Temat: Polityka "samochodowa"

Witam

Z racji układania tego tematu w mojej firmie ciekawa jestem Waszych doświadczeń w tym zakresie. Czy funkcjonują w Waszych firmach przepisy regulujące zasady przyzawania i użytkowania aut służbowych? Jeśli tak, to w jaki sposób regulują one np. kwestii uzytkowania poza czasem pracy (przepisy podatkowe są tutaj brutalne) czy odpowiedzialność za uszkodzenie auta?

konto usunięte

Temat: Polityka "samochodowa"

Witam, tez miałam ten problem. Rozwiązanie jest takie - musisz ustalić stały ekwiwalent za używanie samochodu do celow prywatnych i doliczać go do pensji pracowników.
Jak ustalić taki ekwiwalent? Tu zaczyna sie problem, wiekszość poradnikow mowi, że powinna to byc kwota taka jak za wynajem samochodu, to jest jednak bez sensu bo koszt Pracodawcy to zazwyczaj rata leasingowa w wysokości około 2 TPLN i tyle trzebaby zgodnie z powyższa poradą doliczać Pracownikowi co jest bez sensu bo wiadomo, że samochód przez zasadniczy czas jest jednak używany do celow slużbowych.

Możesz więc zastosowac jakiś matematyczny algorytm np. podział miesięcznej raty leasingowej na dni robocze i wolne lub zbadac ilośc km od miejsca zamieszkania do pracy i w tym kierunku coś wyliczyc itp itd.

pozdrawiam,
Sylwia
Agnieszka G.

Agnieszka G. Z-ca Dyrektora ds.
Personalnych,
Szkoleń i
Administracji,...

Temat: Polityka "samochodowa"

U nas funkcjonuje bardzo szczegolowy regulamin uzytkowania samochodow sluzbowych, w ktorym użytkowanie samochodu poza godzinami pracy zostało zdefiniowane jako dojazdy z/do pracy, uzytkowanie w czasie urlopu, choroby, w czasie swiat lub dni ustawowo wolnych od pracy, podczas weekendow. Jest to traktowane jako przychod pracownika. Pracownicy, w zaleznosci od kategorii uprawnien w zakresie uzytkowania samochodu, zglaszaja odpowiednie wnioski o uzytkowanie poza godzinami pracy.

Ciekawostka... nasz regulamin zabrania uzytkownikom zabierania autostopowiczow ;)

Temat: Polityka "samochodowa"

witam:)
Jest również mozliwość zaliczenia jazd na trasie miesjce zamieszkania - miejsce pracy jako jazd służbowych. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie limitu kilometrów na jazdy prywatne. Wtedy pracownik płaci np. 200 km x stawka za kilometr. Inną sprawą jest oczywiście podejście do liczenia kilmetrów prywatnych poza limitem

konto usunięte

Temat: Polityka "samochodowa"

Witam,

U nas funkcjonuje tzw car policy, która szczegówłowo reguluje wszystkie kwestie związane z użytkowaniem samochodów.
Stusujemy też ryczałt za samochód, około 417 pln/miesiąc.
Pozdrawiam,
Kinga Gontarska

Kinga Gontarska Payroll Analyst

Temat: Polityka "samochodowa"

u nas jest polityka samochodowa, któa stanowi jak auta maja być użytkowane. Do tego każdy samochód ma zamontowany GPS i wszelkie wyjazdy poza czasem pracy,w trakcie urlopów i zwolnien lekarskich i czasem liczonym na dojazd są liczone jako prywatne. I wtedy jest to wyjasniane i rozliczane z pracownikami.

Temat: Polityka "samochodowa"

Dziękuje za wszystkie wypowiedzi i popytam, jeszcze trochę:

Jak rozwiązujecie kwestie związane z uszkodzeniem auta w trakcie czasu pracy a jak w trakcie uzytkowania prywatnego?
Czy skrupulatnie trzymacie się przepisów (i np. pracownik jedzie przed urlopem do domu taxówką, bo auto zostaje na parkingu)?
Agnieszka G.

Agnieszka G. Z-ca Dyrektora ds.
Personalnych,
Szkoleń i
Administracji,...

Temat: Polityka "samochodowa"

Skrupulatnie w takim sensie, ze w opisanej przez Ciebie sytuacji, gdyby pracownik chcial moglby napisac wniosek o uzytkowanie samochodu poza godzinami pracy i pewnie nie byloby problemu.

Jesli chodzi o szkody, to o ile mi wiadomo z regulaminu sa podzielone na umyslne - pracownik moze byc obciazony kosztami do wysokosci zgodnej z przepisami. Jesli chodzi o szkody nieumyslne - koszty pokrywane sa z polisy ubezbieczeniowej, ale regulamin zaklada mozliwosc obciazenia pracownika przy pierwszej szkodzie 10%, przy kolejnych w wiekszym stopniu. W praktyce przy pierwszej nikt chyba nie zostal obciazony, przy kolejnych chyba raz.
Piotr Milczarek

Piotr Milczarek „Skutecznie
realizuję trudne
projekty HR. Do
organizacji ...

Temat: Polityka "samochodowa"

Owszem pracownik może byc obciążony za szkodę z winy wyrządzonej umyślnie do pełnej wysokości ale mam pytanie czy w takim razie nie zgłaszacie takich szkód ubezpieczycielowi?
A jeżeli zgłaszacie to Ubezpieczyciel pokrywa wartość szkody czyli chodzi o sumę ubezpieczenia czy jednak żądacie zwrotu za zniszczone / uszkodzone mienie?
Agnieszka G.

Agnieszka G. Z-ca Dyrektora ds.
Personalnych,
Szkoleń i
Administracji,...

Temat: Polityka "samochodowa"

Nie zajmuje sie tym osobiscie (jedynie dziele pokoj z kims kto sie tym zajmuje), ale z tego co mi wiadomo, wszystkie szkody sa zglaszane do ubezpieczyciela. Nie przypominam sobie szkody zakwalifikowanej jako umyslna.Agnieszka G. edytował(a) ten post dnia 23.03.09 o godzinie 15:48

Temat: Polityka "samochodowa"

witam,

chcę odświeżyć politykę samochodową w naszej firmie. mam wiec do Was prośbę o wskazanie linków do stronek gdzie mogłabym znaleźć dobre wzory regulaminów, umów, opis zasad korzystania... taki benchmarking dla naszej.

Następna dyskusja:

polityka personalna




Wyślij zaproszenie do