Iwona Mach

Iwona Mach Kierownik agencji
celnej, C.E agent
Lufthansa Cargo

Temat: Jaki Vat?

Mam pytanie jaki Vat i czy wogole powinien widnieć na fakturze wystawionej przez naszego niemieckiego kontrahenta?

Otóż kupujemy towar w Niemczech, firma niemiecka wysyła go do dalszej obróbki na terenie Niemiec na nasze zlecenie i wystawia ostateczną fakturę na nas.Tylko pojawił się problem ,czy z Vatem, czy bez?Dodam jeszcze,że na naszym towarze, który wczesniej kupiliśmu w Niemczech jest wykonywana usługa , fakturują nas za towar z Vatem, a usługę bez. Są dwie faktury.Po wykonaniu usługi towar jedzie do nas.Czy jest to poprawne?
Bedę wdzięczna za pomoc

pozdrawiam

Iwona MIwona M. edytował(a) ten post dnia 26.06.12 o godzinie 10:55
Iwona Mach

Iwona Mach Kierownik agencji
celnej, C.E agent
Lufthansa Cargo

Temat: Jaki Vat?

nikt nie wie?
Agnieszka Asman

Agnieszka Asman Główny księgowy,
FB-JELCZ Sp. z o.o.

Temat: Jaki Vat?

Spotkałam się z interpretacją, że jeśli wskutek obróbki na terenie tego samego kraju unijnego, który sprzedał towar, towar ten utracił pierwotne cechy (nie stanowił już towaru tożsamego z uprzednio nabytym), to w takiej sytuacji nie można uznać, że po przewozie towaru na teren Polski doszło do WNT.

Wprawdzie interpretacja jest już dość stara (2005 rok), ale dotyczy podobnej sytuacji - towar został nabyty w Danii, przetransportowany do innego miejsca również w Danii, tam poddany obróbce, a dopiero potem przewieziony do Polski. I problem powstał, bo dwóch duńskich kontrahentów (doszło do nabycia towarów od dwóch różnych kontrahentów) różnie potraktowało tę transakcję - jeden doliczył duński podatek od wartości dodanej, drugi nie. Urząd skarbowy uznał, że nie nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, ponieważ towar X nie wyjechał z Danii, a jedynie trafił do innego miejsca na jej terytorium do dalszej obróbki, a w jej wyniku stał się towarem Y i dopiero jako towar Y trafił do Polski, więc nie miało miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru X. Oczywiście urząd nie wypowiedział się w kwestii tego, który duński podatnik postąpił prawidłowo, ale skoro uznał, że to nie jest WNT, to wychodzi na to, że prawidłowe było postępowanie Duńczyków, którzy doliczyli duński podatek od wartości dodanej.

W świetle tej interpretacji postępowanie Niemców w Waszym przypadku (czyli doliczenie VAT do towaru) wydaje się prawidłowe, o ile ta obróbka rzeczywiście powoduje, że towar w jakiś sposób traci swoje pierwotne cechy. Przypuszczam, że Niemcy kierują się też tym, że w momencie dokonania sprzedaży/wystawienia faktury towar pozostaje na terytorium Niemiec, więc nie spełnia z ich perspektywy warunku dla zastosowania stawki 0%.Agnieszka Asman edytował(a) ten post dnia 27.06.12 o godzinie 16:05
Iwona Mach

Iwona Mach Kierownik agencji
celnej, C.E agent
Lufthansa Cargo

Temat: Jaki Vat?

dziękuje bardzo, mam jeszcze tylko pytanie skoro nie jest to WNT, no to jak teraz potraktować taką dostawę ? Chodzi juz o sprawy wsteczne, wiec nie wiem, czy jakies korekty faktur?Iwona M. edytował(a) ten post dnia 27.06.12 o godzinie 21:34
Agnieszka Asman

Agnieszka Asman Główny księgowy,
FB-JELCZ Sp. z o.o.

Temat: Jaki Vat?

No ja osobiście sama miałabym chyba wątpliwość...
Tzn. w tamtej interpretacji urząd uznał, że skoro nie jest to WNT, to obowiązek podatkowy po stronie nabywcy nie wystąpi, ale nie jestem do końca przekonana do tego wyjaśnienia, ponieważ ostatecznie w ramach tej transakcji dochodzi do przemieszczenia towarów z terenu jednego kraju unijnego na teren drugiego, a ogólnie przy innych interpretacjach urzędy stoją na stanowisku, że nawet jeśli sprzedawca doliczył podatek od wartości dodanej w swoim kraju, to jeśli doszło do WNT, nabywca musi tę transakcję i tak opodatkować.

Tyle że pytanie brzmi, czy tu jest WNT, skoro we wspomnianej przeze mnie interpretacji urząd stwierdził, że nie, bo to nie ten sam towar, co w momencie sprzedaży...

Zapoznaj się może z treścią tej interpretacji (tylko uczulam, że to sprzed paru ładnych lat):
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/...

Jeśli często macie takie transakcje, to może warto wystąpić o interpretację w swojej sprawie?
Karolina Pawlicka

Karolina Pawlicka Odważni nie żyją
wiecznie. Ostrożni
nie żyją wcale.

Temat: Jaki Vat?

Do WNT dochodzi jesli mamy spelnione dwa warunki:
- przeniesienie prawa wlasnosci do rozporzadzania towarem jak wlasciciel oraz
- fizyczne przemieszczenie towaru z terytorium jednego kraju czlonkowskiego do drugiego.
Skoro obydwa warunki sa zachowane, czy jednak FV nie powinna zostac skorygowana?
Po stronie, ktorej z firm lezy odpowiedzialnosc za wywoz towaru do PL?
Podatek VAT z zasady placi sie w miejscu konsumpcji, ze szczegolnymi wyjatkami. Dlatego przy WNT opodatkowanie lezy po stronie nabywcy.
Jednak skoro 1 kontrahent z DE nie ma pewnosci, czy towar kiedykolwiek wyjedzie poza obszar DE, to moze warto taki wywoz towaru potwierdzic wysylajac mu skan CMR/listu przewozowego etc.



Wyślij zaproszenie do