tak naprawdę zależy od charakteru człowieka. Sam osobiście znam osobę, która swoje CV wzbogaca o firmy, w których nawet nigdy nie był fizycznie, a już nie mówiąc o pracy. I tak przewijał się po 1-2 miesiące w różnych firmach, nie przykładając się do swojej pracy. Ale wypłata była na koncie, więc mało go to interesowało. Oczywiście później nie uwzględniał w swoim CV, że pracował przez 9 miesięcy w 5 firmach :) Czy to jego wina, że dostawał pracę w nowych firmach, czy wina pracodawców, że go nie sprawdzają pod kątem doświadczenia?

Natomiast pracodawcy bardzo często dodają ogłoszenia schematyczne, przez co ludzie mają już dość przeglądania ofert o pracy, gdzie jest napisane "wysokie zarobki, możliwość awansu, wysokie prowizje, miła atmosfera, samochód, laptop telefon". Prawda wychodzi na spotkaniu i ewentualnie podczas pierwszych miesięcy pracy (auto po 3 miesiącach, telefon stacjonarny, wysokie wynagrodzenie kombinowane na różne sposoby i nie wypłacane terminowo).

Ja pracując w różnych firmach na etacie zawsze miałem weryfikację przez pracodawców pod względem tego, jakie są opinie o mnie przez moich poprzednich Prezesów czy Dyrektorów. Być może to wina tego, iż rozmawiałem z większymi firmami i tam po prostu musiała być weryfikacja. A być może to, że szanowali Ci Prezesi zarówno swój czas, jak i mój i nie chcieli sobie pozwolić na współpracę na 1-2 miesiące. Bo bądź co bądź, dla nich to jest równie ważne.

I tutaj chciałbym serdecznie pozdrowić Prezesa jednej z wrocławskich firm informatycznych - Grzegorza, który na naszej wspólnej rozmowie zrobił na mnie kolosalne wrażenie pod względem profesjonalizmu oraz traktowania pracownika jako Partnera, a nie jako niewolnika:) I takich pracodawców życzę każdemu na wszystkich rozmowach o pracy!

A na koniec - Grzegorz poprosił o referencje od moich poprzednich Klientów, a i tak zadzwonił tylko do mojego poprzedniego Prezesa:) Dzięki temu mogliśmy porozmawiać dalej, a on wiedział, że ten czas nie będzie stracony:)

Dlatego niech pracownicy sobie kłamią w swoim CV, co i tak na dobre im nie wyjdzie, jeśli dojdzie do weryfikacji ocen przez nowych pracodawców.

I na marginesie - czy jeśli pracownik skłamie w swoim CV, co do swoich poprzednich miejsc pracy, a to wyjdzie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, to czy może to być w jakiś sposób ukarane pod względem prawnym jako fałszywe informacje? :)

Temat: Po co kłamiemy w CV.?

czy na wstępnym etapie selekcji skreślenie pracownika (lub zapewnienie sobie wzmożonej kontroli) jako osoby nieszczerej nie jest wystarczającą karą....?
Ewelina Stachowiak

Ewelina Stachowiak Specjalista ds.
Marketingu,
Copywriter
freelancer

Temat: Po co kłamiemy w CV.?

W zupełności zgadzam się ze stwierdzeniem, że "podreperowanie" CV pod względem kwalifikacji, czy umiejętności, na dobre nie wyjdzie. Niewiele czasu potrzeba, by umiejętności te zweryfikować. Mimo, że doświadczenie zawodowe jest jedną z najcenniejszych informacji dla HR-owca, nie należy rozciągać swoich dotychczasowych obowiązków. To samo dotyczy zresztą opisu własnej osoby pod względem cech osobowościowych. Rozmowa kwalifikacyjna zawsze prawdę przecież powie ;-)

Zachęcam do zapoznania się z artykułem: http://www.smartmbc.pl/index.php/kandydat/baza-wiedzy/...
Jerzy Kilon

Jerzy Kilon Specjalista - Bank
Pekao S.A.

Temat: Po co kłamiemy w CV.?

Adriana L.:
Większość osób poszukujących pracy manipuluje informacjami zawartymi w życiorysach - wynika z badania serwisu GazetaPraca.pl.


...być może wynika to z przeświadczenia, że na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat oczaruje rekrutera swoją osobą do tego stopnia, że weryfikowanie cv nie będzie w jego przypadku koniecznie. Nic bardziej mylnego.



Wyślij zaproszenie do