konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

Mniej więcej 2 lata temu byłam na rozmowie w jednej z lepiej znanych firm rekrutacyjnych w sprawie ewentualnej współpracy. "Na dzień dobry" dostałam ankietę dla kandydatów do wypełnienia a tam m.in. rubryki : wiek, stan cywilny i liczba dzieci. Zapytałam ich jak ważne jest dla nich respektowanie prawa pracy i ......... oczywiście nie współpracujemy ;)
Mam wrażenie, że ze znajomością prawa pracy to może być różnie. Macie doświadczenia podobne do mojego? Ciekawa jestem Waszych opinii.

konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

To był czysty przypadek dyskryminacji ze względu na wiek, stan cywilny, etc. Dobrze, że poruszyłaś ten temat. I tak między Bogiem a prawdą chyba nie chciałabyś pracować w organizacji, która dyskryminuje w taki sposób, prawda?
Nie mam takich doświadczeń w Polsce, ale w Stanach na rozmowie kwalifikacyjnej dano mi do zrozumienia, że mile widziani są praktykujący Babtyści...

konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

Oj nie. Bardzo nie chciałabym z nimi ani pracować ani nawet luźno współpracować ;) Zapamiętałam sobie nazwę tej agencji i omijam z daleka :)

konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

Swoją drogą pewnie mogłabyś ich pozwać gybyś chciała ale w tym kraju takie sprawy toczą się latami o ile w ogóle dochodzą do skutku.
Marcin Siwiec

Marcin Siwiec Supply Chain
Manager, Michelin
Polska S.A.

Temat: łamanie prawa pracy

Witajcie,
a gdyby popatrzeć na problem od strony pracodawcy.
Czy nie może on takich pytań umieścić w formularzu, nie mówiąc czy trzeba wypełnić wszystko czy nie, pozostawiając wybór kandydatowi?
Jeżeli kandydat nie odpowie na te pytania i nie ma to wpływu na wynik rekrutacji czy mimo to, to też jest łamanie KP?
Marcin Szymański

Marcin Szymański Koordynator HR,
ORLEN Administracja
sp. z o.o.

Temat: łamanie prawa pracy

Tak, KP jasno precyzuje jakie informacje może pracodawca zbierac od kandydata do pracy.
A on nie przewiduje informacji nt. stanu cywilnego, czy liczby dzieci.
Poza tym po co ci te informacje w procesie rekrutacji?
Piotr Milczarek

Piotr Milczarek „Skutecznie
realizuję trudne
projekty HR. Do
organizacji ...

Temat: łamanie prawa pracy

Marcin pytań jak napisano powyżej nie możesz umieścić w kwestionariuszu. Tak naprawdę nie możesz nawet o nie pytać podczas rozmowy wstępnej.
Proponowałbym po prostu wskazanie pracownikowi na wstepie jakiej dyspozycyjności oczekujesz z informacją, że odstępstwa są możliwe lub całkowicie wykluczone.

Co do istoty pytania uważam, że masz sporo racji ponieważ uczciwe podejście pracownika typu mam małe dzieci i zależy mi na pójściu na rękę w kwestii czasu pracy pozwala uniknąć czasami późniejszych nieporozumień.

konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

Jak najbardziej zgadzam się z Piotrem. Uprzedzenie ustne kandydata/tki o charakterze pracy, mogących pojawić się oczekiwaniach pracodawcy co do terminowości i efektywności pracy jest uczciwe i etyczne. Moim zdaniem wszystko zależy od naszego jako HR taktu i doświadcznia. Kandydaci bardzo często sami się otwierają i po prostu mówią o swoich planach. W dużej organizacji srzedażowej zatrudniałam i samotne matki i stawiających tylko na karierę singli. Formularz zawsze będzie "jeżyć" kandydata. To może nudne ale im dłużej pracuję tym bardziej stawiam na kontakt z kandydatem, pracownikiem. To obciążenie czasowe ale przynosi efekty, lepsze niż kolejny system.

konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

Opowiem Wam o moim doświadczeniu:) parę lat temu byłam na rozmowie kwalifikacyjnej w jednym z banków. Pan na początku chcąc wprowadzić luźną atmosferę zaproponował przejście na "TY". I już po 15 minutach się zorientowałam czemu to "TY" ma służyć:) Bo zapytał czy jestem mężatką i usłyszawszy odpowiedź zapytał czy mam dzieci. Usłyszawszy odpowiedź na to pytanie nie poddawał się i zapytał kiedy zamierzam mieć:) Rozbawił mnie przednio więc odpowiedziałam: pojutrze, ale proszę do mnie nie dzwonić - żegnam Pana:)
Małgorzata G.

Małgorzata G. HR Business Partner

Temat: łamanie prawa pracy

W wielu firmach jest jeden kwestionariusz- wykorzystywany podczas rekrutacji i poźniej wpinany w teczki akt osobowych, pewnie stąd takie pytania.

Tymczasem powinny być zbierane dwa:
- jeden rekrutacyjny, gdzie nie wolno pytać o dzieci, wyznanie, religię, orientację seksualną etc.
- jeden na potrzeby teczki osobowej, gdzie zamieszcza się pytanie odnośnie posiadanych dzieci i ich wieku (rodzice małych dzieci mają wg, Kodeksu Pracy specjalne uprawnienia)

konto usunięte

Temat: łamanie prawa pracy

a ja się ,,najeżam" jak widzę ogłoszenia: ,,kwestionariusz ze zdjęciem".....
to zdjęcie to dokładnie jak pytanie o stan rodzinny i wyznanie.... wg przepisów prawa.
Piotr Milczarek

Piotr Milczarek „Skutecznie
realizuję trudne
projekty HR. Do
organizacji ...

Temat: łamanie prawa pracy

Dla mnie natomiast kwestionariusz ze zdjęciem to standard. Oczywiście wynika to z branży.
Poza tym co złego jest w zdjęciu?

Z drugiej strony nie przesadzałbym z tymi wymogami pracodawca powinien mieć swobodę doboru pracowników szczególnie w małych firmach. Przecież ludzie spędzają w pracy tyle czasu, że zmuszanie ich na siłę do bycia razem nie ma sensu. Skoro pracodawca nie rozumie potrzeb rodziny to czy te dane będą w kwestionariuszu czy nie problem i tak powstanie.

Co innego wyznanie ale i tutaj nie jestem przekonany ponieważ brak wiedzy również może spowodować kłopotliwe sytuacje - chociażby nieobecności.

Po prostu moim zdaniem żadnym przepisem dobrej współpracy się nie zadekretuje. Pewne standardy trzeba stworzyć i je stosować ale bez poszanowania ludzi niewiele to pomoże.Piotr M. edytował(a) ten post dnia 14.04.09 o godzinie 14:17

Następna dyskusja:

Studium Podyplomowe Prawa P...




Wyślij zaproszenie do