Anna Sałata

Anna Sałata Absolwent, AGH

Temat: Źródło ciepła w układzie ORC

Dzień Dobry wszystkim.
Mam problem z projektem na uczelnie a mianowicie. Potrzebuje opracować projekt wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z wykorzystaniem biomasy (a konkretniej słomy) dla budynku użyteczności publicznej. Czytając na ten temat postanowiłam wykorzystać układ ORC. Już go nawet dobrałam, z danych projektowych zapotrzebowanie na energie elektryczną kształtuje sie na poziomie 30kW, do tego dobrałam układ ORC 50kW po konsultacji z profesorem stwierdził ze do tej pory jest ok:). Medium grzewczym układu – R245, 73 litry (R245 pracuje zakresie temperatur od 90st do 140st. Dla maksymalnego wykorzystania mocy przy temperaturze 95 st potrzeba 9,3 listy przepływu źródła ciepła na sekundę) info ze strony producenta.
Moja wiedza i umiejętności tu powoli sie kończą ponieważ nie umiem dobrac źródła ciepła. Profesor zaproponował kocioł parowy. Znowu czytając o nich i używając wiedzy którą posiadam domyślam sie ze konieczny jest wymiennik ciepła para/olej. Ponieważ to podgrzany olej termiczny jest doprowadzany do układu ORC i on ogrzewa czynnik roboczy który paruje i napędza łopatki turbiny. Mam nadzieje ze do tej pory moje rozumowanie jest poprawne?
Troche nie rozumiem po prostu tego "ciągu" ze para woda wytworzona w kotle ogrzewa olej termiczny który ogrzewa czynnik roboczy... Czy para wodna nie może byc tym medium ogrzewającym R245, bez udziału oleju termicznego?.
Nie wiem na jakie parametry mam patrzyć dopierając ten nieszczęsny kocioł parowy?
Mam nadzieje ze jest tu ktoś kto choć trochę ułatwi mi załapanie tego. Z góry dziękuje:)

Temat: Źródło ciepła w układzie ORC

Witaj,

Zapoznaj się z materiałami firmy Turboden s.r.l. – Via Cernaia, 10 25124 Brescia Italy. Na ich stronie znajdziesz nawet przykładowy kalkulator http://www.turboden.eu/en/rankine/rankine-calculator.php.
Anna Sałata

Anna Sałata Absolwent, AGH

Temat: Źródło ciepła w układzie ORC

Witam.
Proszę mi wierzyć ze przed napisaniem tu zapoznałam sie w pierwszej kolejności z firmą Turboden która wydaje mi sie jest pionierem w technologi ORC. Korzystałam również z kalkulatora, choć jego wynik jest dosyć dziwny ponieważ:
Net electric power (kW): 277
Thermal power to the condenser (kW): 1411

Nie do końca wiem skąd biorą się takie wyniki, i jak je analizować.

Moim największym problemem jest dobór kotła. Ponieważ ja to rozumiem tak: ze skoro muszę wyprodukować 40kW -50kW energii elektrycznej a układ ORC pracuje ze sprawnością elektryczną ok 20%, cieplną ok 70% to z moich obliczeń wynika ze moc cieplna oleju termalnego powinna wynosić ok 300kW. Mam racje?
Chodzi mi o o ze ja miałam koncepcje zastosować kocioł na olej termalny opalany biomasą w wymiennikiem ciepła bo chyba temperatura oleju jest na wyjściu z kotła jest za wysoka dla układu ORC ( ale przyznam ze juz nie pamiętam). Ale mój profesor kotłem parowym zupełnie zamieszał mi w głowie a jak go pytam bo twierdzi ze jest to najprostsze rozwiązanie. Ja tego nie widzę.
Wydaje mi sie ze kocioł parowy miałby sensowne zastosowanie gdybym wykorzystywała zwykłą siłownie parową. nad którą tak szczerze zaczęłam sie teraz zastanawiać, czy nie jest lepszym rozwiązaniem.

I najważniejsze pytanie czy olej termalny jest w ogolę konieczny? Czy ta nieszczęsna para wodna wyprodukowana w kotle nie mogła by bezpośrednio podgrzewać czynnika roboczego ORC w podgrzewaczu i parowniku?

Następna dyskusja:

Instalacja kogeneracji- sez...




Wyślij zaproszenie do